Divi - en to pt translation catalogue (4426 entries)

en: %1$s %2$s Layout
pt: Layout %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
pt: %1$s Cor de fundo alternada

en: %1$s Archive Page
pt: Página de Arquivo de %1$s

en: %1$s Attributes
pt: Atributos de %1$s

en: %1$s Author
pt: Autor %1$s

en: %1$s Background
pt: Histórico %1$s

en: %1$s Background Color
pt: %1$s Cor de plano de Fundo

en: %1$s Border Color
pt: %1$s Cor da Borda

en: %1$s Border Width
pt: %1$s de Largura de Borda

en: %1$s Box Shadow
pt: Sombra de caixa de %1$s

en: %1$s Categories
pt: Categorias %1$s

en: %1$s Comment Count
pt: Contagem De Comentários %1$s

en: %1$s Excerpt
pt: Excerto %1$s

en: %1$s Focus Background Color
pt: %1$s Cor de fundo do foco

en: %1$s Focus Text Color
pt: %1$s Cor do texto de foco

en: %1$s Font
pt: %1$s Fonte

en: %1$s Icon
pt: %1$s Ícone

en: %1$s Icon Color
pt: %1$s Ícone de Cor

en: %1$s Icon Placement
pt: %1$s Ícone de Posicionamento

en: %1$s Letter Spacing
pt: %1$s Espaçamento da Letra

en: %1$s Line Height
pt: %1$s Altura da Linha

en: %1$s Link
pt: Ligação %1$s

en: %1$s Modified Date
pt: Data De Modificação %1$s

en: %1$s Name
pt: Nome de %1$s

en: %1$s Publish Date
pt: Data De Publicação %1$s

en: %1$s Relationship
pt: Relacionamento %1$s

en: %1$s Tags
pt: Etiquetas %1$s

en: %1$s Text Alignment
pt: %1$s Alinhamento de Texto

en: %1$s Text Color
pt: %1$s Cor do Texto

en: %1$s Text Size
pt: %1$s Tamanho do Texto

en: %1$s Title
pt: Título %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
pt: %1$s em %2$s Específico

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
pt[0]: %1$s avaliação para %2$s
pt[1]: %1$s avaliações para %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
pt: %1$s com %2$s Específico

en: %1$s/Archive Title
pt: Título De %1$s/Arquivo

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
pt: %1$s: O valor não pode ser superior a %2$d caracteres.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
pt: %1$s: O valor tem de ter pelo menos %2$d caracteres.

en: %1s %2s Alignment
pt: Alinhamento de %1s %2s

en: %1s Margin
pt: Margem %1s

en: %1s Padding
pt: Preenchimento %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
pt: Tempo restante estimado para %2$s: %1$d min

en: %d image From Unsplash
pt: %d imagem Do Unsplash

en: %d selected
pt: %d selecionado(s)

en: %s Admin Label
pt: Rótulo De Admin %s

en: %s Alignment
pt: Alinhamento de %s

en: %s Animation
pt: Animação %s

en: %s Animation Delay
pt: Atraso da Animação %s

en: %s Animation Direction
pt: Direção da Animação %s

en: %s Animation Duration
pt: Duração da Animação %s

en: %s Animation Intensity
pt: Intensidade da Animação %s

en: %s Animation Repeat
pt: Repetição da Animação %s

en: %s Animation Speed Curve
pt: Curva de Velocidade da Animação %s

en: %s Animation Starting Opacity
pt: Opacidade Inicial da Animação %s

en: %s Animation Style
pt: Estilo da Animação %s

en: %s Background
pt: Fundo %s

en: %s Background Color
pt: Cor de Fundo %s

en: %s Background Image
pt: Imagem De Fundo %s

en: %s Background Image Blend
pt: Mistura Da Imagem De Fundo %s

en: %s Background Image Position
pt: Posição da Imagem de Fundo %s

en: %s Background Image Repeat
pt: Repetição da Imagem de Fundo %s

en: %s Background Image Size
pt: Tamanho da Imagem de Fundo %s

en: %s Background Mask
pt: Máscara De Fundo %s

en: %s Background Pattern
pt: Padrão De Fundo %s

en: %s Background Video Height
pt: Altura Do Vídeo De Fundo %s

en: %s Background Video MP4
pt: Vídeo De Fundo MP4 %s

en: %s Background Video Webm
pt: Vídeo De Fundo Webm %s

en: %s Background Video Width
pt: Largura Do Vídeo De Fundo %s

en: %s Blend
pt: %s Mistura

en: %s Blur
pt: %s Desfoque

en: %s Border
pt: Borda %s

en: %s Border Color
pt: Cor Da Borda %s

en: %s Border Radius
pt: Raio Da Borda %s

en: %s Border Style
pt: Estilo De Borda %s

en: %s Border Styles
pt: Estilos De Borda %s

en: %s Border Weight
pt: Espessura da Borda %s

en: %s Border Width
pt: Largura Da Borda %s

en: %s Bottom Sticky Limit
pt: Limite Inferior de Fixação %s

en: %s Box Shadow
pt: Sombra Da Caixa %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
pt: Intensidade De Desfoque Da Sombra Da Caixa %s

en: %s Box Shadow Horizontal Position
pt: Posição Horizontal Da Sombra Da Caixa %s

en: %s Box Shadow Position
pt: Posição Da Sombra Da Caixa %s

en: %s Box Shadow Spread Strength
pt: Intensidade De Expansão Da Sombra Da Caixa %s

en: %s Box Shadow Vertical Position
pt: Posição Vertical Da Sombra Da Caixa %s

en: %s Breakpoint
pt: Breakpoint %s

en: %s Brightness
pt: %s Brilho

en: %s Button
pt: Botão %s

en: %s CSS Class
pt: Classe de CSS %s

en: %s CSS ID
pt: ID de CSS %s

en: %s Color
pt: Cor %s

en: %s Conditions
pt: Condições %s

en: %s Contrast
pt: %s Contraste

en: %s Custom CSS
pt: CSS Personalizado %s

en: %s Default Preset
pt: Predefinição Padrão %s

en: %s Disable on
pt: %s Desativar Em

en: %s Element Label
pt: Etiqueta do Elemento %s

en: %s Filters
pt: Filtros %s

en: %s Font
pt: %s Tipo De Letra

en: %s Font Size
pt: Tamanho da Fonte %s

en: %s Font Style
pt: %s Estilo Da Fonte

en: %s Font Weight
pt: %s Peso Da Fonte

en: %s Gradient Direction
pt: Direção do Degradê %s

en: %s Gradient Length
pt: Comprimento do Degradê %s

en: %s Gradient Position
pt: Posição do Degradê %s

en: %s Gradient Stops
pt: Paragens do Degradê %s

en: %s Gradient Type
pt: Tipo de Degradê %s

en: %s Heading Level
pt: %s Nível de Cabeçalho

en: %s Height
pt: Altura de %s

en: %s Horizontal Offset
pt: Deslocamento Horizontal de %s

en: %s Horizontal Overflow
pt: Overflow Horizontal de %s

en: %s Hue
pt: %s Matiz

en: %s ID & Classes
pt: ID E Classes %s

en: %s Icon
pt: Ícone %s

en: %s Icon Color
pt: Cor Do Ícone %s

en: %s Icon Placement
pt: Posicionamento Do Ícone %s

en: %s Image Height
pt: Altura da Imagem %s

en: %s Image Horizontal Offset
pt: Deslocamento Horizontal da Imagem %s

en: %s Image Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical da Imagem %s

en: %s Image Width
pt: Largura da Imagem %s

en: %s Interactions
pt: Interações %s

en: %s Invert
pt: %s Inverter

en: %s Item Indent
pt: Recuo do Item %s

en: %s Letter Spacing
pt: %s Espaçamento Entre Letras

en: %s Line Color
pt: %s Cor Da Linha

en: %s Line Height
pt: %s Altura Da Linha

en: %s Line Style
pt: %s Estilo Da Linha

en: %s Link
pt: Link %s

en: %s Link Target
pt: Destino do Link de %s

en: %s Link URL
pt: Link de %s URL

en: %s Margin
pt: Margem %s

en: %s Mask Aspect Ratio
pt: Proporção Da Máscara %s

en: %s Mask Blend Mode
pt: Modo De Mistura Da Máscara %s

en: %s Mask Color
pt: Cor Da Máscara %s

en: %s Mask Height
pt: Altura Da Máscara %s

en: %s Mask Horizontal Offset
pt: Deslocamento Horizontal Da Máscara %s

en: %s Mask Position
pt: Posição Da Máscara %s

en: %s Mask Size
pt: Tamanho Da Máscara %s

en: %s Mask Transform
pt: Transformação Da Máscara %s

en: %s Mask Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical Da Máscara %s

en: %s Mask Width
pt: Largura Da Máscara %s

en: %s Max Height
pt: Altura Máxima de %s

en: %s Max Width
pt: Largura Máxima de %s

en: %s Min Height
pt: Altura Mínima de %s

en: %s Module
pt: Módulo %s

en: %s Motion Effect Trigger
pt: Acionador do Efeito de Movimento de %s

en: %s Name
pt: Nome de %s

en: %s Not Supported
pt: %s Não Suportado

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
pt: Deslocamento em Relação a Elementos Fixos Circundantes %s

en: %s Offset Origin
pt: Origem do Deslocamento de %s

en: %s Opacity
pt: %s Opacidade

en: %s Padding
pt: Preenchimento %s

en: %s Parallax Method
pt: Método Parallax %s

en: %s Pattern Blend Mode
pt: Modo De Mistura Do Padrão %s

en: %s Pattern Color
pt: Cor Do Padrão %s

en: %s Pattern Height
pt: Altura Do Padrão %s

en: %s Pattern Horizontal Offset
pt: Deslocamento Horizontal Do Padrão %s

en: %s Pattern Repeat
pt: Repetição Do Padrão %s

en: %s Pattern Repeat Origin
pt: Origem Da Repetição Do Padrão %s

en: %s Pattern Size
pt: Tamanho Do Padrão %s

en: %s Pattern Transform
pt: Transformação Do Padrão %s

en: %s Pattern Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical Do Padrão %s

en: %s Pattern Width
pt: Largura Do Padrão %s

en: %s Placeholder Text
pt: Texto Do Placeholder %s

en: %s Position
pt: Posição %s

en: %s Preset
pt: %s Predefinição

en: %s Preset 1
pt: Predefinição 1 %s

en: %s Presets
pt: %s Predefinições

en: %s Relationship
pt: Relação %s

en: %s Repeat Gradient
pt: Repetir Degradê %s

en: %s Saturate
pt: %s Saturação

en: %s Scroll Effects
pt: Efeitos De Rolagem %s

en: %s Scroll Transform Effects
pt: Efeitos de Transformação ao Rolar de %s

en: %s Sepia
pt: %s Sépia

en: %s Settings
pt: %s configurações

en: %s Shadow Color
pt: Cor Da Sombra %s

en: %s Size
pt: Tamanho %s

en: %s Sizing
pt: Dimensionamento %s

en: %s Spacing
pt: Espaçamento %s

en: %s State
pt: Estado %s

en: %s Sticky Bottom Offset
pt: Deslocamento Inferior Fixo %s

en: %s Sticky Position
pt: Posição Fixa %s

en: %s Sticky Top Offset
pt: Deslocamento Superior Fixo %s

en: %s Style
pt: Estilo %s

en: %s Style Position
pt: %s Posição Do Estilo

en: %s Style Type
pt: %s Tipo De Estilo

en: %s Text
pt: Texto %s

en: %s Text Alignment
pt: %s Alinhamento Do Texto

en: %s Text Color
pt: %s Cor Do Texto

en: %s Text Shadow
pt: Sombra do Texto %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
pt: Intensidade do Desfoque da Sombra do Texto %s

en: %s Text Shadow Color
pt: Cor da Sombra do Texto %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
pt: Comprimento Horizontal da Sombra do Texto %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
pt: Comprimento Vertical da Sombra do Texto %s

en: %s Text Size
pt: %s Tamanho Do Texto

en: %s Toggle Gradient
pt: Ativar/Desativar Degradê %s

en: %s Toggle Mask
pt: Alternar Máscara %s

en: %s Toggle Pattern
pt: Alternar Padrão %s

en: %s Top Sticky Limit
pt: Limite Superior de Fixação %s

en: %s Transform
pt: Transformação %s

en: %s Transforms
pt: Transformações %s

en: %s Transition
pt: Transição %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
pt: Transição Entre Estilos Predefinidos e Fixos %s

en: %s Transition Delay
pt: Atraso da Transição %s

en: %s Transition Duration
pt: Duração da Transição %s

en: %s Transition Speed Curve
pt: Curva de Velocidade da Transição %s

en: %s Use Parallax Effect
pt: Usar Efeito Parallax %s

en: %s Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical de %s

en: %s Vertical Overflow
pt: Overflow Vertical de %s

en: %s Visibility
pt: Visibilidade %s

en: %s Weight
pt: Peso %s

en: %s Width
pt: Largura de %s

en: %s Z Index
pt: Índice Z %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
pt: %s recebem uma borda para os separar do texto normal. Escolha uma cor para essa borda.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
pt: %s recebem uma borda para os separar do texto normal. Pode aumentar ou diminuir a espessura dessa borda usando esta definição.

en: %s by %s
pt: %s por %s

en: %s quantity
pt: Quantidade de %s

en: %s result
pt: %s resultado

en: %s: The field is required.
pt: %s: O campo é obrigatório.

en: %s: The selected value is invalid.
pt: %s: O valor selecionado é inválido.

en: %s: The selected value is not exist.
pt: %s: O valor selecionado não existe.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
pt: %s: O valor pode conter apenas letras e números.

en: %s: The value may only contain letters.
pt: %s: O valor pode conter apenas letras.

en: %s: The value may only contain numbers.
pt: %s: O valor pode conter apenas números.

en: %s: The value must be a valid email address.
pt: %s: O valor tem de ser um endereço de e-mail válido.

en: &laquo; Older Entries
pt: &laquo; Entradas Mais Antigas

en: (Copy)
pt: (Cópia)

en: (estimated for %s)
pt: (estimado para %s)

en: + Select Category, Tags, ...
pt: + Selecionar Categoria, Etiquetas, ...

en: + Select posts
pt: + Selecionar publicações

en: , Reset after
pt: , Redefinir após

en: 0 Comments
pt: 0 Comentários

en: 0 comments
pt: 0 comentários

en: 0 items
pt: 0 itens

en: 08.06.1999 (m.d.Y)
pt: 06.08.1999 (m.d.Y)

en: 08/06/1999 (m/d/Y)
pt: 06/08/1999 (m/d/Y)

en: 1 Column
pt: 1 Coluna

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: 1 comment
pt: 1 comentário

en: 2 Column
pt: 2 Coluna

en: 2 Columns
pt: 2 Colunas

en: 3 Columns
pt: 3 Colunas

en: 3D Diamonds
pt: Diamantes 3D

en: 4 Columns
pt: 4 Colunas

en: 404 Error Page
pt: Página De Erro 404

en: 404 Page
pt: Página 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
pt: As páginas de erro 404 não têm definições de página editáveis.

en: 5 Columns
pt: 5 Colunas

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
pt: 6 Ago, 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
pt: 6 Colunas

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
pt: <p class="description">Selecione um menu que deve ser usado no módulo. <a href="%s" target="_blank">Clique aqui para criar um novo menu</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentários Mais Antigos

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
pt: O <strong>Módulo de Endereço de Cobrança do Woo</strong> e o <strong>Módulo de Endereço de Entrega do Woo</strong> devem ser adicionados a esta página para permitir que os usuários enviem pedidos.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
pt: O <strong>Módulo de Endereço de Cobrança do Woo</strong> deve ser adicionado a esta página para permitir que os usuários enviem pedidos.

en: A Module
pt: Um Módulo

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
pt: É necessário um módulo Conteúdo da Postagem para adicionar conteúdo exclusivo no modelo do Theme Builder. Depois que um módulo Conteúdo da Postagem for adicionado ao modelo, você poderá adicionar conteúdo exclusivo de cada postagem nessa área usando o modelo.

en: A Row
pt: Uma Linha

en: A Section
pt: Uma Seção

en: A Specific URL Parameter
pt: Um parâmetro de URL específico

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
pt: Existe um backup do Theme Builder mais recente do que a versão que você está visualizando no momento. Esse backup foi capturado durante sua sessão de edição anterior, mas você nunca o salvou. Você gostaria de restaurar esse backup e continuar editando de onde parou?

en: A global color can't equal itself
pt: Uma cor global não pode ser igual a si própria

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
pt: Um nome para associar à conta quando exibido no campo de seleção de conta.

en: A valid URL should start with a #
pt: Um URL válido deve começar com um #

en: ACF Groups
pt: Grupos ACF

en: AI Agent
pt: Agente de IA

en: AI Image
pt: Imagem de IA

en: AI Quick Action
pt: Ação Rápida de IA

en: Above
pt: Acima

en: Above Title
pt: Acima do Título

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Accordion
pt: Sanfona

en: Accordion Item
pt: Item de Acordeão

en: Accordion Items
pt: Itens de Acordeão

en: Accordions
pt: Acordeões

en: Account
pt: Conta

en: Account Link URL
pt: URL do link da conta

en: Account Name
pt: Nome Da Conta

en: Action
pt: Seção

en: Action Icons On Hover
pt: Ícones de Ação ao Passar o Rato

en: Actions
pt: Ações

en: Activate Preset
pt: Ativar predefinição

en: Active Groups
pt: Grupos Ativos

en: Active Link Color
pt: Cor do Link Ativo

en: Active Menu Link
pt: Link do menu ativo

en: Active Portfolio Filter
pt: Filtro de Portfólio Ativo

en: Active Tab
pt: Aba Ativa

en: Active Tab Background Color
pt: Cor de Fundo da Aba Ativa

en: Active Tab Text
pt: Texto da Aba Ativa

en: Active Tab Text Color
pt: Cor do texto da guia ativa

en: Actual Size
pt: Tamanho Real

en: Add
pt: Adicionar

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Add API Key
pt: Adicionar Chave de API

en: Add Attribute
pt: Adicionar Atributo

en: Add Audio
pt: Adicionar Áudio

en: Add Background Color
pt: Fundo Colorido

en: Add Background Gradient
pt: Degradê do plano de fundo

en: Add Background Image
pt: Imagem de Fundo:

en: Add Background Mask
pt: Adicionar máscara de fundo

en: Add Background Pattern
pt: Adicionar padrão de fundo

en: Add Background Video
pt: Definir como Vídeo de Fundo

en: Add Canvas
pt: Adicionar Tela

en: Add Checkbox
pt: Adicionar Caixa de Seleção

en: Add Column
pt: Adicionar Coluna

en: Add Condition
pt: Adicionar condição

en: Add Cookie
pt: Adicionar Cookie

en: Add Custom Body
pt: Adicionar Corpo Personalizado

en: Add Custom Footer
pt: Adicionar Rodapé Personalizado

en: Add Custom Header
pt: Adicionar Cabeçalho Personalizado

en: Add Element
pt: Adicionar Elemento

en: Add Element Above
pt: Adicionar Elemento Acima

en: Add Element Below
pt: Adicionar Elemento Abaixo

en: Add Element Inside
pt: Adicionar Elemento Dentro

en: Add From Library
pt: Adicionar Da Biblioteca

en: Add From Sets Library
pt: Adicionar da Biblioteca de Conjuntos

en: Add Fullwidth Section
pt: Adicionar Secção de Largura Total

en: Add Gallery Images
pt: Imagens da Galeria

en: Add Global Body
pt: Adicionar Corpo Global

en: Add Global Color
pt: Adicionar cor global

en: Add Global Font
pt: Adicionar Fonte Global

en: Add Global Footer
pt: Adicionar Rodapé Global

en: Add Global Header
pt: Adicionar Cabeçalho Global

en: Add Global Image
pt: Adicionar Imagem Global

en: Add Global Link
pt: Adicionar Link Global

en: Add Global Number
pt: Adicionar Número Global

en: Add Global Text
pt: Adicionar Texto Global

en: Add Grid Offset Rule
pt: Adicionar Regra De Deslocamento Da Grade

en: Add Image
pt: Imagem

en: Add Interaction
pt: Adicionar Interação

en: Add Layout
pt: Adicionar Layout

en: Add Media
pt: Adicionar Mídia

en: Add Meta Query
pt: Adicionar Consulta de Metadados

en: Add Module
pt: Adicionar Módulo

en: Add New
pt: Adicionar Nova

en: Add New %s
pt: Adicionar Novo %s

en: Add New %s Or Row
pt: Adicionar Novo %s Ou Linha

en: Add New Body Template
pt: Adicionar Novo Modelo de Corpo

en: Add New Footer Template
pt: Adicionar Novo Modelo de Rodapé

en: Add New Fullwidth Row
pt: Adicionar Nova Linha de Largura Total

en: Add New Global Canvas
pt: Adicionar Nova Tela Global

en: Add New Header Template
pt: Adicionar Novo Modelo de Cabeçalho

en: Add New Item
pt: Adicionar Novo Item

en: Add New Module
pt: Adicionar Novo Módulo

en: Add New Module Or Row
pt: Adicionar Novo Módulo Ou Linha

en: Add New Preset
pt: Adicionar nova predefinição

en: Add New Row
pt: Adicionar Nova Linha

en: Add New Section
pt: Adicionar Nova Seção

en: Add New Template
pt: Adicionar Novo Modelo

en: Add New Theme Builder
pt: Adicionar Novo Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
pt: Adicionar Novo Item do Theme Builder

en: Add Page
pt: Adicionar Página

en: Add Placeholder Content To New Modules
pt: Adicionar conteúdo do placeholder aos novos módulos

en: Add Preset
pt: Adicionar Predefinição

en: Add Radio
pt: Adicionar Botão de Opção

en: Add Regular Section
pt: Adicionar Secção Normal

en: Add Specialty Section
pt: Adicionar Seção de Especialidade

en: Add To Category
pt: Adicionar à Categoria

en: Add To Tags
pt: Adicionar às Tags

en: Add Video
pt: Vídeo

en: Add a review
pt: Adicionar uma avaliação

en: Add custom HTML after the element wrapper.
pt: Adicionar HTML personalizado depois do contentor do elemento.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
pt: Adicionar HTML personalizado antes do contentor do elemento.

en: Add from Library
pt: Adicionar da Biblioteca

en: Add to %1$s Library
pt: Adicionar à Biblioteca %1$s

en: Add to Categories
pt: Adicionar às Categorias

en: Add to Library
pt: Adicionar à Biblioteca

en: Add to Tags
pt: Adicionar às Etiquetas

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
pt: Adicione duas ou mais paradas de cor ao seu plano de fundo gradiente. Cada parada pode ser arrastada para qualquer posição na barra de gradiente. De cada parada de cor para a próxima, a cor é interpolada em um gradiente suave.

en: Add/Delete Item
pt: Adicionar/Eliminar Item

en: Added %s
pt: %s Adicionado

en: Added Column
pt: Coluna Adicionada

en: Added Flex Column
pt: Coluna Flex Adicionada

en: Added Flex Grid
pt: Grade Flex Adicionada

en: Added Group Preset
pt: Predefinição de Grupo Adicionada

en: Added Module Preset
pt: Predefinição de Módulo Adicionada

en: Added Row
pt: Linha Adicionada

en: Added Specialty Section
pt: Secção Especial Adicionada

en: Added template
pt: Modelo adicionado

en: Additional Information
pt: Informações Adicionais

en: Additional information
pt: Informações adicionais

en: Address Line 2
pt: Linha de Endereço 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
pt: Ajuste a sensibilidade do movimento espelhado à posição do rato

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
pt: Ajuste o estilo de plano de fundo do botão personalizando a cor, o gradiente e a imagem do plano de fundo.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
pt: Ajuste o estilo de fundo deste elemento personalizando a cor de fundo, gradiente, imagem, vídeo, padrão e máscara.

en: Adjust the height of the featured image.
pt: Ajuste a altura da imagem em destaque.

en: Adjust the height of the person's portrait photo within the testimonial.
pt: Ajuste a altura da foto de retrato da pessoa no depoimento.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
pt: Ajuste o espaçamento horizontal entre elementos filhos. Este espaçamento aplica-se entre colunas em layouts flex e de grelha.

en: Adjust the max height of the featured image.
pt: Ajuste a altura máxima da imagem em destaque.

en: Adjust the max width of the featured image.
pt: Ajuste a largura máxima da imagem em destaque.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
pt: Ajuste o tamanho das setas do carrossel.

en: Adjust the size of the dot navigation.
pt: Ajuste o tamanho da navegação por pontos.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
pt: Ajusta o espaçamento entre cada coluna desta linha.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
pt: Ajuste o espaçamento vertical entre os elementos filho. Este espaçamento aplica-se entre linhas em layouts flex e de grelha.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
pt: Ajuste a largura do conteúdo dentro da sinopse.

en: Adjust the width of the featured image.
pt: Ajuste a largura da imagem em destaque.

en: Adjust the width of the image within the table.
pt: Ajuste a largura da imagem dentro da tabela.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
pt: Ajustar o filtro de escala de cinza permitirá alterar a saturação de cores do mapa.

en: Admin Label
pt: Rótulo do Administrador

en: Administrator
pt: Administrador

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Settings
pt: Configurações Avançadas

en: After
pt: Depois

en: After Every 10th Action
pt: Após cada 10ª ação

en: After Every 20th Action
pt: Após cada 20ª ação

en: After Every 30th Action
pt: Após cada 30ª ação

en: After Every 40th Action
pt: Após cada 40ª ação

en: After Every Action
pt: Depois de cada ação

en: After Image
pt: Imagem Depois

en: After Label
pt: Rótulo Depois

en: After Number of Times
pt: Após o número de vezes

en: Album
pt: Álbum

en: Alert
pt: Alerta

en: Align Columns
pt: Alinhar Colunas

en: Align Content
pt: Alinhar Conteúdo

en: Align Items
pt: Alinhar Itens

en: Align Self
pt: Alinhar automaticamente

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
pt: Alinhe os itens da grelha dentro das suas células horizontalmente. Controla como os itens são posicionados ao longo do eixo inline (linha) dentro da sua área de grelha, oferecendo opções como início, centro, fim e esticar.

en: Align image to the left, right or center.
pt: Alinhar a imagem à esquerda, direita ou centro.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
pt: Alinhe %1$s à esquerda, direita, centro ou justifique.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
pt: Alinhe o/a %s à esquerda, à direita, ao centro ou justifique.

en: Align the module to the left, right or center.
pt: Alinhar o módulo para a esquerda, direita ou centro.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
pt: Alinhe este item horizontalmente dentro da sua célula da grelha.

en: Align this item within its grid cell vertically.
pt: Alinhe este item verticalmente dentro da sua célula da grelha.

en: Align to the left, right, center or justify.
pt: Alinhe à esquerda, à direita, ao centro ou justifique.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
pt: Alinhe o botão à esquerda, à direita ou ao centro do módulo.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
pt: Alinhe seu botão para a esquerda, direita ou centro do módulo.

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Tudo

en: All
pt: Tudo

en: All %1$s
pt: Todos os %1$s

en: All %1$s Pages
pt: Todas as Páginas de %1$s

en: All Archive Pages
pt: Todas as Páginas de Arquivo

en: All Attributes
pt: Todos Os Atributos

en: All Author Pages
pt: Todas as Páginas de Autor

en: All Body Templates
pt: Todos os Modelos de Corpo

en: All Borders
pt: Todas As Bordas

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: All Containers
pt: Todos Os Contêineres

en: All Date Pages
pt: Todas as Páginas de Data

en: All Day
pt: Dia todo

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
pt: Todos os usuários do Divi podem armazenar até %s itens no Divi Cloud gratuitamente. Para salvar mais itens na sua nuvem e desbloquear armazenamento ilimitado, atualize sua assinatura do Divi Cloud hoje mesmo. Se você cria sites com Divi profissionalmente, o Divi Cloud é um complemento incrível e uma enorme economia de tempo. Você vai adorar!

en: All Elements
pt: Todos Os Elementos

en: All Footer Templates
pt: Todos os Modelos de Rodapé

en: All Header Templates
pt: Todos os Modelos de Cabeçalho

en: All Modified Fields
pt: Todos Os Campos Modificados

en: All Modules
pt: Todos os módulos

en: All Option Groups
pt: Todos Os Grupos De Opções

en: All Presets
pt: Todas as Predefinições

en: All Templates
pt: Todos os Modelos

en: All Theme Builder Items
pt: Todos os Itens do Theme Builder

en: All Theme Builders
pt: Todos os Theme Builders

en: All Variables
pt: Todas as Variáveis

en: All available options selected
pt: Todas as opções disponíveis selecionadas

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
pt: Todo o conteúdo criado no Divi Builder será perdido. O conteúdo anterior será restaurado. Deseja continuar?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
pt: Todo o conteúdo da página atual será perdido. Deseja prosseguir?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
pt: Todas as definições atuais da sua função serão repostas para as predefinições. Deseja continuar?

en: All options selected. Type to add custom tags.
pt: Todas as opções selecionadas. Digite para adicionar tags personalizadas.

en: All values must have units
pt: Todos os valores devem ter unidades

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
pt: Todos os vídeos devem ser enviados nos dois formatos .MP4 .WEBM para garantir a máxima compatibilidade em todos os navegadores. Carregue a versão .MP4 aqui.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
pt: Todos os vídeos devem ser enviados nos dois formatos .MP4 .WEBM para garantir a máxima compatibilidade em todos os navegadores. Carregue a versão .WEBM aqui.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
pt: Permite que o vídeo seja pausado por outros players, quanto estes começarem a tocar

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
pt: Permite que o vídeo seja pausado por outros players, quanto estes começarem a tocar

en: Allowed Symbols
pt: Símbolos permitidos

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
pt: Somente alfanumérico (A a Z, 0 a 9).

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
pt: Também Guardar Todos os %d Módulos como Itens Individuais

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
pt: Também Guardar Todas as %d Linhas como Itens Individuais

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
pt: Também Guardar Todas as %d Secções como Itens Individuais

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
pt: Um link ativo é a página atualmente sendo visitada. Você pode escolher uma cor para ser aplicada aos links ativos para diferenciá-los de outros links.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
pt: Ocorreu um erro ao salvar as configurações de predefinições globais. Vários problemas podem fazer com que um salvamento falhe, como falta de recursos do servidor, bloqueios de firewall ou conflitos de plug-in ou configuração incorreta do servidor. Você pode tentar salvar novamente clicando em Tentar novamente ou baixar um backup dos seus padrões não salvos clicando em Baixar backup. Um backup pode ser útil ao entrar em contato com nossa equipe de suporte.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
pt: Ocorreu um erro ao salvar sua página. Vários problemas podem causar uma falha ao salvar, como a falta de recursos do servidor, bloqueios de firewall, conflitos de plugin ou erros de configuração de servidor. Você pode tentar salvar novamente clicando em Tentar Novamente, ou você pode baixar um backup da sua página não salva clicando em Baixar Backup. Os backups podem ser restaurados usando o sistema de portabilidade ao editar sua página.

en: An error occurred while processing the shortcode.
pt: Ocorreu um erro ao processar o shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
pt: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo de fonte. Detectamos que a extensão PHP 'fileinfo' não está carregada no seu servidor. Ativar a extensão pode ajudar.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
pt: Uma introdução ao módulo do menu Fullwidth

en: An introduction to the Menu module
pt: Uma introdução ao módulo Menu

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao enviar o arquivo de fonte. Tente novamente.

en: And %1$s More
pt: E Mais %1$s

en: Animation
pt: Animação

en: Animation Delay
pt: Animação

en: Animation Direction
pt: Direção do degradê

en: Animation Duration
pt: Animação

en: Animation Intensity
pt: Animação

en: Animation Repeat
pt: Animação

en: Animation Speed
pt: Velocidade da Animação

en: Animation Speed Curve
pt: Animação

en: Animation Starting Opacity
pt: Opacidade inicial de animação

en: Animation Style
pt: Animação

en: Annually
pt: Anualmente

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
pt: Documentação de configuração da conta do provedor antispam

en: Any
pt: Qualquer

en: Any %1$s Link
pt: Qualquer Ligação %1$s

en: Any URL Parameter
pt: Qualquer parâmetro de URL

en: App View
pt: Vista da Aplicação

en: Append Above
pt: Anexar Acima

en: Append Below
pt: Anexar Abaixo

en: Append To Main Canvas
pt: Anexar à Tela Principal

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
pt: Aplique o "Deslocamento de Fixação" ao Elemento Fixo mais próximo acima ou abaixo deste elemento.

en: Apply Changes
pt: Aplicar Alterações

en: Apply Motion Effects To Child Elements
pt: Aplicar efeitos de movimento a elementos filhos

en: Apply Structure Template
pt: Aplicar Template de Estrutura

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
pt: Aplique uma inclinação vertical ou horizontal ao elemento, esticando-o em qualquer direção.

en: Apply coupon
pt: Aplicar cupão

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
pt: Aplique “Sticky Offset” ao Sticky Element mais próximo acima ou abaixo deste elemento

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
pt: A aplicação do filtro em tons de cinza alterará as cores do mapa para preto e branco.

en: Arch
pt: Arco

en: Archive Pages
pt: Páginas de Arquivo

en: Are You Sure?
pt: Você tem certeza?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar a predefinição "%s"? Esta ação não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
pt: Tem a certeza de que pretende mover "%s" para o lixo?

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Arrow
pt: Setas

en: Arrow 2
pt: Setas

en: Arrow 3
pt: Setas

en: Arrow Color
pt: Cor da seta

en: Arrow Position
pt: Posição das Setas

en: Arrow Size
pt: Tamanho das Setas

en: Arrows
pt: Setas

en: Artist
pt: Artista

en: Artist Name
pt: Nome do Artista

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Ask me anything about building your page.
pt: Pergunte-me qualquer coisa sobre criar a sua página.

en: Assign As Default
pt: Definir Como Padrão

en: Assign Preset as Default
pt: Atribuir predefinição como padrão

en: Assign Presets
pt: Atribuir Predefinições

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
pt: Atribua um ID CSS exclusivo ao elemento que pode ser usado para atribuir estilos CSS personalizados de dentro do seu tema filho ou de dentro das entradas CSS personalizadas do Divi.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
pt: Atribuir qualquer número de Classes CSS ao elemento, separadas por espaços, que podem ser usadas para atribuir estilos CSS personalizados de dentro do seu tema filho ou de dentro das entradas CSS personalizadas do Divi.

en: Assigned layout to template
pt: Layout atribuído ao modelo

en: Asymmetric
pt: Assimétrico

en: Asymmetric 2
pt: Assimétrico 2

en: Asymmetric 3
pt: Assimétrico 3

en: Asymmetric 4
pt: Assimétrico 4

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute Body
pt: Corpo do atributo

en: Attribute Name
pt: Nome do Atributo

en: Attribute Row
pt: Linha de atributo

en: Attribute Text
pt: Texto Do Atributo

en: Attribute Title
pt: Título do atributo

en: Attribute Type To Extend
pt: Tipo De Atributo A Estender

en: Attribute Value
pt: Valor do Atributo

en: Attribute name is required.
pt: O nome do atributo é obrigatório.

en: Attributes
pt: Atributos

en: Audio
pt: Áudio

en: Audio Content
pt: Conteúdo do Áudio

en: Audio Cover Art
pt: Imagem do Áudio

en: Audio File
pt: Arquivo de áudio

en: Audio Meta
pt: Meta do Áudio

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
pt: por %1$s

en: Audio Title
pt: Título do áudio

en: Audios
pt: Áudios

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
pt: 6 Ago, 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
pt: 06 Agosto, 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
pt: Autenticação Necessária

en: Author
pt: Autor

en: Author Archive Page
pt: Página De Arquivo Do Autor

en: Author Bio
pt: Biografia Do Autor

en: Author Page Link
pt: Link Da Página Do Autor

en: Author Profile Picture
pt: Foto De Perfil Do Autor

en: Author Text
pt: Texto do Autor

en: Author Website
pt: Site Do Autor

en: Author details can be modified from the user profile page.
pt: Os detalhes do autor podem ser modificados na página de perfil do utilizador.

en: Auto Height Rows
pt: Linhas de Altura Automática

en: Auto Width Columns
pt: Colunas de Largura Automática

en: Automatic Animation
pt: Animação Automática

en: Automatic Animation Speed (in ms)
pt: Velocidade da Animação Automática (em milissegundos)

en: Automatic Carousel Rotation
pt: Rotação Automática do Carrossel

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
pt: Velocidade de Rotação do Carrossel (em milissegundos)

en: Automatic Rotation
pt: Rotação Automática

en: Automatic Rotation Speed
pt: Velocidade da Rotação Automática

en: Available on backorder
pt: Disponível por encomenda

en: Average
pt: Médio

en: Back To Preset Manager
pt: Voltar ao Gerenciador de Predefinições

en: Back to parent
pt: Voltar ao pai

en: Background
pt: Plano de fundo

en: Background Color
pt: Fundo Colorido

en: Background Gradient
pt: Degradê do plano de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo:

en: Background Image Blend
pt: Mesclagem de imagem de fundo

en: Background Image Height
pt: Altura da imagem de fundo

en: Background Image Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal da imagem de fundo

en: Background Image Position
pt: De Fundo, Posição Da Imagem

en: Background Image Repeat
pt: Repetição de imagem de fundo

en: Background Image Size
pt: Imagem De Fundo Tamanho

en: Background Image Vertical Offset
pt: Deslocamento vertical da imagem de fundo

en: Background Image Width
pt: Largura da imagem de fundo

en: Background Mask
pt: Máscara de fundo

en: Background Overlay Color
pt: Cor de Sobreposição do Fundo

en: Background Pattern
pt: Padrão de fundo

en: Background Preview:
pt: Pré-visualização do Fundo:

en: Background Settings
pt: Configurações de Fundo

en: Background Video
pt: Vídeo de Fundo .MP4

en: Background Video Height
pt: Altura do Vídeo de Fundo

en: Background Video MP4
pt: Vídeo de Fundo .MP4

en: Background Video Webm
pt: Vídeo de Fundo .WEBM

en: Background Video Width
pt: Largura do Vídeo de Fundo

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
pt: Imagens de fundo podem ser misturadas com a cor de fundo, mesclando as duas e criando efeitos únicos.

en: Backup Exists
pt: Backup Existente

en: Backward
pt: Para Trás

en: Bar
pt: Barra

en: Bar Background Color
pt: Cor de Fundo da Barra

en: Bar Counter
pt: Barra do Contador

en: Bar Counters
pt: Contadores em Barra

en: Base Device
pt: Dispositivo Base

en: Based on
pt: Com Base Em

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
pt: Seja o primeiro a avaliar &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
pt: Feijão

en: Before
pt: Antes

en: Before Image
pt: Imagem Antes

en: Before Label
pt: Rótulo Antes

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
pt: Antes de poder descarregar Layouts Pré-criados da Biblioteca Divi, tem de autenticar a sua subscrição Elegant Themes.

en: Before/After Image
pt: Imagem Antes/Depois

en: Before/After Images
pt: Imagens Antes/Depois

en: Below
pt: Abaixo

en: Below Title
pt: Abaixo do Título

en: Best Selling Products
pt: Produtos Mais Vendidos

en: Binary
pt: Binário

en: Bio/Description
pt: Bio/Descrição

en: Biography
pt: Biografia

en: Blades
pt: Lâminas

en: Blend Mode
pt: Salvo Módulo

en: Block
pt: Bloco

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
pt: As cotas de bloco recebem uma borda para separá-las do texto normal. Escolha uma cor para usar nessa fronteira.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
pt: As cotas de bloco recebem uma borda para separá-las do texto normal. Você pode aumentar ou diminuir o tamanho dessa borda usando essa configuração.

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Blockquote Border Color
pt: Cor da Borda do Foco

en: Blockquote Border Weight
pt: Peso de Fronteira Blockquote

en: Blue
pt: Azul

en: Blur
pt: Sinopse

en: Blur by this amount.
pt: Borrão por esse valor.

en: Blurb
pt: Sinopse

en: Blurb Content
pt: Conteúdo da Descrição

en: Blurb Image
pt: Imagem da Descrição

en: Blurb Title
pt: Título da Descrição

en: Blurbs
pt: Sinais

en: Body
pt: Texto Principal

en: Body Area
pt: Área do corpo

en: Body Link
pt: Link do corpo

en: Body Template
pt: Modelo de Corpo

en: Body Templates
pt: Modelos de Corpo

en: Body Text
pt: Texto de corpo

en: Body Text Color
pt: Cor do Texto Principal

en: Body: %s
pt: Texto Principal: %s

en: Bold
pt: Texto em Negrito

en: Bold 700
pt: Negrito 700

en: Border
pt: Bordas

en: Border Bottom
pt: Borda Inferior

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Border Left
pt: Borda Esquerda

en: Border Radius
pt: Raio Da Borda

en: Border Right
pt: Borda Direita

en: Border Style
pt: Estilo da Borda

en: Border Styles
pt: Estilo da Borda

en: Border Top
pt: Borda Superior

en: Border Weight
pt: Espessura da Borda

en: Border Width
pt: Largura da Borda

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
pt: Bordas suportam vários estilos diferentes, cada um dos quais irá alterar a forma do elemento de limite.

en: Bottom
pt: Parte Inferior

en: Bottom Border Color
pt: Cor do botão e da borda

en: Bottom Border Style
pt: Estilo da Borda

en: Bottom Border Width
pt: Largura da Borda

en: Bottom Center
pt: Centro Da Parte Inferior

en: Bottom Left
pt: Inferior Esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior Direito

en: Bottom Sticky Limit
pt: Limite de aderência inferior

en: Bottom To Top
pt: Baixo para Cima

en: Bottom of Element
pt: Parte inferior do elemento

en: Bounce
pt: Retornos

en: Box Shadow
pt: Sombra da caixa

en: Box Shadow Blur Strength
pt: Força de desfoque de sombra de caixa

en: Box Shadow Horizontal Position
pt: Posição horizontal da sombra da caixa

en: Box Shadow Position
pt: Posição de início

en: Box Shadow Spread Strength
pt: Força de propagação de sombra de caixa

en: Box Shadow Vertical Position
pt: Posição de início

en: Brand New
pt: Novo em folha

en: Breakpoint
pt: Ponto de Quebra

en: Breakpoint Enter
pt: Entrada no Breakpoint

en: Breakpoint Exit
pt: Saída do Breakpoint

en: Brightness
pt: Brilho

en: Browser
pt: Navegador

en: Build Custom Body
pt: Criar Corpo Personalizado

en: Build Custom Footer
pt: Criar Rodapé Personalizado

en: Build Custom Header
pt: Criar Cabeçalho Personalizado

en: Build From Scratch
pt: Criar do Zero

en: Build Global Body
pt: Criar Corpo Global

en: Build Global Footer
pt: Criar Rodapé Global

en: Build Global Header
pt: Criar Cabeçalho Global

en: Build New Template
pt: Criar Novo Modelo

en: Build On The Front End
pt: Criar No Front End

en: Build With AI
pt: Construa com IA

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
pt: Crie a sua página de raiz. Não se preocupe, pode aceder aos nossos layouts pré-criados a qualquer momento.

en: Builder
pt: Construtor

en: Builder Default Interaction Mode
pt: Modo de Interação Padrão do Builder

en: Builder Default View Mode
pt: Modo de visualização padrão do construtor

en: Builder History
pt: Histórico do Builder

en: Builder Interface
pt: Interface do Construtor

en: Builder Interface Animations
pt: Animações da Interface do Builder

en: Builder Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de Teclado do Builder

en: Builder Settings
pt: Definições Do Construtor

en: Bullet
pt: Bala

en: Bullet Color
pt: Cor do Ponto

en: Button
pt: Botão

en: Button #1
pt: Botão #1

en: Button #1 Link URL
pt: URL do Botão #1

en: Button #2
pt: Botão #2

en: Button #2 Link URL
pt: URL do Botão #2

en: Button Alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Button Box Shadow
pt: Sombra de caixa de botão

en: Button Icon
pt: Ícone Do Botão

en: Button Icon Color
pt: Cor Do Ícone Do Botão

en: Button Icon Placement
pt: Posicionamento Do Ícone Do Botão

en: Button One
pt: Um Botão

en: Button Text
pt: Texto do Botão

en: Button Two
pt: Botão De Dois

en: Button and Border Color
pt: Cor do botão e da borda

en: Buttons
pt: Botões

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
pt: Ao ajustar a posição final do gradiente, você pode controlar com que velocidade ou velocidade cada transição de cores e onde a transição começa.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
pt: Ao ajustar a posição inicial do gradiente, você pode controlar com que velocidade ou velocidade cada transição de cores e onde a transição começa.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
pt: Por padrão, as animações serão reproduzidas apenas uma vez. Se você gostaria de fazer um loop de sua animação continuamente, você pode escolher a opção Loop aqui.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
pt: Por padrão, os ícones de botão são exibidos em foco. Se você quiser que os ícones dos botões sejam sempre exibidos, você pode ativar essa opção.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
pt: Por padrão, os elementos estenderão a largura total do elemento pai. Se você quiser definir uma largura estática personalizada, poderá fazer isso usando essa opção.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
pt: Por padrão, sua tela principal e todas as telas locais serão exportadas, junto com quaisquer telas globais anexadas à sua tela principal ou direcionadas pela sua tela principal com interatividade.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
pt: Ao aumentar a opacidade inicial, você pode reduzir ou remover o efeito de desbotamento aplicado a todos os estilos de animação.

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: CSS ID
pt: IS CSS

en: CSS ID & Classes
pt: Classes & ID do CSS

en: CSS Snippet
pt: Snippet de CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
pt: O CSS adicionado aqui terá como alvo a seguinte classe: %s

en: CSS syntax error.
pt: Erro de sintaxe CSS.

en: Call
pt: Chamada

en: Call To Action
pt: Chamada à Ação

en: Call To Actions
pt: Chamar para ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Changes
pt: Cancelar Alterações

en: Cannot create a revision of a revision
pt: Não é possível criar uma revisão de uma revisão

en: Cannot hook block to itself.
pt: Não é possível associar o bloco a si próprio.

en: Canvas
pt: Tela

en: Canvas Grid View
pt: Vista de Grelha da Tela

en: Canvas ID is required.
pt: O ID da tela é obrigatório.

en: Canvas Name
pt: Nome da Tela

en: Canvas Portal
pt: Portal de Tela

en: Canvas Portals
pt: Portais de Tela

en: Canvas Settings
pt: Definições da Tela

en: Capitalize
pt: Capitalizar

en: Captcha Field
pt: Campo de Captcha

en: Captcha Text
pt: Texto de Captcha

en: Caption
pt: Subtítulo

en: Caption Text
pt: Texto da Legenda

en: Caret
pt: Acento circunflexo

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Carousel Active Slide
pt: Slide Ativo do Carrossel

en: Carousel Arrows
pt: Setas do Carrossel

en: Carousel Container
pt: Contêiner do Carrossel

en: Carousel Dots
pt: Pontos do Carrossel

en: Carousel Item
pt: Item do Carrossel

en: Carousel Item Title
pt: Título do Item do Carrossel

en: Carousel Item Title Text
pt: Texto do Título do Item do Carrossel

en: Carousel Settings
pt: Configurações do Carrossel

en: Carousel Slide
pt: Slide do Carrossel

en: Carousel Title
pt: Título do Carrossel

en: Carousel Track
pt: Trilho do Carrossel

en: Cart
pt: Carrinho

en: Cart Quantity
pt: Quantidade do carrinho

en: Cart Quantity Text
pt: Texto da quantidade do carrinho

en: Cart Totals Table
pt: Tabela de totais do carrinho

en: Cart Totals Table Cell
pt: Célula da Tabela de Totais do Carrinho

en: Cart Totals Table Row
pt: Linha da tabela de totais do carrinho

en: Cart totals
pt: Totais do carrinho

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories Separator
pt: Separador De Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category 1
pt: Categoria 1

en: Category 2
pt: Categoria 2

en: Category 3
pt: Categoria 3

en: Category Description
pt: Descrição Da Categoria

en: Category Image
pt: Imagem da Categoria

en: Category Page
pt: Página da categoria

en: Category Type
pt: Tipo De Categoria

en: Center
pt: Centralizado

en: Center Center
pt: Centro Centro

en: Center Left
pt: Centro-Esquerda

en: Center Mode
pt: Modo Central

en: Center Right
pt: Centro De Direito

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
pt: Centrar o slide ativo e mostrar slides parciais em ambos os lados.

en: Centered
pt: Centrado

en: Centimeters (cm)
pt: Centímetros (cm)

en: Change API Key
pt: Alterar Chave API

en: Change Column Structure
pt: Modificar Estrutura da Coluna

en: Change Gutter Width
pt: Mudar largura do espaço entre colunas

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
pt: Altere a direção do gradiente escolhendo uma posição inicial dentro de um intervalo de 360 graus.

en: Changed Column Structure
pt: Estrutura de Colunas Alterada

en: Changed Flex Column Structure
pt: Estrutura de Colunas Flex Alterada

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
pt: As alterações feitas às variáveis afetarão todas as instâncias em todo o seu site. Deseja continuar?

en: Character
pt: Caractere

en: Chat
pt: Bate-papo

en: Checkbox
pt: Caixa de seleção

en: Checkboxes
pt: Caixa de seleção

en: Checkerboard
pt: Tabuleiro de damas

en: Checkout
pt: Finalizar compra

en: Checkout Button
pt: Botão de finalização de compra

en: Child Module
pt: Módulo Filho

en: Children
pt: Filhos

en: Children of Specific %1$s
pt: Filhos de %1$s Específico

en: Choose Column
pt: Escolher Coluna

en: Choose File
pt: Escolher Arquivo

en: Choose Files
pt: Escolher os arquivos

en: Choose Font Files
pt: Escolher Arquivo

en: Choose Layout
pt: Selecionar Layout

en: Choose Library
pt: Escolher Biblioteca

en: Choose a Background Image
pt: Selecionar uma Imagem de Fundo

en: Choose a Background Video MP4 File
pt: Selecionar um Arquivo de Vídeo .MP4 de Fundo

en: Choose a Background Video WEBM File
pt: Selecionar um Arquivo de Vídeo .MP4 de Fundo

en: Choose a Premade Layout
pt: Escolher um Layout Pré-criado

en: Choose a color for the carousel arrows.
pt: Escolha uma cor para as setas do carrossel.

en: Choose a color for the dot navigation.
pt: Escolha uma cor para a navegação por pontos.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
pt: Escolha uma cor para as setas do controlo deslizante dentro do círculo.

en: Choose a color for the slider circle and line.
pt: Escolha uma cor para o círculo e a linha do controlo deslizante.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
pt: Escolha um campo personalizado. Os campos personalizados devem ser definidos na sua conta do fornecedor de e-mail.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
pt: Escolha um tipo de letra personalizado para o/a %s. Todos os tipos de letra web do Google estão disponíveis, ou pode carregar os seus próprios ficheiros de tipo de letra personalizado.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
pt: Escolha uma fonte personalizada para usar no botão. Todas as fontes da web do Google estão disponíveis ou você pode enviar seus próprios arquivos de fontes personalizados.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
pt: Escolha um tipo de letra personalizado para o texto. Todos os tipos de letra web do Google estão disponíveis, ou pode carregar os seus próprios ficheiros de tipo de letra personalizado.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
pt: Escolha uma lista do  Aweber . Se você não vir nenhuma lista, clique em "Adicionar" para adicionar uma conta do  Aweber .

en: Choose a preset for the selected module
pt: Escolha uma predefinição para o módulo selecionado

en: Choose a service provider.
pt: Escolha um provedor de serviços.

en: Choose a title of your login box.
pt: Escolha um título para a sua caixa de login.

en: Choose an Image
pt: Selecionar uma Imagem

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
pt: Escolha uma conta ou clique em "Adicionar" para adicionar uma nova conta.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
pt: Escolha um ícone para a seta de navegação esquerda.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
pt: Escolha um ícone para a seta de navegação direita.

en: Choose an icon for this list item.
pt: Escolha um ícone para este item da lista.

en: Choose an icon for your link.
pt: Escolha um ícone para o seu link.

en: Choose an icon to display
pt: Escolha um ícone para apresentar

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
pt: Escolha um ícone para exibir para o botão de rolar para baixo.

en: Choose an icon to display with your blurb.
pt: Escolha um ícone para exibir com a sua sinopse.

en: Choose an icon to display.
pt: Escolha um ícone para apresentar.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
pt: Escolha entre centenas de layouts predefinidos, comece com qualquer um dos layouts salvos ou clone uma página existente.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
pt: Escolha como as colunas da grelha devem ser dimensionadas. Colunas de largura igual criam colunas uniformes, colunas automáticas ajustam-se ao conteúdo e manual dá-lhe controlo total com sintaxe de grelha CSS personalizada.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
pt: Escolha como as linhas da grelha devem ser dimensionadas. Altura automática ajusta-se ao conteúdo, altura igual cria linhas uniformes, altura mínima define uma base e altura fixa mantém dimensões consistentes das linhas.

en: Choose how many columns to display.
pt: Escolha quantas colunas deverão ser exibidas.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
pt: Escolha quantas postagens você gostaria de exibir no menu deslizante.

en: Choose how many posts you would like to offset by
pt: Escolha em quantas publicações você deseja que a página desloque

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
pt: Escolha quantas postagens você gostaria de pular. Essas postagens não serão mostradas no feed.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
pt: Escolha quantos produtos você gostaria de pular. Esses produtos não serão exibidos no feed.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
pt: Escolha quantas vezes o divisor de forma deve repetir. A configuração para 1x removerá toda a repetição.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
pt: Escolha quantas publicações você deseja exibir por página.

en: Choose how the animation should play.
pt: Escolha como a animação deve ser reproduzida.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
pt: Escolha como o menu dropdown deve ser alinhado em relação ao módulo pai.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
pt: Escolha como o dropdown deve ser posicionado.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
pt: Escolha como o elemento de destino responde ao movimento do rato

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
pt: Escolha como comparar o valor do metadado. As opções incluem igual, diferente, maior que, menor que e outros operadores de comparação para filtrar posts.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
pt: Escolha como ordenar as publicações no seu loop. Selecione o campo que será usado para determinar a ordem do conteúdo exibido.

en: Choose how your products should be ordered.
pt: Escolha como seus produtos devem ser ordenados.

en: Choose posts of which post type you would like to display.
pt: Escolha as postagens de qual tipo de postagem você gostaria de exibir.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
pt: Escolha a propriedade de grelha CSS a aplicar aos itens de destino

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
pt: Escolha a Classe da Coluna para este módulo quando estiver num layout flex.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
pt: Escolha o elemento HTML5 a usar no contentor do elemento.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
pt: Escolha o alinhamento da navegação por pontos.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
pt: Escolha a direção de ordenação das suas publicações. Descendente mostra os valores mais recentes ou mais altos primeiro, enquanto ascendente mostra os valores mais antigos ou mais baixos primeiro.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
pt: Escolha os pesos das fontes suportados pela sua fonte. Selecione "Todos" se você não souber essas informações ou se sua fonte incluir todos os pesos.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
pt: Escolha as imagens que você gostaria de aparecer na galeria de imagens.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
pt: Escolha o estilo de layout para este elemento. O Flexbox permite opções avançadas de layout com controlos de direção, alinhamento e espaçamento.

en: Choose the playback direction of the animation.
pt: Escolha a direção de reprodução da animação.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
pt: Escolha o ponto de origem para todas as transformações. Isto afeta o ponto em torno do qual o objeto é rodado, movido e redimensionado.

en: Choose the position of the carousel arrows.
pt: Escolha a posição das setas do carrossel.

en: Choose the position of the dot navigation.
pt: Escolha a posição da navegação por pontos.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
pt: Escolha o âmbito de onde procurar campos correspondentes.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
pt: Escolha o âmbito de onde procurar módulos de destino.

en: Choose the social network
pt: Escolha uma rede social

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
pt: Escolha o tamanho da miniatura a utilizar para a imagem de destaque.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
pt: Escolha o tipo de conteúdo a consultar para o seu loop. Selecione Tipo de Publicação para exibir itens como publicações do blog e produtos, Termos para exibir itens como categorias e etiquetas, Utilizadores para exibir listas de utilizadores, ou Menu para percorrer itens de menu do WordPress.

en: Choose the type of field
pt: Escolha o tipo do campo

en: Choose the width of each sidebar widget.
pt: Escolha a largura de cada widget da barra lateral.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
pt: Escolha que este elemento permaneça a uma distância fixa da borda superior ou inferior da janela do navegador enquanto o usuário rola

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
pt: Escolha que este elemento mantenha uma distância fixa em relação ao topo ou ao fundo da janela do navegador à medida que o utilizador faz scroll.

en: Choose what action should be performed
pt: Escolha que ação deve ser executada

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
pt: Escolha quais dados (se houver) devem ser incluídos no URL de redirecionamento como argumentos de consulta.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
pt: Escolha o que acontece quando um visitante do site é inscrito com sucesso na sua lista.

en: Choose when the animation should be triggered.
pt: Escolha quando a animação deve ser acionada.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
pt: Escolha quando o dropdown deve ser exibido.

en: Choose when this interaction should be triggered
pt: Escolha quando esta interação deve ser acionada

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
pt: Escolha quando exibir este elemento com base em um conjunto de condições. Várias condições podem ser adicionadas. A condição de data e hora é baseada em suas configurações de fuso horário em suas <a href="%1$s" target="_blank" title="Configurações gerais do WordPress">Configurações gerais do WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
pt: Escolha onde o ícone do botão deve ser exibido dentro do botão.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
pt: Escolha onde o menu dropdown deve ser posicionado em relação ao módulo pai.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
pt: Escolha onde você deseja que a imagem de plano de fundo seja posicionada nesse elemento. Você pode querer posicionar o fundo com base no ponto de foco da imagem.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
pt: Escolha se alguma ou todas as regras devem ser cumpridas

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
pt: Escolhe se o ícone de cotação deve ser visível ou não.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
pt: Escolhe se esta caixa de alternância deve começar no estado aberto ou fechado.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
pt: Escolha se o controlo deslizante se move horizontalmente ou verticalmente.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
pt: Escolha se deseja anexar esta tela acima ou abaixo do conteúdo principal no front-end.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
pt: Escolha se você deseja que a sombra apareça fora do módulo, levantando o módulo da página ou dentro do módulo, configurando o módulo para baixo na página.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
pt: Escolha que ponto de quebra deve acionar esta interação

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
pt: Escolha quais categorias você deseja incluir no feed.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
pt: Escolha quais as categorias que você gostaria de incluir no menu deslizante

en: Choose which categories you would like to include.
pt: Escolha as categorias que você gostaria de incluir.

en: Choose which element to extend attributes from.
pt: Escolha de que elemento estender atributos.

en: Choose which element to find and replace values from.
pt: Escolha de que elemento localizar e substituir valores.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
pt: Escolha quais campos modificados estender a partir do elemento de origem.

en: Choose which module should receive the effect
pt: Escolha que módulo deve receber o efeito

en: Choose which option group to extend from the source elements.
pt: Escolha de que grupo de opções estender a partir dos elementos de origem.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
pt: Escolha em que lado da página sua barra lateral ficará. Esta configuração controla a orientação do texto e a posição da borda.

en: Choose which type of products you would like to display.
pt: Escolha que tipo de produtos você gostaria de exibir.

en: Choose which types of attributes to copy.
pt: Escolha que tipos de atributos copiar.

en: Choose which types of elements to extend to.
pt: Escolha para que tipos de elementos estender.

en: Choose which types of elements to search within.
pt: Escolha em que tipos de elementos procurar.

en: Choose your desired portfolio layout style.
pt: Escolha o estilo de layout de portfólio desejado.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
pt: Escolher "Capa" forçará a imagem a preencher toda a área de fundo, cortando a imagem quando necessário. A escolha de "Ajustar" garante que a imagem inteira esteja sempre visível, mas pode resultar em espaços em branco ao redor da imagem. Quando definido como "Tamanho real", a imagem não será redimensionada.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
pt: Navegadores Chromium (Chrome, Edge, etc)

en: Circle
pt: Círculo

en: Circle Background Color
pt: Cor de fundo do círculo

en: Circle Background Opacity
pt: Opacidade de fundo do círculo

en: Circle Color
pt: Cor do Círculo

en: Circle Counter
pt: Contador Circular

en: Circle Counter Title
pt: Título do Contador Circular

en: Circle Counters
pt: Contadores circulares

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear , Save to Library, Import, Export
pt: Limpar, Salvar na Biblioteca, Importar, Exportar

en: Clear Layout
pt: Limpar Layout

en: Cleared Layout
pt: Layout Limpo

en: Click
pt: Clique

en: Click Here
pt: Clique Aqui

en: Click Mode
pt: Modo de Clique

en: Click here
pt: Cliques

en: Click here to login
pt: Clique aqui para iniciar sessão

en: Clone
pt: Clonar

en: Cloned %s
pt: %s Clonado

en: Cloned Column
pt: Coluna Clonada

en: Close
pt: Fechar

en: Close Active Tab
pt: Fechar Aba Ativa

en: Close All
pt: Fechar Tudo

en: Close Edit Canvas Modal
pt: Fechar Modal De Edição Da Tela

en: Close Extend Attributes Modal
pt: Fechar Modal De Estender Atributos

en: Close History Modal
pt: Fechar Modal de Histórico

en: Close Modal
pt: Fechar Modal

en: Close Page Settings Modal
pt: Fechar Modal de Definições da Página

en: Close Responsive & State Picker
pt: Fechar Seletor de Responsividade e Estado

en: Close Right Click Options
pt: Fechar Opções Do Clique Direito

en: Close Search
pt: Fechar Pesquisa

en: Close Tab
pt: Fechar Aba

en: Close Tab Group
pt: Fechar Grupo De Abas

en: Closed Icon
pt: Ícone fechado

en: Closed Title
pt: Título Fechado

en: Closed Title Text
pt: Texto do Título Fechado

en: Closed Title Text Color
pt: Cor do texto do título fechado

en: Closed Toggle Background Color
pt: Cor de Fundo do Botão de Ativar/Desativar Desativado

en: Clouds
pt: Nuvens

en: Clouds 2
pt: Nuvens 2

en: Code
pt: Código

en: Code AI
pt: IA de Código

en: Code Snippet
pt: Snippet de Código

en: Code With AI
pt: Código com IA

en: Codes
pt: Códigos

en: Collapse
pt: Colapso

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Collapse Empty Columns
pt: Recolher Colunas Vazias

en: Collapse Table Gutters and Borders
pt: Recolher calhas e bordas da mesa

en: Collapse Table Gutters and Borders.
pt: Recolher calhas e bordas da mesa.

en: Color
pt: Cor

en: Color Burn
pt: Superexposição de cores

en: Color Dodge
pt: Subexposição de cores

en: Color Filters
pt: Filtros de Cor

en: Color Palette Settings
pt: Configurações da Paleta de Cores

en: Color Picker
pt: Seletor de Cores

en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

en: Colors
pt: Cores

en: Column
pt: Coluna

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
pt: Proporção da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Blend Mode
pt: Modo de mesclagem da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Color
pt: Cor da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Height
pt: Altura da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Position
pt: Posição da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Size
pt: Tamanho da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Style
pt: Estilo de máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Transform
pt: Transformação da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
pt: Deslocamento vertical da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Mask Width
pt: Largura da máscara de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
pt: Modo de mesclagem do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Color
pt: Cor do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Height
pt: Altura do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Repeat
pt: Repetição do Padrão de Fundo da Coluna %s

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
pt: Origem da repetição do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Size
pt: Tamanho do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Style
pt: Estilo do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Transform
pt: Transformação do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
pt: Deslocamento vertical do padrão de fundo da coluna %s

en: Column %s Background Pattern Width
pt: Largura do padrão de fundo da coluna %s

en: Column 1
pt: Coluna 1

en: Column 1 Before
pt: Antes da Coluna 1

en: Column 1 Main Element
pt: Elemento Principal da Coluna 1

en: Column 2
pt: Coluna 2

en: Column 2 Before
pt: Antes da Coluna 2

en: Column 2 Main Element
pt: Elemento Principal da Coluna 2

en: Column 3
pt: Coluna 3

en: Column 3 Before
pt: Antes da Coluna 3

en: Column 3 Main Element
pt: Elemento Principal da Coluna 3

en: Column Class
pt: Classe da Coluna

en: Column End
pt: Fim Da Coluna

en: Column Inner
pt: Coluna Interna

en: Column Label
pt: Rótulo da Coluna

en: Column Layout
pt: Layout da Coluna

en: Column Link Target
pt: Destino do link da coluna

en: Column Link URL
pt: URL do link da coluna

en: Column Minimum Width
pt: Largura Mínima da Coluna

en: Column Reverse
pt: Coluna Invertida

en: Column Span
pt: Extensão Da Coluna

en: Column Start
pt: Início Da Coluna

en: Column Width
pt: Largura da Coluna

en: Column Widths
pt: Larguras das Colunas

en: Columns
pt: Colunas

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
pt: Lista de tipos de post separados por vírgulas para obter taxonomias. Se estiver vazio, devolve taxonomias para todos os tipos de post.

en: Command Center
pt: Central de Comandos

en: Commands
pt: Comandos

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment Avatar
pt: Avatar do Comentário

en: Comment Body
pt: Corpo do Comentário

en: Comment Content
pt: Conteúdo do Comentário

en: Comment Count
pt: Contagem de Comentários

en: Comment Count Text
pt: Texto da Contagem de Comentários

en: Comment Meta
pt: Meta do Comentário

en: Comment Text
pt: Texto do Comentário

en: Comments
pt: Comentários

en: Comments Count
pt: Contagem de Comentários

en: Common
pt: Comum

en: Company
pt: Empresa

en: Company Link Target
pt: Alvo do link da empresa

en: Company Link URL
pt: URL do link da empresa

en: Company Text
pt: Texto da Empresa

en: Compare
pt: Comparar

en: Compare: %s
pt: Comparar: %s

en: Comparison operator.
pt: Operador de comparação.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
pt: Conclua sua compra usando o pop-up para fazer upgrade do Divi Cloud.

en: Conditional Logic
pt: Lógica condicional

en: Conditions
pt: Condições

en: Confetti
pt: Confete

en: Configuration Error: Invalid data.
pt: Erro de Configuração: Dados inválidos.

en: Configuration Error: Invalid provider.
pt: Erro de Configuração: Fornecedor inválido.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
pt: Erro de Configuração: Não foi selecionada nenhuma lista para este formulário.

en: Configure import options for your layout.
pt: Configure as opções de importação para o seu layout.

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Conical
pt: cônico

en: Contact Button
pt: Botão de Contato

en: Contact Form
pt: Formulário de Contato

en: Contact Forms
pt: Formulários de contato

en: Contact Title
pt: Título do Contato

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
pt: Contatar o seu anfitrião e pedir-lhes para aumentar as seguintes variáveis PHP pode ajudar:  memory_limit,  max_execution_time,  upload_max_filesize, post_max_size,  max_input_time,  max_input_vars. Além disso, a verificação do log de erros do firewall (como  ModSecurity ) pode revelar falsos positivos que impedem a conclusão dos saves.

en: Container
pt: Contêiner

en: Contains
pt: Contém

en: Contains (LIKE)
pt: Contém (LIKE)

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content Area
pt: Área de conteudo

en: Content Area Background Color
pt: Cor de Fundo da Área de Conteúdo

en: Content Attributes
pt: Atributos De Conteúdo

en: Content Display
pt: Mostrar conteúdo

en: Content Length
pt: Comprimento do conteúdo

en: Content Max Width
pt: Largura máxima do conteúdo

en: Content Settings
pt: Definições de Conteúdo

en: Content Width
pt: Conteúdo

en: Content cannot be empty.
pt: O conteúdo não pode estar vazio.

en: Content conversion encountered a fatal error.
pt: A conversão do conteúdo encontrou um erro fatal.

en: Content conversion failed: %s
pt: Falha na conversão do conteúdo: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
pt: O conteúdo inserido aqui aparecerá abaixo do texto de subtítulo.

en: Content migration encountered a fatal error.
pt: A migração do conteúdo encontrou um erro fatal.

en: Content migration failed: %s
pt: Falha na migração do conteúdo: %s

en: Continue Automatic Slide on Hover
pt: Continuar Automática de Slides em Foco

en: Continue Editing
pt: Continuar a Editar

en: Contrast
pt: Controles

en: Contributor
pt: Colaborador

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
pt: Controle como os elementos filho são alinhados. Em layouts flex, isto alinha os itens ao longo do eixo transversal. Em layouts de grelha, isto alinha os itens verticalmente dentro das suas células.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
pt: Controle como os elementos filhos são distribuídos ao longo do eixo principal. Em layouts flex, isto distribui os itens ao longo do eixo principal. Em layouts de grelha, isto alinha a grelha inteira horizontalmente dentro do seu contentor.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
pt: Controle como o conteúdo é alinhado ao longo do eixo transversal. Em layouts flex, isto alinha linhas quebradas quando há espaço extra. Em layouts de grelha, isto alinha toda a grelha verticalmente dentro do contentor.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
pt: Controle como os itens da grelha preenchem os espaços vazios na grelha. O empacotamento denso tenta preencher lacunas com itens mais pequenos, enquanto o esparso mantém a ordem natural do documento.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
pt: Controla quantos projetos são exibidos. Deixe em branco ou usa 0 para não limitar a quantidade.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
pt: Controle como este elemento se comporta dentro de um contentor flexbox. Escolha "Ajustar ao Conteúdo" para permitir que o elemento encolha quando o espaço é limitado, "Expandir para Preencher" para expandir e preencher o espaço disponível ou "Personalizado" para controlo manual.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
pt: Controle o algoritmo de colocação automática dos itens da grelha. Escolha linha para preencher primeiro as linhas ou coluna para preencher primeiro as colunas. Isto determina como os itens fluem automaticamente quando não estão posicionados explicitamente.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
pt: Controle a direção em que os elementos filhos são organizados. Escolha linha para layout horizontal, coluna para layout vertical ou as suas variantes invertidas.

en: Control the playback speed of the animation.
pt: Controle a velocidade de reprodução da animação.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
pt: Controle o tamanho do ícone aumentando ou diminuindo o tamanho da fonte

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
pt: Controle o tamanho do ícone aumentando ou diminuindo o tamanho da fonte.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
pt: Controle a ordem de empilhamento desta tela. Telas com valores de z-index mais altos aparecerão acima de telas com valores de z-index mais baixos.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
pt: Controle se os elementos filho devem quebrar para novas linhas quando excedem a largura do contentor. Sem quebra mantém os itens numa única linha, quebra permite que os itens passem para novas linhas e quebra invertida quebra na ordem inversa.

en: Controls
pt: Controles

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
pt: Controla a ordem de renderização do CSS. Os números mais altos são gerados por último e têm precedência.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
pt: Controla a exibição do campo de apartamento (address_2) no checkout.

en: Controls the display of the company field in checkout.
pt: Controla a exibição do campo de empresa no checkout.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
pt: Controla a exibição do campo de telefone no checkout.

en: Conversion Failed
pt: Falha na Conversão

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
pt: Conversão concluída. Item movido para a biblioteca Linhas.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
pt: Conversão concluída. Item movido para a biblioteca de Seções.

en: Convert Module To Row
pt: Converter módulo em linha

en: Convert Module To Section
pt: Converter módulo em seção

en: Convert Row To Section
pt: Converter linha em seção

en: Convert Selected Modules To Group
pt: Converter Módulos Selecionados em Grupo

en: Convert To Global
pt: Converter para global

en: Cookie
pt: Bolacha

en: Cookie Does Not Exist
pt: Cookie não existe

en: Cookie Exists
pt: Existe um cookie

en: Cookie Name
pt: Nome do cookie

en: Cookie Value
pt: Valor do cookie

en: Cookie Value Does Not Equal
pt: O valor do cookie não é igual

en: Cookie Value Equals
pt: O valor do cookie é igual

en: Copied %s
pt: %s Copiado

en: Copied Modules
pt: Módulos Copiados

en: Copy
pt: Cópia

en: Copy %1$s
pt: Copiar %1$s

en: Copy %1$s Attributes
pt: Copiar Atributos de %1$s

en: Copy All Attributes
pt: Copiar Todos os Atributos

en: Copy Attributes
pt: Copiar Atributos

en: Copy Children
pt: Copiar Filhos

en: Copy From Template
pt: Copiar Do Modelo

en: Copy Item Styles
pt: Copiar Estilos do Item

en: Copy Module
pt: Copiar Módulo

en: Copy Module Style
pt: Copiar Estilo do Módulo

en: Copy Parent
pt: Copiar Pai

en: Copy-Paste Module
pt: Copiar e Colar Módulo

en: Corner Blob
pt: Blob de canto

en: Corner Lake
pt: Lago da esquina

en: Corner Paint
pt: Pintura de canto

en: Corner Pill
pt: Pílula do Canto

en: Corner Square
pt: Praça de Esquina

en: Count
pt: Contagem

en: Countdown Timer
pt: Relógio de Contagem Regressiva

en: Countdown Timers
pt: Temporizadores de contagem regressiva

en: Counter Amount
pt: Número do Contador

en: Counter Container
pt: Contêiner do Contador

en: Counter Title
pt: Título do Contador

en: Coupon Form
pt: Formulário de cupom

en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: Coupon:
pt: Cupão:

en: Coupon: DIVI
pt: Cupão: DIVI

en: Cover
pt: Cobertura

en: Create New Category
pt: Criar Nova Categoria

en: Create New Category/Categories
pt: Criar nova categoria/categorias

en: Create New Tag
pt: Criar Nova Etiqueta

en: Create New Tag(s)
pt: Criar nova(s) etiqueta(s)

en: Create Template
pt: Criar Modelo

en: Create Your Page
pt: Criar a Sua Página

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
pt: Crie regras para direcionar e estilizar itens filho específicos da grelha usando seletores nth-child. Defina posicionamento, abrangência e propriedades de layout personalizadas para itens individuais da grelha para criar layouts de grelha complexos e assimétricos.

en: Created Group
pt: Grupo Criado

en: Creating Preview Link...
pt: A Criar Link de Pré-visualização...

en: Crosses
pt: Cruzes

en: Cubes
pt: Cubos

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency & Frequency
pt: Moeda e Frequência

en: Currency & Frequency Text
pt: Texto da Moeda e Frequência

en: Current %1$s Link
pt: Link Atual De %1$s

en: Current Category
pt: Categoria atual

en: Current Date
pt: Data Atual

en: Current Element
pt: Elemento Atual

en: Current Element & Children
pt: Elemento Atual e Filhos

en: Current Element & Descendants
pt: Elemento Atual e Descendentes

en: Current page
pt: Página atual

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
pt: URL da página atual para derivar o contexto do loop current_page no Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
pt: Tipo de loop principal da página atual a partir do contexto de configurações para resolver a consulta current_page.

en: Current page number.
pt: Número da página atual.

en: Current:
pt: Atual:

en: Curve
pt: Curva

en: Curve 2
pt: Curva 2

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Body
pt: Corpo Personalizado

en: Custom CSS
pt: Customize CSS

en: Custom CSS Settings
pt: Configurações de CSS Personalizado

en: Custom Condition
pt: Condição Personalizada

en: Custom Date Format
pt: Formato de Data Personalizado

en: Custom Field
pt: Campo Personalizado

en: Custom Field Value
pt: Valor do campo personalizado

en: Custom Fields
pt: Campos Personalizados

en: Custom Footer
pt: Rodapé Personalizado

en: Custom Header
pt: Cabeçalho Personalizado

en: Custom Link Text
pt: Texto De Link Personalizado

en: Custom Order (WooCommerce)
pt: Ordem Personalizada (WooCommerce)

en: Custom Size
pt: Tamanho personalizado

en: Custom Taxonomy Name
pt: Nome de taxonomia personalizado

en: Custom field name
pt: Nome Do Campo Personalizado

en: Custom field value
pt: Valor Do Campo Personalizado

en: Custom nth-child Rule
pt: Regra nth-child Personalizada

en: Customize Builder Settings Toolbar
pt: Personalizar Barra de Ferramentas de Configurações do Builder

en: Customize Settings Toolbar
pt: Personalizar Barra de Ferramentas de Configurações

en: Cut
pt: Recortado

en: Cut %1$s
pt: Recortar %1$s

en: Cut Children
pt: Cortar Filhos

en: Cut Module
pt: Recortar Módulo

en: Cut Parent
pt: Cortar Pai

en: Daily
pt: Diariamente

en: Dark
pt: Escuro

en: Dark Text Color
pt: Cor de Texto Escura

en: Darken
pt: Escurecer

en: Dashboard
pt: Painel

en: Dashed
pt: Tracejada

en: Date
pt: Encontro

en: Date & Time
pt: Data hora

en: Date Archive
pt: Arquivo de datas

en: Date Format
pt: Formato de Data

en: Date archive pages do not have editable page settings.
pt: As páginas de arquivo por data não têm definições de página editáveis.

en: Date: new to old
pt: Data: mais recente para mais antiga

en: Date: old to new
pt: Data: mais antiga para mais recente

en: DateTime
pt: Data e Hora

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Day: %s
pt: Dia: %s

en: Days
pt: Dias

en: Decrease
pt: Diminuir

en: Decrease Font Size
pt: Diminuir o Tamanho da Fonte

en: Decrease Module Bottom Padding
pt: Diminuir Espaçamento Inferior do Módulo

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento Inferior do Módulo em 10px

en: Decrease Module Left Padding
pt: Diminuir Espaçamento à Esquerda do Módulo

en: Decrease Module Left Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento à Esquerda do Módulo em 10px

en: Decrease Module Padding
pt: Diminuir o preenchimento do módulo

en: Decrease Module Padding By 10px
pt: Diminuir o preenchimento do módulo em 10 px

en: Decrease Module Right Padding
pt: Diminuir Espaçamento à Direita do Módulo

en: Decrease Module Right Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento à Direita do Módulo em 10px

en: Decrease Module Top Padding
pt: Diminuir Espaçamento Superior do Módulo

en: Decrease Module Top Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento Superior do Módulo em 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
pt: Diminuir Espaçamento Inferior da Linha

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento Inferior da Linha em 10px

en: Decrease Row Left Padding
pt: Diminuir Espaçamento à Esquerda da Linha

en: Decrease Row Left Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento à Esquerda da Linha em 10px

en: Decrease Row Padding
pt: Diminuir preenchimento de linha

en: Decrease Row Padding By 10px
pt: Diminuir preenchimento de linha em 10px

en: Decrease Row Right Padding
pt: Diminuir Espaçamento à Direita da Linha

en: Decrease Row Right Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento à Direita da Linha em 10px

en: Decrease Row Top Padding
pt: Diminuir Espaçamento Superior da Linha

en: Decrease Row Top Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento Superior da Linha em 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
pt: Diminuir Espaçamento Inferior da Secção

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento Inferior da Secção em 10px

en: Decrease Section Left Padding
pt: Diminuir Espaçamento à Esquerda da Secção

en: Decrease Section Left Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento à Esquerda da Secção em 10px

en: Decrease Section Padding
pt: Diminuir preenchimento de seção

en: Decrease Section Padding By 10px
pt: Diminuir seção de preenchimento em10px

en: Decrease Section Right Padding
pt: Diminuir Espaçamento à Direita da Secção

en: Decrease Section Right Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento à Direita da Secção em 10px

en: Decrease Section Top Padding
pt: Diminuir Espaçamento Superior da Secção

en: Decrease Section Top Padding by 10px
pt: Diminuir Espaçamento Superior da Secção em 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
pt: Diminua a opacidade do espaço não preenchido do círculo para fazer com que a cor desvanece no fundo.

en: Default
pt: Padrão

en: Default (Menu ordering + name)
pt: Padrão (ordenação do menu + nome)

en: Default Interaction Mode
pt: Modo de Interação Predefinido

en: Default Preset
pt: Predefinição padrão

en: Default Sorting
pt: Ordem Padrão

en: Default State
pt: Estado Padrão

en: Default Website Template
pt: Modelo de Site Predefinido

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
pt: Defina um número para o contador de círculos. (Não inclua o sinal de porcentagem, use a opção abaixo.). <strong>Nota: Você pode usar apenas números naturais de 0 a 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
pt: Defina um número para o contador. (Não inclua o sinal de porcentagem, usa e opção abaixo).

en: Define a percentage for this bar.
pt: Defina uma porcentagem para esta barra.

en: Define a sub title for the table if desired.
pt: Defina um subtítulo para a tabela, se desejar.

en: Define a title for the pricing table.
pt: Defina um título para a tabela de preços.

en: Define a title for your contact form.
pt: Defina um título para o seu formulário de contato.

en: Define a title.
pt: Defina um título.

en: Define an album name.
pt: Defina o nome do álbum.

en: Define an artist name.
pt: Defina o nome do artista.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
pt: Defina texto personalizado para o link seguinte. Você pode usar a variável %title% para incluir o título do post. Deixe em branco para usar o padrão.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
pt: Defina um texto personalizado para o próximo link. Você pode usar a variável <strong>%title</strong> para incluir o título do texto. Deixe em branco para usar o padrão.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
pt: Defina texto personalizado para o link anterior. Você pode usar a variável %title% para incluir o título do post. Deixe em branco para usar o padrão.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
pt: Defina um texto personalizado para o link anterior. Você pode usar a variável <strong>%title</strong> para incluir o título do texto. Deixe em branco para usar o padrão.

en: Define how bright the colors should be.
pt: Definir o texto de título do seu slide.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
pt: Defina como áreas claras e escuras distintas devem ser.

en: Define how intense the color saturation should be.
pt: Definir o texto de título do seu slide.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
pt: Defina quanto este elemento deve crescer em relação a outros itens flex quando há espaço extra disponível. Um valor mais alto significa que o elemento ocupará mais do espaço disponível em comparação com outros itens. Defina como 0 para impedir que cresça.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
pt: Defina quanto este elemento deve encolher em relação a outros itens flex quando não há espaço suficiente. Um valor mais alto significa que o elemento encolherá mais em comparação com outros itens. Defina como 0 para impedir que encolha.

en: Define how transparent or opaque this should be.
pt: Defina como isso deve ser transparente ou opaco.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
pt: Defina as definições de animação que serão aplicadas à medida que o utilizador rola. A animação começa quando o elemento entra na viewport do navegador e termina quando sai da viewport

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
pt: Defina o arquivo de áudio a ser usado no módulo. Para remover um arquivo de áudio do módulo, basta deletar a URL do campo de configurações.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
pt: Defina o modelo de colunas usando a sintaxe grid-template-columns do CSS. Use valores como "1fr 2fr 1fr" para colunas proporcionais, "200px auto 100px" para unidades mistas ou "repeat(3, 1fr)" para padrões repetidos.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
pt: Defina o comprimento de trechos gerados automaticamente. Deixe em branco para usar o padrão (270)

en: Define the length you want your gradient to span in a unit of your choice. If the length of the gradient is at any time less than the size of the container, the last color stop in the gradient will fill the remaining space.
pt: Defina o comprimento que pretende que o seu degradê abranja na unidade que escolher. Se o comprimento do degradê for, a qualquer momento, menor do que o tamanho do contentor, a última paragem de cor no degradê preencherá o espaço restante.

en: Define the method, used for the parallax effect.
pt: Defina o método usado para o efeito paralaxe.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
pt: Defina o número de imagens que devem ser exibidas por página.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
pt: Defina o número de projetos que devem ser exibidos por página.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
pt: Defina o número de projetos que devem ser exibidos por página.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
pt: Defina o modelo de linhas usando a sintaxe grid-template-rows do CSS. Use valores como "auto 200px auto" para dimensionamento misto, "repeat(3, 1fr)" para proporções iguais ou medidas específicas para um controlo preciso.

en: Define the size for implicit columns that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the width of overflow columns.
pt: Defina o tamanho das colunas implícitas que são criadas automaticamente quando os itens da grelha são colocados fora da grelha definida explicitamente. Isto controla a largura das colunas em excesso.

en: Define the size for implicit rows that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the height of overflow rows.
pt: Defina o tamanho das linhas implícitas que são criadas automaticamente quando os itens da grelha são colocados fora da grelha definida explicitamente. Isto controla a altura das linhas em excesso.

en: Define the text for the slide button
pt: Definir o texto para o botão do slide

en: Define the text of the form submit button.
pt: Defina o texto do botão de enviar do formulário.

en: Define the text which will be displayed on the login button.
pt: Defina o texto que será exibido no botão de início de sessão.

en: Define the title text for your slide.
pt: Definir o texto de título do seu slide.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
pt: Defina o ID exclusivo desse campo. Você deve usar apenas caracteres em inglês sem caracteres especiais e espaços

en: Define the units of your gradient stop positions.
pt: Defina as unidades de suas posições de parada de gradiente.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
pt: Defina a distância de deslocamento vertical da borda inferior da janela do navegador

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
pt: Defina a distância de deslocamento vertical a partir da margem inferior da janela do navegador.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
pt: Defina a distância de deslocamento vertical da borda superior da janela do navegador

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
pt: Defina a distância de deslocamento vertical a partir da margem superior da janela do navegador.

en: Define whether or not the field should be visible.
pt: Defina se o campo deve ou não estar visível.

en: Define whether the field should be required or optional
pt: Definir se o campo deve ser obrigatório ou opcional

en: Delay before the effect is executed
pt: Atraso antes de o efeito ser executado

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete %1$s
pt: Excluir %1$s

en: Delete %s
pt: Eliminar %s

en: Delete Canvas
pt: Eliminar Tela

en: Delete Global Color
pt: Excluir cor global

en: Delete Global Layout
pt: Eliminar Layout Global

en: Delete Gradient
pt: Excluir Gradiente

en: Delete Grid Offset Rule
pt: Excluir Regra De Deslocamento Da Grade

en: Delete Item
pt: Excluir Item

en: Delete Module
pt: Excluir Módulo

en: Delete Preset
pt: Excluir predefinição

en: Delete Template
pt: Eliminar Modelo

en: Deleted template
pt: Modelo eliminado

en: Dense
pt: Denso

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Description Type
pt: Descrição Tipo

en: Design Attributes
pt: Atributos De Design

en: Design Settings
pt: Configurações de Design

en: Design Settings and Advanced Module Settings
pt: Configurações de design e configurações avançadas do módulo

en: Desktop View
pt: Vista De Desktop

en: Detach From Global
pt: Desvincular do global

en: Detach From Variable
pt: Desvincular Da Variável

en: Device
pt: Dispositivo

en: Diagonal Bars 2
pt: Barras Diagonais 2

en: Diagonal Lines
pt: Linhas Diagonais

en: Diagonal Pills
pt: Pílulas Diagonais

en: Diagonal Stripes
pt: Listras Diagonais

en: Diagonal Stripes 2
pt: Listras Diagonais 2

en: Diamonds
pt: Diamantes

en: Difference
pt: Diferença

en: Direction
pt: Direção

en: Disable Builder
pt: Desativar Builder

en: Disable Global
pt: Desabilitar Global

en: Disable Item
pt: Desativar Item

en: Disable Preset
pt: Desativar predefinição

en: Disable Template
pt: Desativar Modelo

en: Disable on
pt: Desabilitar ligado

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
pt: Desabilite esta opção se você deseja ignorar trechos definidos manualmente e sempre gerar automaticamente.

en: Disabled Button
pt: Botão desativado

en: Disabled On
pt: Desativado Em

en: Disabled template
pt: Modelo desativado

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
pt: Desativar os marcadores removerá os pontos que aparecem ao lado de cada item da lista na área de recursos da tabela de preços.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
pt: Desativar o avatar do autor removerá a imagem do perfil do módulo.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
pt: Desativar o separador de borda removerá a linha sólida que aparece à esquerda ou à direita dos widgets da barra lateral.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
pt: Desativar a contagem de comentários removerá o número de comentários da parte superior do módulo.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
pt: Desativar o botão de resposta impedirá que os visitantes criem comentários encadeados.

en: Disc
pt: Disco

en: Discard & Exit
pt: Descartar & Sair

en: Discard All Changes
pt: Descartar Todas as Alterações

en: Display Again After
pt: Exibir Novamente Após

en: Display Conditions
pt: Condições de exibição

en: Display Name
pt: Nome de Exibição

en: Display Only If
pt: Exibir somente se

en: Display Only If Author
pt: Exibir Apenas Se For Autor

en: Display Only If Browser
pt: Exibir apenas se o navegador

en: Display Only If Category Page
pt: Exibir somente se a página da categoria

en: Display Only If Current Date
pt: Exibir apenas se a data atual

en: Display Only If Logged In Status
pt: Exibir Apenas Se O Status De Login

en: Display Only If Operating System
pt: Exibir apenas se o sistema operacional

en: Display Only If Post Category
pt: Exibir somente se categoria de postagem

en: Display Only If Post Tag
pt: Exibir somente se a tag de postagem

en: Display Only If Post Type
pt: Exibir apenas se o tipo de postagem

en: Display Only If Tag Page
pt: Exibir somente se página de tags

en: Display Only If User
pt: Exibir apenas se o usuário

en: Display Only If User Role
pt: Exibir apenas se a função do usuário

en: Display Only on
pt: Exibir Apenas Em

en: Display Only on Date Archives
pt: Exibir apenas em arquivos de data

en: Display Order
pt: Ordem de Exibição

en: Display a message.
pt: Exibir Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
pt: Mostrar a navegação por pontos do carrossel.

en: Display if all conditions are true
pt: Exibir se todas as condições forem verdadeiras

en: Display if any condition is true
pt: Exibe se alguma condição for verdadeira

en: Display navigation arrows on the carousel.
pt: Mostrar setas de navegação no carrossel.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
pt: Exibir postagens para a página atual. Útil em páginas de arquivo e índice.

en: Divi Builder Helper
pt: Ajudante do Divi Builder

en: Divi Builder Layout
pt: Layout do Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
pt: Layouts do Divi Builder

en: Divi Documentation
pt: Documentação do Divi

en: Divi Icons
pt: Ícones Divi

en: Divi Library
pt: Biblioteca do Divi

en: Divi Role Editor
pt: Editor de Funções do Divi

en: Divi Role Editor Settings
pt: Definições do Editor de Funções do Divi

en: Divi Theme Builder Set
pt: Conjunto do Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
pt: Modelo do Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
pt: Modelos do Divi Theme Builder

en: Divider
pt: Divisor

en: Divider Arrangement
pt: Altura do Divisor

en: Divider Color
pt: Cor da Borda

en: Divider Flip
pt: Divisor

en: Divider Height
pt: Altura do Divisor

en: Divider Horizontal Repeat
pt: Repetição horizontal do divisor

en: Divider Style
pt: Estilo do Divisor

en: Divider Weight
pt: Altura do Divisor

en: Dividers
pt: Divisor

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
pt: Os divisores podem ser colocados acima ou abaixo do conteúdo da seção. Se colocado acima do conteúdo da seção, os módulos e as linhas da seção ficarão ocultos atrás do divisor quando se sobrepuserem.

en: Division require one value to be unitless
pt: A divisão requer que um valor não tenha unidade

en: Do Not Stick
pt: Não cole

en: Does Not Contain
pt: Não contém

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
pt: Não Contém (NOT LIKE)

en: Does not Contain
pt: Não contém

en: Does not Equal
pt: Não é igual

en: Does not Exist
pt: Não existe

en: Don't Append
pt: Não Anexar

en: Don't Restore
pt: Não Restaurar

en: Don't display on
pt: Não exibir em

en: Don't display on posts authored by
pt: Não exibir em postagens de autoria de

en: Don't display on search results for
pt: Não exibir nos resultados da pesquisa para

en: Don't display to
pt: Não exiba para

en: Don't display to users who have
pt: Não exiba para usuários que tenham

en: Don't display to users who have visited
pt: Não exibir para usuários que visitaram

en: Dot Alignment
pt: Alinhamento dos Pontos

en: Dot Color
pt: Cor do Ponto

en: Dot Navigation
pt: Navegação por Pontos

en: Dot Position
pt: Posição dos Pontos

en: Dot Size
pt: Tamanho do Ponto

en: Dotted
pt: Pontilhada

en: Double
pt: Dupla

en: Down
pt: Para baixo

en: Download Backup
pt: Baixar Backup

en: Download Backup Before Importing
pt: Transferir Cópia de Segurança Antes de Importar

en: Downwards
pt: Para baixo

en: Draft
pt: Rascunho

en: Drag n Drop
pt: Arrastar e Largar

en: Drag to resize
pt: Arraste para redimensionar

en: Draggable On Mobile
pt: Arrastável no celular

en: Dragged module
pt: Módulo arrastado

en: Dropdown Alignment
pt: Alinhamento do Dropdown

en: Dropdown Direction
pt: Direção do Dropdown

en: Dropdown Menu
pt: Links do menu em cascata

en: Dropdown Menu Active Link Color
pt: Cor do link ativo do menu suspenso

en: Dropdown Menu Animation
pt: Animação do Menu Suspenso

en: Dropdown Menu Background Color
pt: Cor de Fundo do Menu Suspenso

en: Dropdown Menu Container
pt: Contêiner do menu em cascata

en: Dropdown Menu Direction
pt: Menu suspenso Direção

en: Dropdown Menu Line Color
pt: Cor de Linha do Menu Suspenso

en: Dropdown Menu Links
pt: Links do menu em cascata

en: Dropdown Menu Text Color
pt: Cor de Texto do Menu Suspenso

en: Dropdown Menus
pt: Menus suspensos

en: Dropdown Offset
pt: Deslocamento do Dropdown

en: Dropdown Position
pt: Posição do Dropdown

en: Duplicate
pt: Duplicado

en: Duplicate %1$s
pt: Duplicar %1$s

en: Duplicate %s
pt: Duplicar %s

en: Duplicate Canvas
pt: Duplicar Tela

en: Duplicate Grid Offset Rule
pt: Duplicar Regra De Deslocamento Da Grade

en: Duplicate Item
pt: Duplicar Item

en: Duplicate Module
pt: Duplicar Módulo

en: Duplicate Preset
pt: Predefinição duplicada

en: Duplicate Template
pt: Duplicar Modelo

en: Duplicate property "%s" found.
pt: Propriedade duplicada "%s" encontrada.

en: Duplicated layout
pt: Layout duplicado

en: Duplicated template
pt: Modelo duplicado

en: Dynamic Content
pt: Conteúdo Dinâmico

en: Dynamic Content Custom Fields
pt: Campos Personalizados de Conteúdo Dinâmico

en: Dynamic Posts
pt: Posts Dinâmicos

en: Ease
pt: Facilidade

en: Ease-In
pt: Facilidade de entrada

en: Ease-In-Out
pt: Facilidade de entrada e saída

en: Ease-Out
pt: Facilidade de saída

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %1$s Layout
pt: Editar Layout de %1$s

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit Attribute
pt: Editar Atributo

en: Edit Body Template
pt: Editar Modelo de Conteúdo

en: Edit Borders
pt: Editar Bordas

en: Edit Buttons
pt: Editar Botões

en: Edit Canvas
pt: Editar Tela

en: Edit Canvas Settings
pt: Editar Definições Da Tela

en: Edit Colors
pt: Editar Cores

en: Edit Configuration
pt: Editar Configurações

en: Edit Content
pt: Editar Conteúdo

en: Edit Element Above
pt: Editar Elemento Acima

en: Edit Element Below
pt: Editar Elemento Abaixo

en: Edit First Child Element
pt: Editar Primeiro Elemento Filho

en: Edit Fonts
pt: Editar Fontes

en: Edit Footer Template
pt: Editar Modelo de Rodapé

en: Edit Global Canvas
pt: Editar Tela Global

en: Edit Global Color
pt: Editar cor global

en: Edit Global Items
pt: Editar Itens Globais

en: Edit Grid Offset Rule
pt: Editar Regra De Deslocamento Da Grade

en: Edit Header Template
pt: Editar Modelo de Cabeçalho

en: Edit Image With AI
pt: Editar imagem com IA

en: Edit Interaction
pt: Editar Interação

en: Edit Item
pt: Editar Item

en: Edit Layout
pt: Editar Layout

en: Edit Page
pt: Editar Página

en: Edit Parent Element
pt: Editar Elemento Pai

en: Edit Post
pt: Editar Publicação

en: Edit Preset
pt: Editar Predefinição

en: Edit Profile
pt: Editar Perfil

en: Edit Responsive Values
pt: Editar Valores Responsivos

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
pt: Editar Conjunto

en: Edit Snippet
pt: Editar Snippet

en: Edit Template
pt: Editar Modelo

en: Edit Template Layout
pt: Editar Layout do Modelo

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
pt: Editar Modelo

en: Edit Theme Builder
pt: Editar Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
pt: Editar Item do Theme Builder

en: Edit With Divi
pt: Editar Com Divi

en: Edit With Theme Builder
pt: Editar com o Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
pt: Editar com o Divi Builder

en: Edited %s
pt: %s Editado

en: Edited %s Child Modules
pt: Módulos Filhos de %s Editados

en: Edited Local Attributes
pt: Atributos Locais Editados

en: Editing: %s
pt: Editando: %s

en: Effect Action
pt: Ação do Efeito

en: Effects
pt: Efeitos

en: Elegant Themes Support
pt: Suporte da Elegant Themes

en: Element
pt: Elemento

en: Element Label
pt: Etiqueta do Elemento

en: Element Type
pt: Tipo de Elemento

en: Elements
pt: Elementos

en: Ellipse
pt: Elipse

en: Elliptical
pt: Elíptico

en: Email
pt: E-mail

en: Email Account
pt: Conta de e-mail

en: Email Address
pt: E-mail

en: Email Field
pt: Campo de e-mail

en: Email Fullwidth
pt: Largura Completa de Página

en: Email Optin
pt: E-Mail Optin

en: Email Provider Account Setup Documentation
pt: Documentação de configuração da conta do provedor de e-mail

en: Enable
pt: Activar

en: Enable %s
pt: Ativar %s

en: Enable Admin Bar
pt: Ativar Barra de Administração

en: Enable Condition
pt: Ativar condição

en: Enable Raw HTML
pt: Ativar HTML em Bruto

en: Enable Redirect URL
pt: Habilitar o redirecionamento de URL

en: Enable Template
pt: Ativar Modelo

en: Enable Title
pt: Ativar Título

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
pt: Ative a funcionalidade de loop para exibir dinamicamente conteúdo em loop a partir da base de dados com base nas definições da sua consulta.

en: Enable or disable pagination for this feed.
pt: Habilitar ou desabilitar a paginação para este feed.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
pt: Ative isto para repetir a animação infinitamente.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
pt: Ative transições animadas entre os estilos predefinidos e fixos quando o elemento ficar "fixo".

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
pt: Transições animadas ativadas entre estilos padrão e fixos quando o elemento fica “preso”

en: Enabled template
pt: Modelo ativado

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
pt: Habilitar a lógica condicional deixa esse campo visível somente quando alguma ou todas as regras abaixo são cumpridas<br><strong>Observação:</strong> somente campos com um campo ID único e não vazio podem ser usados

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
pt: A ativação dessa opção adicionará bordas aos campos de entrada quando estiver focada.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
pt: Ativar isso estenderá o campo de entrada para 100% da largura do módulo.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
pt: Ativar isto fará com que o carrossel percorra todos os slides automaticamente.

en: End
pt: Fim

en: End Position
pt: Posição de fim

en: Ending
pt: Final

en: Ending %s
pt: Finalizando %s

en: Ending Blur
pt: Desfoque final

en: Ending Offset
pt: Deslocamento final

en: Ending Opacity
pt: Opacidade final

en: Ending Rotation
pt: Rotação final

en: Ending Scale
pt: Escala final

en: Enhance
pt: Melhorar

en: Enter Custom Attribute
pt: Introduza um Atributo Personalizado

en: Enter Custom Meta Key
pt: Introduzir Chave Meta Personalizada

en: Enter Preview Mode
pt: Entrar no Modo de Pré-visualização

en: Enter a name for your %s.
pt: Insira um nome para seu %s.

en: Enter a name for your canvas.
pt: Insira um nome para sua tela.

en: Enter a name for your exported file.
pt: Insira um nome para o seu arquivo exportado.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
pt: Insira um endereço para o ponto central do marcador, e o endereço será geocodificado e exibido no mapa abaixo.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
pt: Insira um endereço para este marcador de mapa, e o endereço será geocodificado e exibido no mapa abaixo.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
pt: Introduza um padrão nth-child personalizado (ex.: 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
pt: Inserir chave de metadados

en: Enter meta value
pt: Inserir valor de metadados

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
pt: Introduza o nome do atributo HTML (ex.: class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
pt: Insira a URL para o Botão.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
pt: Introduza o valor do atributo para alternar/adicionar/remover

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
pt: Introduza o nome do cookie (ex.: user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
pt: Introduza o valor do cookie para alternar/adicionar/remover

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
pt: Insira o nome do campo personalizado (chave de metadados) que você deseja consultar. Esta é a chave armazenada na tabela post_meta que identifica seu campo personalizado.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
pt: Insira o valor do campo personalizado que você deseja corresponder. Este é o valor armazenado na tabela post_meta pelo qual você deseja filtrar posts.

en: Enter the new value that will replace the found value.
pt: Introduza o novo valor que substituirá o valor encontrado.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
pt: Introduza o valor numérico para a propriedade da grelha (ex.: extensão de coluna: 1)

en: Enter the text for the Button.
pt: Insira o texto para o botão

en: Enter the text for this list item.
pt: Insira o texto para este item da lista.

en: Enter the value you want to find and replace.
pt: Introduza o valor que pretende localizar e substituir.

en: Enter your address to view shipping options.
pt: Introduza a sua morada para ver as opções de envio.

en: Enter your page title here.
pt: Insira o título da sua página aqui.

en: Entire Page
pt: Página Inteira

en: Equal Columns
pt: Colunas Iguais

en: Equal Fixed Width Columns
pt: Colunas de Largura Fixa Igual

en: Equal Height Rows
pt: Linhas de Altura Igual

en: Equal Minimum Width Columns
pt: Colunas de Largura Mínima Igual

en: Equal Width Columns
pt: Colunas de Largura Igual

en: Equalize Column Heights
pt: Equalizar Alturas das Colunas

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
pt: Igualar as alturas das colunas irá forçar todas as colunas a assumir a altura da coluna mais alta na linha. Todas as colunas terão a mesma altura, mantendo uma aparência uniforme

en: Equals
pt: É igual a

en: Equals (=)
pt: Igual a (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
pt: Erro ao renderizar o módulo Shortcode com o nome de shortcode %1$s e o conteúdo de shortcode %2$s

en: Even Items
pt: Itens Pares

en: Events
pt: Eventos

en: Every Eighth Item
pt: A Cada Oitavo Item

en: Every Fifth Item
pt: A Cada Quinto Item

en: Every Fourth Item
pt: A Cada Quarto Item

en: Every Ninth Item
pt: A Cada Nono Item

en: Every Other
pt: Todos os outros

en: Every Seventh Item
pt: A Cada Sétimo Item

en: Every Sixth Item
pt: A Cada Sexto Item

en: Every Tenth Item
pt: A Cada Décimo Item

en: Every Third Item
pt: A Cada Terceiro Item

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Excerpt Length
pt: Comprimento de trecho

en: Exclude Categories
pt: Excluir categorias

en: Exclude Current %s
pt: Excluir %s Atual

en: Exclude Current Post
pt: Excluir Publicação Atual

en: Exclude From
pt: Excluir De

en: Exclude From: %1$s
pt: Excluir De: %1$s

en: Exclude Pages
pt: Excluir páginas

en: Exclude Posts
pt: Excluir postagens

en: Exclude Posts With Specific Terms
pt: Excluir Publicações Com Termos Específicos

en: Exclude Specific Posts
pt: Excluir Publicações Específicas

en: Excluded Item
pt: Item excluído

en: Excluded Item Text
pt: Texto do Item Excluído

en: Excluded Search Queries
pt: Consultas de pesquisa excluídas

en: Exclusion
pt: Exclusão

en: Execute Selected Option
pt: Executar Opção Selecionada

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
pt: Executar Opção Selecionada do Seletor de Responsividade e Estado

en: Exist
pt: Existir

en: Existing Page Layout
pt: Layout de Página Existente

en: Existing Post Layout
pt: Layout de Artigo Existente

en: Exit
pt: Sair

en: Exit Builder
pt: Sair do Builder

en: Exit Dropdown
pt: Sair do Menu Suspenso

en: Exit Preview
pt: Sair da Pré-visualização

en: Exit Preview Mode
pt: Sair do Modo de Pré-visualização

en: Exit To Dashboard
pt: Sair Para o Painel

en: Exit To Editor
pt: Sair Para o Editor

en: Exit To Front End
pt: Sair Para O Front End

en: Exit To WordPress Dashboard
pt: Sair Para O Painel Do WordPress

en: Exit To WordPress Editor
pt: Sair Para O Editor WordPress

en: Exit Visual Builder
pt: Sair do Visual Builder

en: Exit to Backend
pt: Sair para o Backend

en: Exit to Backend Builder
pt: Sair para o Backend Builder

en: Expand
pt: Expandir

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Expand And Fill
pt: Expandir e preencher

en: Expand Modal
pt: Expandir Modal

en: Export
pt: Exportar

en: Export & Import
pt: Exportar e Importar

en: Export Canvas
pt: Exportar Tela

en: Export File Name
pt: Nome do Arquivo de Exportação

en: Export Layout
pt: Exportar Layout

en: Export Options
pt: Opções de exportação

en: Export Presets
pt: Exportar Predefinições

en: Export Templates
pt: Exportar Modelos

en: Export Variables
pt: Exportar Variáveis

en: Extend %1$s Attributes
pt: Estender Atributos de %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
pt: Estender Atributos de Conteúdo de %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
pt: Estender Atributos de Design de %1$s

en: Extend %1$s Preset
pt: Estender Predefinição de %1$s

en: Extend %1$s Presets
pt: Estender Predefinições de %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
pt: Estender Atributos de Estilo de %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
pt: Estender Todos Os Atributos de %1$s

en: Extend Attributes
pt: Estender Atributos

en: Extend From Element
pt: Estender A Partir Do Elemento

en: Extend Select Content Attributes
pt: Estender Atributos de Conteúdo Selecionados

en: Extend Select Design Attributes
pt: Estender Atributos de Design Selecionados

en: Extend Select Presets
pt: Estender Predefinições Selecionadas

en: Extend Select Style Attributes
pt: Estender Atributos de Estilo Selecionados

en: Extend To Element Type
pt: Estender Para O Tipo De Elemento

en: Extend To Location
pt: Estender Para A Localização

en: Extended Attributes
pt: Atributos Avançados

en: External Article
pt: Artigo Externo

en: External Link
pt: Ligação Externa

en: Facebook Profile Url
pt: Facebook Perfil URL

en: Fade
pt: Esmaecer

en: Fade In
pt: Desvanecer

en: Fading In and Out
pt: Desaparecendo e desaparecendo

en: Fading in & Out
pt: Aparecer e desaparecer

en: Failed to create post.
pt: Falha ao criar o post.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
pt: Falha ao criar o seu layout. Tente novamente mais tarde.

en: Failed to delete global canvas.
pt: Falha ao eliminar a tela global.

en: Failed to duplicate post.
pt: Falha ao duplicar o post.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
pt: Falha ao duplicar o seu layout. Tente novamente mais tarde.

en: Failed to load the Theme Builder.
pt: Falha ao carregar o Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
pt: Falha ao carregar os seus itens existentes. Tente novamente mais tarde.

en: Failed to move post to trash.
pt: Falha ao mover o post para o lixo.

en: Failed to update breakpoints.
pt: Falha ao atualizar os breakpoints.

en: Featured Background Color
pt: Cor de fundo em destaque

en: Featured Body Text Color
pt: Cor do texto do corpo em destaque

en: Featured Bullet Color
pt: Cor da bala em destaque

en: Featured Currency & Frequency Text Color
pt: Cor do Texto da Moeda e Frequência em Destaque

en: Featured Excluded Item Color
pt: Cor do item excluído em destaque

en: Featured Header Background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho em destaque

en: Featured Image
pt: Imagem De Destaque

en: Featured Image Alt Text
pt: Texto Alternativo Da Imagem De Destaque

en: Featured Image Height
pt: Altura da imagem em destaque

en: Featured Image Max Height
pt: Altura máxima da imagem em destaque

en: Featured Image Max Width
pt: Largura máxima da imagem em destaque

en: Featured Image Overlay
pt: Sobreposição da imagem em destaque

en: Featured Image Placement
pt: Posicionamento da Imagem de Destaque

en: Featured Image Title Text
pt: Texto Do Título Da Imagem De Destaque

en: Featured Image Width
pt: Largura da imagem em destaque

en: Featured Price Text Color
pt: Cor de texto do preço em destaque

en: Featured Pricing Area Background Color
pt: Área de precificação em destaque Cor de fundo

en: Featured Products
pt: Produtos em Destaque

en: Featured Subtitle Text Color
pt: Cor do texto da legenda em destaque

en: Featured Table
pt: Tabela de Destaques

en: Featured Title Text Color
pt: Cor do texto do título em destaque

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
pt: As tabelas de preços em destaque têm uma sombra que as ajuda a se destacar do resto. Essa sombra pode ser desativada se você desejar.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
pt: Colocar a tabela em destaque faz com que ela se sobressaia às demais.

en: Fetch
pt: Buscar

en: Field
pt: Campo

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
pt: Campo Não Existe (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
pt: Campo Existe (EXISTS)

en: Field ID
pt: Identificação do Campo

en: Field Information
pt: Informações do Campo

en: Field Label
pt: Legenda do campo

en: Field Labels
pt: Rótulos de campo

en: Field Name
pt: Nome Do Campo

en: Field Options
pt: Opções de Campo

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
pt: Campo para ordenar os resultados por (passado diretamente para a consulta do WordPress)

en: Fields
pt: Campos

en: Fields Label Position
pt: Posição do rótulo dos campos

en: Fields Placeholder
pt: Espaço reservado para campos

en: Fields Width
pt: Largura dos Campos

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter Color
pt: Cor Do Filtro

en: Filter Criteria
pt: Critérios de Filtragem

en: Filter Criteria Text
pt: Texto dos Critérios de Filtro

en: Filter Global Color
pt: Filtrar Cor Global

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
pt: Filtre publicações com base em valores de meta da publicação. Use isto para criar consultas complexas que correspondam a publicações com dados específicos de campos personalizados, como mostrar apenas publicações com um determinado valor de meta.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
pt: Filtre o loop para excluir publicações que tenham os termos de taxonomia específicos que indicar. Use isto para remover dos resultados conteúdo com categorias, etiquetas ou outras taxonomias específicas.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
pt: Filtre o loop para incluir apenas publicações que tenham os termos de taxonomia específicos que indicar. Use isto para restringir os resultados a conteúdo com categorias, etiquetas ou outras taxonomias específicas.

en: Filterable Portfolio
pt: Portfólio Filtrável

en: Filterable Portfolios
pt: Carteiras Filtráveis

en: Filters
pt: Filtro

en: Find
pt: Procurar

en: Find & Replace
pt: Encontrar e substituir

en: Find And Replace
pt: Localizar E Substituir

en: Find And Replace Complete
pt: Localizar E Substituir Concluído

en: Find And Replace In Element Type
pt: Localizar E Substituir No Tipo De Elemento

en: Find And Replace In Location
pt: Localizar E Substituir Na Localização

en: Find Value
pt: Valor A Localizar

en: First & Last Name
pt: Nome e Apelido

en: First Instance of Every Month
pt: Primeira instância de cada mês

en: First Item
pt: Primeiro Item

en: First Name
pt: Nome

en: First Name Fullwidth
pt: Transformar em Largura Inteira

en: Fit
pt: Ajuste

en: Fixed
pt: Fixo

en: Fixed Height Rows
pt: Linhas de Altura Fixa

en: Fixed Left Sidebar
pt: Barra Lateral Esquerda da Página

en: Fixed Right Sidebar
pt: Barra Lateral Direita da Página

en: Flip
pt: Inverter

en: Flip Horizontal
pt: Virar horizontalmente

en: Flip Vertical
pt: Virar Vertical

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
pt: Inverta o divisor horizontalmente ou verticalmente para alterar a forma e sua direção.

en: FlipBoard
pt: Flipboard

en: Floating
pt: Flutuante

en: Floating Minimum Size
pt: Tamanho Mínimo Flutuante

en: Floating Squares
pt: Quadrados Flutuantes

en: Fold
pt: Dobra

en: Follow
pt: Seguir

en: Follow Button
pt: Botão Seguir

en: Follow on %s
pt: Seguir no %s

en: Font
pt: Fonte

en: Font Does not Exist.
pt: A Fonte Não Existe.

en: Font Families
pt: Famílias de Fontes

en: Font Name
pt: Nome Da Conta

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
pt: O Nome da Fonte Não Pode Estar Vazio e Não Pode Conter Caracteres Especiais.

en: Font Name Cannot be Empty.
pt: O Nome da Fonte Não Pode Estar Vazio.

en: Font Size (em)
pt: Tamanho da Fonte (em)

en: Font Style
pt: Copiar estilo

en: Font Weight
pt: Luz suave

en: Font Weights
pt: Pesos da Fonte

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
pt: Já Existe Uma Fonte Com Este Nome. Use Um Nome Diferente.

en: Fonts
pt: Tipos de Letra

en: Footer
pt: Rodapé

en: Footer Template
pt: Modelo de Rodapé

en: Footer Templates
pt: Modelos de Rodapé

en: Force Fullwidth
pt: Transformar em Largura Inteira

en: Force Visible
pt: Forçar Visível

en: Force the element to be visible in specific contexts.
pt: Force o elemento a ficar visível em contextos específicos.

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu-se da palavra-passe?

en: Form
pt: Forma

en: Form Background Color
pt: Cor de Fundo do Formulário

en: Form Fields
pt: Campos do formulário

en: Form Notice
pt: Formulário de Notificação

en: Form Notice Background Color
pt: Cor De Fundo Do Aviso Do Formulário

en: Form Title
pt: Título do formulário

en: Form Title Text
pt: Texto do Título do Formulário

en: Forward
pt: Para a Frente

en: Free Divi Cloud Limit Reached
pt: Limite Gratuito do Divi Cloud Atingido

en: Free Form CSS
pt: CSS Livre

en: Free-Form CSS
pt: CSS de formato livre

en: Frequency
pt: Frequência

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From Hour
pt: Da hora

en: From Minute
pt: A partir de um minuto

en: Full Size (Original)
pt: Tamanho Completo (Original)

en: Fullwidth
pt: Largura Total

en: Fullwidth Code
pt: Código de Largura Inteira

en: Fullwidth Codes
pt: Códigos Fullwidth

en: Fullwidth Image
pt: Imagem de Largura Inteira

en: Fullwidth Images
pt: Imagens Fullwidth

en: Fullwidth Map
pt: Mapa de Largura Completa

en: Fullwidth Maps
pt: Mapas de largura total

en: Fullwidth Menu
pt: Menu de Largura Completa

en: Fullwidth Menus
pt: Menus de largura total

en: Fullwidth Module
pt: Módulo de Largura Inteira

en: Fullwidth Post Content
pt: Conteúdo da publicação de largura total

en: Fullwidth Post Contents
pt: Conteúdo da Publicação em Largura Total

en: Fullwidth Post Slider
pt: Postagem no menu deslizante de largura completa

en: Fullwidth Post Sliders
pt: Full-Slider Post Sliders

en: Fullwidth Post Title
pt: Título da Publicação de Largura Inteira

en: Fullwidth Post Titles
pt: Fullwidth Post Títulos

en: Fullwidth Section
pt: Secção de Largura Total

en: Fullwidth Slider
pt: Botão Deslizante de Largura Completa

en: Fullwidth Sliders
pt: Sliders de largura total

en: Galleries
pt: Galerias

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gallery Item
pt: Item da Galeria

en: Gallery Item Caption
pt: Legenda de item da galeria

en: Gallery Item Title
pt: Título do Item da Galeria

en: Gallery Pagination
pt: Paginação da galeria

en: General
pt: Geral

en: General Functionality
pt: Funcionalidade Geral

en: Generate & Replace
pt: Gerar e substituir

en: Generate Automatically
pt: Gerar automaticamente

en: Generate Content With AI
pt: Gere conteúdo com IA

en: Generate From Video
pt: Gerar a Partir do Vídeo

en: Generate Section With AI
pt: Gerar seção com IA

en: Generate With AI
pt: Gerar com IA

en: Geocoder failed due to %s
pt: O geocodificador falhou devido a %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
pt: Obter Armazenamento Ilimitado do Divi Cloud

en: Give Me A Choice
pt: Dê-me uma escolha

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
pt: Dê a este elemento um efeito de desfoque para que ele se mova para dentro e para fora de foco à medida que o visualizador rola pela página.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
pt: Dê a este elemento um efeito de escala para que ele cresça e diminua à medida que o visualizador rola pela página.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
pt: Dê a este elemento um efeito de opacidade para que ele apareça e desapareça conforme o visualizador rola pela página.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
pt: Dê a este elemento movimento horizontal para que ele deslize para a esquerda ou para a direita enquanto o espectador rola pela página.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
pt: Dê a este elemento um movimento de rotação para que ele gire à medida que o espectador rola pela página.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
pt: Dê a este elemento movimento vertical para que ele se mova mais rápido ou mais devagar do que os elementos ao seu redor enquanto o espectador rola pela página.

en: Global Body
pt: Conteúdo Global

en: Global Canvas
pt: Tela Global

en: Global Canvases
pt: Telas Globais

en: Global Colors
pt: Cores Globais

en: Global Fonts Weights
pt: Pesos De Fonte Globais

en: Global Footer
pt: Rodapé Global

en: Global Header
pt: Cabeçalho Global

en: Global Variables
pt: Variáveis Globais

en: Global canvas not found.
pt: Tela global não encontrada.

en: Go Back
pt: Voltar

en: Go To
pt: Ir Para

en: Go To A Module
pt: Ir Para um Módulo

en: Go To A Row
pt: Ir Para uma Linha

en: Go To A Section
pt: Ir Para uma Secção

en: Go To Layer
pt: Ir para a camada

en: Go To a Section, Row or Module
pt: Ir Para uma Secção, Linha ou Módulo

en: Go to Dashboard
pt: Ir para o Painel

en: Go to Editor
pt: Ir para o Editor

en: Good
pt: Bom

en: Google API Key
pt: Chave Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
pt: O script do Google Maps não está disponível nesta página.

en: Gradient
pt: Degradê

en: Gradient Direction
pt: Direção do degradê

en: Gradient End
pt: Fim do degradê

en: Gradient Length
pt: Comprimento do Degradê

en: Gradient Position
pt: Posição do gradiente

en: Gradient Start
pt: Início do degradê

en: Gradient Stops
pt: Paradas de gradiente

en: Gradient Type
pt: Tipo de degradê

en: Gradient Unit
pt: Unidade de gradiente

en: Graph
pt: Gráfico

en: Graph 2
pt: Gráfico 2

en: Graph 3
pt: Gráfico 3

en: Graph 4
pt: Gráfico 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
pt: Quantidade do Filtro de Escala de Cinza (%)

en: Greater Than (>)
pt: Maior Que (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
pt: Maior Ou Igual a (>=)

en: Green
pt: Verde

en: Grid
pt: Grade

en: Grid Auto Columns
pt: Colunas Automáticas da Grelha

en: Grid Auto Rows
pt: Linhas Automáticas da Grelha

en: Grid Column Template
pt: Modelo de Colunas da Grelha

en: Grid Density
pt: Densidade da Grelha

en: Grid Direction
pt: Direção da Grelha

en: Grid Layout
pt: Layout da grade

en: Grid Mode
pt: Modo Grelha

en: Grid Offset Rule
pt: Regra De Deslocamento Da Grade

en: Grid Offset Rules
pt: Regras de Deslocamento da Grelha

en: Grid Row Template
pt: Modelo de Linhas da Grelha

en: Grid Template Columns
pt: Colunas Do Modelo Da Grade

en: Grid Tile Background Color
pt: Cor de Fundo do Bloco da Grade

en: Grid View
pt: Vista de Grelha

en: Groove
pt: Ranhura

en: Group
pt: Grupo

en: Group Carousel
pt: Carrossel de Grupo

en: Group Carousels
pt: Carrosséis de Grupo

en: Group Settings Into Closed Toggles
pt: Configurações de grupo em trancas fechadas

en: Groups
pt: Grupos

en: Grow
pt: Crescer

en: Grow to Fill
pt: Crescer Para Preencher

en: Gutter
pt: Espaçamento Entre Colunas

en: Gutter Width
pt: Preenchimento da Coluna

en: HTML After
pt: HTML Depois

en: HTML Before
pt: HTML Antes

en: HTML/JS Snippet
pt: Snippet HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
pt: Cor do ícone do menu de hambúrguer

en: Hamburger Menu Icon Font Size
pt: Ícone do menu Hambúrguer Tamanho da fonte

en: Hard Light
pt: Luz direta

en: Has No Value
pt: Não tem valor

en: Has Not Visited a Specific Page
pt: Não visitou uma página específica

en: Has Not Visited a Specific Post
pt: Não visitou uma postagem específica

en: Has Visited a Specific Page
pt: Visitou uma página específica

en: Has Visited a Specific Post
pt: Visitou uma postagem específica

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header Container
pt: Cabeçalho Do Recipiente

en: Header Image
pt: Imagem do cabeçalho

en: Header Template
pt: Modelo de Cabeçalho

en: Header Templates
pt: Modelos de Cabeçalho

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Heading 1
pt: Cabeçalho 1

en: Heading 2
pt: Cabeçalho

en: Heading 3
pt: Cabeçalho

en: Heading 4
pt: Cabeçalho

en: Heading 5
pt: Cabeçalho

en: Heading 6
pt: Cabeçalho

en: Heading Container
pt: Contêiner de título

en: Heading Level
pt: Nível de título

en: Heading Text
pt: Texto do Sub-cabeçalho

en: Heading Text Color
pt: Cor do Texto dos Títulos

en: Heading Text H1
pt: Texto do Cabeçalho H1

en: Heading Text H2
pt: Texto do Cabeçalho H2

en: Heading Text H3
pt: Texto do Cabeçalho H3

en: Heading Text H4
pt: Texto do Cabeçalho H4

en: Heading Text H5
pt: Texto do Cabeçalho H5

en: Heading Text H6
pt: Texto do Cabeçalho H6

en: Headings
pt: Títulos

en: Headings: %s
pt: Títulos: %s

en: Heavy
pt: Pesado

en: Heavy 900
pt: Extra Negrito 900

en: Height
pt: Estas configurações ativam e desativam a linha divisora de 1 pixel, mas não afeta a altura do divisor.

en: Help
pt: Ajuda

en: Help Video
pt: Vídeo de Ajuda

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
pt: Aqui pode adicionar o item atual à sua Biblioteca do Divi para utilização posterior.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
pt: Aqui você pode ajustar o método de atenuação da sua animação. Facilitar sua animação dentro e fora criará um efeito mais suave quando comparado a uma curva de velocidade linear.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
pt: Aqui você pode ajustar a posição do elemento à esquerda ou à direita de sua localização inicial, que pode diferir com base em sua origem de deslocamento.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
pt: Aqui você pode ajustar a posição do elemento para cima ou para baixo a partir de sua localização inicial, que pode diferir com base em sua origem de deslocamento.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
pt: Aqui você pode ajustar a localização inicial do elemento em seu contêiner pai. Você pode ajustar ainda mais a posição do elemento usando os controles de deslocamento.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
pt: Aqui você pode ajustar a ordem em que as postagens são exibidas.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
pt: Aqui pode escolher o Layout da Página do Produto para WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
pt: Aqui você pode escolher entre Descrição e descrição curta a ser exibida.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
pt: Aqui você pode escolher de qual canto este elemento é deslocado. Os ajustes de deslocamento vertical e horizontal serão afetados com base na origem do deslocamento do elemento.

en: Here you can choose how to position the product meta.
pt: Aqui você pode escolher como posicionar a meta do produto.

en: Here you can choose icon size.
pt: Aqui pode escolher o tamanho do ícone.

en: Here you can choose icon width.
pt: Aqui você pode escolher a largura do ícone.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
pt: Aqui você pode escolher a direção para onde seus submenus abrem. Você pode escolher fazê-los abrirem para baixo ou para cima.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
pt: Aqui pode escolher o tipo de posicionamento do elemento. Elementos com posicionamento absoluto flutuam dentro dos seus elementos-pai. Elementos com posicionamento fixo flutuam dentro da viewport do navegador. Elementos com posicionamento relativo ficam estáticos no seu contentor-pai, mas ainda podem ser deslocados sem afetar os elementos à volta.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
pt: Aqui você pode escolher o tipo de posição do elemento. Elementos absolutamente posicionados flutuarão dentro de seus elementos pai. Elementos posicionados fixos flutuarão dentro da janela de visualização do navegador. Elementos relativamente posicionados ficam estaticamente em seu contêiner pai, mas ainda podem ser deslocados sem interromper os elementos circundantes.

en: Here you can choose the image alignment.
pt: Aqui você pode selecionar o alinhamento da imagem.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
pt: Aqui pode escolher o tamanho de todos os ícones desta lista.

en: Here you can choose to display the title.
pt: Aqui você pode optar por exibir o título.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
pt: Aqui você pode escolher quando os efeitos de movimento são acionados: Quando a parte superior do elemento entra na visualização, quando o meio do elemento entra na visualização ou quando a parte inferior do elemento entra na visualização.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
pt: Aqui pode escolher onde colocar a Imagem em Destaque.

en: Here you can choose where to place the icon.
pt: Aqui você pode escolher onde o ícone será posicionado.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
pt: Aqui você pode escolher onde colocar o link de comentários.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
pt: Aqui você pode escolher se as configurações de cor de fundo acima devem ser usadas ou não.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
pt: Aqui você pode escolher se o conjunto de ícones abaixo deve ser usado.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
pt: Aqui pode escolher se deve ou não mostrar o Nome do Autor nos Metadados da Publicação.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
pt: Aqui você pode escolher se deseja exibir ou não as Categorias no Meta da Publicação Nota: Esta opção não funciona com tipos de publicação personalizados.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
pt: Aqui você pode escolher se deseja exibir ou não a Contagem de Comentários no Meta da Publicação

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
pt: Aqui pode escolher se deve ou não mostrar a Data nos Metadados da Publicação.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
pt: Aqui pode escolher se deve ou não mostrar a Imagem em Destaque.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
pt: Aqui pode escolher se deve ou não mostrar os Metadados da Publicação.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
pt: Aqui pode escolher se deve ou não mostrar o Título da Publicação.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
pt: Aqui você pode escolher se a imagem deverá ou não ter um espaço abaixo dela.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
pt: Aqui você pode escolher se a imagem deverá abrir ou não na Lightbox. Nota: Se você selecionar a opção de abrir a imagem na Lightbox, as opções de URL abaixo serão ignoradas.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
pt: Aqui você pode escolher se deseja que o mapa possa ser arrastado em dispositivos móveis.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
pt: Aqui você pode escolher se deseja ou não exibir o código do cupom.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
pt: Aqui você pode escolher se deseja ou não exibir a imagem do produto.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
pt: Aqui você pode escolher se deseja ou não exibir o ícone Remover item.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
pt: Aqui você pode escolher se deseja ou não exibir o botão Atualizar carrinho.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
pt: Aqui você pode escolher se incluirá ou não o botão de seguir ao lado do ícone.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
pt: Aqui pode escolher se deve ou não usar a cor de fundo para o texto do Título/Metadados.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
pt: Aqui você pode escolher se o link abrirá ou não em uma nova janela

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
pt: Aqui pode escolher se a ligação abre ou não numa nova janela.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
pt: Aqui você pode escolher se as categorias devem ser adicionadas.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
pt: Aqui você pode escolher se o SKU deve ser adicionado.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
pt: Aqui você pode escolher se as Tags devem ser adicionadas.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
pt: Aqui você pode escolher se o link de comentários personalizados deve ser adicionado.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
pt: Aqui você pode escolher se o cabeçalho será expandido no tamanho tela cheia.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
pt: Aqui você pode escolher se o sinal de porcentagem deverá ser acrescentado depois do número definido acima.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
pt: Aqui você pode escolher se o campo de quantidade deve ser adicionado antes do botão Adicionar ao carrinho.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
pt: Aqui você pode escolher se o botão de rolar para baixo é exibido.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
pt: Aqui você pode escolher se a classificação por estrelas deve ser adicionada.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
pt: Aqui você pode escolher se o stock (exibido quando o inventário do produto é gerido) deve ficar visível ou não.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
pt: Aqui você pode escolher se o usuário deve ser redirecionado para a página atual após o login.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
pt: Aqui você pode escolher se o nível de zoom pode ser controlado pela roda do mouse ou não.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
pt: Aqui pode escolher se a cor deve ser clara ou escura. Se estiver a trabalhar com um fundo escuro, a cor dos controlos deve ser clara. Se o fundo for claro, a cor dos controlos deve ser definida como escura.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
pt: Aqui você escolher se o texto deverá ser claro ou escuro. Se você estiver trabalhando com um plano de fundo escuro, seu texto deverá ser claro. Se seu plano de fundo for claro, seu texto deve ser definido como escuro.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
pt: Aqui pode escolher que ação executar ao clicar no botão.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
pt: Aqui pode escolher que tipos de caracteres são usados para distinguir cada item em %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
pt: Aqui pode escolher que tipos de caracteres são usados para distinguir cada item na lista.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
pt: Aqui você pode escolher quais tipos de caracteres são usados para distinguir entre cada item na lista ordenada.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
pt: Aqui você pode escolher se o selo de promoção deve ser exibido ou não.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
pt: Aqui você pode escolher se a imagem do produto deve ser exibida ou não.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
pt: Aqui você pode escolher se a galeria de produtos deve ser exibida ou não.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
pt: Aqui você pode controlar o estouro de elemento no eixo %s. Se definido para rolar, o conteúdo que transborda larguras ou alturas estáticas acionará uma barra de rolagem do navegador. Se definido como oculto, o estouro de conteúdo será cortado.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
pt: Aqui pode controlar o overflow do elemento no eixo X.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
pt: Aqui pode controlar o overflow do elemento no eixo Y.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
pt: Aqui você pode controlar a posição do elemento no eixo z. Elementos com valores de z-index mais altos ficarão no topo de elementos com valores de z-index mais baixos.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
pt: Aqui você pode controlar o raio do canto deste elemento. Ative o ícone de link para controlar todos os quatro cantos de uma vez ou desative para definir valores personalizados para cada um.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
pt: Aqui você pode criar o texto da trilha de navegação para a página inicial.

en: Here you can create the content that will be used within the module
pt: Aqui você pode criar o conteúdo que será usado dentro do módulo

en: Here you can create the content that will be used within the module.
pt: Aqui você pode definir o conteúdo que será colocado na aba ativa.

en: Here you can create the link for the Home page.
pt: Aqui você pode criar o link para a página inicial.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
pt: Aqui pode definir uma cor personalizada para todos os ícones desta lista.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone do botão.

en: Here you can define a custom color for the icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone.

en: Here you can define a custom color for the overlay
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para a sobreposição

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone de sobreposição

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone de sobreposição.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
pt: Aqui pode definir uma cor personalizada para a sobreposição.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone de rolagem para baixo.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone da rede social.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone de zoom.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone do menu de hambúrguer.

en: Here you can define a custom color for your icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o seu ícone.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o seu ícone de pesquisa.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
pt: Aqui você pode definir uma cor personalizada para o ícone do seu carrinho de compras.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
pt: Aqui você pode definir um ícone personalizada para a sobreposição

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
pt: Aqui pode definir um ícone personalizado para a sobreposição.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
pt: Aqui pode definir o Formato de Data nos Metadados da Publicação. A predefinição é 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
pt: Aqui pode definir o alinhamento do ícone.

en: Here you can define the alignment of Button.
pt: Aqui pode definir o alinhamento do botão.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
pt: Aqui você pode definir o conteúdo que será colocado na aba ativa.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
pt: Aqui você pode definir o conteúdo que será colocado na caixa de informações do marcador.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
pt: Aqui você pode definir o padrão personalizado para o e-mail de mensagem. Os campos devem estar incluídos no seguinte formato - <strong>%%field_id%%</strong>. Por exemplo, se você quiser incluir o campo com identificação <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, então você pode usar o seguinte ern: <strong> Minha mensagem é %%message%% e o número de telefone é %%phone%%</strong>. Deixe em branco para usar o padrão.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
pt: Aqui pode definir se os artigos anterior e seguinte devem estar no mesmo termo de taxonomia que o artigo atual.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
pt: Aqui você pode definir a velocidade com que o carrossel gira, se a opção 'Rotação Automática do Carrossel' estiver habilitada acima. Quanto mais alto o número, mais longa será a pausa entre cada rotação. (Ex. 1000 = 1 segundo)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
pt: Aqui você pode definir a velocidade com que o botão deslizante desvanece entre cada deslize, se a opção 'Animação Automática' estiver habilitada acima. Quanto mais alto o número, mais longa será a pausa entre cada rotação.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
pt: Aqui pode guardar o item atual e também adicioná-lo à sua Biblioteca do Divi para utilização posterior.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
pt: Aqui pode ver uma lista de pacotes de layouts pré-criados que vêm com o Divi Builder. Também pode aceder a layouts que guardou na sua Biblioteca do Divi. Escolha o pacote de layouts “Divi Builder Demo” para ver os layouts incluídos.

en: Here you can select the Page type.
pt: Aqui você pode selecionar o tipo de página.

en: Here you can select the Product.
pt: Aqui você pode selecionar o produto.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
pt: Aqui você pode selecionar as guias que deseja exibir.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
pt: Aqui você pode selecionar se a seção terá ou não uma sombra interna. Ela pode dar uma aparência incrível quando você tiver fundos coloridos ou imagens de fundo.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
pt: Aqui você pode definir o separador de trilha de navegação.

en: Here you can set the background color for the active tab.
pt: Aqui você pode definir a cor de fundo do separador ativo.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
pt: Aqui você pode definir a cor de fundo do separador inativo.

en: Here you can set the font for the active tab.
pt: Aqui você pode definir a fonte do separador ativo.

en: Here you can set the separator.
pt: Aqui você pode definir o separador.

en: Hidden
pt: Escondido

en: Hidden Field
pt: Campo Oculto

en: Hide Element
pt: Ocultar Elemento

en: Hide On Front End
pt: Ocultar no Front End

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
pt: Ocultar colunas vazias na grelha automaticamente. Quando ativado, colunas sem conteúdo serão removidas do layout, permitindo que o conteúdo restante preencha o espaço disponível.

en: History
pt: Histórico

en: History State Interval
pt: Intervalo do Estado do Histórico

en: Home
pt: Início

en: Home Text
pt: Texto Inicial

en: Homepage
pt: Página Inicial

en: Homepage Link
pt: Ligação da Página Inicial

en: Homepage does not have editable page settings.
pt: A página inicial não tem definições de página editáveis.

en: Honeycomb
pt: Favo de mel

en: Horizontal Gap
pt: Espaçamento Horizontal

en: Horizontal Gutters
pt: Calhas horizontais

en: Horizontal Motion
pt: Movimento horizontal

en: Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal

en: Horizontal Overflow
pt: Estouro Horizontal

en: Hour
pt: Hora

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Hourly
pt: De hora em hora

en: Hours
pt: Horas

en: Hover
pt: Flutuar

en: Hover Icon Picker
pt: Seletor de Ícones ao Passar o Mouse

en: Hover Mode
pt: Modo Hover

en: Hover Overlay Color
pt: Cor de Sobreposição ao Passar o Mouse

en: Hover State
pt: Estado De Pairar

en: Hovered
pt: Ao Passar o Rato

en: How Does It Look?
pt: Como se parece?

en: How do you want to load this Template?
pt: Como pretende carregar este Modelo?

en: Hue
pt: Matiz

en: IP Address
pt: Endereço do Marcador de Mapa

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Alignment
pt: Alinhamento de ícones

en: Icon Color
pt: Cor do Ícone

en: Icon Element
pt: Elemento de ícone

en: Icon Font Size
pt: Tamanho da Fonte do Ícone

en: Icon List
pt: Lista de Ícones

en: Icon List Item
pt: Item da Lista de Ícones

en: Icon List Items
pt: Itens da Lista de Ícones

en: Icon Lists
pt: Listas de Ícones

en: Icon Picker
pt: Seletor de Ícones

en: Icon Size
pt: Tamanho do ícone

en: Icon Type
pt: Tipo de Ícone

en: Icon Unicode
pt: Unicode do Ícone

en: Icon Weight
pt: Espessura do Ícone

en: Icons
pt: Ícones

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
pt: Se definido, esse elemento ficará na parte inferior deste contêiner, substituindo sua aderência à borda do navegador

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
pt: Se definido, este elemento ficará fixo ao fundo deste contentor, substituindo a sua fixação na margem do navegador.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
pt: Se definido, este elemento ficará na parte superior deste contêiner, substituindo sua borda de aderência do navegador

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
pt: Se definido, este elemento ficará fixo ao topo deste contentor, substituindo a sua fixação na margem do navegador.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
pt: Se definido, esta imagem do slide aparecerá à esquerda do texto do seu slide. Envie uma imagem ou deixe em branco para um slide de texto puro.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
pt: Se definido, este vídeo aparecerá à esquerda do texto do seu slide. Insira a URL da página do Youtube ou Vimeo, ou deixe em branco para um slide de texto puro.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
pt: Se ativado, uma sobreposição de cores e ícone serão exibidos quando um visitante colocar o cursor sobre a imagem de destaque de uma postagem.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
pt: Se ativado, uma sobreposição de cores e ícone serão exibidos quando um visitante colocar o cursor sobre a imagem

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
pt: Se ativado, as paradas de gradiente definidas serão repetidas até que o limite externo do plano de fundo seja alcançado.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
pt: Se ativado, o gradiente será posicionado na parte superior da imagem de plano de fundo

en: If enabled, the background will be a gradient.
pt: Se ativado, o fundo será um degradê.

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
pt: Se ativado, o campo terá 100% da largura da área de conteúdo, caso contrário ele terá 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
pt: Se ativado, o degradê será colocado acima da imagem de fundo.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
pt: Se habilitado, sua imagem de fundo ficará fixa conforme você rola, criando um efeito divertido estilo paralaxe.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
pt: Se a imagem de fundo for menor que o tamanho do elemento, talvez você queira que a imagem seja repetida. Este resultado resultará em um padrão de imagem de fundo.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
pt: Se já comprou connosco anteriormente, introduza os seus dados abaixo. Se é um novo cliente, prossiga para a secção de Faturação.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
pt: Se a opção de layout em carrossel for escolhida e você deseja que o carrossel deslize automaticamente, sem que o visitante precise clicar no botão de próximo, habilite esta opção e ajusta a velocidade de rotação abaixo, se desejar.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
pt: Se você deseja que o botão deslizante deslize automaticamente, sem que o visitante precise clicar no botão seguinte, habilite esta opção e ajuste a velocidade de rotação abaixo, se desejar.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
pt: Se você quiser adicionar um atraso antes de sua animação ser executada, você pode designar esse atraso aqui em milissegundos. Isso pode ser útil ao usar vários módulos animados juntos.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
pt: Se você deseja ajustar o formato da dada, insira o formato apropriado da data em PHP aqui.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
pt: Se você quiser controlar o tamanho do ícone, primeiro ative essa opção.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
pt: Se você quiser personalizar a aparência do botão deste módulo, primeiro ative os estilos de botão personalizados.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
pt: Se você deseja transformar seu logotipo em um link, insira seu URL de destino aqui.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
pt: Se você deseja usar um sub-cabeçalho, adicione-o aqui. Seu sub-cabeçalho aparecerá abaixo do seu título em uma fonte pequena.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
pt: Se você deseja que a sua imagem seja um link, insira a URL de destino aqui. Nenhum link será criado se este campo ficar em branco.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
pt: Se quiser ver uma versão totalmente compatível com o Divi 5, considere informar o programador de terceiros.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
pt: Se seus preços forem por assinatura, insira o ciclo de pagamento de assinatura aqui.

en: Ignore Sticky Posts
pt: Ignorar Publicações Fixas

en: Image
pt: Imagem

en: Image
pt: Imagem

en: Image & Icon
pt: Imagem & Ícone

en: Image & Video
pt: Imagem & Vídeo

en: Image Alignment
pt: Alinhamento da Imagem

en: Image Animation
pt: Animação de Imagem

en: Image Count
pt: Contagem de Imagem

en: Image Height
pt: Altura da imagem

en: Image Horizontal Offset
pt: Deslocamento Horizontal da Imagem

en: Image Link Target
pt: Alvo do link de imagem

en: Image Link URL
pt: URL do link de imagem

en: Image Order
pt: Ordem de imagem

en: Image Overlay
pt: Sobreposição de Imagem

en: Image Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical da Imagem

en: Image Width
pt: Largura Máxima da Imagem

en: Image or Icon
pt: Imagem ou Ícone

en: Image/Icon
pt: Imagem/Ícone

en: Image/Icon Animation
pt: Animação da Imagem/Ícone

en: Image/Icon Placement
pt: Posicionamento da Imagem/Ícone

en: Images
pt: Imagens

en: Import
pt: Importar

en: Import & Export
pt: Importar e Exportar

en: Import & Export Presets
pt: Importar e Exportar Predefinições

en: Import & Export Variables
pt: Importar e Exportar Variáveis

en: Import Canvas
pt: Importar Tela

en: Import Design Presets?
pt: Importar predefinições de design?

en: Import Divi Builder Templates
pt: Importar Modelos do Divi Builder

en: Import Layout
pt: Layout de Importação

en: Import Options
pt: Opções de Importação

en: Import Presets
pt: Importar Predefinições

en: Import Templates
pt: Importar Modelos

en: Import To New Canvas
pt: Importar Para Nova Tela

en: Import Variables
pt: Importar Variáveis

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
pt: Importe-os como layouts estáticos do site de onde foram exportados. Isto pode demorar vários minutos, dependendo do número de referências a importar.

en: Imported Content
pt: Conteúdo Importado

en: Imported templates
pt: Modelos Importados

en: Improve With AI
pt: Melhore com IA

en: In A New Tab
pt: Num Novo Separador

en: In List (IN)
pt: Na Lista (IN)

en: In Stock
pt: Em estoque

en: In Stock Text
pt: Texto em estoque

en: In The Current Tab
pt: No Separador Atual

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
pt: Para que os vídeos sejam dimensionados corretamente, você deve inserir a altura exata (em pixels) do seu vídeo aqui:

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
pt: Para que os vídeos sejam dimensionados corretamente, você deve inserir a largura exata (em pixels) do seu vídeo aqui:

en: Inactive Tab Background Color
pt: Cor de Fundo da Aba Inativa

en: Inches (in)
pt: Polegadas (pol.)

en: Include Advanced Design settings
pt: Incluir configurações avançadas de design

en: Include All Global Canvases
pt: Incluir Todas as Telas Globais

en: Include All Templates
pt: Incluir Todos Os Modelos

en: Include IP Address
pt: Incluir Categorias

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
pt: Inclua o endereço IP do assinante nos dados enviados ao seu provedor de e-mail.

en: Included Categories
pt: Categorias Incluídas

en: Included Tabs
pt: Separadores Incluídos

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
pt: Dados de segmentos incompletos recebidos. Esperados %1$d segmentos, recebidos %2$d segmentos.

en: Increase
pt: Aumentar

en: Increase Font Size
pt: Aumentar o Tamanho da Fonte

en: Increase Module Bottom Padding
pt: Aumentar Espaçamento Inferior do Módulo

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento Inferior do Módulo em 10px

en: Increase Module Left Padding
pt: Aumentar Espaçamento à Esquerda do Módulo

en: Increase Module Left Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento à Esquerda do Módulo em 10px

en: Increase Module Padding
pt: Aumentar o preenchimento do módulo

en: Increase Module Padding By 10px
pt: Aumentar o preenchimento do módulo em 10 px

en: Increase Module Right Padding
pt: Aumentar Espaçamento à Direita do Módulo

en: Increase Module Right Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento à Direita do Módulo em 10px

en: Increase Module Top Padding
pt: Aumentar Espaçamento Superior do Módulo

en: Increase Module Top Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento Superior do Módulo em 10px

en: Increase Row Bottom Padding
pt: Aumentar Espaçamento Inferior da Linha

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento Inferior da Linha em 10px

en: Increase Row Left Padding
pt: Aumentar Espaçamento à Esquerda da Linha

en: Increase Row Left Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento à Esquerda da Linha em 10px

en: Increase Row Padding
pt: Aumentar preenchimento de linha

en: Increase Row Padding By 10px
pt: Aumentar o preenchimento da linha em 10px

en: Increase Row Right Padding
pt: Aumentar Espaçamento à Direita da Linha

en: Increase Row Right Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento à Direita da Linha em 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento Superior da Linha em 10px

en: Increase Section Bottom Padding
pt: Aumentar Espaçamento Inferior da Secção

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento Inferior da Secção em 10px

en: Increase Section Left Padding
pt: Aumentar Espaçamento à Esquerda da Secção

en: Increase Section Left Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento à Esquerda da Secção em 10px

en: Increase Section Padding
pt: Aumentar preenchimento de seção

en: Increase Section Padding By 10px
pt: Aumentar a seção de preenchimento em 10px

en: Increase Section Right Padding
pt: Aumentar Espaçamento à Direita da Secção

en: Increase Section Right Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento à Direita da Secção em 10px

en: Increase Section Top Padding
pt: Aumentar Espaçamento Superior da Secção

en: Increase Section Top Padding by 10px
pt: Aumentar Espaçamento Superior da Secção em 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
pt: Aumentar ou diminuir a altura do divisor de formas.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
pt: Aumentar ou diminuir o tamanho do texto de %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
pt: Aumente ou diminua o tamanho do texto de %s.

en: Increase or decrease the size of the button text.
pt: Aumentar ou diminuir o tamanho do texto do botão.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
pt: Aumente ou diminua o tamanho da seta de rolagem para baixo que aparece na parte inferior do módulo.

en: Increase or decrease the size of the text.
pt: Aumente ou diminua o tamanho do texto.

en: Increase or decrease the size of this element.
pt: Aumente ou diminua o tamanho deste elemento.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
pt: Aumentar ou diminuir a espessura da borda ao redor do botão. Definir esse valor como 0 removerá completamente a borda.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
pt: O recuo crescente empurra os itens da lista mais para o centro do conteúdo do texto, dando à lista uma separação mais visível do resto do texto.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
pt: Aumentar o raio da borda aumentará a redondez dos cantos do botão. Configurar este valor para 0 resultará em cantos quadrados.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
pt: Aumentar o raio da borda aumentará a redondeza dos cantos da sobreposição. Configurar este valor para 0 resultará em cantos quadrados.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
pt: Aumentar o peso do divisor aumentará a espessura da linha divisória.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
pt: Aumentar a força de propagação aumentará a densidade da sombra da caixa. Maior densidade resulta em uma sombra mais intensa.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
pt: Aumentar a largura da borda aumentará seu tamanho / espessura.

en: Inherited Rule (Non-editable)
pt: Regra Herdada (Não Editável)

en: Inline
pt: Na linha

en: Inline Centered Logo
pt: Logotipo centralizado em linha

en: Inner Column
pt: Coluna Interna

en: Inner Columns
pt: Colunas Internas

en: Inner Max Width
pt: Largura Máxima Interna

en: Inner Row
pt: Linha Interna

en: Inner Rows
pt: Linhas Internas

en: Inner Shadow
pt: Exibir Sombra Interna

en: Inner Width
pt: Largura Interna

en: Input
pt: Entrada

en: Input Facebook Profile Url.
pt: Insira a URL do Perfil no Facebook

en: Input Field
pt: Campo de entrada

en: Input Fields
pt: Campos de entrada

en: Input LinkedIn Profile Url.
pt: Introduza o URL do perfil no LinkedIn.

en: Input Placeholder
pt: Placeholder de entrada

en: Input X Profile Url.
pt: Introduza o URL do perfil no X.

en: Input a title for the circle counter.
pt: Insira um título para o contador circular.

en: Input a title for the counter.
pt: Insira um título para o contador

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
pt: Introduza o endereço de email para onde as mensagens devem ser enviadas.<br /><br /> Nota: a entrega de emails e a prevenção de spam são processos complexos. Recomendamos a utilização de um serviço de entrega como o <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, ou outro serviço semelhante para garantir a entrega das mensagens submetidas através deste formulário

en: Input the job title.
pt: Insira o cargo.

en: Input the main text content for your module here.
pt: Insira o conteúdo de texto principal do seu módulo aqui.

en: Input the name of the company.
pt: Insira o nome da empresa.

en: Input the name of the person.
pt: Introduza o nome da pessoa.

en: Input the name of the testimonial author.
pt: Insira o nome do autor do depoimento.

en: Input the person's position.
pt: Insira o cargo da pessoa.

en: Input the value of the product here.
pt: Insira o valor do produto aqui.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
pt: Insira o texto desejado para o botão ou deixe em branco para que não haja botão.

en: Input your desired button text.
pt: Insira o texto desejado para o seu botão.

en: Input your desired link text.
pt: Insira o texto do link pretendido.

en: Input your main slide text content here.
pt: Insira o conteúdo de texto do seu slide principal aqui.

en: Input your value to action title here.
pt: Insira o título do botão de chamada à ação aqui.

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert %s
pt: Inserir %s

en: Insert %s Module
pt: Inserir Módulo %s

en: Insert Dynamic Content
pt: Inserir Conteúdo Dinâmico

en: Insert Existing Page Layout
pt: Inserir Layout De Página Existente

en: Insert Existing Post Layout
pt: Inserir Layout De Publicação Existente

en: Insert Layout
pt: Inserir Layout

en: Insert Media
pt: Inserir Mídia

en: Insert Module
pt: Inserir Módulo

en: Insert Module Or Row
pt: Inserir Módulo Ou Linha

en: Insert Premade Layout
pt: Inserir Layout Pré-Criado

en: Insert Row
pt: Inserir Linha

en: Insert Saved Layout
pt: Inserir Layout Guardado

en: Insert Saved Module
pt: Inserir Módulo Guardado

en: Insert Saved Row
pt: Inserir Linha Guardada

en: Insert Saved Section
pt: Inserir Secção Guardada

en: Insert Section
pt: Inserir Seção

en: Insert Theme Builder Set
pt: Inserir Conjunto Do Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
pt: Inserir Modelo Do Theme Builder

en: Inset
pt: Baixo-relevo

en: Inside
pt: Dentro

en: Inspect
pt: Inspecionar

en: Inspector
pt: Inspetor

en: Insufficient permission.
pt: Permissão insuficiente.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
pt: Intensidade afeta quão sutil ou agressiva será sua animação. Diminuir a intensidade criará uma animação mais suave e mais sutil, enquanto o aumento da intensidade criará uma animação agressiva mais rápida.

en: Interaction
pt: Interação

en: Interactions
pt: Interações

en: Interface Animations
pt: Animações Da Interface

en: Interface Mode
pt: Modo de Interface

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
pt: Formato de Arquivo Inválido. Você deve enviar um arquivo JSON.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
pt: Pin e endereço de dados inválidos. Por favor, tente novamente.

en: Invalid Post ID.
pt: ID do Post inválido.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
pt: Nome de atributo inválido. Os nomes de atributo devem conter apenas letras, números, hífenes, sublinhados e dois-pontos.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
pt: Solicitação segmentada inválida: parâmetros de segmentação obrigatórios em falta.

en: Invalid context parameter.
pt: Parâmetro de contexto inválido.

en: Invalid email
pt: E-mail inválido

en: Invalid layout save target for current context.
pt: Destino de salvamento do layout inválido para o contexto atual.

en: Invalid library item type.
pt: Tipo de item de biblioteca inválido.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
pt: Solicitação não segmentada inválida: os parâmetros de segmentação não devem estar presentes.

en: Invalid nonce
pt: Nonce inválido

en: Invalid nonce.
pt: Nonce inválido.

en: Invalid parent setting specified.
pt: Definição principal inválida especificada.

en: Invalid post ID.
pt: ID de artigo inválido.

en: Invalid post type.
pt: Tipo de post inválido.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
pt: Solicitação inválida. Parâmetros obrigatórios ausentes: %s.

en: Invalid unit is being used for calculation
pt: Está a ser usada uma unidade inválida para o cálculo

en: Invert
pt: Invertido

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
pt: Inverta a matiz, saturação e brilho por esse valor.

en: Inverted Chevrons
pt: Chevrons Invertidos

en: Inverted Chevrons 2
pt: Chevrons Invertidos 2

en: Is
pt: É

en: Is After
pt: Está depois

en: Is Any Value
pt: Qualquer valor

en: Is Before
pt: É Antes

en: Is Greater Than (numeric values only)
pt: É maior que (somente valores numéricos)

en: Is Less Than (numeric values only)
pt: É menor que (somente valores numéricos)

en: Is Not
pt: Não é

en: Is Not On a Specific Date
pt: Não Está Numa Data Específica

en: Is On Specific Day(s) of the Week
pt: É em dia(s) específico(s) da semana

en: Is On a Specific Date
pt: Está em uma data específica

en: Is the First Day of the Month
pt: É o primeiro dia do mês

en: Is the Last Day of the Month
pt: É o último dia do mês

en: Italic
pt: Itálico

en: Item Defaults
pt: Padrões Do Item

en: Item Indent
pt: Recuo do Item

en: Item Overlay
pt: Sobreposição de item

en: Item Title
pt: Título do item

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
pt: Dados das configurações do loop principal codificados em JSON a partir do contexto de configurações para resolver a consulta current_page.

en: Job Title
pt: Cargo

en: Justified
pt: Justificado

en: Justify
pt: Justificar

en: Justify Content
pt: Justificar Conteúdo

en: Justify Items
pt: Justificar Itens

en: Justify Self
pt: Justificar automaticamente

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos De Teclado

en: Label
pt: Rótulo

en: Label Text
pt: Texto do Rótulo

en: Label for the "after" image.
pt: Rótulo para a imagem "depois".

en: Label for the "before" image.
pt: Rótulo para a imagem "antes".

en: Labels
pt: Rótulos

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Large
pt: Grande

en: Last Instance of Every Month
pt: Última instância de cada mês

en: Last Item
pt: Último Item

en: Last Modified Date
pt: Data da Última Modificação

en: Last Name
pt: Apelido

en: Last Name Fullwidth
pt: Largura Completa de Página

en: Last Used
pt: Utilizado Pela Última Vez

en: Last Used Position
pt: Posição de início

en: Last, First Name
pt: Apelido, Nome

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
pt: Por último, é recomendável que você desative temporariamente todos os plugins do  WordPress  bem como extensões do navegador e tente salvar novamente para determinar se algo está causando um conflito.

en: Latest %1$s
pt: Mais Recentes %1$s

en: Latest Products
pt: Produtos Mais recentes

en: Layer Blob
pt: Blob de camada

en: Layers
pt: Camadas

[ctx: Layout]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Layout Details
pt: Esquemas

en: Layout Direction
pt: Direção do Layout

en: Layout Style
pt: Estilo de Layout

en: Layout Wrapping
pt: Quebra do Layout

en: Layout, Section, Row, Module
pt: Layout, Secção, Linha, Módulo

en: Learn More
pt: Saiba Mais

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixar uma Resposta a %s

en: Leave at 0 to remove restriction
pt: Deixe em 0 para remover a restrição

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
pt: Deixe em branco se estiver a usar este módulo num Projeto ou Artigo. Caso contrário, escreva o nome da taxonomia para que a opção 'Na Mesma Categoria' funcione corretamente.

en: Left
pt: À Esquerda

en: Left Aligned
pt: Esquerda alinhada

en: Left Arrow Icon
pt: Ícone da Seta Esquerda

en: Left Border Color
pt: Cor da Borda

en: Left Border Style
pt: Estilo da Borda

en: Left Border Width
pt: Largura da Borda

en: Left Sidebar
pt: Barra Lateral Esquerda

en: Left To Right
pt: Esquerda para Direita

en: Legacy
pt: Legado

en: Less Than (<)
pt: Menor Que (<)

en: Less Than or Equal (<=)
pt: Menor Ou Igual a (<=)

en: Letter Spacing
pt: Espaçamento Entre Letras

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
pt: O espaçamento entre letras ajusta a distância entre cada letra em %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
pt: O espaçamento entre letras ajusta a distância entre cada letra em %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
pt: O espaçamento entre letras ajusta a distância entre cada letra no botão.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
pt: O espaçamento entre letras ajusta a distância entre cada letra.

en: Letters Only (A-Z)
pt: Somente letras (A a Z)

en: Library
pt: Biblioteca

en: Library Item Error
pt: Erro De Item Da Biblioteca

en: Library Item Preview
pt: Pré-visualização do Item da Biblioteca

en: Library Item does not exist.
pt: O Item Da Biblioteca Não Existe.

en: Library Settings
pt: Definições da Biblioteca

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
pt: O item da biblioteca não existe. Clique em fechar para fechar esta janela do navegador.

en: Library item not found
pt: Item da biblioteca não encontrado

en: Light
pt: Claro

en: Light 300
pt: Leve 300

en: Light Text Color
pt: Cor de Texto Clara

en: Lighten
pt: Clarear

en: Lightness
pt: Luminosidade

en: Line
pt: Linha

en: Line Color
pt: Cor do Rótulo

en: Line Height
pt: Altura Da Linha

en: Line Icons
pt: Ícones de linha

en: Line Position
pt: Posição de linha

en: Line Style
pt: Estilo do Divisor

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
pt: Altura da linha ajusta a distância entre cada linha do texto %1$s. Isso se torna perceptível se %1$s for longo e se envolver em várias linhas.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
pt: A altura da linha ajusta a distância entre cada linha do texto de %s. Isto torna-se percetível se %s for longo/a e quebrar em várias linhas.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
pt: A altura da linha ajusta a distância entre cada linha do texto. Isto torna-se percetível se o texto for longo e quebrar em várias linhas.

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
pt: Gradientes lineares irradiam em uma única direção através de um eixo. Gradientes radiais irradiam a partir do centro do fundo em forma de círculo.

en: Link Color
pt: Cor Do Link

en: Link Destination
pt: Destino Do Link

en: Link Name
pt: Nome Do Link

en: Link Options
pt: Opções de Link

en: Link Target
pt: Link Alvo

en: Link Text
pt: Texto Do Link

en: Link To Taxonomy Pages
pt: Link Para Páginas De Taxonomia

en: Link URL
pt: URL do Link

en: Link to Category Index Pages
pt: Link Para Páginas De Índice De Categorias

en: Link to Comments Area
pt: Link Para A Área De Comentários

en: Link to Tag Index Pages
pt: Link Para Páginas De Índice De Etiquetas

en: LinkedIn Profile Url
pt: URL do Perfil no LinkedIn

en: Links Text
pt: Texto dos Links

en: List
pt: Lista

en: List View
pt: Vista de Lista

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
pt: Lista de arquivos selecionados para importação. Clique no ícone X para remover um arquivo.

en: Load
pt: Carregar

en: Load Code Snippets
pt: Carregar Snippets de Código

en: Load From Library
pt: Carregar Da Biblioteca

en: Load Layout
pt: Carregar Layout

en: Load Premade Layout
pt: Carregar Layout

en: Load Template
pt: Carregar Modelo

en: Loaded Canvas
pt: Tela Carregada

en: Loaded Page
pt: Página Carregada

en: Loaded Preset
pt: Predefinição Carregada

en: Loaded Template
pt: Modelo Carregado

en: Loaded Theme Builder
pt: Theme Builder Carregado

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
pt: Carregar layouts pré-criados é uma ótima forma de dar um impulso inicial à sua nova página. O Divi Builder inclui dezenas de layouts à escolha, e também pode encontrar muitos layouts gratuitos excelentes online. Pode guardar os seus layouts favoritos na Biblioteca do Divi e carregá-los em novas páginas ou partilhá-los com a comunidade. Clique no botão destacado para abrir o menu de layouts e selecionar um layout pré-criado.

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Local Canvases
pt: Telas Locais

en: Location
pt: Localização

en: Lock %1$s
pt: Bloquear %1$s

en: Lock Item
pt: Bloquear Item

en: Lock Module
pt: Travar Módulo

en: Log In To Divi Cloud
pt: Iniciar Sessão No Divi Cloud

en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Logged In Status
pt: Status de login

en: Logged in as %1$s
pt: Com sessão iniciada como %1$s

en: Logger
pt: Registo

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Login Button
pt: Botão de Entrada

en: Login Description
pt: Descrição de Entrada

en: Login Fields
pt: Campos de Entrada

en: Login Form
pt: Formulários de Entrada

en: Login Title
pt: Logotipo Do Título

en: Login To Divi Cloud
pt: Iniciar Sessão no Divi Cloud

en: Logo
pt: Logotipo

en: Logo Border Radius
pt: Raio da Borda do Logótipo

en: Logo Image
pt: Imagem do logotipo

en: Logo Link Target
pt: Destino do link do logotipo

en: Logo Link URL
pt: URL do link do logotipo

en: Loop %s Custom Field
pt: Campo Personalizado %s do Loop

en: Loop %s Custom Fields
pt: Campos Personalizados %s do Loop

en: Loop Animation
pt: Repetir Animação

en: Loop Dynamic Content
pt: Conteúdo Dinâmico Em Loop

en: Loop Element
pt: Elemento de Loop

en: Loop ID
pt: ID do Loop

en: Loop Menu CSS Classes
pt: Classes de CSS do Menu do Loop

en: Loop Menu Description
pt: Descrição do Menu do Loop

en: Loop Menu Link
pt: Link do Menu do Loop

en: Loop Menu Link Relationship
pt: Relação do Link do Menu do Loop

en: Loop Menu Order
pt: Ordem do Menu do Loop

en: Loop Menu Text
pt: Texto do Menu do Loop

en: Loop Menu Title Attribute
pt: Atributo Title do Menu do Loop

en: Loop Meta Keys
pt: Chaves Meta do Loop

en: Loop Position
pt: Posição No Loop

en: Loop Post Terms
pt: Termos Do Loop De Artigos

en: Loop Post Title
pt: Título Do Loop De Artigos

en: Loop Product
pt: Produto Do Loop

en: Loop Product Current Price
pt: Preço Atual Do Produto No Loop

en: Loop Product Link URL
pt: Link Do Produto Do Loop URL

en: Loop Product Regular Price
pt: Preço Normal Do Produto No Loop

en: Loop Product Sale Price
pt: Preço Promocional Do Produto No Loop

en: Loop Product Terms
pt: Termos Do Loop De Produtos

en: Loop Product Title
pt: Título Do Produto No Loop

en: Lost your password?
pt: Perdeu a sua palavra-passe?

en: Lottie Animation
pt: Animação Lottie

en: Lottie Animation File
pt: Ficheiro de Animação Lottie

en: Lottie Animations
pt: Animações Lottie

en: Luminosity
pt: Luminosidade

en: Made Global %s
pt: Tornado Global %s

en: Main Canvas
pt: Tela Principal

en: Main Element
pt: Elemento Principal

en: Main Query
pt: Consulta Principal

en: Make Fullscreen
pt: Tornar Tela Inteira

en: Make Fullwidth
pt: Fazer largura total

en: Make Global
pt: Tornar Global

en: Make Global Color
pt: Tornar a cor global

en: Make Main Canvas
pt: Definir Como Tela Principal

en: Make Menu Links Fullwidth
pt: Fazer Links De Menu Fullwidth

en: Make Row Full Width
pt: Tornar Linha em Largura Total

en: Make This Table Featured
pt: Colocar esta Tabela em Destaque

en: Make global module attribute local
pt: Tornar local o atributo global do módulo

en: Make global module children local
pt: Tornar locais os filhos do módulo global

en: Make sure you entered the correct captcha.
pt: Certifique-se de que introduziu o captcha correto.

en: Make this canvas available across all posts.
pt: Disponibilizar esta tela em todos os posts.

en: Manage Global %s
pt: Gerenciar %s Global

en: Manage Global Colors
pt: Gerir Cores Globais

en: Manage Template Assignments
pt: Gerir Atribuições De Modelos

en: Manual Height Rows
pt: Linhas de Altura Manual

en: Manual Input
pt: Entrada Manual

en: Manual Width Columns
pt: Colunas de Largura Manual

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
pt: Selecione manualmente publicações específicas para excluir do seu loop. Isto permite remover publicações específicas dos resultados, mantendo o resto da sua consulta intacto.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
pt: Selecione manualmente publicações específicas para incluir no seu loop. Isto permite criar uma lista curada de conteúdo escolhendo publicações individuais em vez de usar consultas mais amplas.

en: Map
pt: Mapa

en: Map Center Address
pt: Endereço do Centro do Marcador

en: Map Pin
pt: Marcador do Mapa

en: Map Pin Address
pt: Endereço do Marcador de Mapa

en: Map Pins
pt: Marcadores do Mapa

en: Maps
pt: Mapas

en: Margin
pt: Margem

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
pt: A margem adiciona espaço extra ao exterior do elemento, aumentando a distância entre o elemento e outros itens na página.

en: Marker
pt: Marcador

en: Mask Aspect Ratio
pt: Proporção da máscara

en: Mask Blend Mode
pt: Modo de mistura de máscara

en: Mask Color
pt: Cor da máscara

en: Mask Height
pt: Altura da Máscara

en: Mask Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal da máscara

en: Mask Position
pt: Posição da máscara

en: Mask Size
pt: Tamanho da máscara

en: Mask Style
pt: Estilo de máscara

en: Mask Transform
pt: Transformação de Máscara

en: Mask Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical da Máscara

en: Mask Width
pt: Largura da máscara

en: Masonry
pt: Mosaico

en: Max Height
pt: Altura máxima

en: Max Width
pt: Largura máxima

en: Maximum Length
pt: Comprimento máximo

en: Maximum length: %1$d characters.
pt: Comprimento máximo: %1$d caracteres.

en: Media
pt: Multimédia

en: Medium
pt: Médio

en: Medium 500
pt: Médio 500

en: Member Description
pt: Descrição do Membro

en: Member Image
pt: Imagem do Membro

en: Member Position
pt: Posição do Membro

en: Member Social Links
pt: Links Sociais do Membro

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
pt: ID do menu a consultar (quando query_type é menus).

en: Menu Item
pt: Item de Menu

en: Menu Item Offset
pt: Deslocamento de Item de Menu

en: Menu Items Per Page
pt: Itens de Menu Por Página

en: Menu Link
pt: Link do menu

en: Menu Logo
pt: Logo do menu

en: Menu Order
pt: Ordem do Menu

en: Menu Style
pt: Estilo do Menu

en: Menu Text
pt: Texto do menu

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
pt: A largura do menu é limitada pela largura do conteúdo do site. Ativar esta opção estenderá o menu a largura total da janela do navegador.

en: Message
pt: Mensagem

en: Message AI Agent...
pt: Enviar Mensagem ao Agente de IA...

en: Message Field
pt: Campo de mensagem

en: Message Pattern
pt: Padrão de mensagem

en: Meta Key
pt: Chave Meta

en: Meta Key: %s
pt: Chave de Metadados: %s

en: Meta Query
pt: Consulta de Metadados

en: Meta Value
pt: Valor de Metadados

en: Meta Value: %s
pt: Valor de Metadados: %s

en: Meta key to query.
pt: Chave meta a consultar.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
pt: Parâmetros de meta query para filtrar posts por campos personalizados. Matriz de cláusulas de meta query. Várias cláusulas são combinadas com relação AND.

en: Meta value to compare against.
pt: Valor meta para comparar.

en: Meta value type.
pt: Tipo de valor meta.

en: Mid
pt: Médio

en: Mid %s
pt: Meio %s

en: Mid Blur
pt: Desfoque Médio

en: Mid Offset
pt: Deslocamento médio

en: Mid Opacity
pt: Opacidade média

en: Mid Rotation
pt: Rotação média

en: Mid Scale
pt: Escala média

en: Middle of Element
pt: Meio do elemento

en: Millimeters (mm)
pt: Milímetros (mm)

en: Min Height
pt: Altura mínima

en: Minimum Height Rows
pt: Linhas de Altura Mínima

en: Minimum Length
pt: Comprimento mínimo

en: Minimum Score
pt: Pontuação Mínima

en: Minimum length: %1$d characters.
pt: Comprimento mínimo: %1$d caracteres.

en: Minute
pt: Minuto

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Minutes
pt: Minutos

en: Mirror Mouse Movement
pt: Espelhar Movimento do Mouse

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
pt: Parâmetro obrigatório ausente: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
pt: Móveis Cor De Fundo Dos Menus

en: Mobile Menu Text Color
pt: Cor do texto do menu para celular

en: Modified
pt: Modificado

en: Modified Fields To Extend
pt: Campos Modificados A Estender

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
pt: Modifique como esse elemento se mistura com qualquer camada abaixo dele. Para redefinir, escolha a opção "Normal".

en: Module
pt: Módulo

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
pt: O módulo %1$s é criado usando títulos HTML. Você pode alterar o nível de título para este módulo, escolhendo qualquer coisa de H1 a H6. Níveis de títulos mais altos são menores e menos significativos.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
pt: O módulo %s é criado com cabeçalhos HTML. Pode alterar o nível do título para este módulo escolhendo de H1 a H6. Níveis de título mais altos são menores e menos significativos.

en: Module Alignment
pt: Alinhamento de Texto

en: Module Elements
pt: Elementos do Módulo

en: Module Link Target
pt: Meta de Link do Módulo

en: Module Link URL
pt: URL do link do módulo

en: Module Presets
pt: Predefinições do Módulo

en: Module Text
pt: Texto do Módulo

en: Module Use
pt: Utilização de Módulos

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
pt: Os níveis de cabeçalho do módulo são criados usando cabeçalhos HTML. Pode alterar o nível de cabeçalho deste módulo selecionando qualquer opção de H1 a H6. Níveis de cabeçalho mais altos são menores e menos significativos.

en: Module mousetrap
pt: Mousetrap do módulo

en: Modules
pt: Módulos

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Month: %s
pt: Mês: %s

en: Monthly
pt: Por mês

en: More
pt: Mais

en: More Options
pt: Mais Opções

en: Motion Effect Trigger
pt: Acionador de efeito de movimento

en: Mountains
pt: contém

en: Mountains 2
pt: contém

en: Mouse Enter
pt: Entrada Do Mouse

en: Mouse Exit
pt: Saída do Mouse

en: Mouse Wheel Zoom
pt: Zoom com a Roda do Mouse

en: Move
pt: Jogada

en: Move Down
pt: Mover para Baixo

en: Move Item
pt: Mover Item

en: Move Module Down
pt: Mover Módulo Para Baixo

en: Move Module To Bottom
pt: Mover Módulo Para o Fundo

en: Move Module To Parent
pt: Mover Módulo Para o Elemento Principal

en: Move Module To Top
pt: Mover Módulo Para o Topo

en: Move Module Up
pt: Mover Módulo Para Cima

en: Move To Bottom
pt: Mover para o Fundo

en: Move To Parent
pt: Mover para o Pai

en: Move To Top
pt: Mover para o Topo

en: Move Up
pt: Mover para Cima

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
pt: Mova o elemento em qualquer direção sem afetar os elementos à sua volta.

en: Move to Trash
pt: Mover para o Lixo

en: Moved %s
pt: %s Movido

en: Moved Modules
pt: Módulos Movidos

en: Movement Type
pt: Tipo de Movimento

en: Multi-Column
pt: Multicoluna

en: Multi-Row
pt: Multilinha

en: Multiplication require one value to be unitless
pt: A multiplicação requer que um valor não tenha unidade

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: My Cloud
pt: A Minha Cloud

en: My Divi Cloud
pt: O Meu Divi Cloud

en: My Global %s
pt: Meu %s Global

en: My Library
pt: Minha Biblioteca

en: Name
pt: Nome

en: Name Field
pt: Campo do Nome

en: Name Format
pt: Formato do Nome

en: Name Fullwidth
pt: Largura Completa de Página

en: Name Your Font
pt: Nomeie sua fonte

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
pt: Nome, chave ou rótulo do campo repeater do ACF a consultar (usado quando query_type é repeater)

en: Navigate
pt: Navegar

en: Navigate Within Current Category
pt: Navegar dentro da categoria atual

en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigation Arrows
pt: Setas de navegação

en: Network
pt: Rede

en: Never
pt: Nunca

en: New Accordion Item
pt: Novo Item de Acordeão

en: New Bar Counter
pt: Novo Contador em Barra

en: New Body Template
pt: Novo Modelo De Texto Principal

en: New Comment Title
pt: Novo Título do Comentário

en: New Contact Field
pt: Novo Campo de Contacto

en: New Field
pt: Novo Campo

en: New Footer Template
pt: Novo Modelo De Rodapé

en: New Global Canvas
pt: Nova Tela Global

en: New Header Template
pt: Novo Modelo De Cabeçalho

en: New Icon List Item
pt: Novo Item da Lista de Ícones

en: New Message From %1$s%2$s
pt: Nova Mensagem De %1$s%2$s

en: New Module
pt: Novo Módulo

en: New Preset From Current Styles
pt: Nova Predefinição a Partir dos Estilos Atuais

en: New Pricing Table
pt: Nova Tabela de Preço

en: New Review Title
pt: Novo Título da Revisão

en: New Row
pt: Nova Linha

en: New Section
pt: Nova Seção

en: New Slide
pt: Novo Slide

en: New Tab
pt: Nova Aba

en: New Template
pt: Novo Modelo

en: New Theme Builder
pt: Novo Theme Builder

en: New Theme Builder Item
pt: Novo Item Do Theme Builder

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Comentários Mais Recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
pt: Seguinte

en: Next Entries &raquo;
pt: Próximas Entradas &raquo;

en: Next Entries »
pt: Entradas Seguinte »

en: Next Link
pt: Próximo link

en: Next Link Arrow
pt: Seta do Próximo link

en: Next Page
pt: Página Seguinte

en: Next Post
pt: Post Seguinte

en: Nice Name
pt: Nome Amigável

en: Nickname
pt: Nome De Utilizador

en: No
pt: Não

en: No Animation
pt: Sem Animação

en: No Canvas
pt: Sem Tela

en: No Column Class
pt: Sem Classe de Coluna

en: No File Selected.
pt: Nenhum Arquivo Selecionado.

en: No Font File Provided.
pt: Nenhum Arquivo de Fonte Fornecido.

en: No Matches Found
pt: Nenhuma Correspondência Encontrada

en: No Modules Found
pt: Nenhum Módulo Encontrado

en: No Preset
pt: Sem Predefinição

en: No Presets Applied
pt: Nenhuma Predefinição Aplicada

en: No Repeat
pt: Não repetir

en: No Results Found
pt: Nenhum Resultado Encontrado

en: No Results Found.
pt: Nenhum Resultado Encontrado.

en: No Sidebar
pt: Sem Barra Lateral

en: No Thanks
pt: Não, obrigado

en: No Wrap
pt: Sem Quebra

en: No commands found
pt: Nenhum comando encontrado

en: No entries found.
pt: Nenhuma entrada encontrada.

en: No entry found.
pt: Nenhuma entrada encontrada.

en: No field is selected
pt: Nenhum campo está selecionado

en: No field selected
pt: Nenhum campo selecionado

en: No fields found
pt: Nenhum campo encontrado

en: No fields were found that match the specified find value.
pt: Não foram encontrados campos que correspondam ao valor de pesquisa especificado.

en: No gallery images found for this product.
pt: Não foram encontradas imagens da galeria para este produto.

en: No global canvases found
pt: Nenhuma tela global encontrada

en: No global canvases found in Trash
pt: Nenhuma tela global encontrada no Lixo

en: No layers exist for this search query.
pt: Não existem camadas para esta pesquisa.

en: No library item found
pt: Nenhum item da biblioteca encontrado

en: No matching options found
pt: Nenhuma opção correspondente encontrada

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
pt: Nenhuma opção correspondente. Pressione Enter para adicionar como tag personalizada.

en: No modules found matching the selected criteria.
pt: Não foram encontrados módulos que correspondam aos critérios selecionados.

en: No option groups available.
pt: Não há grupos de opções disponíveis.

en: No options added.
pt: Nenhuma opção adicionada.

en: No options available
pt: Nenhuma opção disponível

en: No options found
pt: Nenhuma opção encontrada

en: No post ID or content provided.
pt: Nenhum ID de artigo ou conteúdo fornecido.

en: No products were found matching your selection.
pt: Não foram encontrados produtos correspondentes à sua seleção.

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Non-Standard Meta Keys
pt: Chaves Meta Não Padrão

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
pt: Falha na verificação do nonce. Atualize a página e tente novamente.

en: None
pt: Nenhum

en: Not Equals (!=)
pt: Diferente de (!=)

en: Not In List (NOT IN)
pt: Fora da Lista (NOT IN)

en: Not that bad
pt: Nada mal

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
pt: Nota: esta ação pode demorar vários minutos, dependendo do número de modelos que usam este layout.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
pt: Observação: Este campo é usado para desativar o autopreenchimento do navegador durante a edição de formulário no VB

en: Nothing found
pt: Nada encontrado

en: Nothing found in Trash
pt: Nada encontrado no Lixo

en: Number
pt: Número

en: Number Counter
pt: Contador de Números

en: Number Counter Title
pt: Título do Contador de Números

en: Number Counters
pt: Contadores de números

en: Number Of Views
pt: Número De Visualizações

en: Number Text
pt: Texto do Número

en: Number of Columns
pt: Número de Colunas

en: Number of Rows
pt: Número de Linhas

en: Number of Views
pt: Número de visualizações

en: Number of Words
pt: Número De Palavras

en: Number of items per page
pt: Número de itens por página

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
pt: Número de itens de menu por página (usado quando query_type é menus)

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
pt: Número de publicações por página (usado quando query_type é post_type)

en: Number of posts per page.
pt: Número de publicações por página.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
pt: Número de itens do repeater por página (usado quando query_type é repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
pt: Número de slides a deslocar de cada vez.

en: Number of slides to show at once.
pt: Número de slides a mostrar de cada vez.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
pt: Número de termos por página (usado quando query_type é terms)

en: Number of users per page (used when query_type is users)
pt: Número de utilizadores por página (usado quando query_type é users)

en: Numbers
pt: Números

en: Numbers Only (0-9)
pt: Somente números (0 a 9)

en: Numbers Text
pt: Texto dos Números

en: Numeric
pt: Numérico

en: Odd Items
pt: Itens Ímpares

en: Off
pt: Desligada

en: Offset Columns
pt: Deslocar Colunas

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
pt: Deslocamento de elementos pegajosos ao redor

en: Offset Number
pt: Número de Deslocamento

en: Offset Origin
pt: Origem do deslocamento

en: Offset Rule
pt: Regra De Deslocamento

en: Offset Value
pt: Valor De Deslocamento

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
pt: Desvio para a consulta de itens de menu (substitui o cálculo da página)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
pt: Offset para consulta de publicações (substitui o cálculo da página)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
pt: Deslocamento para a consulta do repeater (substitui o cálculo da página)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
pt: Offset para consulta de termos (substitui o cálculo da página)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
pt: Offset para consulta de utilizadores (substitui o cálculo da página)

en: Old Price
pt: Preço antigo

en: On
pt: Ligada

en: On Backorder
pt: Em ordem pendente

en: On Backorder Text
pt: No texto em espera

en: On Click
pt: Ao Clicar

en: On Hover
pt: Ao Passar o Rato

en: On Load
pt: Ao Carregar

en: On Top Of Section Content
pt: No topo do conteúdo da seção

en: On View
pt: Ao Visualizar

en: Once
pt: Uma vez

en: One or more posts not found.
pt: Um ou mais posts não foram encontrados.

en: Only Display This Many Times
pt: Exibir apenas isso muitas vezes

en: Only Include Posts With Specific Terms
pt: Incluir Apenas Publicações Com Termos Específicos

en: Only Include Specific Posts
pt: Incluir Apenas Publicações Específicas

en: Only Replace Identical Fields
pt: Substituir Apenas Campos Idênticos

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
pt: Apenas Mostrar o Ícone do rato por %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
pt: Mostrar Ícone Apenas Ao Passar O Rato Em %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
pt: Mostrar Ícone Apenas Ao Passar O Rato No Botão

en: Only display
pt: Apenas exibir

en: Only display after
pt: Exibir somente após

en: Only display before
pt: Exibir apenas antes

en: Only display on
pt: Apenas exibir em

en: Only display on date archives after
pt: Exibir apenas em arquivos de data após

en: Only display on date archives before
pt: Exibir apenas em arquivos de data anteriores

en: Only display on first day of month
pt: Exibir Apenas No Primeiro Dia Do Mês

en: Only display on last day of month
pt: Exibir Apenas No Último Dia Do Mês

en: Only display on posts authored by
pt: Exibir apenas em postagens de autoria de

en: Only display on posts where
pt: Exibir apenas em postagens em que

en: Only display on search results for
pt: Exibir apenas nos resultados da pesquisa para

en: Only display to
pt: Exibir apenas para

en: Only display to logged in visitors
pt: Exibir apenas para visitantes logados

en: Only display to logged out visitors
pt: Exibir apenas para visitantes desconectados

en: Only display to users who have
pt: Exiba apenas para usuários que

en: Only display to users who have visited
pt: Exibir apenas para usuários que visitaram

en: Only display to users who have visited
pt: Exibir Apenas Para Usuários Que Visitaram

en: Only letters allowed.
pt: Apenas letras permitidas.

en: Only letters and numbers allowed.
pt: Apenas letras e números permitidos.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
pt: Apenas clientes conectados que compraram este produto podem deixar uma avaliação.

en: Only numbers allowed.
pt: Apenas números permitidos.

en: Onsale
pt: Em Oferta

en: Oops! An Error Has Occurred
pt: Opa! Ocorreu um erro

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
pt: Oops, parece que o layout do texto principal do Modelo atual do Theme Builder está desativado.

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Opacity Range
pt: Intervalo De Opacidade

en: Open
pt: Abrir

en: Open %s
pt: Abrir %s

en: Open Add to Library
pt: Abrir Adicionar à Biblioteca

en: Open All
pt: Abrir Tudo

en: Open Clear Layout
pt: Abrir Limpar Layout

en: Open Command Center
pt: Abrir Centro de Comandos

en: Open Help Panel
pt: Abrir Painel de Ajuda

en: Open History
pt: Abrir Histórico

en: Open Icon
pt: Ícone Abrir

en: Open Layers
pt: Abrir Camadas

en: Open Page Settings
pt: Abrir Definições de Página

en: Open Portability Window
pt: Abrir Janela de Portabilidade

en: Open Recent
pt: Abrir Recentes

en: Open Search
pt: Abrir Pesquisa

en: Open Settings
pt: Abrir Definições

en: Open Title Text Color
pt: Cor do texto do título aberto

en: Open Toggle
pt: Botão de Ativar/Desativar Ativo

en: Open Toggle Background Color
pt: Cor de Fundo do Botão de Ativar/Desativar Ativo

en: Open in Lightbox
pt: Abrir no Lightbox

en: Operating System
pt: Sistema operacional

en: Opt-in Description
pt: Descrição de Entrada

en: Opt-in Form
pt: Formulários de Entrada

en: Opt-in Form Fields
pt: Campos do formulário

en: Opt-in Title
pt: Título dos Preços

en: Option Enter
pt: Selecionar Opção

en: Option Group
pt: Grupo de Opções

en: Option Group Presets
pt: Predefinições do Grupo de Opções

en: Option Group To Extend
pt: Grupo De Opções A Estender

en: Option Move Down
pt: Mover Opção Para Baixo

en: Option Move Left
pt: Mover Opção Para a Esquerda

en: Option Move Right
pt: Mover Opção Para a Direita

en: Option Move Up
pt: Mover Opção Para Cima

en: Optional label for identification
pt: Etiqueta opcional para identificação

en: Optional label for identification in the rule list
pt: Etiqueta opcional para identificação na lista de regras

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
pt: ID opcional do post para o contexto do modelo do módulo global (ativa a conversão de sincronização seletiva).

en: Options
pt: Opções

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
pt: Sobreposição do Modal de Confirmação das Predefinições do Grupo de Opções

en: Orange
pt: Laranja

en: Order
pt: Ordem

en: Order By
pt: Ordenar Por

en: Order direction (ascending or descending)
pt: Direção da ordenação (crescente ou decrescente)

en: Ordered List
pt: Inserir Lista Ordenada

en: Ordered List Item Indent
pt: Item ordenado da lista de pedidos

en: Ordered List Style Position
pt: Posição do Estilo da Lista Ordenada

en: Ordered List Style Type
pt: Tipo de Estilo de Lista Ordenada

en: Orientation
pt: Orientação

en: Other
pt: Outro

en: Out Of Stock
pt: Fora de estoque

en: Out Of Stock Text
pt: Texto De Esgotado

en: Out of Stock Text
pt: Texto esgotado

en: Outer Shadow
pt: Exibir Sombra Interna

en: Outset
pt: Alto-relevo

en: Outside
pt: Alto-relevo

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Overlay Background Color
pt: Cor de fundo de sobreposição

en: Overlay Icon
pt: Ícone de Sobreposição

en: Overlay Icon Color
pt: Sobreposição da cor do ícone

en: Overlay Image
pt: Imagem de Sobreposição

en: Override Active Global Templates
pt: Substituir Modelos Globais Ativos

en: Override Existing Assignments
pt: Substituir Atribuições Existentes

en: Override Existing Default Website Template
pt: Substituir Modelo Predefinido Do Website Existente

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
pt: Substitua o alinhamento predefinido para este elemento específico dentro do seu contentor flex. Isto permite que elementos individuais sejam alinhados de forma diferente da definição align-items do contentor.

en: Padding
pt: Preenchimento

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
pt: O preenchimento adiciona espaço extra ao interior do elemento, aumentando a distância entre a borda do elemento e seu conteúdo interno.

en: Page
pt: Página

en: Page Background Settings
pt: Definições De Fundo Da Página

en: Page Bar Icons
pt: Ícones da Barra da Página

en: Page Color Palette Settings
pt: Definições Da Paleta De Cores Da Página

en: Page Creation Flow
pt: Fluxo de Criação de Página

en: Page Custom CSS Settings
pt: Definições De CSS Personalizado Da Página

en: Page Manager
pt: Gestor de Páginas

en: Page Menu
pt: Menu da Página

en: Page Options
pt: Opções da Página

en: Page Performance Settings
pt: Definições De Desempenho Da Página

en: Page Settings
pt: Definições Da Página

en: Page Spacing Settings
pt: Definições De Espaçamento Da Página

en: Page Title
pt: Título Da Página

en: Page Type
pt: Tipo de página

en: Page Visit
pt: Visita à página

en: Pagenavi
pt: Navegação da Página

en: Pages
pt: Páginas

en: Pagination
pt: Exibir Paginação

en: Pagination Active Page
pt: Paginar página ativa

en: Pagination Navigation
pt: Navegação de Paginação

en: Pagination Text
pt: Texto da Paginação

en: Paginations
pt: Paginação

en: Paint
pt: Pintar

en: Panel
pt: Painel

en: Parallax Method
pt: Método Paralaxe

en: Parent
pt: Principal

en: Parent Action Icons On Hover
pt: Ícones De Ação Do Elemento Superior Ao Passar O Rato

en: Parent Action Icons On Hover
pt: Ícones de Ação do Elemento Pai ao Passar o Rato

en: Parent Column
pt: Coluna Pai

en: Parent Container
pt: Contêiner Principal

en: Parent Group
pt: Grupo Pai

en: Parent Row
pt: Linha Pai

en: Parent Section
pt: Seção Pai

en: Parentheticals must be closed
pt: Os parênteses têm de estar fechados

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Paste %1$s
pt: Colar %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
pt: Colar Atributos de %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
pt: Colar %1$s Acima

en: Paste %1$s Attributes
pt: Colar Atributos de %1$s

en: Paste %1$s Below
pt: Colar %1$s Abaixo

en: Paste %1$s Content Attributes
pt: Colar Atributos de Conteúdo de %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
pt: Colar Atributos de Design de %1$s

en: Paste %1$s Inside
pt: Colar %1$s Dentro

en: Paste %1$s Preset
pt: Colar Predefinição de %1$s

en: Paste %1$s Presets
pt: Colar Predefinições de %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
pt: Colar Atributos de Estilo de %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
pt: Colar Todos Os Atributos de %1$s

en: Paste All Attributes
pt: Colar Todos os Atributos

en: Paste Attributes
pt: Colar Atributos

en: Paste Design Attributes
pt: Colar Atributos de Design

en: Paste Item Style
pt: Colar Estilo do Item

en: Paste Module
pt: Colar Módulo

en: Paste Module Style
pt: Colar Estilo do Módulo

en: Paste Select Content Attributes
pt: Colar Atributos de Conteúdo Selecionados

en: Paste Select Design Attributes
pt: Colar Atributos de Design Selecionados

en: Paste Select Presets
pt: Colar Predefinições Selecionadas

en: Paste Select Style Attributes
pt: Colar Atributos de Estilo Selecionados

en: Paste to %1$s
pt: Colar Em %1$s

en: Pattern Blend Mode
pt: Modo de mesclagem de padrões

en: Pattern Color
pt: Cor do Padrão

en: Pattern Height
pt: Altura do Padrão

en: Pattern Horizontal Offset
pt: Deslocamento horizontal padrão

en: Pattern Repeat
pt: Repetição de padrão

en: Pattern Repeat Origin
pt: Origem da repetição do padrão

en: Pattern Size
pt: Tamanho do padrão

en: Pattern Style
pt: Estilo Padrão

en: Pattern Transform
pt: Transformação de padrão

en: Pattern Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical Padrão

en: Pattern Width
pt: Largura do Padrão

en: Pause %s Video When Another Video Plays
pt: Pausar Vídeo %s Quando Outro Vídeo É Reproduzido

en: Pause %s Video While Not In View
pt: Pausar Vídeo %s Quando Não Estiver Visível

en: Pause Video When Another Video Plays
pt: Pausar o vídeo quando outro vídeo é reproduzido

en: Pause Video While Not In View
pt: Pausar o vídeo enquanto não estiver na vista

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
pt: Pausar a rotação automática ao passar o rato sobre o carrossel.

en: Pause on Hover
pt: Pausar ao Passar o Rato

en: Percent
pt: Percentual

en: Percent Container
pt: Contêiner percentual

en: Percent Sign
pt: Sinal de Porcentagem

en: Percent Text
pt: Texto percentual

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Percentage Text
pt: Texto da Percentagem

en: Perfect
pt: Perfeito

en: Performance Settings
pt: Definições De Desempenho

en: Person
pt: Pessoa

en: Persons
pt: Pessoas

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone View
pt: Vista De Telefone

en: Phone Wide
pt: Telemóvel Grande

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Pick a Color
pt: Escolher uma Cor

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
pt: Escolha um estilo de sombra de caixa para ativar a sombra da caixa para este elemento. Uma vez ativado, você poderá personalizar ainda mais o estilo de sombra da sua caixa. Para desabilitar o estilo de sombra da caixa personalizada, escolha a opção Nenhum.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
pt: Escolha uma cor a ser aplicada ao plano de fundo dos menus suspensos. Os menus suspensos aparecem ao passar o mouse sobre links com subitens.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
pt: Escolha uma cor a ser usada para links ativos nos menus suspensos. Os menus suspensos aparecem ao passar o mouse sobre os links com subitens.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
pt: Escolha uma cor a ser usada para links nos menus suspensos. Os menus suspensos aparecem ao passar o mouse sobre links com subitens.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
pt: Escolha uma cor a ser usada para links nos menus móveis.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
pt: Escolha uma cor a ser usada para o texto %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
pt: Escolha uma cor a usar no texto de %s

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
pt: Escolha uma cor a ser usada para os %1$s alternados

en: Pick a color to be used for the background of button.
pt: Escolha uma cor para usar no fundo do botão.

en: Pick a color to be used for the border.
pt: Escolha uma cor para ser usada na fronteira.

en: Pick a color to be used for the button border.
pt: Escolha uma cor a ser usada para a borda do botão.

en: Pick a color to be used for the button text.
pt: Escolha uma cor a ser usada para o texto do botão.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
pt: Escolha uma cor a ser usada para a linha divisória entre os links nos menus suspensos. Os menus suspensos aparecem ao passar o mouse sobre links com subitens.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
pt: Escolha uma cor a ser usada para o ícone de remoção.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
pt: Escolha uma cor a ser usada para o indicador de campo necessário.

en: Pick a color to be used for the text
pt: Escolha uma cor a usar no texto

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
pt: Escolha uma cor a ser usada para o texto escrito nos campos de entrada.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
pt: Escolha uma cor para ser usada no espaço não preenchido do círculo.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
pt: Escolha uma cor para preencher os campos de entrada do módulo.

en: Pick a color to fill the module's notice.
pt: Escolha uma cor para preencher o aviso do módulo.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
pt: Escolha uma cor para preencher os botões de rádio do módulo.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
pt: Escolha uma cor para preencher o ícone de remoção do módulo.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
pt: Escolha uma cor para preencher o botão de opção selecionado do módulo.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
pt: Escolha uma cor para preencher a célula alternada da tabela do módulo.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
pt: Escolha uma cor para preencher a célula da tabela do módulo.

en: Pick a color to fill the module's table header.
pt: Escolha uma cor para preencher o cabeçalho da tabela do módulo.

en: Pick a color to fill the module's table row.
pt: Escolha uma cor para preencher a linha da tabela do módulo.

en: Pick a color to fill the module's table.
pt: Escolha uma cor para preencher a tabela do módulo.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
pt: Escolha uma cor para preencher a dica de ferramenta do módulo.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
pt: Escolha uma cor para usar atrás do texto do título da postagem. Reduzir a opacidade da cor permitirá que a imagem de fundo apareça enquanto aumenta a legibilidade do texto.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
pt: Escolha uma cor para usar na área de plano de fundo que aparece atrás do texto de preço.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
pt: Escolha uma cor para usar no plano de fundo por trás dos títulos da tabela de preços.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
pt: Escolha uma cor para usar na sobreposição de plano de fundo. Diminuir a opacidade permitirá que imagens e gradientes de fundo sejam exibidos, mantendo o texto legível.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
pt: Escolha uma cor para usar para os marcadores que aparecem ao lado de cada item da lista na área de recursos da tabela de preços.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
pt: Escolha uma cor para usar na área de fundo circular atrás do ícone de cotação.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
pt: Escolha uma cor para usar na navegação de pontos que aparece na parte inferior do controle deslizante para designar qual slide está ativo.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
pt: Escolha uma cor para usar no ícone que aparece ao passar o rato sobre um item do carrossel.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
pt: Escolha uma cor para usar no ícone exibido ao passar o mouse sobre um produto.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
pt: Escolha uma cor para usar na sobreposição que aparece atrás do ícone de reprodução ao passar o mouse sobre o vídeo.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
pt: Escolha uma cor para o selo de promoção que aparece em produtos em promoção.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
pt: Escolha uma cor para usar nas vendas que aparecem nos produtos que estão à venda.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
pt: Escolha uma cor para usar no divisor de seção. Por padrão, ele assumirá a cor da seção acima ou abaixo desta seção para garantir uma transição suave.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
pt: Escolha uma cor para usar nas setas de controle deslizante usadas para navegar por cada slide.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
pt: Escolha um estilo de sombra de texto para ativar a sombra de texto para esse elemento. Uma vez ativado, você poderá personalizar ainda mais seu estilo de sombra de texto. Para desabilitar o estilo de sombra de texto personalizado, escolha a opção Nenhum.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para ser usada no plano de fundo das tabelas de preços em destaque. Isso ajuda as tabelas em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
pt: Escolha uma cor exclusiva a ser usada para a cor de fundo do menu quando visualizada em um dispositivo móvel.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar no corpo do texto em tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva a ser usada para texto de moeda e frequência nas tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar nos itens de lista excluídos nas tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar no texto de preço nas tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar em legendas em tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar na área de plano de fundo que aparece atrás do texto de preços nas tabelas em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar em segundo plano, atrás dos títulos de tabelas de preços nas tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva a ser usada para os marcadores que aparecem ao lado de cada item da lista nas guias em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
pt: Escolha uma cor exclusiva para usar no texto do título em tabelas de preços em destaque. Cores exclusivas podem ajudar os itens em destaque a se destacarem do resto.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
pt: Escolha um estilo de animação para ativar animações para este elemento. Uma vez ativado, você poderá personalizar ainda mais o seu estilo de animação. Para desabilitar animações, escolha a opção Nenhum.

en: Pick an icon to be used for the button.
pt: Escolha um ícone a ser usado para o botão.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
pt: Escolha entre cinco direções de animação diferentes, cada uma ajustando a posição inicial e final do seu elemento animado.

en: Pills
pt: Comprimidos

en: Pin
pt: Pino

en: Pinwheel
pt: Cata-vento

en: Pixels
pt: Píxeis

en: Place Gradient Above Background Image
pt: Imagem de Fundo do Título

en: Placeholder
pt: Texto de Placeholder

en: Placeholder Text
pt: Texto do Placeholder

en: Play Button
pt: Botão Reproduzir

en: Play Icon
pt: Ícone de Play

en: Play Mode
pt: Modo de Reprodução

en: Player Buttons
pt: Botões do reprodutor

en: Player Sliders
pt: Menu deslizante do reprodutor

en: Player Sliders Current
pt: Reprodutor deslizante atual

en: Player Timer
pt: Temporizador do reprodutor

en: Please %s
pt: Por favor, %s

en: Please enter a %s
pt: Por favor, introduza um %s

en: Please enter your valid google map API key.
pt: Insira sua chave de API válida do Google Maps.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pt: Preencha os seus dados acima para ver os métodos de pagamento disponíveis.

en: Please input a valid email address.
pt: Introduza um endereço de e-mail válido.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
pt: Inicie sessão no Divi Cloud para guardar o seu layout.

en: Please select at least one file.
pt: Selecione pelo menos um arquivo.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
pt: Verifique os campos abaixo para garantir que introduziu as informações corretas.

en: Please, fill in the following fields:
pt: Preencha os seguintes campos:

en: Please, fix the following errors:
pt: Corrija os seguintes erros:

en: Plugin Options
pt: Opções do Plugin

en: Points (pt)
pt: Pontos (pt)

en: Polka Dots
pt: Bolinhas

en: Popularity (Sales)
pt: Popularidade (Vendas)

en: Portability
pt: Portabilidade

en: Portfolio
pt: Portfólio

en: Portfolio Filters
pt: Filtros de Portfólio

en: Portfolio Image
pt: Imagem do Portfólio

en: Portfolio Pagination
pt: Paginação do Portfólio

en: Portfolio Pagination Active
pt: Paginação do Portefólio Ativa

en: Portfolio Post Meta
pt: Meta da Publicação do Portfólio

en: Portfolio Title
pt: Título do Portfólio

en: Portfolios
pt: Carteiras

en: Portrait
pt: Retrato

en: Position
pt: Cargo

en: Position Text
pt: Texto do Cargo

en: Post
pt: Publicação

en: Post Carousel
pt: Carrossel de Publicações

en: Post Carousels
pt: Carrosséis de Publicações

en: Post Category
pt: Categoria de postagem

en: Post Content
pt: Publicar conteúdo

en: Post Contents
pt: Conteúdo do Artigo

en: Post Count
pt: Contagem de Publicações

en: Post ID is required.
pt: O ID do post é obrigatório.

en: Post IDs array is required.
pt: O array de IDs de posts é obrigatório.

en: Post Info
pt: Informações Do Post

en: Post Meta
pt: Meta da Publicação

en: Post Name
pt: Nome da Publicação

en: Post Offset
pt: Deslocamento de Publicações

en: Post Offset Number
pt: Número de deslocamento de postagem

en: Post Slider
pt: Menu deslizante da postagem

en: Post Status
pt: Status do Post

en: Post Tag
pt: Postar etiqueta

en: Post Title
pt: Título da Publicação

en: Post Titles
pt: Postar títulos

en: Post Type
pt: Tipo de Publicação

en: Post Type Archive
pt: Arquivo do Tipo de Publicação

en: Post Types
pt: Tipos de postagem

en: Post Visit
pt: Pós-visita

en: Post not found.
pt: Post não encontrado.

en: Post type "%s" does not exist.
pt: O tipo de post "%s" não existe.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
pt: As páginas de arquivo do tipo de conteúdo não têm definições de página editáveis.

en: Post type is required.
pt: O tipo de post é obrigatório.

en: Post type mismatch.
pt: Incompatibilidade do tipo de post.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
pt: Tipo de publicação a consultar (quando query_type é post_type). Pode ser um único tipo de publicação ou uma lista separada por vírgulas. Se estiver vazio, consulta todos os tipos de publicação.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
pt: Tipo de publicação a consultar. Pode ser um único tipo de publicação ou uma lista separada por vírgulas (por exemplo, "post", "post,product,media"). Se estiver vazio, consulta todos os tipos de publicação.

en: Posts For Current Page
pt: Postagens da página atual

en: Posts Per Page
pt: Publicações Por Página

en: Posts by %s
pt: Posts de %s

en: Posts for Current Page
pt: Publicações da Página Atual

en: Premade Layout
pt: Layout Pré-Feito

en: Premade Layouts
pt: Layouts Predefinidos

en: Preset
pt: Predefinição

en: Preset 1
pt: Predefinição 1

en: Preset 2
pt: Predefinição 2

en: Preset 3
pt: Predefinição 3

en: Preset 4
pt: Predefinição 4

en: Preset 5
pt: Predefinição 5

en: Preset 6
pt: Predefinição 6

en: Preset 7
pt: Predefinição 7

en: Preset Manager
pt: Gestor de Predefinições

en: Preset Name
pt: Nome predefinido

en: Preset Preview
pt: Pré-visualização da Predefinição

en: Preset Settings
pt: Configurações predefinidas

en: Presets
pt: Predefinições

en: Presets cannot be empty.
pt: As predefinições não podem estar vazias.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
pt: A conversão das predefinições encontrou um erro fatal.

en: Presets conversion failed: %s
pt: Falha na conversão das predefinições: %s

en: Prev
pt: Ant

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
pt: Evite que publicações fixas apareçam no topo dos resultados do loop. Quando ativado, as publicações fixas serão tratadas como publicações normais e ordenadas de acordo com os seus outros critérios de ordenação.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
pt: Evite que a publicação atual apareça nos resultados do loop. Isto é útil ao exibir publicações relacionadas para evitar mostrar a mesma publicação que o visitante está a visualizar.

en: Preview
pt: Pré-Visualizar

en: Preview Dropdown
pt: Menu Suspenso de Pré-visualização

en: Preview On Front End
pt: Pré-visualizar no Front End

en: Preview Page
pt: Pré-visualizar Página

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Link
pt: Link anterior

en: Previous Link Arrow
pt: Seta do Link Anterior

en: Previous Page
pt: Página Anterior

en: Previous Post
pt: Artigo Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price Text
pt: Texto do preço

en: Pricing Area Background Color
pt: Cor do plano de fundo da área de precificação

en: Pricing Button
pt: Botão dos Preços

en: Pricing Content
pt: Conteúdo dos Preços

en: Pricing Heading
pt: Subcabeçalho de Preços

en: Pricing Item
pt: Precificando item

en: Pricing Subtitle
pt: Precificando legenda

en: Pricing Table
pt: Tabela de Preços

en: Pricing Table Items
pt: Itens da Tabela de Preços

en: Pricing Tables
pt: Tabelas de Preços

en: Pricing Title
pt: Título dos Preços

en: Pricing Top
pt: Topo dos Preços

en: Primary Color
pt: Cor Primária

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Product
pt: Produto

en: Product 1
pt: Produto 1

en: Product 2
pt: Produto 2

en: Product 3
pt: Produto 3

en: Product 4
pt: Produto 4

en: Product 5
pt: Produto 5

en: Product 6
pt: Produto 6

en: Product Additional Information
pt: Informações Adicionais Do Produto

en: Product Breadcrumb
pt: Breadcrumb Do Produto

en: Product Category
pt: Categoria De Produto

en: Product Content
pt: Conteúdo do Produto

en: Product Count
pt: Contagem de Produtos

en: Product Description
pt: Descrição Do Produto

en: Product Gallery Preview Unavailable
pt: Pré-visualização Da Galeria De Produtos Indisponível

en: Product ID
pt: ID Do Produto

en: Product ID.
pt: ID do Produto.

en: Product Image
pt: Imagem do Produto

en: Product Layout
pt: Layout do Produto

en: Product Name
pt: Nome do Produto

en: Product Offset Number
pt: Número de compensação do produto

en: Product Price
pt: Preço Do Produto

en: Product Reviews
pt: Avaliações Do Produto

en: Product Reviews Count
pt: Número De Avaliações Do Produto

en: Product Row Layout
pt: Layout da linha do produto

en: Product SKU
pt: SKU Do Produto

en: Product Short Description
pt: Descrição Curta Do Produto

en: Product Stock Quantity
pt: Quantidade Em Stock Do Produto

en: Product Stock Status
pt: Estado De Stock Do Produto

en: Product Title
pt: Título do Produto

en: Product Title Text
pt: Texto Do Título Do Produto

en: Product Type
pt: Tipo De Produto

en: Product image
pt: Imagem do produto

en: Product long description
pt: Descrição longa do produto

en: Product name
pt: Nome do produto

en: Product not found.
pt: Produto não encontrado.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
pt: Qtd.

en: Progress bar
pt: Barra de progresso

en: Promo Button
pt: Botão

en: Promo Description
pt: Descrição

en: Promo Title
pt: Título da promoção

en: Public Display Name
pt: Nome de Exibição Público

en: Publish
pt: Publicar

en: Publish Date
pt: Data de Publicação

en: Publish Page
pt: Publicar Página

en: Published
pt: Publicado

en: Purple
pt: Roxo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Query Type
pt: Tipo de Consulta

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
pt: Coloque elementos/predefinições na fila usando %1$s e utilize os operadores ^>*+. Filtre em tempo real com :filter.

en: Quick Actions
pt: Ações Rápidas

en: Quote Icon
pt: Ícone de Cotação

en: Quote Icon Background Color
pt: Cor de fundo do ícone de orçamento

en: Radio Button
pt: Botao de radio

en: Radio Button Background Color
pt: Cor De Fundo Do Botão De Opção

en: Radio Buttons
pt: Botões radiais

en: Ramp
pt: Rampa

en: Ramp 2
pt: Rampa 2

en: Random
pt: Aleatório

en: Random Order
pt: Ordem aleatória

en: Rate&hellip;
pt: Classificar&hellip;

en: Rating
pt: Classificação

en: Rating Container
pt: Contêiner de classificação

en: Rating Layout
pt: Layout de classificação

en: Read More
pt: Leia mais

en: Read More Button
pt: Botão Ler Mais

en: Read More Text
pt: Texto De "Ler Mais"

en: Read more
pt: Leia mais

en: Recent
pt: Percentual

en: Red
pt: Vermelho

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Redirect To The Current Page
pt: Redirecionar para a Página Atual

en: Redirect URL
pt: Redirecionar URL

en: Redirect URL Query
pt: Redirecionar URL

en: Redirect to a custom URL.
pt: Redirecionar URL

en: Redirect users after successful form submission.
pt: Redirecionar usuários depois de um envio bem-sucedido de um formulário.

en: Redo
pt: Refazer

en: Registration Date
pt: Data de Registo

en: Regular Section
pt: Secção Regular

en: Reimagine
pt: Reimaginar

en: Relation
pt: Relação

en: Relationship
pt: Relação

en: Relative
pt: Relativo

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
pt: Volte a ligá-los ao Cabeçalho, Texto Principal e/ou Rodapé globais deste website.

en: Remember me
pt: Memorizar-me

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Attribute
pt: Remover Atributo

en: Remove Cookie
pt: Remover Cookie

en: Remove Icon
pt: Remover ícone

en: Remove Icon Background Color
pt: Remover Cor de Fundo do Ícone

en: Remove Icon Color
pt: Remover Cor do Ícone

en: Remove Icon Font Size
pt: Remover Tamanho da Fonte do Ícone

en: Remove Preset
pt: Remover Predefinição

en: Remove Variable
pt: Remover Variável

en: Remove tag
pt: Remover tag

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Removed %s
pt: %s Removido

en: Removed Column
pt: Coluna Removida

en: Removed Group Preset
pt: Predefinição de Grupo Removida

en: Removed Module Attribute
pt: Atributo do Módulo Removido

en: Removed Module Preset
pt: Predefinição de Módulo Removida

en: Removed layout from template
pt: Layout removido do modelo

en: Rename Template
pt: Renomear Modelo

en: Renamed template
pt: Modelo renomeado

en: Repeat
pt: Repetir

en: Repeat End
pt: Repetir Fim

en: Repeat Frequency
pt: Frequência de repetição

en: Repeat Gradient
pt: Repetir gradiente

en: Repeat X (horizontal)
pt: Repetir X (horizontal)

en: Repeat Y (vertical)
pt: Repetir Y (vertical)

en: Repeat and Stretch
pt: Repetir e alongar

en: Repeat with space between
pt: Repita com espaço entre

en: Repeater Offset
pt: Deslocamento de Repetidor

en: Repeaters Per Page
pt: Repetidores Por Página

en: Replace Existing Content.
pt: Substituir Conteúdo Existente.

en: Replace Existing Preset
pt: Substituir Predefinição Existente

en: Replace Global Color
pt: Substituir cor global

en: Replace Value
pt: Valor De Substituição

en: Replaced Attributes
pt: Atributos Substituídos

en: Replaced Group Preset
pt: Predefinição de Grupo Substituída

en: Replaced Module Attributes
pt: Atributos do Módulo Substituídos

en: Replaced Module Preset
pt: Predefinição de Módulo Substituída

en: Reply Button
pt: Botão de Resposta

en: Report This Error
pt: Reportar este erro

en: Required Field
pt: Campo obrigatório

en: Required Field Indicator Color
pt: Cor do indicador de campo obrigatório

en: Reset
pt: Redefinição De Papéis

en: Reset %1$s %2$s
pt: Redefinir %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
pt: Redefinir Atributos de %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
pt: Redefinir Atributos de %1$s

en: Reset %1$s Preset
pt: Redefinir Predefinição de %1$s

en: Reset %s Column Structure
pt: Redefinir Estrutura de Colunas %s

en: Reset After Duration
pt: Redefinir após a duração

en: Reset All Attributes
pt: Redefinir Todos Os Atributos

en: Reset All Templates
pt: Repor Todos Os Modelos

en: Reset Attributes
pt: Redefinir Atributos

en: Reset Content Attributes
pt: Redefinir Atributos de Conteúdo

en: Reset Design Attributes
pt: Repor Atributos de Design

en: Reset Exclude From Filters
pt: Repor Excluir Dos Filtros

en: Reset Field
pt: Redefinir Campo

en: Reset Filters
pt: Repor Filtros

en: Reset Presets
pt: Repor Predefinições

en: Reset Roles
pt: Repor Funções

en: Reset Select Content Attributes
pt: Redefinir Atributos de Conteúdo Selecionados

en: Reset Select Design Attributes
pt: Redefinir Atributos de Design Selecionados

en: Reset Select Presets
pt: Redefinir Predefinições Selecionadas

en: Reset Select Style Attributes
pt: Redefinir Atributos de Estilo Selecionados

en: Reset Style Attributes
pt: Repor Atributos de Estilo

en: Reset Template Assignments
pt: Repor Atribuições De Modelos

en: Reset Use On Filters
pt: Repor Usar Nos Filtros

en: Reset search input
pt: Redefinir entrada de pesquisa

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Resize window
pt: Redimensionar janela

en: Responsive Editor
pt: Editor Responsivo

en: Responsive Zoom In
pt: Zoom de aproximação responsivo

en: Responsive Zoom Out
pt: Zoom de distanciamento  responsivo

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore Variable
pt: Restaurar Variável

en: Restored draft
pt: Rascunho restaurado

en: Result Message
pt: Mensagem de êxito.

en: Result Message Text
pt: Texto da Mensagem de Resultado

en: Results for "%1$s"
pt: Resultados para "%1$s"

en: Return To Theme Builder
pt: Voltar Ao Theme Builder

en: Returning customer?
pt: Já é cliente?

en: Review Avatar
pt: Revisão Avatar

en: Review Body
pt: Corpo de Revisão

en: Review Count
pt: Contagem de revisões

en: Review Count Text
pt: Texto Da Contagem De Avaliações

en: Review Meta
pt: Revisão Meta

en: Review Rating
pt: Avaliação da revisão

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Reviews Count
pt: Contagem de Comentários

en: Ridge
pt: Ondulado

en: Right
pt: À Direita

en: Right Arrow Icon
pt: Ícone da Seta Direita

en: Right Border Color
pt: Cor da Borda

en: Right Border Style
pt: Estilo da Borda

en: Right Border Width
pt: Largura da Borda

en: Right Click
pt: Clique com o Botão Direito

en: Right Click Options Overlay
pt: Sobreposição de Opções do Clique Direito

en: Right Sidebar
pt: Barra Lateral Direita

en: Right To Left
pt: Direita para Esquerda

en: Rock Stack
pt: Pilha de Rochas

en: Role Editor
pt: Editor De Funções

en: Roles
pt: Funções

en: Roll
pt: Lista

en: Root
pt: Raiz

en: Root Container
pt: Contêiner Raiz

en: Root-level Font Size (rem)
pt: Tamanho da Fonte ao Nível da Raiz (rem)

en: Rotate
pt: Rodar

en: Rotate 90 Degree
pt: Girar 90 graus

en: Rotate 90 degree
pt: Girar 90 graus

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
pt: Rode o elemento em diferentes eixos para o fazer girar no espaço 3D.

en: Rotating
pt: Girando

en: Round
pt: Redondo

en: Rounded Corners
pt: Retângulo Arredondado

en: Routing
pt: Encaminhamento

en: Row
pt: Linha

en: Row Alignment
pt: Alinhamento

en: Row End
pt: Fim Da Linha

en: Row Height
pt: Altura da Linha

en: Row Heights
pt: Altura das Linhas

en: Row Inner
pt: Linha Interna

en: Row Link Target
pt: Alvo de link de linha

en: Row Link URL
pt: URL do link de linha

en: Row Minimum Height
pt: Altura Mínima da Linha

en: Row Reverse
pt: Linha Invertida

en: Row Span
pt: Extensão Da Linha

en: Row Start
pt: Início Da Linha

en: Rows
pt: Linhas

en: Rules
pt: Regras

en: Sale Badge
pt: Emblema da Venda

en: Sale Badge Color
pt: Cor do Selo de Oferta

en: Sale New Price
pt: Venda Novo Preço

en: Sale New Price Text
pt: Texto Do Novo Preço Em Promoção

en: Sale Old Price
pt: Preço antigo de venda

en: Sale Old Price Text
pt: Texto Do Preço Antigo Em Promoção

en: Sale Price
pt: Preço de venda

en: Sale Price Text
pt: Texto Do Preço Em Promoção

en: Sale Products
pt: Produtos em Oferta

en: Saturation
pt: Saturação

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Guardar

en: Save & Exit
pt: Salvar e Sair

en: Save & Publish
pt: Guardar e Publicar

en: Save & Set Pending
pt: Guardar e Definir como Pendente

en: Save & Set Private
pt: Guardar e Definir como Privado

en: Save & Set To Draft
pt: Guardar e Definir como Rascunho

en: Save Changes
pt: Salvar mudanças

en: Save Cloud Item
pt: Salvar item na nuvem

en: Save Divi Roles
pt: Guardar Funções Do Divi

en: Save Draft
pt: Guardar Rascunho

en: Save Dropdown
pt: Menu Suspenso de Guardar

en: Save Individual Items
pt: Salvar itens individuais

en: Save Layout to Library
pt: Guardar Layout na Biblioteca

en: Save Page
pt: Guardar Página

en: Save Page As Draft
pt: Salvar página como rascunho

en: Save Preset
pt: Guardar Predefinição

en: Save Template To Library
pt: Guardar Modelo na Biblioteca

en: Save Theme Builder Set
pt: Guardar Conjunto do Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
pt: Guardar Modelo do Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
pt: Guardar No Divi Cloud

en: Save To Divi Library
pt: Guardar na Biblioteca do Divi

en: Save To Library
pt: Guardar Na Biblioteca

en: Save Variables
pt: Guardar Variáveis

en: Save and Reload
pt: Salvar e recarregar

en: Save as Global
pt: Salvar como Global

en: Save of Global Presets Has Failed
pt: Falha ao salvar predefinições globais

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
pt: Guarde este conjunto de modelos na Biblioteca do Divi para usar mais tarde

en: Save this template to the Divi Library for later use
pt: Guarde este modelo na Biblioteca do Divi para usar mais tarde

en: Save to Divi Cloud
pt: Guardar no Divi Cloud

en: Save to Library
pt: Salvar na Biblioteca

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
pt: Salve seu %1$s atual na Biblioteca do Divi para usar mais tarde.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
pt: Guarde o seu módulo atual na Biblioteca do Divi para usar mais tarde.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
pt: Guarde a sua página atual na Biblioteca do Divi para usar mais tarde.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
pt: Guarde a sua linha atual na Biblioteca do Divi para usar mais tarde.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
pt: Guarde a sua secção atual na Biblioteca do Divi para usar mais tarde.

en: Saved
pt: Salvar

en: Saved Layout
pt: Layout Guardado

en: Saved Module
pt: Módulo Guardado

en: Saved Row
pt: Linha Guardada

en: Saved Section
pt: Secção Guardada

en: Saving
pt: A Guardar

en: Saving To Divi Cloud
pt: A Guardar no Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
pt: Salvando e carregando da biblioteca

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
pt: Guardar e carregar layouts da Biblioteca do Divi

en: Saving to Cloud
pt: A Guardar na Cloud

en: Saving...
pt: A Guardar...

en: Scale
pt: Dimensionar

en: Scaling Up and Down
pt: Escalar para cima e para baixo

en: Scaling up & down
pt: Aumentar e diminuir escala

en: Scallops
pt: Vieiras

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduled Date
pt: Data Agendada

en: Screen
pt: Tela

en: Scroll
pt: Rolagem

en: Scroll Down Button
pt: Botão de deslocar para baixo

en: Scroll Down Icon
pt: Ícone de Rolar para Baixo

en: Scroll Down Icon Color
pt: Cor do Ícone de Rolar para Baixo

en: Scroll Down Icon Size
pt: Tamanho do Ícone de Rolar para Baixo

en: Scroll Effects
pt: Efeitos de rolagem

en: Scroll To Animate
pt: Rolar Para Animar

en: Scroll To Element
pt: Rolar Até o Elemento

en: Scroll Transform Effects
pt: Efeitos de transformação de rolagem

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search %1$s
pt: Pesquisar %1$s

en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

en: Search Body Templates
pt: Pesquisar Modelos de Conteúdo Principal

en: Search Documentation or Get Support
pt: Pesquisar Documentação ou Obter Suporte

en: Search Fonts
pt: Pesquisar Layouts

en: Search Footer Templates
pt: Pesquisar Modelos de Rodapé

en: Search Global Canvases
pt: Pesquisar Telas Globais

en: Search Header Templates
pt: Pesquisar Modelos de Cabeçalho

en: Search Icon Color
pt: Cor do ícone de pesquisa

en: Search Icon Font Size
pt: Tamanho da fonte do ícone de pesquisa

en: Search Icons
pt: Ícones de pesquisa

en: Search Layout
pt: Pesquisar Layout

en: Search Queries separated by commas
pt: Consultas De Pesquisa Separadas Por Vírgulas

en: Search Results
pt: Resultados da Pesquisa

en: Search Templates
pt: Pesquisar Modelos

en: Search Theme Builder Items
pt: Pesquisar Itens do Theme Builder

en: Search Theme Builders
pt: Pesquisar Theme Builders

en: Search attributes...
pt: Pesquisar atributos...

en: Search commands...
pt: Pesquisar comandos...

en: Search element types...
pt: Pesquisar tipos de elemento...

en: Search elements...
pt: Pesquisar elementos...

en: Search fields...
pt: Pesquisar campos...

en: Search for a module
pt: Pesquisar um módulo

en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Search groups...
pt: Pesquisar grupos...

en: Search modules...
pt: Pesquisar módulos...

en: Search option groups...
pt: Pesquisar grupos de opções...

en: Search pages...
pt: Pesquisar páginas...

en: Search presets...
pt: Pesquisar predefinições...

en: Search results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
pt: As páginas de resultados de pesquisa não têm definições de página editáveis.

en: Search settings...
pt: Pesquisar configurações...

en: Search term
pt: Termo de pesquisa

en: Search term to filter posts by title only.
pt: Termo de pesquisa para filtrar publicações apenas pelo título.

en: Search variables...
pt: Pesquisar variáveis...

en: Search...
pt: Pesquisar...

en: Searches
pt: Pesquisas

en: Sec
pt: Seg

en: Second(s)
pt: Segundo(s)

en: Secondary Color
pt: Cor Secundária

en: Section
pt: Seção

en: Section Area Background Color
pt: Cor de Fundo da Área da Secção

en: Section Link Target
pt: Alvo de Link da Seção

en: Section Link URL
pt: URL do link de seção

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
pt: Os divisores de seção permitem adicionar transições de formas criativas entre diferentes seções da sua página.

en: Sections
pt: Seções

en: Select A Preset
pt: Selecione uma predefinição

en: Select All In Container
pt: Selecionar Tudo no Contentor

en: Select Child Option
pt: Selecionar Opção Filha

en: Select Custom Field
pt: Selecionar Campo Personalizado

en: Select Down Icon
pt: Selecionar Ícone Para Baixo

en: Select Dropdown
pt: Selecionar menu suspenso

en: Select Icon
pt: Selecionar ícone

en: Select Left Icon
pt: Selecionar Ícone À Esquerda

en: Select Menu
pt: Selecionar Menu

en: Select Next Help Video
pt: Selecionar Próximo Vídeo de Ajuda

en: Select Next Option
pt: Selecionar Próxima Opção

en: Select Next Responsive State Picker Option
pt: Selecionar Próxima Opção do Seletor de Responsividade e Estado

en: Select Parent Option
pt: Selecionar Opção Pai

en: Select Prev Help Video
pt: Selecionar Vídeo de Ajuda Anterior

en: Select Prev Responsive State Picker Option
pt: Selecionar Opção Anterior do Seletor de Responsividade e Estado

en: Select Previous Option
pt: Selecionar Opção Anterior

en: Select Right Icon
pt: Selecionar Ícone À Direita

en: Select Templates
pt: Selecionar Modelos

en: Select a Network
pt: Selecione uma Rede

en: Select a canvas to display
pt: Selecione uma tela para exibir

en: Select a canvas to display in this portal.
pt: Selecione uma tela para exibir neste portal.

en: Select a layout file (.json) to import.
pt: Selecione um arquivo de layout (.json) para importar.

en: Select a list
pt: Selecione uma lista

en: Select a menu
pt: Selecione um menu

en: Select a target module first to see available presets
pt: Selecione primeiro um módulo de destino para ver as predefinições disponíveis

en: Select an account
pt: Selecione uma conta

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
pt: Selecione uma animação a ser usada quando os menus suspensos aparecerem. Os menus suspensos aparecem ao passar o mouse sobre links com subitens.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
pt: Selecione um método de pedido para a galeria. Isso controla quais itens da galeria aparecem primeiro na lista.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
pt: Selecione entre milhares de layouts predefinidos projetados para cada tipo de site

en: Select grid property...
pt: Selecionar propriedade da grelha...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
pt: Escolha como você gostaria de exibir a imagem em destaque nos slides

en: Select target offset...
pt: Selecionar deslocamento de destino...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
pt: Selecione as categorias que gostaria de excluir dos resultados de pesquisa.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
pt: Selecione quais categorias você deseja incluir no feed.

en: Select the date and time to publish this page.
pt: Selecione a data e hora para publicar esta página.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
pt: Selecione a forma do divisor que você gostaria de usar. As formas são representadas visualmente na lista.

en: Select the post type for this page.
pt: Selecione o tipo de post para esta página.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
pt: Selecione a forma da linha divisória usada para o divisor.

en: Select the status for this page.
pt: Selecione o status para esta página.

en: Select up Icon
pt: Selecionar Ícone Para Cima

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
pt: Selecione quais itens filhos segmentar (ex.: pares, ímpares, a cada 3)

en: Select which element to apply this attribute to
pt: Selecione a que elemento aplicar este atributo

en: Selected Files:
pt: Arquivos selecionados:

en: Selected Font Files:
pt: Arquivos de Fonte Selecionados:

en: Selected Radio Button
pt: Botão de opção selecionado

en: Selected Radio Button Background Color
pt: Cor De Fundo Do Botão De Opção Selecionado

en: Selectors
pt: Seletores

en: Semi Bold
pt: Semi negrito

en: Semi Bold 600
pt: Semi Negrito 600

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Sensitivity
pt: Sensibilidade

en: Separator
pt: Separador

en: Separator Text
pt: Texto do Separador

en: Separator between breadcrumb items.
pt: Separador entre itens da navegação estrutural.

en: Sepia
pt: Sépia

en: Service Provider
pt: Provedor de Servidor

en: Set
pt: Conjunto

en: Set %s
pt: Definir %s

en: Set As Background
pt: Definir como Plano de Fundo

en: Set As Background Video
pt: Definir como Vídeo de Fundo

en: Set Details
pt: Detalhes do Conjunto

en: Set Name
pt: Nome do Conjunto

en: Set as Default Preset
pt: Definir como Predefinição Padrão

en: Set as Main Canvas
pt: Definir como Tela Principal

en: Set background to Primary Color
pt: Definir fundo como Cor Primária

en: Set background to Secondary Color
pt: Definir fundo como Cor Secundária

en: Set how many columns this item should span horizontally.
pt: Defina quantas colunas este item deve abranger horizontalmente.

en: Set how many rows this item should span vertically.
pt: Defina quantas linhas este item deve abranger verticalmente.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
pt: Defina a altura fixa para cada linha na grelha. Todas as linhas manterão exatamente esta altura, independentemente do seu conteúdo, criando uma estrutura de grelha uniforme.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
pt: Defina a largura fixa para cada coluna na grelha. Todas as colunas manterão exatamente esta largura, independentemente do conteúdo ou do tamanho do contentor.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
pt: Defina a altura mínima para cada linha na grelha. As linhas nunca serão mais baixas do que esta altura, garantindo espaço adequado para o conteúdo e mantendo a consistência do layout.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
pt: Defina a largura mínima para cada coluna na grelha. As colunas nunca serão menores do que esta largura, garantindo que o conteúdo permanece legível e corretamente formatado.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
pt: Defina o número de colunas na grelha. Isto determina quantas colunas verticais o seu layout de grelha terá ao longo da largura do contentor.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
pt: Defina o número de publicações a exibir por página no seu loop. Isto controla quantos itens são mostrados antes de ser necessária a paginação.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
pt: Defina o número de publicações a ignorar desde o início dos resultados da consulta. Use isto para excluir as primeiras publicações e iniciar o loop a partir de um ponto diferente.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
pt: Defina o número de linhas na grelha. Isto determina quantas linhas horizontais o layout da sua grelha terá ao longo da altura do contentor.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
pt: Defina a distância de deslocamento para o menu dropdown.

en: Set the position of the field labels.
pt: Defina a posição dos rótulos de campo.

en: Set the position of the slider (0-100).
pt: Defina a posição do controlo deslizante (0-100).

en: Set the row layout.
pt: Defina o layout da linha.

en: Set the width of the fields.
pt: Defina a largura dos campos.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
pt: Defina onde este item deve terminar horizontalmente na grelha. Valores negativos são suportados.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
pt: Defina onde este item deve terminar verticalmente na grelha. Valores negativos são suportados.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
pt: Defina onde este item deve começar horizontalmente na grelha. Valores negativos são suportados.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
pt: Defina onde este item deve começar verticalmente na grelha. Valores negativos são suportados.

en: Setting
pt: Definição

en: Setting States
pt: Estados de Configuração

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
pt: Definir uma altura máxima impedirá que seu elemento ultrapasse o valor de altura definido. À medida que o conteúdo do módulo aumenta e ultrapassa a altura máxima, ele transbordará o wrapper do elemento.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
pt: Definir uma largura máxima impedirá que seu elemento ultrapasse o valor de largura definido. Largura máxima pode ser usada em combinação com a configuração de largura padrão. Largura máxima substitui o valor de largura normal.

en: Settings
pt: Definições

en: Settings Modal Default Position
pt: Posição Predefinida da Janela de Definições

en: Settings Tabs
pt: Separadores de Definições

en: Settings Types
pt: Tipos de Definições

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
pt: Definições, Fundo, Paleta de Cores, Espaçamento entre Colunas, CSS Personalizado, Desempenho

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
pt: Definições, Histórico, Sair, Atalhos

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
pt: Definições, Páginas, Publicações, Tipos de Conteúdo Personalizados

en: Shadow Color
pt: Cor da Fonte do Subcabeçalho

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
pt: Distância horizontal da sombra do elemento. Um valor negativo coloca a sombra à esquerda do elemento.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
pt: Distância horizontal da sombra do texto. Um valor negativo coloca a sombra à esquerda do texto.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
pt: Distância vertical da sombra do elemento. Um valor negativo coloca a sombra acima do elemento.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
pt: Distância vertical da sombra do texto. Um valor negativo coloca a sombra acima do texto.

en: Shapes
pt: Formas

en: Shift all colors by this amount.
pt: Mude todas as cores por esse valor.

en: Shipping
pt: Envio

en: Shopping Cart Icon Color
pt: Cor do ícone do carrinho de compras

en: Shopping Cart Icon Font Size
pt: Tamanho da fonte do ícone do carrinho de compras

en: Short Description
pt: Pequena descrição

en: Shortcode Module
pt: Módulo de Shortcode

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
pt: O nome do atalho precisa ser exclusivo. Já existe um atalho com este nome:

en: Show %1$s Icon
pt: %1$s Ícone

en: Show %s Icon
pt: Mostrar Ícone %s

en: Show Arrows
pt: Exibir Setas

en: Show Author
pt: Exibir Autor

en: Show Author Avatar
pt: Mostrar Avatar do Autor

en: Show Border Separator
pt: Remover Separador da Borda

en: Show Bullets
pt: Mostrar marcadores

en: Show Button
pt: Botão Seguir

en: Show Button Icon
pt: Mostrar Ícone Do Botão

en: Show CTA On Mobile
pt: Mostrar a imagem no dispositivo móvel

en: Show Cart Quantity
pt: Mostrar quantidade do carrinho

en: Show Categories
pt: Exibir Categorias

en: Show Child Elements
pt: Mostrar Elementos Filhos

en: Show Comment Count
pt: Mostrar Comentário Contagem

en: Show Comments Count
pt: Exibir Contagem de Comentários

en: Show Content
pt: Exibir Conteúdo

en: Show Content On Mobile
pt: Ocultar Conteúdo em Dispositivo Móvel

en: Show Controls
pt: Mostrar controles

en: Show Coupon Code
pt: Mostrar código do cupom

en: Show Customer Reviews Count
pt: Mostrar contagem de avaliações de clientes

en: Show Date
pt: Exibir Data

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
pt: Mostrar Módulos Desativados com 50% de Opacidade

en: Show Divider
pt: Exibir Divisor

en: Show Dot Navigation
pt: Mostrar Navegação por Pontos

en: Show Dropdown On
pt: Mostrar Dropdown Em

en: Show Element
pt: Mostrar Elemento

en: Show Excerpt
pt: Exibir Resumo

en: Show Featured Drop Shadow
pt: Mostrar destaque Drop Shadow

en: Show Featured Image
pt: Exibir Imagem de Destaque

en: Show First Name Field
pt: Mostrar campo de primeiro nome

en: Show Gallery Images
pt: Mostrar imagens da galeria

en: Show Image
pt: Mostrar imagem

en: Show Image / Video On Mobile
pt: Exibir Imagem / Vídeo em Dispositivo Móvel

en: Show Image On Mobile
pt: Mostrar a imagem no dispositivo móvel

en: Show Image Overlays on Main Video
pt: Exibir Imagens Sobrepostas no Vídeo Principal

en: Show Inner Shadow
pt: Exibir Sombra Interna

en: Show Last Name Field
pt: Mostrar campo do sobrenome

en: Show Meta
pt: Exibir Meta

en: Show Name
pt: Mostrar nome

en: Show Next Post Link
pt: Ocultar link do próximo post

en: Show On Front End
pt: Mostrar no Front End

en: Show Only
pt: Mostrar controles

en: Show Pagination
pt: Exibir Paginação

en: Show Percentage
pt: Mostrar Porcentagem

en: Show Post Categories
pt: Exibir Categorias da Publicação

en: Show Post Meta
pt: Mostrar meta da postagem

en: Show Previous Post Link
pt: Ocultar link do post anterior

en: Show Price
pt: Mostrar preço

en: Show Product Image
pt: Mostrar imagem do produto

en: Show Quantity Field
pt: Mostrar campo de quantidade

en: Show Quote Icon
pt: Ícone de Cotação

en: Show Rating
pt: Mostrar classificação

en: Show Read More Button
pt: Mostrar Botão Leia Mais

en: Show Remove Item Icon
pt: Mostrar ícone de remoção de item

en: Show Reply Button
pt: Mostrar botão de resposta

en: Show SKU
pt: Mostrar SKU

en: Show Sale Badge
pt: Mostrar emblema de venda

en: Show Scroll Down Button
pt: Exibir Botão de Rolar para Baixo

en: Show Search Icon
pt: Mostrar ícone de pesquisa

en: Show Shopping Cart Icon
pt: Mostrar ícone do carrinho de compras

en: Show Space Below The Image
pt: Remover Espaço Abaixo da Imagem

en: Show Star Rating
pt: Mostrar classificação por estrelas

en: Show Stock
pt: Mostrar estoque

en: Show Tags
pt: Mostrar Tags

en: Show Theme Builder Layouts
pt: Mostrar Layouts do Theme Builder

en: Show Title
pt: Exibir Título

en: Show Title and Caption
pt: Exibir Título e Legenda

en: Show Update Cart Button
pt: Mostrar botão de atualização do carrinho

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
pt: Exibir o conteúdo completo não truncará seus posts no menu deslizante. Mostrar apenas o trecho exibirá o excerto do trecho.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
pt: Exibir todo o conteúdo não irá truncar suas publicações na página de índice. Exibir o resumo mostrará somente seu texto de resumo.

en: Shrink
pt: Encolher

en: Shrink to Fit
pt: Encolher Para Ajustar

en: Sidebar
pt: Barra Lateral

en: Sidebar Layout
pt: Layout da Barra Lateral

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
pt: Inicie sessão na sua conta Elegant Themes usando a janela pop-up para ativar o Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
pt: Inicie sessão na sua conta Elegant Themes através do pop-up para ativar o Divi Cloud.

en: Signed
pt: Com Sinal

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
pt: Basta descrever o conteúdo da sua página, relaxe e deixe o Divi AI criar a sua página com um clique.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
pt: Basta descrever sua página, sentar, relaxar e deixar Divi AI construí-la para você

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pt: Como o seu navegador não suporta JavaScript, ou está desativado, certifique-se de que clica no botão %1$sAtualizar Totais%2$s antes de efetuar a sua encomenda. Poderá ser-lhe cobrado um valor superior ao indicado acima se não o fizer.

en: Site Logo
pt: Logótipo Do Site

en: Site Tagline
pt: Slogan Do Site

en: Site Title
pt: Título Do Site

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
pt: Os visitantes do site que se inscreverem na sua lista serão redirecionados para este URL.

en: Size
pt: Tamanho

en: Sizes
pt: Tamanhos

en: Sizing
pt: Dimensionamento

en: Skype Button Action
pt: Skype Botão De Ação

en: Slant
pt: Inclinação

en: Slant 2
pt: Inclinação 2

en: Slide Active Controller
pt: Controle Ativo do Slide

en: Slide Active Controllers
pt: Controladores Ativos do Slide

en: Slide Arrows
pt: Setas do slide

en: Slide Button
pt: Botão do Slide

en: Slide Controllers
pt: Controles do Slide

en: Slide Description
pt: Descrição do Slide

en: Slide Description Container
pt: Contêiner de Descrição do Slide

en: Slide Image
pt: Imagem do Slide

en: Slide Meta
pt: Título do Slide

en: Slide Title
pt: Título do Slide

en: Slider
pt: Deslizante

en: Slider Arrows
pt: Setas do menu deslizante

en: Slider Arrows Color
pt: Cor das Setas Deslizantes

en: Slider Color
pt: Cor do Controlo Deslizante

en: Slider Controls
pt: Controles Deslizantes

en: Slider Controls Color
pt: Cor dos Controles Deslizantes

en: Slides to Scroll
pt: Slides a Deslocar

en: Slides to Show
pt: Slides a Mostrar

en: Smiles
pt: Sorrisos

en: Social Follow
pt: Seguir nas Redes Sociais

en: Social Icon
pt: Ícone de Redes Sociais

en: Social Media Follow
pt: Seguir nas Mídias Sociais

en: Social Media Follows
pt: Mídia Social Segue

en: Social Network
pt: Rede Social

en: Social Networks
pt: Redes sociais

en: Soft Light
pt: Luz suave

en: Solid
pt: Sólida

en: Solid Icons
pt: Ícones sólidos

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Pedimos desculpa, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para o seu estado/região. Contacte-nos se precisar de ajuda ou desejar combinar uma alternativa.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
pt: Ordenar por data: Do mais recente ao mais antigo

en: Sort By Date: Oldest To Newest
pt: Ordenar por data: Do mais antigo ao mais recente

en: Sort By Popularity
pt: Ordenar por Popularidade

en: Sort By Price: High To Low
pt: Ordenar por Preço Decrescente

en: Sort By Price: Low To High
pt: Ordenar por Preço Crescente

en: Sort By Rating
pt: Ordenar por Avaliação

en: Sort by Menu Order
pt: Classificar por ordem do menu

en: Source Element
pt: Elemento De Origem

en: Space
pt: Espaço

en: Space Around
pt: Espaço à Volta

en: Space Between
pt: Espaço Entre

en: Space Evenly
pt: Espaço Uniforme

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Spacing Settings
pt: Definições de Espaçamento

en: Spam Protection
pt: Proteção contra SPAM

en: Specialty
pt: Especialidade

en: Specialty Column
pt: Coluna Especial

en: Specialty Section
pt: Secção Especial

en: Specific %1$s
pt: %1$s Específico

en: Specific %1$s Pages
pt: Páginas %1$s Específicas

en: Specific Author Page
pt: Página de Autor Específica

en: Specific Author Page By Role
pt: Página de Autor Específica por Função

en: Specific Search Queries
pt: Consultas de pesquisa específicas

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
pt: ID de publicação específico a excluir quando exclude_current_post é true. Pode ser um único ID ou uma lista separada por vírgulas.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
pt: IDs de posts específicos a excluir da consulta. Pode ser um único ID ou uma lista separada por vírgulas.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
pt: IDs de posts específicos a incluir na consulta. Pode ser um único ID ou uma lista separada por vírgulas.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
pt: Especifique o tipo de dado do valor do metadado para uma comparação adequada. Escolha entre CHAR (texto), NUMERIC (números), DECIMAL (números decimais) ou outros tipos de dados.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
pt: Especifique o valor do atributo <em> rel </em> do seu link. O atributo <em> rel </em> especifica a relação entre o documento atual e o documento vinculado. <br><strong> Dica: </strong> os motores de busca podem usar este atributo para obter mais informações sobre um link.

en: Spectrum Picker
pt: Seletor De Espectro

en: Spectrum Range
pt: Intervalo Do Espectro

en: Speculation Rule
pt: Regra De Especulação

en: Speculation Rules
pt: Regras De Especulação

en: Speed Up The Builder With Prerendering
pt: Acelerar o Builder com Pré-Renderização

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
pt: Acelere ou desacelere sua animação ajustando a duração da animação. As unidades estão em milissegundos e a duração da animação padrão é de um segundo.

en: Split Testing
pt: Testes A/B

en: Split Testing Statistics
pt: Estatísticas de Testes A/B

en: Square
pt: Quadrado

en: Square Stripes
pt: Listras quadradas

en: Squares
pt: Quadrados

en: Stacked
pt: Empilhados

en: Standard Meta Keys
pt: Chaves Meta Padrão

en: Star Rating
pt: Classificação por estrelas

en: Start
pt: Início

en: Start Position
pt: Posição de início

en: Start Typing
pt: Começar a criar

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
pt: Comece com um layout na sua Biblioteca do Divi ou clone uma página existente

en: Starting
pt: Iniciando

en: Starting %s
pt: Iniciando %s

en: Starting Blur
pt: Desfoque inicial

en: Starting Offset
pt: Deslocamento inicial

en: Starting Opacity
pt: Opacidade inicial

en: Starting Rotation
pt: Rotação inicial

en: Starting Scale
pt: Escala inicial

en: State
pt: Estado

en: Static
pt: Estático

en: Status
pt: Estado

en: Stick to Bottom
pt: Ficar para baixo

en: Stick to Top
pt: Fique no topo

en: Stick to Top and Bottom
pt: Fique por cima e por baixo

en: Sticky
pt: Fixo

en: Sticky Bottom Offset
pt: Deslocamento inferior fixo

en: Sticky Position
pt: Posição Fixa

en: Sticky State
pt: Estado Fixo

en: Sticky Top Offset
pt: Deslocamento superior fixo

en: Stop
pt: Parar

en: Store State
pt: Armazenar Estado

en: Store States
pt: Armazenar Estados

en: Stretch
pt: Esticar

en: Stretch to Fill
pt: Esticar para preencher

en: Strikethrough
pt: Taxa de Cliques

en: Structure
pt: Estrutura

en: Style
pt: Estilos

en: Style Attributes
pt: Atributos De Estilo

en: Style Position
pt: Posição Do Estilo

en: Style Settings
pt: Configurações de Estilo

en: Style Type
pt: Tipo De Estilo

en: Styles
pt: Estilos

en: Sub Agent
pt: Subagente

en: Submit
pt: Enviar

en: Submit Button
pt: Botão Enviar

en: Submit Comment
pt: Enviar Comentário

en: Submit a Comment
pt: Enviar um Comentário

en: Subscribe Button
pt: Botão Enviar

en: Subscription Error:
pt: Erro de Subscrição:

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Subtitle Goes Here
pt: Seu Subtítulo Vai Aqui

en: Subtitle Text
pt: Texto do Subtítulo

en: Success Action
pt: Seção

en: Success Message
pt: Mensagem de êxito.

en: Success!
pt: Sucesso!

en: Successfully updated %d field(s).
pt: %d campo(s) atualizado(s) com sucesso.

en: Sunday
pt: Domingo

en: Support Center
pt: Centro de Suporte

en: Supported File Formats:
pt: Formatos de Arquivo Compatíveis:

en: Supported Font Weights
pt: Pesos de fonte suportados

en: Switch Back To Classic Editor
pt: Voltar ao Editor Clássico

en: Switch Tab
pt: Alternar Aba

en: Sync children to global module
pt: Sincronizar filhos com o módulo global

en: Sync values
pt: Valores de sincronização

en: Tab
pt: Separador

en: Tab Text
pt: Texto do Separador

en: Table
pt: Mesa

en: Table Background Color
pt: Cor de Fundo da Tabela

en: Table Cell
pt: Célula da Tabela

en: Table Cell Alternating Background Color
pt: Cor de fundo alternada da célula da tabela

en: Table Cell Background Color
pt: Cor de Fundo da Célula da Tabela

en: Table Header
pt: Cabeçalho da Tabela

en: Table Header Background Color
pt: Cor de Fundo do Cabeçalho da Tabela

en: Table Header Row
pt: Linha do cabeçalho da tabela

en: Table Row
pt: Linha da tabela

en: Table Row Background Color
pt: Cor de Fundo da Linha da Tabela

en: Table Rows
pt: Linhas da tabela

en: Tablet View
pt: Vista De Tablet

en: Tablet Wide
pt: Tablet Grande

en: Tabs
pt: Abas

en: Tabs Content
pt: Conteúdo das abas

en: Tabs Controls
pt: Controles das Abas

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Tag 1
pt: Etiqueta 1

en: Tag 2
pt: Etiqueta 2

en: Tag 3
pt: Etiqueta 3

en: Tag Page
pt: Página de tags

en: Tag input container
pt: Contêiner de entrada de tags

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Tags Separator
pt: Separador De Etiquetas

en: Target
pt: Destino

en: Target Element
pt: Elemento de Destino

en: Target Loop
pt: Loop de Destino

en: Target Module
pt: Módulo de Destino

en: Target Offset
pt: Deslocamento De Destino

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
pt: Aponte para seletores predefinidos dentro deste elemento sem precisar escrever o nome dos seletores. Ex.: %s

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
pt: Taxonomia a consultar (quando query_type é terms). Pode ser uma única taxonomia ou uma lista separada por vírgulas.

en: Template
pt: Modelo

en: Template Details
pt: Detalhes do Modelo

en: Template Name
pt: Nome do Modelo

en: Template Settings
pt: Definições do Modelo

en: Templates
pt: Modelos

en: Term
pt: Termo

en: Term Count
pt: Contagem do Termo

en: Term Description
pt: Descrição do Termo

en: Term ID
pt: ID do Termo

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
pt: ID do termo para filtrar (quando query_type é post_type). Pode ser um único ID ou uma lista separada por vírgulas.

en: Term Link
pt: Link do Termo

en: Term Name
pt: Nome do Termo

en: Term Offset
pt: Deslocamento de Termos

en: Term Order
pt: Ordem do Termo

en: Terms
pt: Termos

en: Terms Groups
pt: Grupos De Termos

en: Terms Per Page
pt: Termos Por Página

en: Testimonial
pt: Depoimento

en: Testimonial Author
pt: Autor do Depoimento

en: Testimonial Description
pt: Descrição do Depoimento

en: Testimonial Meta
pt: Meta do Depoimento

en: Testimonial Portrait
pt: Retrato do Depoimento

en: Testimonials
pt: Depoimentos

en: Text
pt: Texto

en: Text & Logo Alignment
pt: Alinhamento de texto e logotipo

en: Text Alignment
pt: Alinhamento de Texto

en: Text Background Color
pt: Cor de Fundo do Texto

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Text Overlay Border Radius
pt: Raio da borda da sobreposição de texto

en: Text Overlay Color
pt: Cor da sobreposição de texto

en: Text Shadow
pt: Sombra de texto

en: Text Shadow Blur Strength
pt: Força de desfoque de sombra de texto

en: Text Shadow Color
pt: Cor do Texto

en: Text Shadow Horizontal Length
pt: Comprimento Horizontal da Sombra de Texto

en: Text Shadow Vertical Length
pt: Alinhamento Vertical do Texto

en: Text Size
pt: Tamanho Do Texto

en: Text Vertical Alignment
pt: Alinhamento Vertical do Texto

en: Text for the home link in the breadcrumb.
pt: Texto para a ligação da página inicial na navegação estrutural.

en: Texts
pt: Textos

en: Thanks for contacting us
pt: Obrigado por nos contactar

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
pt: Os dados de predefinições do D4 a converter para o formato D5 e aplicar migrações.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
pt: O script da Google Maps API está atualmente desativado em <a href="%s" target="_blank">Opções do Tema</a>. Este módulo não funcionará corretamente sem a Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
pt: O nome do atributo HTML (por exemplo, class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
pt: O ID da publicação atual (usado para exclude_current_post)

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
pt: A definição da rota da REST API para %s não inclui o argumento obrigatório permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
pt: A definição da rota da REST API não inclui o argumento obrigatório permission_callback.

en: The Skype account name.
pt: A conta do Skype nome.

en: The URL for this social network link.
pt: A URL para este link de rede social.

en: The account ID.
pt: O ID da conta.

en: The account data.
pt: Os dados da conta.

en: The account name.
pt: O nome da conta.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
pt: O layout de conteúdo principal de um modelo não deve ser desativado se pretender apresentar e editar o conteúdo de publicações individuais com este layout.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
pt: O marcador que inicia cada item da lista pode ser colocado dentro ou fora do wrapper da lista pai. Colocar itens de lista dentro irá indentificá-los na lista.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
pt: Os caracteres que iniciam cada item da lista podem ser colocados dentro ou fora do contentor da lista principal. Ao colocar os itens dentro, estes serão mais indentados na lista.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
pt: Os caracteres que iniciam cada item da lista podem ser colocados dentro ou fora do wrapper da lista pai. Colocar itens de lista dentro irá indentificá-los na lista.

en: The color of the shadow.
pt: A cor da sombra.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
pt: A linha divisória pode ser colocada acima, abaixo ou no centro do módulo.

en: The following account will be removed:
pt: A seguinte conta será removida:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
pt: Quanto maior o valor, maior o desfoque, a sombra se torna mais ampla e mais clara.

en: The item you are trying to convert is empty.
pt: O item que está a tentar converter está vazio.

en: The library item type is not attached to a given item.
pt: O tipo de item da biblioteca não está associado a um determinado item.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
pt: A mensagem que será mostrada aos visitantes do site que se inscreverem na sua lista.

en: The page you requested could not be found.
pt: A página que solicitou não foi encontrada.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
pt: Os dados de predefinições são grandes demais para serem salvos em uma única solicitação. Isso geralmente acontece quando você tem um grande número de predefinições. O sistema dividirá automaticamente os dados em partes menores e tentará novamente. Tente salvar de novo.

en: The provider slug.
pt: O slug do fornecedor.

en: The selected canvas no longer exists
pt: A tela selecionada já não existe

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
pt: A velocidade com que o carrossel percorre automaticamente.

en: The speed of the slide transition animation.
pt: A velocidade da animação de transição do slide.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
pt: O título da sua sinopse aparecerá em negrito abaixo da imagem de sinopse.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
pt: O título aparecerá acima do conteúdo e quando o acordeão estiver fechado.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
pt: A caixa de alternância irá aparecer sobre o conteúdo e quando a caixa estiver fechada.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
pt: O título será usado dentro do botão da aba desta aba.

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
pt: O valor para este atributo (por exemplo, my-class, custom-value)

en: Theme Builder Item
pt: Item do Theme Builder

en: Theme Builder Items
pt: Itens do Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
pt: Modelos da Biblioteca do Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
pt: Edição de Modelo do Theme Builder

en: Theme Customizer
pt: Personalizador do Tema

en: Theme Options
pt: Opções do Tema

en: There are no reviews yet.
pt: Ainda não existem avaliações.

en: There must be operators between values
pt: Tem de haver operadores entre valores

en: There must be spaces around operators
pt: Tem de haver espaços à volta dos operadores

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar a sua mensagem. Tente novamente mais tarde.

en: There was no response.
pt: Não houve resposta.

en: Thin
pt: Fino

en: Thin 100
pt: Fino 100

en: Thinking...
pt: A pensar...

en: This %1$s
pt: Este %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
pt: Este módulo do Divi 4 está a funcionar no modo de compatibilidade retroativa porque tem definições personalizadas aplicadas por uma Extensão do Divi de terceiros que ainda não é compatível com o Divi 5. Pode editar o shortcode diretamente ou recriar o módulo com o Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
pt: Este Layout Foi Criado Com Divi

en: This Loop %1$s
pt: Este Loop %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
pt: Isso aplica efeitos de movimento a elementos individuais dentro do módulo em vez do módulo como um todo. Por exemplo, para cada imagem em uma Galeria, em vez do contêiner da Galeria.

en: This attribute exists in the following presets:
pt: Este atributo existe nas seguintes predefinições:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
pt: Este conteúdo não pôde ser exibido. Clique no botão abaixo para salvar e recarregar o construtor

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
pt: Este conteúdo não pôde ser exibido. Por favor comunique este erro à nossa equipe para que possamos consertá-lo e depois salvar e recarregar o construtor.

en: This content will appear below the subscribe button.
pt: O conteúdo inserido aqui aparecerá abaixo do texto de subtítulo.

en: This content will appear below the title.
pt: O conteúdo inserido aqui aparecerá abaixo do texto de subtítulo.

en: This controls how your text is aligned within the module.
pt: Controla como seu texto é alinhado com o módulo.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
pt: Controla a direção da animação.

en: This controls the orientation of the image within the module.
pt: Isto controla a orientação da imagem dentro do módulo.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
pt: Isso controla o atraso de transição da animação suspensa.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
pt: Isso controla a duração da transição da animação suspensa.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
pt: Isso controla a curva de velocidade de transição da animação suspensa.

en: This field is disabled
pt: Este campo está desativado

en: This file should not be imported in this context.
pt: Este ficheiro não deve ser importado neste contexto.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
pt: Esta importação contém referências ao Cabeçalho, Conteúdo Principal e/ou Rodapé globais do site de onde foram exportados. Como pretende importar estas referências?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
pt: Este é um módulo legado do Divi 4 a funcionar no modo de compatibilidade retroativa. Na maioria dos casos, os módulos legados devem aparecer tal como apareciam no Divi 4. No entanto, estes módulos não são tão eficientes nem tão completos em funcionalidades como os módulos do Divi 5.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
pt: Esta é a data para a qual o temporizador de contagem decrescente está a contar.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
pt: Este é o título exibido no relógio de contagem regressiva.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
pt: Este item está atribuído a outro modelo. Ao guardar, irá substituir e remover a atribuição atual.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
pt: Este layout contém predefinições globais de design. Marque a caixa abaixo para importar esses estilos como predefinições ou deixe-a desmarcada para trazê-los como estilos estáticos.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
pt: Este módulo legado está a funcionar em modo de compatibilidade retroativa. Os módulos legados exigem recarregamento ao editar e causam tempos de carregamento mais lentos no front end.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
pt: Este módulo não funcionará corretamente no front-end do seu site porque esta não é a página de Finalizar Compra atribuída.

en: This number of columns cannot be used on this row.
pt: Este número de colunas não pode ser usado nesta linha.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
pt: Esta opção cobrirá a interface do player no vídeo principal. Esta imagem pode ser enviada na configuração de cada vídeo ou gerada automaticamente pelo Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
pt: Esta publicação foi atribuída a um modelo através do Theme Builder; no entanto, o modelo utilizado não contém um módulo Conteúdo da Publicação.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post está protegido por palavra-passe. Introduza a palavra-passe para ver os comentários.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
pt: Isso define um valor de altura estática para seu elemento. Uma vez definida, a altura do elemento não será mais determinada pelo seu conteúdo interno. O conteúdo que excede a altura estática do elemento transbordará o wrapper do elemento.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
pt: Essa configuração ajusta a forma do ponto de marcador que inicia cada item da lista.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
pt: Esta configuração determina o alinhamento vertical do seu conteúdo. Seu conteúdo pode ser verticalmente centralizado ou alinhado ao fundo.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
pt: Esta configuração determina o alinhamento vertical da imagem do seu slide. Sua imagem pode ser verticalmente centralizada ou alinhada à parte inferior do seu slide.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
pt: Esta configuração permitirá a você escolher usar os controles de faixa de miniaturas abaixo do botão deslizante ou dot navigation (navegação pelas imagens através de pequenos círculos) na parte de baixo do botão deslizante.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
pt: Esta configuração fará suas setas deslizantes em cor clara ou escura.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
pt: Esta definição alterna a visibilidade do CTA em dispositivos móveis.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
pt: Esta definição alterna a visibilidade de Imagens/Vídeo em dispositivos móveis.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
pt: Esta definição alterna a visibilidade do conteúdo em dispositivos móveis.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
pt: Esta configuração ativa ou desativa os botões circulares na parte de baixo do botão deslizante.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
pt: Essa configuração vai ligar e desligar a imagem em exibição no menu deslizante.

en: This setting will turn on and off the meta section.
pt: Essa configuração vai ligar e desligar a seção de meta

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
pt: Esta configuração ativa ou desativa as setas de navegação.

en: This setting will turn on and off the read more button.
pt: Essa configuração vai ligar e desligar o botão leia mais.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
pt: Estas configurações ativam e desativam a linha divisora de 1 pixel, mas não afeta a altura do divisor.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
pt: Ele irá ajustar a cor da linha divisora de 1 pixel.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
pt: Isto afetará todos os Grupos de <strong>%1$s</strong> que utilizam o <strong>%2$s</strong> em todo o seu site. Deseja continuar?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
pt: Isto afetará todos os Módulos de <strong>%1$s</strong> que utilizam o <strong>%2$s</strong> em todo o seu site. Deseja continuar?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
pt: Isto irá definir <strong>%1$s</strong> como a <strong>Predefinição Padrão %2$s</strong> em todo o seu site. Todos os Módulos <strong>%2$s</strong> que utilizam a <strong>Predefinição Padrão %2$s</strong> serão afetados. Deseja continuar?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
pt: Isto irá definir <strong>%1$s</strong> como o <strong>%2$s</strong> padrão em todo o seu site. Todos os elementos que utilizam <strong>%2$s Padrão</strong> serão afetados. Deseja continuar?

en: This will change the Display Order of the module.
pt: Isto irá alterar a Ordem de Exibição do módulo.

en: This will change the fill color for the bar.
pt: Esta opção irá modificar a cor de preenchimento da barra.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
pt: Altera o rótulo do módulo no construtor para fácil identificação.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
pt: Isto irá eliminar e desassociar a predefinição <strong>%1$s</strong> em todo o seu site e atribuir a <strong>Predefinição Padrão %2$s</strong> em todas as instâncias. Deseja continuar?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
pt: Isso excluirá e cancelará a atribuição dessa predefinição <strong>%1$s</strong> em todo o site e atribuirá a <strong>predefinição %2$s padrão</strong> em todas as instâncias. Você deseja continuar?

en: This will disable the module on selected devices
pt: Isto desativará o módulo nos dispositivos selecionados

en: This will disable the module on selected devices.
pt: Isto irá desativar o módulo nos dispositivos selecionados.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
pt: Isto irá repor todas as definições do Theme Builder e eliminar todos os modelos. Tem a certeza de que pretende fazer isto?

en: This will turn thumbnails on and off.
pt: Esta opção irá ativar ou desativar as miniaturas.

en: This will update all instances across your entire site.
pt: Isso atualizará todas as instâncias em todo o seu site.

en: This would create an infinite loop
pt: Isto criaria um ciclo infinito

en: Three values are required
pt: São necessários três valores

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Thumbnail Item
pt: Item da Miniatura

en: Thumbnail Orientation
pt: Orientação de Thumbnail

en: Thumbnail Overlay Color
pt: Cor de Sobreposição da Miniatura

en: Thumbnail Size
pt: Tamanho Da Miniatura

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Tilt
pt: Inclinar

en: Time Delay
pt: Atraso

en: Time:
pt: Hora:

en: Timer Section
pt: Seção do Temporizador

en: Title
pt: Título

en: Title Link
pt: Link do título

en: Title Text
pt: Texto do título

en: Title displayed above the portfolio.
pt: Título exibido acima do portfólio.

en: Title is required.
pt: O título é obrigatório.

en: Title/Meta Background Image
pt: Imagem de Fundo do Título

en: Title: a-z
pt: Título: a-z

en: Title: z-a
pt: Título: z-a

en: To Hour
pt: Até À Hora

en: To Minute
pt: Até Ao Minuto

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
pt: Para usar o módulo Pagamento do Checkout, você precisa adicionar primeiro um módulo Faturação do Checkout e um módulo Envio do Checkout a esta página.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
pt: Para usar o módulo Pagamento do Checkout, você precisa adicionar primeiro um módulo Faturação do Checkout a esta página.

en: Toggle
pt: Caixa de Alternância

en: Toggle %s
pt: Alternar %s

en: Toggle Attribute
pt: Alternar Atributo

en: Toggle Content
pt: Conteúdo do Botão de Ativar/Desativar

en: Toggle Cookie
pt: Alternar Cookie

en: Toggle Divi Builder
pt: Alternar Divi Builder

en: Toggle Gradient
pt: Ativar/Desativar Degradê

en: Toggle Icon
pt: Ícone do Botão de Ativar/Desativar

en: Toggle Mask
pt: Alternar Máscara

en: Toggle Options
pt: Alternar Opções

en: Toggle Pattern
pt: Alternar Padrão

en: Toggle Preset
pt: Alternar Predefinição

en: Toggle Responsive View
pt: Alternar Vista Responsiva

en: Toggle Title
pt: Título do Botão de Ativar/Desativar

en: Toggle Visibility
pt: Alternar Visibilidade

en: Toggle between the various gallery layout types.
pt: Alterne entre os vários tipos de layout de galeria.

en: Toggle dropdown
pt: Alternar menu suspenso

en: Toggled layout visibility
pt: Visibilidade do layout alternada

en: Toggles
pt: Alterna

en: Tool Call
pt: Chamada de Ferramenta

en: Tooltip
pt: Dica de ferramenta

en: Tooltip Background Color
pt: Cor De Fundo Das Dicas De Ferramenta

en: Top
pt: Topo

en: Top Border Color
pt: Cor da Borda

en: Top Border Style
pt: Estilo da Borda

en: Top Border Width
pt: Largura da Borda

en: Top Center
pt: Centro Superior

en: Top Left
pt: Parte Superior Esquerda

en: Top Rated Products
pt: Produtos Mais Bem Avaliados

en: Top Right
pt: Superior Direito

en: Top Sticky Limit
pt: Limite de aderência superior

en: Top To Bottom
pt: Cima para Baixo

en: Top of Element
pt: Parte superior do elemento

en: Transform
pt: Transformar

en: Transform Origin
pt: Transformar Origem

en: Transform Rotate
pt: Transforme Rodar

en: Transform Scale
pt: Escala de transformação

en: Transform Translate
pt: Transform Traduzir

en: Transforms
pt: Transformações

en: Transition Default and Sticky Styles
pt: Estilos de transição padrão e fixos

en: Transition Delay
pt: Atraso de Transição

en: Transition Duration
pt: Duração da transição

en: Transition Speed
pt: Velocidade de Transição

en: Transition Speed Curve
pt: Curva de Velocidade de Transição

en: Transitions
pt: Transições

en: Translate
pt: Transladar

en: Travel back in time by this amount.
pt: Viaje de volta no tempo por esse valor.

en: Triangle
pt: Triângulo

en: Triangles
pt: Triângulos

en: Trigger Animation
pt: Acionar Animação

en: Trigger Event
pt: Evento de Acionamento

en: Trigger:
pt: Acionador:

en: True Parallax
pt: Paralaxe Verdadeira

en: Try Again
pt: Tentar novamente

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
pt: Tente refinar a sua pesquisa ou use a navegação acima para localizar a publicação.

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
pt: Terça-feira, Ago 06 (l, M d)

en: Tufted
pt: Tufado

en: Turn comment count on and off.
pt: Vire a quantidade de comentários e fora.

en: Turn excerpt on and off.
pt: Ative e desative o trecho.

en: Turn image on or off
pt: Ativar ou desativar imagem

en: Turn image on or off.
pt: Ativar ou desativar a imagem.

en: Turn meta on or off.
pt: Ative ou desative a meta.

en: Turn name on or off
pt: Ativar ou desativar nome

en: Turn name on or off.
pt: Ative ou desative o nome.

en: Turn on or off the author link.
pt: Ativar ou desativar o link do autor.

en: Turn pagination on and off.
pt: Ativar ou desativar a paginação.

en: Turn pagination on or off
pt: Ativar ou desativar paginação

en: Turn price on or off
pt: Ativar ou desativar preço

en: Turn price on or off.
pt: Ativar ou desativar o preço.

en: Turn project titles on or off.
pt: Ativar ou desativar títulos de projetos.

en: Turn rating on or off
pt: Ativar ou desativar classificação

en: Turn rating on or off.
pt: Ativar ou desativar a classificação.

en: Turn sale badge on or off
pt: Ativar ou desativar selo de promoção

en: Turn sale badge on or off.
pt: Ative ou desative o selo de venda.

en: Turn the captcha on or off using this option.
pt: Ative ou desative o Captcha usando esta opção.

en: Turn the category links on or off.
pt: Ativar ou desativar os links de categorias.

en: Turn the date display on or off.
pt: Ativar ou desativar o mostrador da data.

en: Turn the date on or off.
pt: Ativar ou desativar a data.

en: Turn the pagination on or off.
pt: Ative ou desative a paginação.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
pt: Ative isto para excluir páginas dos resultados de pesquisa.

en: Turn this on to show the Search Button.
pt: Ative isto para mostrar o Botão de Pesquisa.

en: Turn this on to show the next post link.
pt: Ative isto para mostrar o link do artigo seguinte.

en: Turn this on to show the previous post link.
pt: Ative isto para mostrar o link do artigo anterior.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
pt: Desativar porcentagens removerá o texto de porcentagem da parte preenchida da barra.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
pt: Transformar isso vai permitir automática deslizante para continuar no foco do mouse.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
pt: Ativar isto irá excluir Artigos dos resultados de pesquisa.

en: Two values are required
pt: São necessários dois valores

en: Type
pt: Tipo

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
pt: Escreva > e depois pesquise para aninhar, Cmd+Enter para adicionar, Enter para inserir tudo

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
pt: Tipo de consulta a executar (post_type, terms, users, current_page, repeater ou repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
pt: Digite o URL redirecionado

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
pt: Digite a mensagem que você deseja exibir após o envio bem-sucedido de um formulário. Deixe em branco para usar o padrão

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
pt: Digite o texto que deseja usar como marcador para o campo de pesquisa.

en: Type: %s
pt: Tipo: %s

en: URL Parameter
pt: Parâmetro de URL

en: URL Parameter Name
pt: Nome do parâmetro de URL

en: URL Parameter Value
pt: Valor do parâmetro de URL

en: URL for the home link in the breadcrumb.
pt: URL para a ligação da página inicial na navegação estrutural.

en: Ultra Bold
pt: Ultra Negrito

en: Ultra Bold 800
pt: Ultra Negrito 800

en: Ultra Light
pt: Luz direta

en: Ultra Light 200
pt: Ultra Leve 200

en: Ultra Wide
pt: Ultra Largo

en: Unable To Establish Internet Connection.
pt: Não foi possível estabelecer conexão com a Internet.

en: Unassigned
pt: Não Atribuído

en: Unclosed block: missing closing brace.
pt: Bloco não fechado: falta a chave de fecho.

en: Underline
pt: Texto Sublinhado

en: Underneath Section Content
pt: Inserir Seção

en: Undo
pt: Anular

en: Undo/Redo
pt: Anular/Refazer

en: Undock Active Tab
pt: Desencaixar Aba Ativa

en: Undock Tab
pt: Desencaixar Aba

en: Unexpected closing brace.
pt: Chave de fecho inesperada.

en: Unknown Field
pt: Campo Desconhecido

en: Unknown Module
pt: Módulo Desconhecido

en: Unknown Target
pt: Destino Desconhecido

en: Unknown error.
pt: Erro desconhecido.

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Unlock %1$s
pt: Desbloquear %1$s

en: Unlock %s
pt: Desbloquear %s

en: Unlock Module
pt: Desbloquear Módulo De

en: Unlock module
pt: Desbloquear módulo

en: Unlock parent module first
pt: Desbloqueie primeiro o módulo pai

en: Unordered List
pt: Inserir Lista Não Ordenada

en: Unordered List Item Indent
pt: Centralizar Itens da Lista

en: Unordered List Style Position
pt: Posição do estilo de lista não ordenada

en: Unordered List Style Type
pt: Inserir Lista Não Ordenada

en: Unsaved Changes
pt: Alterações Não Salvas

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
pt: As alterações não guardadas serão perdidas se sair do Theme Builder agora.

en: Unsigned
pt: Sem Sinal

en: Unsupported
pt: Não Suportado

en: Unsupported post type.
pt: Tipo de post não suportado.

en: Until Date
pt: Até a data

en: Up
pt: Acima

en: Update
pt: Atualizar

en: Update All Presets
pt: Atualizar Todas as Predefinições

en: Update Preset With Current Styles
pt: Atualizar predefinição com estilos atuais

en: Update Presets?
pt: Atualizar Predefinições?

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: Update this value in all detected locations.
pt: Atualizar este valor em todas as localizações detetadas.

en: Update totals
pt: Atualizar totais

en: Updated template settings
pt: Definições do modelo atualizadas

en: Updated templates order
pt: Ordem dos modelos atualizada

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
pt: Atualizar os breakpoints terá efeito em todo o seu site. Ao desativar um breakpoint, os seus estilos serão guardados para referência futura. Ao ativar um breakpoint, quaisquer estilos existentes para esse breakpoint serão restaurados.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
pt: Atualizar os breakpoints terá efeito em todo o seu site.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
pt: Atualizar os breakpoints terá efeito em todo o seu site. Ao desativar um breakpoint, os seus estilos serão guardados para referência futura.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
pt: Atualizar os breakpoints terá efeito em todo o seu site. Ao ativar um breakpoint, quaisquer estilos existentes para esse breakpoint serão restaurados.

en: Upgrade Your Divi Cloud
pt: Atualize o Seu Divi Cloud

en: Upload Font
pt: Upload

en: Upload a video
pt: Enviar um vídeo

en: Upload an image
pt: Enviar uma imagem

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
pt: Enviar uma imagem para ser exibida no topo da sua sinopse.

en: Upload an image to display beside your menu.
pt: Carregue uma imagem para exibir ao lado do seu menu.

en: Upload an image.
pt: Carregue uma imagem.

en: Upload the "after" image.
pt: Carregue a imagem de "depois".

en: Upload the "before" image.
pt: Carregue a imagem de "antes".

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
pt: Envie a versão em .WEBM do seu vídeo aqui. Todos os vídeos devem ser enviados em ambos os formatos .MP4 e WEBM para garantir máxima compatibilidade com todos os navegadores.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
pt: Carregue o seu ficheiro de animação Lottie JSON.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
pt: Envie sua imagem desejada ou digite a URL da imagem que você deseja exibir sobre seu vídeo. Você também pode gerar uma imagem estática a partir do seu vídeo.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
pt: Envie sua imagem desejada ou digite a URL da imagem que você deseja exibir.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
pt: Carregue o vídeo pretendido em formato .MP4 ou introduza o URL do vídeo que gostaria de apresentar.

en: Upload/Remove Fonts
pt: Carregar/Remover Tipos de Letra

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Upscale
pt: De luxo

en: Upwards
pt: Para cima

en: Use A Spam Protection Service
pt: Use um serviço de proteção contra spam

en: Use Background Color
pt: Utilizar Fundo Colorido

en: Use Background Color Gradient
pt: Usar degradê na cor de fundo

en: Use Background Overlay
pt: Usar sobreposição do plano de fundo

en: Use Basic Captcha
pt: Usar Captcha Básico

en: Use Current Loop
pt: Usar Loop Atual

en: Use Custom %s Size
pt: Usar Tamanho %s Personalizado

en: Use Custom Fields
pt: Usar Largura Personalizada

en: Use Custom Icon Size
pt: Use tamanho de ícone personalizado

en: Use Custom Styles For %1$s
pt: Use estilos personalizados para %1$s

en: Use Dot Navigation
pt: Usar Dot Navigation

en: Use Focus Borders
pt: Usar Cor da Borda do Foco

en: Use Global Body
pt: Usar Conteúdo Principal Global

en: Use Global Footer
pt: Usar Rodapé Global

en: Use Global Header
pt: Usar Cabeçalho Global

en: Use Grayscale Filter
pt: Usar Filtro de Escala de Cinza

en: Use Icon
pt: Usar Ícone

en: Use On
pt: Usar Em

en: Use Parallax Effect
pt: Usar Efeito Paralaxe

en: Use Post Excerpts
pt: Use extratos de postagem

en: Use Single Name Field
pt: Campo do Nome

en: Use Text Background Color
pt: Usar Cor de Fundo do Texto

en: Use Text Overlay
pt: Usar sobreposição de texto

en: Use Thumbnail Track
pt: Usar Faixa de Miniaturas

en: Use Visual Builder
pt: Usar Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
pt: Usar com Modelos Globais Deste Site

en: Use the Divi Builder
pt: Usar o Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
pt: Use o seletor de cores para escolher uma cor para a sobreposição de fundo.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
pt: Use o seletor de cores para escolher uma cor para a sobreposição de texto.

en: Use the current loop context for displaying products.
pt: Use o contexto do loop atual para exibir produtos.

en: Use the fields below to add a new account.
pt: Use os campos abaixo para adicionar uma nova conta.

en: User
pt: Usuário

en: User IDs separated by commas
pt: IDs De Usuário Separados Por Vírgulas

en: User Link
pt: Link do Utilizador

en: User Login
pt: Login do Utilizador

en: User Offset
pt: Deslocamento de Utilizadores

en: User Role
pt: Papel do usuário

en: User is Logged In
pt: O usuário está conectado

en: User is Logged Out
pt: O usuário está desconectado

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
pt: Função de utilizador para filtrar (quando query_type é users). Pode ser uma única função ou uma lista separada por vírgulas.

en: Username
pt: Nome De Utilizador

en: Username or email
pt: Nome de utilizador ou e-mail

en: Users
pt: Utilizadores

en: Users Groups
pt: Grupos de Utilizadores

en: Users Per Page
pt: Utilizadores Por Página

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
pt: Usando efeitos de rolagem, você pode transformar elementos em sua página enquanto rola. A transição da animação é baseada no comportamento de rolagem do usuário. Assim que o elemento entra na janela de visualização do navegador (parte superior), a animação começa e, quando sai da janela de visualização (parte inferior), a animação termina.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
pt: Ao usar o separador CSS Personalizado, pode gerar estilos em formato livre ou gerar estilos antes/depois/no elemento.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
pt: Usando o Editor de Funções do Divi, pode limitar os tipos de ações que podem ser realizadas por utilizadores do WordPress com diferentes funções. Esta é uma ótima forma de limitar as funcionalidades disponíveis para os seus clientes ou autores convidados, garantindo que têm apenas as opções necessárias à sua disposição.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
pt: Com os controlos de transformação, pode efetuar ajustes visuais em qualquer elemento usando uma combinação de definições de Escala, Translação, Rotação e Inclinação. Isto permite criar efeitos de design avançados sem necessidade de um programa de design gráfico separado.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
pt: Usando os controles de transformação, você pode fazer ajustes visuais de desempenho em qualquer elemento usando uma combinação de configurações de Escala, Tradução, Rotação e Inclinação. Isso permite que você crie efeitos de design avançados sem a necessidade de um programa de design gráfico separado.

en: Values must be comma separated
pt: Os valores devem ser separados por vírgulas

en: Variable Manager
pt: Gestor de Variáveis

en: Variable Settings
pt: Configurações De Variáveis

en: Variables
pt: Variáveis

en: Variables Manager
pt: Gestor de Variáveis

en: Variation Label
pt: Rótulo de Variação

en: Vertical Gap
pt: Espaçamento Vertical

en: Vertical Gutters
pt: Calhas Verticais

en: Vertical Motion
pt: Movimento Vertical

en: Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical

en: Vertical Overflow
pt: Estouro Vertical

en: Vertically Centered
pt: Centralizado Verticalmente

en: Very poor
pt: Muito ruim

en: Video
pt: Vídeo

en: Video Icon
pt: Ícone de Vídeo

en: Video MP4 File Or Youtube URL
pt: Arquivo de vídeo MP4 ou URL do YouTube

en: Video Play
pt: Reproduzir Vídeo

en: Video Slider
pt: Botão Deslizante de Vídeo

en: Video Slider Item
pt: Item do Slider de Vídeo

en: Video Slider Items
pt: Itens do Slider de Vídeo

en: Video Sliders
pt: Sliders de vídeo

en: Video Tutorials
pt: Configurações de Vídeo

en: Video WEBM File
pt: Arquivo WEBM de vídeo

en: Videos
pt: Vídeos

en: View
pt: Ver

en: View Body Template
pt: Ver Template do Texto Principal

en: View Footer Template
pt: Ver Template do Rodapé

en: View Front End
pt: Ver Front End

en: View Global Canvas
pt: Ver Tela Global

en: View Header Template
pt: Ver Template do Cabeçalho

en: View Page
pt: Ver Página

en: View Split Testing Stats
pt: Ver Estatísticas de Testes A/B

en: View Template
pt: Ver Template

en: View Theme Builder
pt: Ver Theme Builder

en: View Theme Builder Item
pt: Ver Item do Theme Builder

en: Viewport Bottom
pt: Parte inferior da janela de visualização

en: Viewport Enter
pt: Entrada na Viewport

en: Viewport Exit
pt: Saída da Viewport

en: Viewport Height (vh)
pt: Altura da janela de visualização (vh)

en: Viewport Maximum (vmax)
pt: Máximo da janela de visualização (vmax)

en: Viewport Minimum (vmin)
pt: Mínimo da janela de visualização (vmin)

en: Viewport Top
pt: Topo da janela de visualização

en: Viewport Width (vw)
pt: Largura da janela de visualização (vw)

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visible
pt: Visível

en: Wave
pt: Onda

en: Wave 2
pt: Onda 2

en: Waves
pt: Ondas

en: Waves 2
pt: Ondas 2

en: Wavy
pt: Ondulado

en: Website Field
pt: Campo do Site

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Weights
pt: Espessuras

en: WhatsApp
pt: Whatsapp

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
pt: Quando uma altura mínima é definida, o elemento sempre terá uma altura de pelo menos a quantidade definida. Isso substitui os valores menores de altura estática. Ao contrário da altura, a altura mínima não resulta em estouro de conteúdo e permitirá que a altura de seu elemento permaneça dinâmica.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
pt: Quando um visitante clica em um campo de entrada, ele fica focalizado. Você pode escolher uma cor a ser usada para o fundo do campo de entrada enquanto estiver focado.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
pt: Quando um visitante clica em um campo de entrada, ele fica focalizado. Você pode escolher uma cor a ser usada para o texto de entrada enquanto estiver focado.

en: When clicked the module will link to this URL.
pt: Quando clicado, o módulo ligará a este URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
pt: Ao clicar, esta ligação irá direcionar para o URL especificado.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
pt: Quando ativado, uma cor de fundo é adicionada atrás do texto deslizante para torná-lo mais legível em cima de imagens de fundo

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
pt: Quando habilitado, uma sobreposição de cores personalizadas será adicionada acima de sua imagem de fundo e atrás do conteúdo de seu slider.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
pt: Quando ativado, qualquer classe de predefinição existente será removida ao aplicar a predefinição

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
pt: Quando ativado, substitui valores apenas em campos que tenham o mesmo tipo do campo de origem. Quando desativado, substitui valores correspondentes em qualquer tipo de campo.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
pt: Quando ativado, isso adicionará um ícone personalizado ao botão.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
pt: Quando ativado, isso forçará sua imagem a estender 100% da largura da coluna.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
pt: Quando guardar layouts no Divi Cloud, ficam disponíveis em todos os sites que criar.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
pt: Se o campo Nome deve ou não ser incluído no formulário de opção.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
pt: Se o campo Sobrenome deve ou não ser incluído no formulário de opt-in.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
pt: Se o campo Nome deve ou não ser incluído no formulário de inscrição.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
pt: Mostrar ou não a paginação da galeria.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
pt: Se deve ou não mostrar o título e legenda para imagens (se disponível).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
pt: Se deve ou não usar um serviço de proteção contra spam de terceiros, como o Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
pt: Se deve ou não usar um campo único nome no formulário de opt-in.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
pt: Se deve excluir a publicação atual dos resultados (usado quando query_type é post_type, exceto para anexos)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
pt: Se deve ignorar publicações fixas na ordenação dos resultados (usado apenas quando query_type é post_type e post_type é post)

en: While Editing Element
pt: Ao Editar Elemento

en: While In Builder
pt: Enquanto No Builder

en: Widescreen
pt: Ecrã Largo

en: Widget Area
pt: Área de Widgets

en: Width
pt: Largura Máxima

en: Wireframe Mode
pt: Modo de Wireframe

en: Wireframe View
pt: Exibição de Wireframe

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
pt: Wireframe, Desktop, Tablet, Telemóvel, Modo de Clique, Modo de Grelha, Modo de Hover, Zoom

en: Woo Breadcrumbs
pt: Woo migalhas de pão

en: Woo Cart Products
pt: Produtos Woo Cart

en: Woo Cart Totals
pt: Totais do carrinho Woo

en: Woo Checkout Billing
pt: Cobrança Woo Checkout

en: Woo Checkout Details
pt: Detalhes do Woo Checkout

en: Woo Checkout Information
pt: Informações de checkout do Woo

en: Woo Checkout Payment
pt: Pagamento Woo Checkout

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
pt: O módulo de Pagamento do Checkout Woo pode ser usado numa página e não pode ser pré-visualizado.

en: Woo Checkout Shipping
pt: Envio Woo Checkout

en: Woo Notice
pt: Aviso Woo

en: Woo Product Add To Cart
pt: Produto Woo Adicionar ao Carrinho

en: Woo Product Description
pt: Descrição do produto Woo

en: Woo Product Gallery
pt: Galeria de produtos Woo

en: Woo Product Images
pt: Imagens de produtos Woo

en: Woo Product Information
pt: Informações do produto Woo

en: Woo Product Meta
pt: Meta de produtos Woo

en: Woo Product Price
pt: Preço do produto Woo

en: Woo Product Rating
pt: Classificação do produto Woo

en: Woo Product Reviews
pt: Comentários de produtos Woo

en: Woo Product Stock
pt: Estoque de produtos Woo

en: Woo Product Tabs
pt: Guias de produtos Woo

en: Woo Product Title
pt: Título do produto Woo

en: Woo Product Upsell
pt: Upsell de produtos Woo

en: Woo Product Upsells
pt: Upsells De Produto Woo

en: Woo Products
pt: Produtos Woo

en: Woo Related Products
pt: Woo Produtos Relacionados

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
pt[0]: Item %1$s
pt[1]: Itens %1$s

en: WooCommerce must be active for this module to appear
pt: O WooCommerce tem de estar ativo para este módulo aparecer

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
pt: Tamanho de imagem do WordPress a usar para miniaturas (por exemplo, thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
pt: Gostaria de salvar essas fontes e cores para futuros layouts Divi AI?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
pt: Pretende atualizar este atributo em todas estas predefinições também?

en: Wrap
pt: Quebra

en: Wrap Reverse
pt: Quebra Invertida

en: Write & Replace
pt: Escrever e substituir

en: Write Automatically
pt: Escreva automaticamente

en: Write With AI
pt: Escreva com IA

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
pt: Escreva CSS em formato livre usando a palavra-chave %s para ter como alvo este módulo. Ex.: %s

en: X Profile Url
pt: URL do perfil X

en: X-Height (ex)
pt: Altura-X (ex)

en: X-Ray
pt: Raio-X

en: X-Ray Mode
pt: Modo Raio-X

en: Year: %s
pt: Ano: %s

en: Yes
pt: Sim

en: Yes Please!
pt: Sim por favor!

en: You Have Unsaved Changes
pt: Tem Alterações Não Guardadas

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
pt: Está prestes a eliminar um layout global. Isto irá desligar todos os templates que usam este layout global e duplicá-lo no lugar. Tem a certeza de que pretende continuar?

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
pt: Você pode adicionar bordas a qualquer elemento, personalizar sua aparência e atribuir estilos exclusivos a cada borda.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
pt: Pode encontrar a sua Chave de API <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">aqui</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
pt: Você pode escolher cores de fundo exclusivas para alternar quando elas estiverem nos estados aberto e fechado. Escolha a cor de fundo do estado fechado aqui.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
pt: Você pode escolher cores de fundo exclusivas para alternar quando elas estiverem nos estados aberto e fechado. Escolha a cor de fundo do estado aberto aqui.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
pt: Você pode escolher cores de texto exclusivas para alternar os títulos quando eles estão abertos e fechados. Escolha a cor do título do estado fechado aqui.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
pt: Você pode escolher cores de texto exclusivas para alternar os títulos quando eles estão abertos e fechados. Escolha a cor do título do estado aberto aqui.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
pt: Não é possível usar o namespace `divi`. O namespace `divi` está reservado para o módulo incorporado criado pela Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
pt: Você não tem permissão para acessar esta página do Theme Builder.

en: You do not have permission to create posts of this type.
pt: Não tem permissão para criar posts deste tipo.

en: You do not have permission to duplicate this post.
pt: Não tem permissão para duplicar este post.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
pt: Não tem permissão para editar um ou mais posts.

en: You do not have permission to edit this post.
pt: Você não tem permissão para editar este post.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
pt: Não tem permissão para reordenar posts deste tipo.

en: You do not have permission to trash this post.
pt: Não tem permissão para mover este post para o lixo.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
pt: Não tem permissões suficientes para modificar esta categoria.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
pt: Não tem permissões suficientes para modificar esta etiqueta.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
pt: Não tem permissões suficientes para modificar este termo de taxonomia.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
pt: Não tem permissões suficientes para aceder a este conteúdo.

en: You entered the wrong number in captcha.
pt: Introduziu o número errado no captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
pt: Ainda não guardou nenhum item na sua Biblioteca do Divi. Assim que um item for guardado na sua biblioteca, ele aparecerá aqui para uma utilização fácil.

en: You may be interested in&hellip;
pt: Poderá ter interesse em&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
pt: Você precisa estar %1$sconectado%2$s para publicar uma avaliação.

en: You must be a human to submit this form.
pt: Tem de ser humano para enviar este formulário.

en: You must be logged in to checkout.
pt: Tem de iniciar sessão para finalizar a compra.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
pt: Você fez alterações nas configurações da predefinição do grupo <strong>%1$s</strong>. Isso afetará todos os grupos <strong>%1$s</strong> em todo o site. Deseja continuar?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
pt: Fez alterações às definições da predefinição do módulo <strong>%1$s</strong>. Isto afetará todos os módulos <strong>%1$s</strong> em todo o seu site. Deseja continuar?

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
pt: O Título Dinâmico do Seu Post Será Exibido Aqui

en: Your Existing Pages
pt: Suas páginas existentes

en: Your Save Has Failed
pt: Seu save falhou

en: Your Saved Layouts
pt: Carregar Layout

en: Your Title Goes Here
pt: Seu Título Vai Aqui

en: Your cart is currently empty.
pt: O seu carrinho está vazio.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
pt: Seu conteúdo vai aqui. Edite ou remova este texto inline ou nas configurações de Conteúdo do módulo. Você também pode estilizar todos os aspectos deste conteúdo nas configurações de Design do módulo e até aplicar CSS personalizado a este texto nas configurações Avançadas do módulo.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
pt: A sua biografia dinâmica do autor será exibida aqui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
pt: A sua descrição dinâmica da categoria será exibida aqui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
pt: O seu excerto dinâmico do post será exibido aqui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
pt: A sua encomenda

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
pt: Sua página contém alterações que não foram salvas. Se você fechar o construtor sem salvar, essas alterações serão perdidas. Se você gostaria de deixar o construtor e salvar todas as alterações, selecione <strong> Save e Exit</strong>. Se você quiser descartar todas as alterações recentes, escolha <strong> Descartar & Sair</strong>.

en: Your rating
pt: Sua classificação

en: Your review
pt: Sua avaliação

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
pt: Sua sessão foi encerrada. Faça login novamente, atualize esta aba e tente exportar de novo.

en: Z Index
pt: Índice Z

en: Zero-width (ch)
pt: Largura zero (ch)

en: Zig Zag
pt: Ziguezague

en: Zoom
pt: Reduzir

en: Zoom Icon Color
pt: Cor do Ícone de Zoom

en: Zoom In
pt: Aumentar Zoom

en: Zoom Out
pt: Reduzir Zoom

en: Zoom to 25%
pt: Zoom para 25%

en: Zoom to 50%
pt: Zoom para 50%

en: Zoom to 75%
pt: Zoom para 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
pt: \"Criar do Zero\" carrega um layout de página pré-construído do WooCommerce, no qual você pode continuar a construir quando o Divi Builder estiver ativado. A opção \"Padrão\" permite usar o layout de página padrão do WooCommerce.

en: bottom
pt: base

en: by
pt: por

en: by
pt: por

en: by %s
pt: por %s

en: center
pt: centro

en: close Modal
pt: fechar Modal

en: color
pt: cor

en: colors
pt: cores

en: comments
pt: comentários

en: contains
pt: contém

en: cookie
pt: bolacha

en: cookie with
pt: biscoito com

en: css var
pt: var CSS

en: custom field
pt: campo customizado

en: default
pt: padrão

en: delay
pt: atraso

en: does not contain
pt: não contém

en: does not equal
pt: não é igual a

en: e.g., 3n+1
pt: ex.: 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
pt: Selecione uma área de widgets que gostaria de apresentar. Pode criar novas áreas de widgets no separador Aparência > Widgets.

en: enter a %s
pt: introduzir um %s

en: equals
pt: igual a

en: fonts
pt: fontes

en: has been added to cart.
pt: foi adicionado ao carrinho.

en: has no value
pt: não tem valor

en: image
pt: imagem

en: images
pt: imagens

en: invalid payment method
pt: método de pagamento inválido

en: is any value
pt: é qualquer valor

en: is empty
pt: está vazio

en: is equal to
pt: é igual a

en: is greater than
pt: é maior que

en: is less than
pt: é menos de

en: is not empty
pt: não está vazio

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: left
pt: esquerda

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
pt[0]: %s Comentário
pt[1]: %s Comentários

en: numbers
pt: números

en: or
pt: ou

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
pt: O reCAPTCHA v3 retorna uma pontuação entre 0 e 1, onde 1 é muito provavelmente uma boa interação e 0 é muito provavelmente um bot. Com esta configuração você pode escolher a pontuação mínima que deve ser considerada uma boa interação.

en: read more
pt: ler mais

en: read more...
pt: ler mais...

en: right
pt: direita

en: select a %s
pt: selecionar um %s

en: string
pt: cadeia

en: terms data cannot be empty.
pt: Os dados de termos não podem estar vazios.

en: text
pt: texto

en: times
pt: vezes

en: to clear your search filters.
pt: para limpar os seus filtros de pesquisa.

en: top
pt: topo

en: upload an %s
pt: carregar um %s

en: url
pt: URL

en: value
pt: valor

en: {{entity}} Offset
pt: Deslocamento de {{entity}}

en: {{entity}} Per Page
pt: {{entity}} Por Página

en: « Older Entries
pt: « Entradas Mais Antigas
