Divi - en to ro translation catalogue (4388 entries)

en: %1$s %2$s Layout
ro: Aspect %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
ro: Culoare de fundal alternativă %1$s

en: %1$s Archive Page
ro: Pagina De Arhivă %1$s

en: %1$s Attributes
ro: Atribute %1$s

en: %1$s Author
ro: Autor %1$s

en: %1$s Background
ro: Fundal %1$s

en: %1$s Background Color
ro: %1$s Culoarea de fundal

en: %1$s Border Color
ro: %1$s culoarea de frontieră

en: %1$s Border Radius
ro: %1$s limitele raza

en: %1$s Border Width
ro: %1$s Lățime de frontieră

en: %1$s Box Shadow
ro: %1$s Shadow Box

en: %1$s Categories
ro: Categorii %1$s

en: %1$s Comment Count
ro: Număr De Comentarii %1$s

en: %1$s Excerpt
ro: Extras %1$s

en: %1$s Focus Background Color
ro: %1$s Culoarea fundalului focalizat

en: %1$s Icon
ro: %1$s icoană

en: %1$s Icon Color
ro: %1$s pictograma de Culoare

en: %1$s Icon Placement
ro: %1$s icoana de cazare

en: %1$s Letter Spacing
ro: %1$s Spațiu litere

en: %1$s Line Height
ro: %1$s Înălțime linie

en: %1$s Link
ro: Link %1$s

en: %1$s Modified Date
ro: Data Modificării %1$s

en: %1$s Name
ro: Nume %1$s

en: %1$s Publish Date
ro: Data Publicării %1$s

en: %1$s Relationship
ro: Relația %1$s

en: %1$s Tags
ro: Etichete %1$s

en: %1$s Text Alignment
ro: Alinierea textului %1$s

en: %1$s Text Color
ro: %1$s Culoare text

en: %1$s Text Size
ro: %1$s Dimensiunea textului

en: %1$s Title
ro: Titlu %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
ro: %1$s În %2$s Specific(ă)

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
ro[0]: %1$s recenzie pentru %2$s
ro[1]: %1$s recenzii pentru %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
ro: %1$s Cu %2$s Specific(ă)

en: %1$s/Archive Title
ro: Titlu %1$s/Arhivă

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
ro: %1$s: Valoarea nu poate depăși %2$d caractere.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
ro: %1$s: Valoarea trebuie să aibă cel puțin %2$d caractere.

en: %1s %2s Alignment
ro: Aliniere %1s %2s

en: %1s Margin
ro: Margine %1s

en: %1s Padding
ro: Spațiere Interioară %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
ro: Timp estimat rămas pentru %2$s: %1$d min

en: %d image From Unsplash
ro: Imagine %d De La Unsplash

en: %d selected
ro: %d selectate

en: %s Admin Label
ro: Etichetă Admin %s

en: %s Alignment
ro: Aliniere %s

en: %s Animation
ro: Animație %s

en: %s Animation Delay
ro: Întârziere Animație %s

en: %s Animation Direction
ro: Direcție Animație %s

en: %s Animation Duration
ro: Durată Animație %s

en: %s Animation Intensity
ro: Intensitate Animație %s

en: %s Animation Repeat
ro: Repetare Animație %s

en: %s Animation Speed Curve
ro: Curbă Viteză Animație %s

en: %s Animation Starting Opacity
ro: Opacitate Inițială Animație %s

en: %s Animation Style
ro: Stil Animație %s

en: %s Background
ro: Fundal %s

en: %s Background Color
ro: Culoare Fundal %s

en: %s Background Image
ro: %s Imagine De Fundal

en: %s Background Image Blend
ro: %s Amestec Imagine De Fundal

en: %s Background Image Position
ro: Poziție Imagine De Fundal %s

en: %s Background Image Repeat
ro: Repetare Imagine De Fundal %s

en: %s Background Image Size
ro: Dimensiune Imagine De Fundal %s

en: %s Background Mask
ro: %s Mască Fundal

en: %s Background Pattern
ro: %s Model Fundal

en: %s Background Video Height
ro: %s Înălțime Video De Fundal

en: %s Background Video MP4
ro: %s Video De Fundal MP4

en: %s Background Video Webm
ro: %s Video De Fundal Webm

en: %s Background Video Width
ro: %s Lățime Video De Fundal

en: %s Blend
ro: %s Amestecare

en: %s Blur
ro: %s Estompare

en: %s Border
ro: Chenar %s

en: %s Border Color
ro: %s Culoare Chenar

en: %s Border Radius
ro: %s Rază Colțuri

en: %s Border Style
ro: %s Stil Chenar

en: %s Border Styles
ro: %s Stiluri Chenar

en: %s Border Weight
ro: Grosime Bordură %s

en: %s Border Width
ro: %s Grosime Chenar

en: %s Bottom Sticky Limit
ro: Limită Inferioară Sticky %s

en: %s Box Shadow
ro: Umbră Casetă %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
ro: %s Intensitate Estompare Umbră Casetă

en: %s Box Shadow Horizontal Position
ro: %s Poziție Orizontală Umbră Casetă

en: %s Box Shadow Position
ro: %s Poziție Umbră Casetă

en: %s Box Shadow Spread Strength
ro: %s Intensitate Extindere Umbră Casetă

en: %s Box Shadow Vertical Position
ro: %s Poziție Verticală Umbră Casetă

en: %s Breakpoint
ro: Breakpoint %s

en: %s Brightness
ro: %s Luminozitate

en: %s Button
ro: Buton %s

en: %s CSS Class
ro: Clasă CSS %s

en: %s CSS ID
ro: ID CSS %s

en: %s Color
ro: Culoare %s

en: %s Conditions
ro: Condiții %s

en: %s Custom CSS
ro: CSS Personalizat %s

en: %s Default Preset
ro: Presetare Implicită %s

en: %s Disable on
ro: %s Dezactivează pe

en: %s Element Label
ro: Etichetă Element %s

en: %s Filters
ro: Filtre %s

en: %s Font Size
ro: Dimensiune Font %s

en: %s Font Style
ro: %s Stil Font

en: %s Font Weight
ro: %s Grosime Font

en: %s Gradient Direction
ro: Direcție Gradient %s

en: %s Gradient Length
ro: Lungime Gradient %s

en: %s Gradient Position
ro: Poziție Gradient %s

en: %s Gradient Stops
ro: Opriri Gradient %s

en: %s Gradient Type
ro: Tip Gradient %s

en: %s Heading Level
ro: %s Nivel Titlu

en: %s Height
ro: Înălțime %s

en: %s Horizontal Offset
ro: Decalaj Orizontal %s

en: %s Horizontal Overflow
ro: Depășire Orizontală %s

en: %s Hue
ro: %s Nuanță

en: %s ID & Classes
ro: ID Și Clase %s

en: %s Icon
ro: %s Pictogramă

en: %s Icon Color
ro: %s Culoare Pictogramă

en: %s Icon Placement
ro: %s Plasare Pictogramă

en: %s Image Height
ro: Înălțime Imagine %s

en: %s Image Horizontal Offset
ro: Decalaj Orizontal Imagine %s

en: %s Image Vertical Offset
ro: Decalaj Vertical Imagine %s

en: %s Image Width
ro: Lățime Imagine %s

en: %s Interactions
ro: Interacțiuni %s

en: %s Invert
ro: %s Inversare

en: %s Item Indent
ro: Indentare Element %s

en: %s Letter Spacing
ro: %s Spațiere Litere

en: %s Line Color
ro: %s Culoare Linie

en: %s Line Height
ro: %s Înălțime Linie

en: %s Line Style
ro: %s Stil Linie

en: %s Link
ro: Link %s

en: %s Link Target
ro: Destinație Link pentru %s

en: %s Link URL
ro: Link URL pentru %s

en: %s Margin
ro: Margine %s

en: %s Mask Aspect Ratio
ro: %s Raport De Aspect Mască

en: %s Mask Blend Mode
ro: %s Mod De Amestec Mască

en: %s Mask Color
ro: %s Culoare Mască

en: %s Mask Height
ro: %s Înălțime Mască

en: %s Mask Horizontal Offset
ro: %s Deplasare Orizontală Mască

en: %s Mask Position
ro: %s Poziție Mască

en: %s Mask Size
ro: %s Dimensiune Mască

en: %s Mask Transform
ro: %s Transformare Mască

en: %s Mask Vertical Offset
ro: %s Deplasare Verticală Mască

en: %s Mask Width
ro: %s Lățime Mască

en: %s Max Height
ro: Înălțime Maximă %s

en: %s Max Width
ro: Lățime Maximă %s

en: %s Min Height
ro: Înălțime Minimă %s

en: %s Module
ro: Modul %s

en: %s Motion Effect Trigger
ro: Declanșator Efect De Mișcare %s

en: %s Name
ro: Nume %s

en: %s Not Supported
ro: %s Neacceptat

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
ro: Decalaj Față De Elementele Sticky Din Jur %s

en: %s Offset Origin
ro: Origine Decalaj %s

en: %s Opacity
ro: %s Opacitate

en: %s Padding
ro: Spațiere Interioară %s

en: %s Parallax Method
ro: %s Metodă Parallax

en: %s Pattern Blend Mode
ro: %s Mod De Amestec Model

en: %s Pattern Color
ro: %s Culoare Model

en: %s Pattern Height
ro: %s Înălțime Model

en: %s Pattern Horizontal Offset
ro: %s Deplasare Orizontală Model

en: %s Pattern Repeat
ro: %s Repetare Model

en: %s Pattern Repeat Origin
ro: %s Origine Repetare Model

en: %s Pattern Size
ro: %s Dimensiune Model

en: %s Pattern Transform
ro: %s Transformare Model

en: %s Pattern Vertical Offset
ro: %s Deplasare Verticală Model

en: %s Pattern Width
ro: %s Lățime Model

en: %s Placeholder Text
ro: Text Substituent %s

en: %s Position
ro: Poziție %s

en: %s Preset
ro: %s Presetat

en: %s Preset 1
ro: Preset %s 1

en: %s Presets
ro: %s presetări

en: %s Relationship
ro: Relație %s

en: %s Repeat Gradient
ro: Repetă Gradientul %s

en: %s Saturate
ro: %s Saturație

en: %s Scroll Effects
ro: Efecte La Derulare %s

en: %s Scroll Transform Effects
ro: Efecte De Transformare La Derulare %s

en: %s Settings
ro: %s Setări

en: %s Shadow Color
ro: %s Culoare Umbră

en: %s Size
ro: Dimensiune %s

en: %s Sizing
ro: Dimensionare %s

en: %s Spacing
ro: Spațiere %s

en: %s State
ro: Stare %s

en: %s Sticky Bottom Offset
ro: Decalaj Inferior Sticky %s

en: %s Sticky Position
ro: Poziție Sticky %s

en: %s Sticky Top Offset
ro: Decalaj Sticky Sus %s

en: %s Style
ro: Stil %s

en: %s Style Position
ro: %s Poziție Stil

en: %s Style Type
ro: %s Tip Stil

en: %s Text
ro: Text %s

en: %s Text Alignment
ro: %s Aliniere Text

en: %s Text Color
ro: %s Culoare Text

en: %s Text Shadow
ro: Umbra Textului %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
ro: Intensitate Estompare Umbra Textului %s

en: %s Text Shadow Color
ro: Culoare Umbra Textului %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
ro: Lungime Orizontală Umbra Textului %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
ro: Lungime Verticală Umbra Textului %s

en: %s Text Size
ro: %s Dimensiune Text

en: %s Toggle Gradient
ro: Comută Gradient %s

en: %s Toggle Mask
ro: %s Activează/Dezactivează Masca

en: %s Toggle Pattern
ro: %s Activează/Dezactivează Modelul

en: %s Top Sticky Limit
ro: Limită Superioară Sticky %s

en: %s Transform
ro: Transformare %s

en: %s Transforms
ro: Transformări %s

en: %s Transition
ro: Tranziție %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
ro: Tranziție Între Stilurile Implicit Și Sticky %s

en: %s Transition Delay
ro: Întârziere Tranziție %s

en: %s Transition Duration
ro: Durată Tranziție %s

en: %s Transition Speed Curve
ro: Curbă Viteză Tranziție %s

en: %s Use Parallax Effect
ro: %s Folosește Efect Parallax

en: %s Vertical Offset
ro: Decalaj Vertical %s

en: %s Vertical Overflow
ro: Depășire Verticală %s

en: %s Visibility
ro: Vizibilitate %s

en: %s Weight
ro: Grosime %s

en: %s Width
ro: Lățime %s

en: %s Z Index
ro: Index Z %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
ro: %s primesc o bordură pentru a le separa de textul obișnuit. Alege o culoare pentru acea bordură.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
ro: %s primesc o bordură pentru a le separa de textul obișnuit. Poți mări sau micșora grosimea acelei borduri folosind această setare.

en: %s by %s
ro: %s de %s

en: %s quantity
ro: Cantitate %s

en: %s result
ro: %s rezultat

en: %s: The field is required.
ro: %s: Câmpul este obligatoriu.

en: %s: The selected value is invalid.
ro: %s: Valoarea selectată este invalidă.

en: %s: The selected value is not exist.
ro: %s: Valoarea selectată nu există.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
ro: %s: Valoarea poate conține doar litere și numere.

en: %s: The value may only contain letters.
ro: %s: Valoarea poate conține doar litere.

en: %s: The value may only contain numbers.
ro: %s: Valoarea poate conține doar numere.

en: %s: The value must be a valid email address.
ro: %s: Valoarea trebuie să fie o adresă de e-mail validă.

en: &laquo; Older Entries
ro: &laquo; Intrări Mai Vechi

en: (Copy)
ro: (Copie)

en: (estimated for %s)
ro: (estimat pentru %s)

en: + Select Category, Tags, ...
ro: + Selectează Categorie, Etichete, ...

en: + Select posts
ro: + Selectează articole

en: , Reset after
ro: , Resetează după

en: 0 Comments
ro: 0 Comentarii

en: 0 comments
ro: 0 comentarii

en: 0 items
ro: 0 articole

en: 1 Column
ro: 1 Coloană

en: 1 Comment
ro: 1 Comentariu

en: 1 comment
ro: 1 comentariu

en: 2 Column
ro: 2 Coloana

en: 2 Columns
ro: 2 Coloane

en: 3 Columns
ro: 3 Coloane

en: 3D Diamonds
ro: Diamante 3D

en: 4 Columns
ro: 4 Coloane

en: 404 Error Page
ro: Pagina de Eroare 404

en: 404 Page
ro: Pagina 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
ro: Paginile de eroare 404 nu au setări de pagină editabile.

en: 5 Columns
ro: 5 Coloane

en: 6 Columns
ro: 6 Coloane

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
ro: <p class="description">Selectează un meniu care să fie folosit în modul. <a href="%s" target="_blank">Click aici pentru a crea un meniu nou</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentarii Mai Vechi

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
ro: <strong>Woo Billing Address Module</strong> și <strong>Woo Shipping Address Module</strong> trebuie adăugate pe această pagină pentru a permite utilizatorilor să trimită comenzi.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
ro: <strong>Woo Billing Address Module</strong> trebuie adăugat pe această pagină pentru a permite utilizatorilor să trimită comenzi.

en: A Module
ro: Un Modul

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
ro: Este necesar un modul Conținut Articol pentru a adăuga conținut unic în șablonul Theme Builder. După ce un modul Conținut Articol a fost adăugat la șablon, veți putea adăuga conținut unic pentru fiecare articol în acea zonă, folosind șablonul.

en: A Row
ro: Un Rând

en: A Section
ro: O Secțiune

en: A Specific URL Parameter
ro: Un parametru URL specific

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
ro: Există o copie de rezervă pentru Theme Builder care este mai nouă decât versiunea pe care o vizualizați în prezent. Această copie de rezervă a fost creată în timpul sesiunii anterioare de editare, dar nu ați salvat-o niciodată. Doriți să restaurați această copie de rezervă și să continuați editarea de unde ați rămas?

en: A global color can't equal itself
ro: O culoare globală nu poate fi egală cu ea însăși

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
ro: Un nume de asociat contului când este afișat în câmpul de selectare a contului.

en: A valid URL should start with a #
ro: Un URL valid trebuie să înceapă cu un #

en: ACF Groups
ro: Grupuri ACF

en: AI Agent
ro: Agent AI

en: AI Image
ro: Imagine AI

en: AI Quick Action
ro: Acțiune Rapidă AI

en: Above
ro: Deasupra

en: Above Title
ro: Deasupra titlului

en: Absolute
ro: Absolut

en: Accordion
ro: Acordeon

en: Accordion Item
ro: Element Acordeon

en: Accordion Items
ro: Elemente Acordeon

en: Accordions
ro: acordeoane

en: Account
ro: Cont

en: Account Link URL
ro: Adresa URL a contului de conectare

en: Account Name
ro: Numele Contului

en: Action
ro: Secțiune

en: Action Icons On Hover
ro: Pictograme De Acțiune La Hover

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate Preset
ro: Activați presetarea

en: Active Groups
ro: Grupuri Active

en: Active Link Color
ro: Culoare legătură activă

en: Active Menu Link
ro: Link Meniu Activ

en: Active Portfolio Filter
ro: Filtru activ portofoliu

en: Active Tab
ro: Filă activă

en: Active Tab Background Color
ro: Culoare fundal filă activă

en: Active Tab Text
ro: Text Filă Activă

en: Active Tab Text Color
ro: Culoare text activ tab

en: Actual Size
ro: Zona Rezidentiala

en: Add
ro: Adaugă

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Add API Key
ro: Adaugă Cheie API

en: Add Attribute
ro: Adaugă Atribut

en: Add Audio
ro: Adaugă Audio

en: Add Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Add Background Gradient
ro: Gradient fundal

en: Add Background Image
ro: Imagine de fundal

en: Add Background Mask
ro: Adăugați mască de fundal

en: Add Background Pattern
ro: Adăugați un model de fundal

en: Add Background Video
ro: Setare ca Video de Fundal

en: Add Canvas
ro: Adaugă Canvas

en: Add Checkbox
ro: Adaugă Casetă De Bifare

en: Add Column
ro: Adaugă Coloană

en: Add Condition
ro: Adăugați o condiție

en: Add Cookie
ro: Adaugă Cookie

en: Add Custom Body
ro: Adaugă Conținut Principal Personalizat

en: Add Custom Footer
ro: Adaugă Subsol Personalizat

en: Add Custom Header
ro: Adaugă Antet Personalizat

en: Add Element
ro: Adaugă Element

en: Add Element Above
ro: Adaugă Element Deasupra

en: Add Element Below
ro: Adaugă Element Dedesubt

en: Add Element Inside
ro: Adaugă Element În Interior

en: Add From Library
ro: Adaugă din Bibliotecă

en: Add From Sets Library
ro: Adaugă Din Biblioteca De Seturi

en: Add Fullwidth Section
ro: Adaugă Secțiune Pe Lățime Completă

en: Add Gallery Images
ro: Imagini Galerie

en: Add Global Body
ro: Adaugă Conținut Principal Global

en: Add Global Color
ro: Adăugați culoare globală

en: Add Global Font
ro: Adaugă Font Global

en: Add Global Footer
ro: Adaugă Subsol Global

en: Add Global Header
ro: Adaugă Antet Global

en: Add Global Image
ro: Adaugă Imagine Globală

en: Add Global Link
ro: Adaugă Link Global

en: Add Global Number
ro: Adaugă Număr Global

en: Add Global Text
ro: Adaugă Text Global

en: Add Grid Offset Rule
ro: Adaugă Regulă De Decalaj A Grilei

en: Add Image
ro: Imagine

en: Add Interaction
ro: Adaugă Interacțiune

en: Add Layout
ro: Adaugă Layout

en: Add Media
ro: Adaugă Media

en: Add Meta Query
ro: Adaugă Interogare Meta

en: Add Module
ro: Adaugă Modul

en: Add New
ro: Adaugă Nou

en: Add New %s
ro: Adaugă %s nou

en: Add New %s Or Row
ro: Adaugă %s Nou Sau Rând

en: Add New Body Template
ro: Adaugă Șablon Nou Pentru Conținutul Principal

en: Add New Footer Template
ro: Adaugă Șablon Nou Pentru Subsol

en: Add New Fullwidth Row
ro: Adaugă Rând Nou Pe Lățime Completă

en: Add New Global Canvas
ro: Adaugă Pânză Globală Nouă

en: Add New Header Template
ro: Adaugă Șablon Nou Pentru Antet

en: Add New Item
ro: Adăugare Articol Nou

en: Add New Module
ro: Adaugă Modul Nou

en: Add New Module Or Row
ro: Adaugă Modul Nou Sau Rând

en: Add New Preset
ro: Adăugați o nouă presetare

en: Add New Row
ro: Adaugă Rând Nou

en: Add New Section
ro: Adaugă Secțiune Nouă

en: Add New Template
ro: Adaugă Șablon Nou

en: Add New Theme Builder
ro: Adaugă Theme Builder Nou

en: Add New Theme Builder Item
ro: Adaugă Element Nou În Theme Builder

en: Add Page
ro: Adaugă Pagină

en: Add Placeholder Content To New Modules
ro: Adăugați conținut pentru locații noi în module

en: Add Preset
ro: Adaugă Presetare

en: Add Radio
ro: Adaugă Buton Radio

en: Add Regular Section
ro: Adaugă Secțiune Obișnuită

en: Add Specialty Section
ro: Adăugare Secțiunea Specialitate

en: Add To Category
ro: Adaugă La Categorie

en: Add To Tags
ro: Adaugă La Etichete

en: Add Video
ro: Video

en: Add a review
ro: Adaugă o recenzie

en: Add custom HTML after the element wrapper.
ro: Adaugă HTML personalizat după învelișul elementului.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
ro: Adaugă HTML personalizat înaintea învelișului elementului.

en: Add from Library
ro: Adaugă din Bibliotecă

en: Add to %1$s Library
ro: Adaugă În Biblioteca %1$s

en: Add to Categories
ro: Adaugă la Categorii

en: Add to Library
ro: Adaugă În Bibliotecă

en: Add to Tags
ro: Adaugă la Etichete

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
ro: Adăugați două sau mai multe opriri de culoare pe fundalul gradient. Fiecare oprire poate fi trasă în orice poziție a barei de gradient. De la fiecare oprire de culoare la următoarea culoarea este interpolată într-un gradient neted.

en: Add/Delete Item
ro: Adăugare/Ștergere Element

en: Added %s
ro: %s Adăugat

en: Added Column
ro: Coloană Adăugată

en: Added Flex Column
ro: Coloană Flex Adăugată

en: Added Flex Grid
ro: Grilă Flex Adăugată

en: Added Group Preset
ro: Preset de Grup Adăugat

en: Added Module Preset
ro: Preset de Modul Adăugat

en: Added Row
ro: Rând Adăugat

en: Added Specialty Section
ro: Secțiune Specială Adăugată

en: Added template
ro: Șablon adăugat

en: Additional Information
ro: Informații Suplimentare

en: Additional information
ro: Informații suplimentare

en: Address Line 2
ro: Adresă, Linia 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
ro: Ajustează cât de sensibilă este mișcarea oglindită la poziția mouse-ului

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
ro: Ajustați stilul de fundal al butonului personalizând culoarea fundalului, gradientul și imaginea.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
ro: Ajustați stilul de fundal al acestui element personalizând culoarea fundalului, gradientul, imaginea, videoclipul, modelul și masca.

en: Adjust the height of the featured image.
ro: Reglați înălțimea imaginii prezentate.

en: Adjust the height of the person's portrait photo within the testimonial.
ro: Ajustați înălțimea fotografiei portretului persoanei în cadrul mărturiei.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
ro: Ajustează spațierea orizontală dintre elementele copil. Această distanță se aplică între coloane atât în aspecte flex, cât și grid.

en: Adjust the max height of the featured image.
ro: Reglați înălțimea maximă a imaginii prezentate.

en: Adjust the max width of the featured image.
ro: Reglați lățimea maximă a imaginii prezentate.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
ro: Ajustează dimensiunea săgeților caruselului.

en: Adjust the size of the dot navigation.
ro: Ajustați dimensiunea navigării cu puncte.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
ro: Ajustează distanța dintre fiecare coloană din acest rând.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
ro: Ajustează spațierea verticală dintre elementele copil. Acest spațiu se aplică între rânduri atât în layout-urile flex, cât și în cele grid.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
ro: Ajustați lățimea conținutului în interiorul blocului.

en: Adjust the width of the featured image.
ro: Reglați lățimea imaginii prezentate.

en: Adjust the width of the image within the table.
ro: Reglați lățimea imaginii în tabel.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
ro: Ajustarea filtrului în tonuri de gri vă va permite să modificați saturația de culoare a hărții.

en: Admin Label
ro: Etichetă Administrator

en: Advanced
ro: Avansate

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: After
ro: După

en: After Every 10th Action
ro: După fiecare a zecea acțiune

en: After Every 20th Action
ro: După fiecare acțiune a 20-a

en: After Every 30th Action
ro: După fiecare a 30-a acțiune

en: After Every 40th Action
ro: După fiecare acțiune a 40-a

en: After Every Action
ro: După fiecare acțiune

en: After Image
ro: Imagine După

en: After Label
ro: Etichetă După

en: After Number of Times
ro: După numărul de ori

en: Alert
ro: Alertă

en: Align Columns
ro: Aliniere Coloane

en: Align Content
ro: Aliniere Conținut

en: Align Items
ro: Aliniere Elemente

en: Align Self
ro: Aliniere Proprie

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
ro: Aliniază elementele grid în interiorul celulelor lor pe orizontală. Controlează cum sunt poziționate elementele pe axa inline (rând) în aria lor de grid, oferind opțiuni precum început, centru, sfârșit și întindere.

en: Align image to the left, right or center.
ro: Aliniați imaginea la stânga, la dreapta sau la centru.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
ro: Aliniați %1$s la stânga, la dreapta, la centru sau la justificare.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
ro: Aliniază %s la stânga, dreapta, centru sau justificat.

en: Align the module to the left, right or center.
ro: Aliniați modulul la stânga, la dreapta sau la centru.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
ro: Aliniază acest element pe orizontală în celula sa din grilă.

en: Align this item within its grid cell vertically.
ro: Aliniază acest element pe verticală în celula sa din grilă.

en: Align to the left, right, center or justify.
ro: Aliniază la stânga, dreapta, centru sau justificat.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
ro: Aliniază butonul la stânga, la dreapta sau pe centru în modul.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
ro: Aliniați butonul spre stânga, spre dreapta sau spre centru al modulului.

en: Alignment
ro: Aliniere

en: All
ro: Toate

en: All
ro: Toate

en: All %1$s
ro: Toate %1$s

en: All %1$s Pages
ro: Toate Paginile %1$s

en: All Archive Pages
ro: Toate Paginile De Arhivă

en: All Attributes
ro: Toate Atributele

en: All Author Pages
ro: Toate Paginile De Autor

en: All Body Templates
ro: Toate Șabloanele Pentru Conținutul Principal

en: All Borders
ro: Toate Chenarele

en: All Categories
ro: Toate Categoriile

en: All Containers
ro: Toate Containerele

en: All Date Pages
ro: Toate Paginile De Dată

en: All Day
ro: Toată ziua

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ro: Toți utilizatorii Divi pot stoca gratuit până la %s elemente în Divi Cloud. Pentru a salva mai multe elemente în cloud și a debloca stocare nelimitată, faceți upgrade la abonamentul Divi Cloud chiar azi. Dacă realizați site-uri Divi ca profesie, Divi Cloud este un add-on excelent și un mare economisitor de timp. O să vă placă!

en: All Elements
ro: Toate Elementele

en: All Footer Templates
ro: Toate Șabloanele De Subsol

en: All Header Templates
ro: Toate Șabloanele De Antet

en: All Modified Fields
ro: Toate Câmpurile Modificate

en: All Modules
ro: Toate modulele

en: All Option Groups
ro: Toate Grupurile De Opțiuni

en: All Presets
ro: Toate Presetările

en: All Templates
ro: Toate Șabloanele

en: All Theme Builder Items
ro: Toate Elementele Theme Builder

en: All Theme Builders
ro: Toate Theme Builders

en: All Variables
ro: Toate Variabilele

en: All available options selected
ro: Toate opțiunile disponibile sunt selectate

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
ro: Tot conținutul creat în Divi Builder va fi pierdut. Conținutul anterior va fi restaurat. Doriți să continuați?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
ro: Tot conținutul de pe pagina actuală se va pierde. Vreți să continuați?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
ro: Toate setările actuale ale rolului vor fi resetate la valorile implicite. Doriți să continuați?

en: All options selected. Type to add custom tags.
ro: Toate opțiunile sunt selectate. Tastează pentru a adăuga etichete personalizate.

en: All values must have units
ro: Toate valorile trebuie să aibă unități

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
ro: Toate videoclipurile ar trebui încărcate în ambele formate .MP4 .WEBM pentru a asigura o compatibilitate maximă în toate browserele. Încărcați versiunea .MP4 aici.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
ro: Toate videoclipurile ar trebui încărcate în ambele formate .MP4 .WEBM pentru a asigura o compatibilitate maximă în toate browserele. Încărcați versiunea .WEBM aici.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
ro: Permiteți ca video-ul să poate fi oprit de alți utilizatori atunci când pornesc redarea

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
ro: Permiteți ca video-ul să poate fi oprit de alți utilizatori atunci când pornesc redarea

en: Allowed Symbols
ro: Simboluri permise

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
ro: Doar alfanumeric (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
ro: Salvează Și Toate Cele %d Module ca Elemente Individuale

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
ro: Salvează Și Toate Cele %d Rânduri ca Elemente Individuale

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
ro: Salvează Și Toate Cele %d Secțiuni ca Elemente Individuale

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
ro: Un link activ este pagina în curs de vizitare. Puteți alege o culoare care să fie aplicată legăturilor active pentru a le diferenția de celelalte linkuri.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
ro: A apărut o eroare la salvarea setărilor Global Presets. Diverse probleme pot duce la eșecul unei salvari, cum ar fi lipsa resurselor serverului, blocajele firewall-ului sau conflictele de pluginuri sau configurarea greșită a serverului. Puteți încerca să salvați din nou făcând clic pe Încercați din nou sau puteți descărca o copie de rezervă a setărilor implicite nesalvate făcând clic pe Descărcare backup. O copie de rezervă poate fi utilă atunci când contactați echipa noastră de asistență.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
ro: A apărut o eroare la salvarea paginii tale. Diverse probleme pot determina eșecul unei salvări, precum lipsa resurselor serverului, blocajele firewall, conflictele plugin sau configurarea eronată a serverului. Poți încerca să salvezi din nou apăsând Înceracă Din Nou sau poți descărca o copie a paginii tale nesalvate apăsând Descarcă Copie. Copiile pot fi recuperate utilizând sistemul de portabilitate la următoarea editare a paginii tale.

en: An error occurred while processing the shortcode.
ro: A apărut o eroare la procesarea shortcode-ului.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
ro: A apărut o eroare la încărcarea fișierului de font. Am detectat că extensia PHP „fileinfo” nu este încărcată pe serverul dvs. Activarea extensiei poate ajuta.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
ro: O introducere în modulul Fullwidth Menu

en: An introduction to the Menu module
ro: O introducere în modulul Meniu

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
ro: A apărut o eroare necunoscută la încărcarea fișierului de font. Încercați din nou.

en: And %1$s More
ro: Și Încă %1$s

en: Animation
ro: Animație

en: Animation Delay
ro: Animație

en: Animation Direction
ro: Direcție gradient

en: Animation Duration
ro: Animație

en: Animation Intensity
ro: Animație

en: Animation Repeat
ro: Animație

en: Animation Speed
ro: Viteza Animației

en: Animation Speed Curve
ro: Animație

en: Animation Starting Opacity
ro: Animație Începând cu opacitatea

en: Animation Style
ro: Animație

en: Annually
ro: Anual

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
ro: Documentația de configurare a contului de furnizor anti-spam

en: Any
ro: Oricare

en: Any %1$s Link
ro: Orice Link %1$s

en: Any URL Parameter
ro: Orice parametru URL

en: App View
ro: Vizualizare Aplicație

en: Append Above
ro: Atașează Deasupra

en: Append Below
ro: Atașează Dedesubt

en: Append To Main Canvas
ro: Atașează La Canvasul Principal

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
ro: Aplică „Decalaj Sticky” celui mai apropiat Element Sticky deasupra sau dedesubtul acestui element.

en: Apply Changes
ro: Aplică Modificările

en: Apply Motion Effects To Child Elements
ro: Aplicați efecte de mișcare la elementele copil

en: Apply Structure Template
ro: Aplică Șablon De Structură

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
ro: Aplică o înclinare verticală sau orizontală elementului, întinzându-l în oricare direcție.

en: Apply coupon
ro: Aplică cupon

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
ro: Aplicați „Sticky Offset” la cel mai apropiat element Sticky deasupra sau sub acest element

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
ro: Aplicarea filtrului în tonuri de gri va schimba culorile hărții în alb și negru.

en: Arch
ro: Arc

en: Archive Pages
ro: Pagini De Arhivă

en: Are You Sure?
ro: Esti sigur?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
ro: Sigur vrei să ștergi presetarea „%s”? Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
ro: Sigur vrei să muți „%s” la coș?

en: Are you sure?
ro: Ești sigur(ă)?

en: Arrow
ro: Săgeți

en: Arrow 2
ro: Săgeți

en: Arrow 3
ro: Săgeți

en: Arrow Position
ro: Poziție Săgeți

en: Arrow Size
ro: Dimensiune Săgeată

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Artist Name
ro: Nume Artist

en: Ascending
ro: Crescător

en: Ask me anything about building your page.
ro: Întreabă-mă orice despre construirea paginii tale.

en: Assign As Default
ro: Setează Ca Implicit

en: Assign Preset as Default
ro: Atribuiți presetarea ca implicită

en: Assign Presets
ro: Atribuie Presetări

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
ro: Atribuiți un ID CSS unic elementului care poate fi folosit pentru a atribui stiluri personalizate CSS din interiorul temei copilului sau din interiorul intrărilor CSS personalizate ale Divi.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
ro: Atribuiți oricare număr de clase CSS elementului, separate prin spații, care pot fi utilizate pentru a atribui stiluri personalizate CSS din interiorul temei copilului dvs. sau din interiorul intrărilor CSS personalizate ale Divi.

en: Assigned layout to template
ro: Aspect asignat șablonului

en: Asymmetric
ro: Asimetric

en: Asymmetric 2
ro: Asimetric 2

en: Asymmetric 3
ro: Asimetric 3

en: Asymmetric 4
ro: Asimetric 4

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attribute Body
ro: Corp de atribut

en: Attribute Name
ro: Nume Atribut

en: Attribute Row
ro: Rând de atribute

en: Attribute Text
ro: Text Atribute

en: Attribute Title
ro: Titlul atributului

en: Attribute Type To Extend
ro: Tip De Atribut De Extins

en: Attribute Value
ro: Valoare Atribut

en: Attribute name is required.
ro: Numele atributului este obligatoriu.

en: Attributes
ro: Atribute

en: Audio Content
ro: Conținut audio

en: Audio Cover Art
ro: Imagine audio

en: Audio File
ro: Fișier audio

en: Audio Meta
ro: Metadate audio

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
ro: de %1$s

en: Audio Title
ro: Titlu Audio

en: Audios
ro: fișiere audio

en: Authentication Required
ro: Autentificare Necesară

en: Author
ro: Autor

en: Author Archive Page
ro: Pagina De Arhivă A Autorului

en: Author Bio
ro: Biografia Autorului

en: Author Page Link
ro: Link Către Pagina Autorului

en: Author Profile Picture
ro: Poză De Profil A Autorului

en: Author Text
ro: Text Autor

en: Author Website
ro: Site-Ul Autorului

en: Author details can be modified from the user profile page.
ro: Detaliile autorului pot fi modificate din pagina de profil a utilizatorului.

en: Auto Height Rows
ro: Rânduri Cu Înălțime Automată

en: Auto Width Columns
ro: Coloane Cu Lățime Automată

en: Automatic Animation
ro: Animație Automată

en: Automatic Animation Speed (in ms)
ro: Viteză Animație Automată(în milisecunde)

en: Automatic Carousel Rotation
ro: Rotație Automată Carusel

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
ro: Viteza de Rotație Automată Carusel (în milisecunde)

en: Automatic Rotation
ro: Rotire Automată

en: Automatic Rotation Speed
ro: Viteza Rotirii Automate

en: Available on backorder
ro: Disponibil la precomandă

en: Average
ro: Mediu

en: Back To Preset Manager
ro: Înapoi La Managerul de Presetări

en: Back to parent
ro: Înapoi la părinte

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Background Gradient
ro: Gradient fundal

en: Background Image
ro: Imagine de fundal

en: Background Image Blend
ro: Amestecare imagini fundal

en: Background Image Height
ro: Înălțimea imaginii de fundal

en: Background Image Horizontal Offset
ro: Imagine de fundal Offset orizontal

en: Background Image Position
ro: Imaginea De Fundal Poziția

en: Background Image Repeat
ro: Repetare imagine fundal

en: Background Image Size
ro: Imaginea De Fundal, Dimensiunea

en: Background Image Vertical Offset
ro: Imagine de fundal Offset vertical

en: Background Image Width
ro: Lățimea imaginii de fundal

en: Background Mask
ro: Mască de fundal

en: Background Overlay Color
ro: Culoare acoperire fundal

en: Background Pattern
ro: Model de fundal

en: Background Preview:
ro: Previzualizare Fundal:

en: Background Settings
ro: Setări Fundal

en: Background Video
ro: Video de Fundal .MP4

en: Background Video Height
ro: Înălțimea Video-ului de Fundal

en: Background Video MP4
ro: Video de Fundal .MP4

en: Background Video Webm
ro: Video de Fundal .WEBM

en: Background Video Width
ro: Lățimea Video-ului de Fundal

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
ro: Imaginile de fundal pot fi amestecate cu culoarea de fundal, îmbinând cele două și creând efecte unice.

en: Backup Exists
ro: Există O Copie De Rezervă

en: Backward
ro: Înapoi

en: Bar Background Color
ro: Culoare Fundal Bară

en: Bar Counter
ro: Bară grafic

en: Bar Counters
ro: Contori Bară

en: Base Device
ro: Dispozitiv De Bază

en: Based on
ro: Bazat Pe

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
ro: Fii primul care lasă o recenzie pentru „%s”

en: Bean
ro: Fasole

en: Before
ro: Înainte

en: Before Image
ro: Imagine Înainte

en: Before Label
ro: Etichetă Înainte

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ro: Înainte să poți descărca Layout-uri Predefinite din Biblioteca Divi, trebuie să îți autentifici abonamentul Elegant Themes.

en: Before/After Image
ro: Imagine Înainte/După

en: Before/After Images
ro: Imagini Înainte/După

en: Below
ro: Dedesubt

en: Below Title
ro: Sub titlu

en: Best Selling Products
ro: Cele Mai Bine Vândute Produse

en: Binary
ro: Binar

en: Bio/Description
ro: Bio/Descriere

en: Biography
ro: Biografie

en: Blades
ro: Lame

en: Blend Mode
ro: Salvat Modul De

en: Block
ro: Bloc

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
ro: Blochează cotații pentru a le separa de textul normal. Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru această margine.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
ro: Blochează cotații pentru a le separa de textul normal. Puteți mări sau micșora dimensiunea acestei margini utilizând această setare.

en: Blockquote
ro: blockquote

en: Blockquote Border Color
ro: Culoare margine câmp selectat

en: Blockquote Border Weight
ro: Blockquote Greutate la frontieră

en: Blogs
ro: Blog-uri

en: Blue
ro: Albastru

en: Blur
ro: Prezentare

en: Blur by this amount.
ro: Blur cu această sumă.

en: Blurb
ro: Prezentare

en: Blurb Content
ro: Conținut paragraf

en: Blurb Image
ro: Imagine paragraf

en: Blurb Title
ro: Titlu paragraf

en: Body
ro: Text Principal

en: Body Area
ro: Zona corpului

en: Body Template
ro: Șablon Pentru Conținutul Principal

en: Body Templates
ro: Șabloane Pentru Conținutul Principal

en: Body Text
ro: Corpul textului

en: Body Text Color
ro: Culoare Text Principal

en: Body: %s
ro: Text Principal: %s

en: Bold
ro: Text Bold

en: Bold 700
ro: Aldin 700

en: Border
ro: Margine

en: Border Bottom
ro: Chenar Jos

en: Border Color
ro: Culoare margine

en: Border Left
ro: Chenar Stânga

en: Border Radius
ro: Rază Colțuri

en: Border Right
ro: Chenar Dreapta

en: Border Style
ro: Stil margine

en: Border Styles
ro: Stil margine

en: Border Top
ro: Chenar Sus

en: Border Weight
ro: Grosime Bordură

en: Border Width
ro: Mărime margine

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
ro: Frontierele sprijină diferite stiluri diferite, fiecare dintre acestea schimbând forma elementului de frontieră.

en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom Border Color
ro: Culoare Buton și Margine

en: Bottom Border Style
ro: Stil margine

en: Bottom Border Width
ro: Mărime margine

en: Bottom Center
ro: În Partea De Jos Centru

en: Bottom Left
ro: În Partea De Jos Stânga

en: Bottom Right
ro: Dreapta Jos

en: Bottom Sticky Limit
ro: Limită inferioară lipicioasă

en: Bottom To Top
ro: De Jos În Sus

en: Bottom of Element
ro: Partea de jos a elementului

en: Bounce
ro: Salturi

en: Box Shadow Blur Strength
ro: Box Shadow Blur Forța

en: Box Shadow Horizontal Position
ro: Poziția orizontală a poziției umbrei

en: Box Shadow Position
ro: Poziție de start

en: Box Shadow Vertical Position
ro: Poziție de start

en: Brand New
ro: Nouă

en: Breakpoint
ro: Punct De Întrerupere

en: Breakpoint Enter
ro: Intrare În Breakpoint

en: Breakpoint Exit
ro: Ieșire Din Breakpoint

en: Breakpoints
ro: Puncte De Întrerupere

en: Brightness
ro: strălucire

en: Build Custom Body
ro: Creează Conținut Principal Personalizat

en: Build Custom Footer
ro: Creează Subsol Personalizat

en: Build Custom Header
ro: Creează Antet Personalizat

en: Build Global Body
ro: Creează Conținut Principal Global

en: Build Global Footer
ro: Creează Subsol Global

en: Build Global Header
ro: Creează Antet Global

en: Build New Template
ro: Creează Șablon Nou

en: Build On The Front End
ro: Construiește Pe Front-End

en: Build With AI
ro: Construiește cu AI

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
ro: Construiește-ți pagina de la zero. Nu-ți face griji, poți accesa oricând layouturile noastre predefinite.

en: Builder Default Interaction Mode
ro: Mod De Interacțiune Implicit Al Builderului

en: Builder Default View Mode
ro: Builder Modul de vizualizare implicit

en: Builder History
ro: Istoric Builder

en: Builder Interface
ro: Interfață Builder

en: Builder Interface Animations
ro: Animații Interfață Builder

en: Builder Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături Tastatură Builder

en: Builder Settings
ro: Setări Builder

en: Bullet Color
ro: Culoare punct

en: Button
ro: Buton

en: Button #1
ro: Butonul #1

en: Button #1 Link URL
ro: Link Butonul #1 URL

en: Button #2
ro: Butonul #2

en: Button #2 Link URL
ro: Link Butonul #2 URL

en: Button Alignment
ro: Aliniere buton

en: Button Box Shadow
ro: Buton cutie Shadow

en: Button Icon
ro: Pictogramă Buton

en: Button Icon Color
ro: Culoare Pictogramă Buton

en: Button Icon Placement
ro: Plasare Pictogramă Buton

en: Button One
ro: Buton O

en: Button Text
ro: Text Buton

en: Button Two
ro: Două Butoane

en: Button and Border Color
ro: Culoare Buton și Margine

en: Buttons
ro: Butoane

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
ro: Prin reglarea poziției de sfârșit a gradientului, puteți controla cât de repede sau încet fiecare culoare trece și unde începe tranziția.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
ro: Prin reglarea poziției de pornire a gradientului, puteți controla cât de repede sau încet fiecare culoare trece și unde începe tranziția.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
ro: Implicit, animațiile vor fi redate numai o singură dată. Dacă doriți să vă bifați animația în mod continuu, puteți alege opțiunea Buclă aici.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
ro: În mod prestabilit, pictogramele de butoane sunt afișate pe hover. Dacă doriți ca pictogramele de butoane să fie afișate întotdeauna, puteți activa această opțiune.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
ro: În mod prestabilit, elementele vor extinde lățimea completă a elementului părinte. Dacă doriți să setați o lățime statică personalizată, puteți să o faceți utilizând această opțiune.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
ro: În mod implicit, pânza principală și toate pânzele locale vor fi exportate, împreună cu orice pânze globale anexate la pânza principală sau vizate de pânza principală prin interactivitate.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
ro: Prin creșterea opacității inițiale, puteți reduce sau elimina efectul de decolorare care se aplică tuturor stilurilor de animație.

en: CSS Class
ro: Clasă CSS

en: CSS ID
ro: ID CSS

en: CSS ID & Classes
ro: ID & Clase CSS

en: CSS Snippet
ro: Fragment CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
ro: CSS adăugat aici va viza următoarea clasă: %s

en: CSS syntax error.
ro: Eroare de sintaxă CSS.

en: Call
ro: Apel

en: Call To Action
ro: Apel la  Activitate

en: Call To Actions
ro: Apelați la acțiuni

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel Changes
ro: Anulează Modificările

en: Cannot create a revision of a revision
ro: Nu se poate crea o revizie a unei revizii

en: Cannot hook block to itself.
ro: Nu se poate conecta blocul la el însuși.

en: Canvas
ro: Pânză

en: Canvas Grid View
ro: Vizualizare Grilă Canvas

en: Canvas ID is required.
ro: ID-ul pânzei este obligatoriu.

en: Canvas Name
ro: Nume Canvas

en: Canvas Portal
ro: Portal Canvas

en: Canvas Portals
ro: Portale Canvas

en: Canvas Settings
ro: Setări Canvas

en: Capitalize
ro: Cu Majuscule La Început

en: Captcha Field
ro: Câmp Captcha

en: Captcha Text
ro: Text Captcha

en: Caption
ro: Legendă

en: Caption Text
ro: Text Legendă

en: Caret
ro: Semn de omisiune

en: Carousel
ro: Carusel

en: Carousel Active Slide
ro: Diapozitiv Activ Carusel

en: Carousel Arrows
ro: Săgeți Carusel

en: Carousel Container
ro: Container Carusel

en: Carousel Dots
ro: Puncte Carusel

en: Carousel Item
ro: Element Carusel

en: Carousel Item Title
ro: Titlu Element Carusel

en: Carousel Item Title Text
ro: Text Titlu Element Carusel

en: Carousel Settings
ro: Setări Carusel

en: Carousel Slide
ro: Slide Carusel

en: Carousel Title
ro: Titlu Carusel

en: Carousel Track
ro: Pistă Carusel

en: Cart Quantity
ro: Cantitate coș

en: Cart Quantity Text
ro: Text Cantitate Coș

en: Cart Totals Table
ro: Tabelul totalurilor coșului

en: Cart Totals Table Cell
ro: Celula tabelului totaluri coș

en: Cart Totals Table Row
ro: Rând tabel cu totaluri coș

en: Cart totals
ro: Totaluri coș

en: Categories
ro: Categorii

en: Categories Separator
ro: Separator Categorii

en: Category
ro: Categorie

en: Category 1
ro: Categoria 1

en: Category 2
ro: Categoria 2

en: Category 3
ro: Categoria 3

en: Category Description
ro: Descriere Categorie

en: Category Image
ro: Imagine Categorie

en: Category Page
ro: Pagina de categorie

en: Category Type
ro: Tip Categorie

en: Center
ro: Centru

en: Center Center
ro: Centru Centru

en: Center Left
ro: În Stânga, În Centrul

en: Center Mode
ro: Mod Centru

en: Center Right
ro: Centrul De Drept

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
ro: Centrează slide-ul activ și afișează slide-uri parțiale pe ambele părți.

en: Centered
ro: Centrat

en: Centimeters (cm)
ro: centimetri (cm)

en: Change API Key
ro: Modifică Cheie API

en: Change Column Structure
ro: Modifică Structura Coloanei

en: Change Gutter Width
ro: Modifică Lățime Spațiu

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
ro: Schimbați direcția gradientului prin alegerea unei poziții de pornire într-un interval de 360 de grade.

en: Changed Column Structure
ro: Structură Coloană Modificată

en: Changed Flex Column Structure
ro: Structură Coloană Flex Modificată

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
ro: Modificările făcute variabilelor vor afecta toate instanțele de pe întregul site. Dorești să continui?

en: Character
ro: Caracter

en: Checkbox
ro: Casetă De Bifare

en: Checkboxes
ro: Căsuță bifare

en: Checkerboard
ro: Tablă de șah

en: Checkout
ro: Finalizare Comandă

en: Checkout Button
ro: Butonul Checkout

en: Child Module
ro: Modul Copil

en: Children
ro: Copii

en: Children of Specific %1$s
ro: Copii Ai %1$s Specific(ă)

en: Choose Column
ro: Alege Coloana

en: Choose File
ro: Alegeți fișier

en: Choose Files
ro: Alege fisierele

en: Choose Font Files
ro: Alegeți fișier

en: Choose Layout
ro: Alege Afișare

en: Choose Library
ro: Alege Biblioteca

en: Choose a Background Image
ro: Alegeți o imagine de fundal

en: Choose a Background Video MP4 File
ro: Alegeți un Fișier de Video de Fundal .MP4

en: Choose a Background Video WEBM File
ro: Alegeți un Fișier Video de Fundal .WEBM:

en: Choose a Premade Layout
ro: Alege Un Layout Predefinit

en: Choose a color for the carousel arrows.
ro: Alege o culoare pentru săgețile caruselului.

en: Choose a color for the dot navigation.
ro: Alegeți o culoare pentru navigarea cu puncte.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
ro: Alege o culoare pentru săgețile glisorului din interiorul cercului.

en: Choose a color for the slider circle and line.
ro: Alege o culoare pentru cercul și linia glisorului.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
ro: Alege un câmp personalizat. Câmpurile personalizate trebuie definite în contul furnizorului tău de e-mail.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
ro: Alege un font personalizat pentru %s. Sunt disponibile toate fonturile web Google sau poți încărca propriile fișiere de font personalizate.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
ro: Alegeți un font personalizat pe care să îl utilizați pentru buton. Toate fonturile web Google sunt disponibile sau puteți încărca propriile fișiere de fonturi personalizate.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
ro: Alege un font personalizat pentru text. Sunt disponibile toate fonturile web Google sau poți încărca propriile fișiere de font personalizate.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
ro: Alege o listă AWeber. Dacă nu vezi nicio listă, apasă "Adaugă" pentru a adăuga un cont AWeber.

en: Choose a preset for the selected module
ro: Alege o preconfigurare pentru modulul selectat

en: Choose a service provider.
ro: Alege un furnizor de servicii.

en: Choose a title of your login box.
ro: Alegeți un titlu pentru caseta dvs. de autentificare.

en: Choose an Image
ro: Alegeți o Imagine

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
ro: Alegeți un cont sau faceți clic pe „Adăugați” pentru a adăuga un cont nou.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
ro: Alege o pictogramă pentru săgeata de navigare stânga.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
ro: Alege o pictogramă pentru săgeata de navigare dreapta.

en: Choose an icon for this list item.
ro: Alegeți o pictogramă pentru acest element de listă.

en: Choose an icon for your link.
ro: Alegeți o pictogramă pentru linkul dvs.

en: Choose an icon to display
ro: Alege o pictogramă de afișat

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
ro: Alegeți o iconiță de afișat pentru butonul de derulare în jos.

en: Choose an icon to display with your blurb.
ro: Alegeți o pictogramă pentru a fi afișată cu prezentarea dvs.

en: Choose an icon to display.
ro: Alege o pictogramă de afișat.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
ro: Alegeți dintre sute de aspecte prefabricate, începeți de la oricare dintre aspectele salvate sau clonați o pagină existentă.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
ro: Alege cum trebuie dimensionate coloanele grid. Coloanele cu lățime egală creează coloane uniforme, coloanele automate se dimensionează după conținut, iar Manual îți oferă control complet cu sintaxă grid CSS personalizată.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
ro: Alege cum să fie dimensionate rândurile din grid. Înălțimea automată se adaptează la conținut, înălțimea egală creează rânduri uniforme, înălțimea minimă stabilește o valoare de bază, iar înălțimea fixă menține dimensiuni constante ale rândurilor.

en: Choose how many columns to display.
ro: Alegeți câte coloane se afișează.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
ro: Alegeți câte postări vreți să fie afișate în glisant.

en: Choose how many posts you would like to offset by
ro: Alegeți câte postări ați dori să  compensați prin

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
ro: Alegeți numărul de postări pe care doriți să le treceți. Aceste postări nu vor fi afișate în feed.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
ro: Alegeți câte produse doriți să omiteți. Aceste produse nu vor fi afișate în feed.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
ro: Alegeți de câte ori se va repeta divizorul de formă. Setarea la 1x va elimina toate repetările.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
ro: Alegeți câte mesaje doriți să fie afișate per pagină.

en: Choose how the animation should play.
ro: Alegeți cum ar trebui să ruleze animația.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
ro: Alege cum ar trebui aliniat meniul dropdown în raport cu modulul părinte.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
ro: Alege cum ar trebui poziționat dropdownul.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
ro: Alege cum răspunde elementul țintă la mișcarea mouse-ului

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
ro: Alege cum să compari valoarea meta. Opțiunile includ egal, diferit, mai mare decât, mai mic decât și alți operatori de comparație pentru filtrarea articolelor.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
ro: Alegeți cum să fie sortate postările în bucla dvs. Selectați câmpul care va fi folosit pentru a stabili ordinea conținutului afișat.

en: Choose how your products should be ordered.
ro: Alegeți modul cum ar trebui să fie comandate produsele dvs.

en: Choose posts of which post type you would like to display.
ro: Alegeți postări de tipul de postare pe care doriți să îl afișați.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
ro: Alegeți proprietatea de grilă CSS de aplicat elementelor vizate

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
ro: Alege Clasa Coloanei pentru acest modul când este într-un aspect flex.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
ro: Alege elementul HTML5 folosit pentru învelișul elementului.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
ro: Alegeți alinierea navigării cu puncte.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
ro: Alegeți direcția de sortare a postărilor. Descrescător afișează mai întâi cele mai noi sau cele mai mari valori, iar crescător afișează mai întâi cele mai vechi sau cele mai mici valori.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
ro: Alegeți greutățile fonturilor acceptate de fontul dvs. Selectați "Toate" dacă nu cunoașteți aceste informații sau dacă fontul dvs. include toate greutățile.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
ro: Alegeți imaginile pe care doriți să le afișați în galeria de imagini.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
ro: Alege stilul de aspect pentru acest element. Flexbox permite opțiuni avansate de aranjare cu controale pentru direcție, aliniere și spațiere.

en: Choose the playback direction of the animation.
ro: Alegeți direcția de redare a animației.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
ro: Alege punctul de origine pentru toate transformările. Acest lucru va afecta în jurul cărui punct obiectul este rotit, mutat și redimensionat.

en: Choose the position of the carousel arrows.
ro: Alege poziția săgeților caruselului.

en: Choose the position of the dot navigation.
ro: Alege poziția navigării cu puncte.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
ro: Alegeți domeniul în care să căutați câmpurile care corespund.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
ro: Alegeți domeniul în care să căutați modulele țintă.

en: Choose the social network
ro: Alegeți rețeaua socială

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
ro: Alegeți dimensiunea miniaturii folosite pentru imaginea reprezentativă.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
ro: Alegeți tipul de conținut pentru care să faceți interogarea în bucla dvs. Selectați Tip Postare pentru a afișa lucruri precum postări de blog și produse, Termeni pentru a afișa lucruri precum categorii și etichete, Utilizatori pentru a afișa liste de utilizatori sau Meniu pentru a parcurge elementele de meniu WordPress.

en: Choose the type of field
ro: Alegeți tipul de câmp

en: Choose the width of each sidebar widget.
ro: Alege lățimea fiecărui widget din bara laterală.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
ro: Alegeți ca acest element să rămână la o distanță fixă de marginea de sus sau de jos a ferestrei browserului pe măsură ce utilizatorul derulează

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
ro: Alege ca acest element să rămână la o distanță fixă față de marginea de sus sau de jos a ferestrei browserului pe măsură ce utilizatorul derulează.

en: Choose what action should be performed
ro: Alege ce acțiune ar trebui executată

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
ro: Alegeți ce date (dacă există) să fie incluse în URL-ul de redirecționare ca argumente de interogare.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
ro: Alegeți ce se întâmplă atunci când un vizitator al unui site a fost abonat cu succes la lista dvs.

en: Choose when the animation should be triggered.
ro: Alegeți când ar trebui declanșată animația.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
ro: Alege când ar trebui afișat dropdownul.

en: Choose when this interaction should be triggered
ro: Alege când ar trebui declanșată această interacțiune

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
ro: Alegeți când să afișați acest element pe baza unui set de condiții. Pot fi adăugate mai multe condiții. Condiția de dată și oră se bazează pe setările de fus orar din Setările <a href="%1$s" target="_blank" title="Setări generale WordPress">Setări generale WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
ro: Alegeți unde să fie afișată pictograma buton în buton.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
ro: Alege unde ar trebui poziționat meniul dropdown în raport cu modulul părinte.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
ro: Alegeți unde doriți ca imaginea de fundal să fie poziționată în acest element. Poate doriți să poziționați fundalul pe baza punctului de focalizare al imaginii.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
ro: Alege dacă una sau toate regulile de mai jos trebuie să fie îndeplinite

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
ro: Alegeți dacă pictograma citate ar trebui sau n-ar trebui să fie vizibilă.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
ro: Alegeți dacă această comutare ar trebui să înceapă într-o stare deschisă sau închisă.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
ro: Alege dacă glisorul se mișcă orizontal sau vertical.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
ro: Alege dacă să atașezi acest canvas deasupra sau dedesubtul conținutului principal în front-end.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
ro: Alegeți dacă doriți ca umbră să apară în afara modulului, ridicând modulul de pe pagină sau în interiorul modulului, setând modulul în jos în cadrul paginii.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
ro: Alege ce punct de întrerupere ar trebui să declanșeze această interacțiune

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
ro: Alegeți ce categorii ați dori să includeți în flux

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
ro: Alegeți ce categorii vreți să includeți în glisant.

en: Choose which categories you would like to include.
ro: Alege ce categorie doriți să activați.

en: Choose which element to extend attributes from.
ro: Alegeți din ce element să extindeți atributele.

en: Choose which element to find and replace values from.
ro: Alegeți din ce element să găsiți și să înlocuiți valorile.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
ro: Alegeți ce câmpuri modificate să extindeți din elementul sursă.

en: Choose which module should receive the effect
ro: Alege care modul ar trebui să primească efectul

en: Choose which option group to extend from the source elements.
ro: Alegeți din ce grup de opțiuni să extindeți din elementele sursă.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
ro: Alegeți în care parte a paginii va fi bara laterală. Această setare controlează orientare textului și poziția  marginii.

en: Choose which type of products you would like to display.
ro: Alege ce tip de produse dorești să afișezi.

en: Choose which types of attributes to copy.
ro: Alegeți ce tipuri de atribute să copiați.

en: Choose which types of elements to extend to.
ro: Alegeți către ce tipuri de elemente să extindeți.

en: Choose which types of elements to search within.
ro: Alegeți în ce tipuri de elemente să căutați.

en: Choose your desired portfolio layout style.
ro: Alegeți stilul dorit al portfoliului dvs.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
ro: Alegerea opțiunii "Cover" va forța imaginea să umple întreaga zonă de fundal, tăind imaginea când este necesar. Alegerea opțiunii "Fit" se va asigura că întreaga imagine este întotdeauna vizibilă, dar poate duce la spații goale în jurul imaginii. Când este setat la "Actuală dimensiune", imaginea nu va fi redimensionată deloc.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
ro: Browsere Chromium (Chrome, Edge etc.)

en: Circle
ro: Cerc

en: Circle Background Color
ro: Culoarea fundalului cercului

en: Circle Background Opacity
ro: Opacitatea fundalului cercului

en: Circle Color
ro: Culoare Cerc

en: Circle Counter
ro: Contori Cerc

en: Circle Counter Title
ro: Titlu grafic cerc

en: Clear
ro: Șterge

en: Clear , Save to Library, Import, Export
ro: Șterge, Salvează În Bibliotecă, Importă, Exportă

en: Clear Layout
ro: Golește Layout

en: Cleared Layout
ro: Aspect Golit

en: Click
ro: Clic

en: Click Here
ro: Fă Clic Aici

en: Click Mode
ro: Mod Clic

en: Click here
ro: Apăsari

en: Click here to login
ro: Click aici pentru autentificare

en: Clone
ro: Clonează

en: Cloned %s
ro: %s Clonat

en: Cloned Column
ro: Coloană Clonată

en: Close
ro: Închide

en: Close Active Tab
ro: Închide Fila Activă

en: Close All
ro: Închide Tot

en: Close Edit Canvas Modal
ro: Închideți Fereastra Modală Editare Pânză

en: Close Extend Attributes Modal
ro: Închideți Fereastra Modală Extindere Atribute

en: Close History Modal
ro: Închide Fereastra Modală A Istoricului

en: Close Modal
ro: Închide Modal

en: Close Page Settings Modal
ro: Închide Fereastra Modală Pentru Setările Paginii

en: Close Responsive & State Picker
ro: Închide Selectorul Responsive Și De Stare

en: Close Right Click Options
ro: Închide Opțiunile De Click Dreapta

en: Close Search
ro: Închide Căutarea

en: Close Tab
ro: Închide Fila

en: Close Tab Group
ro: Închide Grupul De File

en: Closed Icon
ro: Pictogramă închisă

en: Closed Title
ro: Titlul închis

en: Closed Title Text
ro: Text Titlu Închis

en: Closed Title Text Color
ro: Text închis Culoare text

en: Closed Toggle Background Color
ro: Culoare fundal comutator închis

en: Clouds
ro: nori

en: Clouds 2
ro: Nori 2

en: Code
ro: Cod

en: Code Snippet
ro: Fragment De Cod

en: Code With AI
ro: Cod cu AI

en: Codes
ro: coduri

en: Collapse
ro: Rola

en: Collapse All
ro: Restrânge Tot

en: Collapse Empty Columns
ro: Restrânge Coloanele Goale

en: Collapse Table Gutters and Borders
ro: Restrângeți jgheaburile și marginile de masă

en: Collapse Table Gutters and Borders.
ro: Restrângeți jgheaburile și marginile de masă.

en: Color
ro: Culoare

en: Color Burn
ro: Efect „burn” de culoare

en: Color Dodge
ro: Efect „dodge” de culoare

en: Color Filters
ro: Filtre de Culoare

en: Color Palette Settings
ro: Setări Paletă De Culori

en: Color Picker
ro: Selector De Culori

en: Color Scheme
ro: Scheamă De Culori

en: Colors
ro: Culori

en: Column
ro: Coloană

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
ro: Raportul de aspect al măștii de fundal pentru coloana %s

en: Column %s Background Mask Blend Mode
ro: Coloana %s Mod de amestecare a mască de fundal

en: Column %s Background Mask Color
ro: Coloana %s Culoarea măștii de fundal

en: Column %s Background Mask Height
ro: Coloana %s Înălțimea măștii de fundal

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
ro: Coloana %s Mască de fundal Offset orizontal

en: Column %s Background Mask Position
ro: Coloana %s Poziția măștii de fundal

en: Column %s Background Mask Size
ro: Coloana %s Dimensiunea măștii de fundal

en: Column %s Background Mask Style
ro: Coloana %s Stil mască de fundal

en: Column %s Background Mask Transform
ro: Coloana %s Transformare mască de fundal

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
ro: Coloana %s Mască de fundal Offset vertical

en: Column %s Background Mask Width
ro: Coloana %s Lățimea măștii de fundal

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
ro: Coloana %s Mod de amestecare a modelului de fundal

en: Column %s Background Pattern Color
ro: Coloana %s Culoare model de fundal

en: Column %s Background Pattern Height
ro: Coloana %s Înălțimea modelului de fundal

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
ro: Coloana %s Model de fundal Offset orizontal

en: Column %s Background Pattern Repeat
ro: Coloana %s Repetare model de fundal

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
ro: Coloana %s Model de fundal Repetare Origine

en: Column %s Background Pattern Size
ro: Coloana %s Dimensiunea modelului de fundal

en: Column %s Background Pattern Style
ro: Coloana %s Stil model de fundal

en: Column %s Background Pattern Transform
ro: Coloana %s Transformare model de fundal

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
ro: Coloana %s Model de fundal Decalaj vertical

en: Column %s Background Pattern Width
ro: Coloana %s Lățimea modelului de fundal

en: Column 1
ro: Coloana 1

en: Column 1 Before
ro: Înainte Coloana 1

en: Column 1 Main Element
ro: Element Principal Coloana 1

en: Column 2
ro: Coloana 2

en: Column 2 Before
ro: Înainte Coloana 2

en: Column 2 Main Element
ro: Element Principal Coloana 2

en: Column 3
ro: Coloana 3

en: Column 3 Before
ro: Înainte Coloana 3

en: Column 3 Main Element
ro: Element Principal Coloana 3

en: Column Class
ro: Clasă Coloană

en: Column End
ro: Sfârșit Coloană

en: Column Inner
ro: Coloană Interioară

en: Column Label
ro: Eticheta coloanei

en: Column Layout
ro: Aspectul coloanei

en: Column Link Target
ro: Tinta legăturii de coloană

en: Column Link URL
ro: Adresa URL a coloanei

en: Column Minimum Width
ro: Lățime Minimă Coloană

en: Column Reverse
ro: Coloană Inversă

en: Column Span
ro: Întindere Coloană

en: Column Start
ro: Început Coloană

en: Column Width
ro: Lățime Coloană

en: Column Widths
ro: Lățimi Coloane

en: Columns
ro: coloane

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
ro: Listă separată prin virgule de tipuri de postări pentru care să se obțină taxonomiile. Dacă este goală, returnează taxonomiile pentru toate tipurile de postări.

en: Command Center
ro: Centru De Comenzi

en: Commands
ro: Comenzi

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment Avatar
ro: Avatar comentariu

en: Comment Body
ro: Corp comentariu

en: Comment Content
ro: Conținut comentariu

en: Comment Count
ro: Număr Comentarii

en: Comment Count Text
ro: Text Număr Comentarii

en: Comment Meta
ro: Meta comentariu

en: Comment Text
ro: Text Comentariu

en: Comments
ro: Comentarii

en: Comments Count
ro: Contor comentarii

en: Common
ro: Comune

en: Company
ro: Companie

en: Company Link Target
ro: Compania Țintă Link

en: Company Link URL
ro: URL a linkului companiei

en: Company Text
ro: Text Companie

en: Compare
ro: Compară

en: Compare: %s
ro: Compară: %s

en: Comparison operator.
ro: Operator de comparație.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ro: Finalizează achiziția folosind fereastra pop-up pentru a face upgrade la Divi Cloud.

en: Conditional Logic
ro: Logică condițională

en: Conditions
ro: Condiții

en: Confetti
ro: Confeti

en: Configuration Error: Invalid data.
ro: Eroare de Configurare: Date nevalide.

en: Configuration Error: Invalid provider.
ro: Eroare de Configurare: Furnizor nevalid.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
ro: Eroare de Configurare: Nu a fost selectată nicio listă pentru acest formular.

en: Configure import options for your layout.
ro: Configurați opțiunile de import pentru layout-ul dvs.

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Conical
ro: Conic

en: Contact Button
ro: Buton contact

en: Contact Form
ro: Formular de Contact

en: Contact Forms
ro: Formulare de contact

en: Contact Title
ro: Titlu contact

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
ro: Contactarea furnizorului tău de internet și solicitarea de mărire a următoarelor variabile PHP pot ajuta: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Suplimentar, auditarea istoricului tău de erori firewall (precum ModSecurity) poate evidenția pozitive false care împiedică salvările să fie finalizate.

en: Container
ro: Chenar

en: Contains
ro: Conține

en: Contains (LIKE)
ro: Conține (LIKE)

en: Content
ro: Conținut

en: Content Area
ro: Zona de continut

en: Content Area Background Color
ro: Culoare fundal zonă conținut

en: Content Attributes
ro: Atribute De Conținut

en: Content Display
ro: Afișare Conținut

en: Content Length
ro: Lungimea conținutului

en: Content Max Width
ro: Lățimea maximă a conținutului

en: Content Settings
ro: Setări De Conținut

en: Content Width
ro: Conținut

en: Content cannot be empty.
ro: Conținutul nu poate fi gol.

en: Content conversion encountered a fatal error.
ro: Conversia conținutului a întâmpinat o eroare fatală.

en: Content conversion failed: %s
ro: Conversia conținutului a eșuat: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
ro: Conținutul introdus aici va apărea sub textul subtitlului.

en: Content migration encountered a fatal error.
ro: Migrarea conținutului a întâmpinat o eroare fatală.

en: Content migration failed: %s
ro: Migrarea conținutului a eșuat: %s

en: Continue Automatic Slide on Hover
ro: Continua Automată de diapozitive atunci când cursorul

en: Continue Editing
ro: Continuă Editarea

en: Contrast
ro: Controale

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
ro: Controlează cum sunt aliniate elementele copil. Pentru layout-urile flex, aceasta aliniază elementele pe axa transversală. Pentru layout-urile grid, aceasta aliniază elementele vertical în interiorul celulelor lor.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
ro: Controlează cum sunt distribuite elementele copil de-a lungul axei principale. Pentru aspectele flex, aceasta distribuie elementele pe axa principală. Pentru aspectele grid, aceasta aliniază întregul grid în containerul său pe orizontală.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
ro: Controlează cum este aliniat conținutul pe axa transversală. Pentru layout-urile flex, aceasta aliniază liniile încadrate când există spațiu suplimentar. Pentru layout-urile grid, aceasta aliniază vertical întregul grid în interiorul containerului.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
ro: Controlează modul în care elementele din grid umplu spațiile goale. Aranjarea densă încearcă să umple golurile cu elemente mai mici, iar aranjarea rară păstrează ordinea naturală a documentului.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
ro: Controlați câte proiecte se afișează. Lăsați necompletat sau folosiți 0 pentru a nu limita cantitatea.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
ro: Controlează cum se comportă acest element într-un container flexbox. Alege „Micșorează Pentru A Se Potrivi” pentru a permite elementului să se micșoreze când spațiul este limitat, „Mărește Pentru A Umple” pentru a se extinde și a umple spațiul disponibil sau „Personalizat” pentru control manual.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
ro: Controlează algoritmul de auto-plasare pentru elementele din grid. Alege rând pentru a umple mai întâi rândurile sau coloană pentru a umple mai întâi coloanele. Aceasta determină cum curg automat elementele când nu sunt poziționate explicit.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
ro: Controlează direcția în care sunt aranjate elementele copil. Alege rând pentru aspect orizontal, coloană pentru aspect vertical sau variantele lor inversate.

en: Control the playback speed of the animation.
ro: Controlați viteza de redare a animației.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
ro: Controlează dimensiunea pictogramei mărind sau micșorând dimensiunea fontului

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
ro: Controlați dimensiunea pictogramei mărind sau micșorând dimensiunea fontului.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
ro: Controlează ordinea de suprapunere a acestui canvas. Canvasele cu valori z-index mai mari vor apărea deasupra canvaselor cu valori z-index mai mici.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
ro: Controlează dacă elementele copil trebuie să se încadreze pe linii noi când depășesc lățimea containerului. Fără încadrare păstrează elementele pe o singură linie, Încadrare permite mutarea pe linii noi, iar Încadrare inversă încadrează în ordine inversă.

en: Controls
ro: Controale

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
ro: Controlează ordinea de randare CSS. Numerele mai mari sunt generate la final și au prioritate.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
ro: Controlează afișarea câmpului apartament (address_2) la finalizarea comenzii.

en: Controls the display of the company field in checkout.
ro: Controlează afișarea câmpului de companie la finalizarea comenzii.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
ro: Controlează afișarea câmpului de telefon la finalizarea comenzii.

en: Conversion Failed
ro: Conversia A Eșuat

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
ro: Conversia finalizată. Elementul a fost mutat în biblioteca Rânduri.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
ro: Conversia a fost finalizată. Elementul a fost mutat în biblioteca Secțiuni.

en: Convert Module To Row
ro: Convertiți modulul în rând

en: Convert Module To Section
ro: Convertiți modulul în secțiune

en: Convert Row To Section
ro: Convertiți rândul în secțiune

en: Convert Selected Modules To Group
ro: Convertește Modulele Selectate În Grup

en: Convert To Global
ro: Convertiți în global

en: Cookie Does Not Exist
ro: Cookie-ul nu există

en: Cookie Exists
ro: Cookie-ul există

en: Cookie Name
ro: Nume cookie

en: Cookie Value
ro: Valoarea cookie-urilor

en: Cookie Value Does Not Equal
ro: Valoarea cookie-urilor nu este egală

en: Cookie Value Equals
ro: Valoarea cookie-urilor este egală

en: Copied %s
ro: %s Copiat

en: Copied Modules
ro: Module Copiate

en: Copy
ro: Copie

en: Copy %1$s
ro: Copiază %1$s

en: Copy %1$s Attributes
ro: Copiază Atributele %1$s

en: Copy All Attributes
ro: Copiază Toate Atributele

en: Copy Attributes
ro: Copiază Atributele

en: Copy Children
ro: Copiază Copiii

en: Copy From Template
ro: Copiază Din Șablon

en: Copy Item Styles
ro: Copiază Stilurile Elementului

en: Copy Module
ro: Copiază Modul

en: Copy Module Style
ro: Copiază Stilul Modulului

en: Copy Parent
ro: Copiază Părintele

en: Copy-Paste Module
ro: Copiază-Lipește Modulul

en: Corner Blob
ro: Blob de colț

en: Corner Lake
ro: Lacul de colț

en: Corner Paint
ro: Vopsea de colț

en: Corner Pill
ro: Pastilă de colț

en: Corner Square
ro: Piața Colțului

en: Count
ro: Număr

en: Countdown Timer
ro: Cronometru cu Numărătoare Inversă

en: Countdown Timers
ro: Timpii de numărătoare inversă

en: Counter Amount
ro: Număr grafic

en: Counter Container
ro: Chenar grafic

en: Counter Title
ro: Titlu grafic

en: Coupon Form
ro: Formular de cupon

en: Coupon code
ro: Cod cupon

en: Coupon:
ro: Cupon:

en: Coupon: DIVI
ro: Cupon: DIVI

en: Cover
ro: Coperta

en: Create New Category
ro: Creează Categorie Nouă

en: Create New Category/Categories
ro: Creați o categorie/categorii noi

en: Create New Tag
ro: Creează Etichetă Nouă

en: Create New Tag(s)
ro: Creați etichete noi

en: Create Template
ro: Creează Șablon

en: Create Your Page
ro: Creează-ți Pagina

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
ro: Creează reguli pentru a viza și stiliza anumite elemente copil din grid folosind selectori nth-child. Definește poziționare, întindere și proprietăți de layout personalizate pentru elemente individuale, pentru a crea layout-uri grid complexe, asimetrice.

en: Created Group
ro: Grup Creat

en: Creating Preview Link...
ro: Se Creează Link De Previev...

en: Crosses
ro: Cruci

en: Cubes
ro: Cuburi

en: Currency
ro: Monedă

en: Currency & Frequency
ro: Monedă Și Frecvență

en: Currency & Frequency Text
ro: Text Monedă Și Frecvență

en: Current %1$s Link
ro: Link Curent %1$s

en: Current Category
ro: Categorie curentă

en: Current Date
ro: Data Curentă

en: Current Element
ro: Elementul Curent

en: Current Element & Children
ro: Elementul Curent și Copiii

en: Current Element & Descendants
ro: Elementul Curent și Descendenții

en: Current page
ro: Pagina Curentă

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
ro: URL-ul paginii curente pentru derivarea contextului buclei current_page în Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
ro: Tipul buclei principale a paginii curente din contextul setărilor pentru rezolvarea interogării current_page.

en: Current page number.
ro: Numărul paginii curente.

en: Current:
ro: Curent:

en: Curve
ro: Curba

en: Curve 2
ro: Curba 2

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom Body
ro: Conținut Principal Personalizat

en: Custom CSS
ro: CSS Predefinit

en: Custom CSS Settings
ro: Setări CSS Personalizat

en: Custom Condition
ro: Condiție Personalizată

en: Custom Date Format
ro: Format Dată Personalizat

en: Custom Field
ro: Câmp Personalizat

en: Custom Field Value
ro: Valoarea câmpului personalizat

en: Custom Fields
ro: Câmpuri Personalizate

en: Custom Footer
ro: Subsol Personalizat

en: Custom Header
ro: Antet Personalizat

en: Custom Link Text
ro: Text Link Personalizat

en: Custom Order (WooCommerce)
ro: Ordine Personalizată (WooCommerce)

en: Custom Size
ro: Marime personalizata

en: Custom Taxonomy Name
ro: Nume Taxonomie Curentă

en: Custom field name
ro: Nume câmp personalizat

en: Custom field value
ro: Valoare câmp personalizat

en: Custom nth-child Rule
ro: Regulă nth-child Personalizată

en: Customize Builder Settings Toolbar
ro: Personalizează Bara De Instrumente Pentru Setările Builderului

en: Customize Settings Toolbar
ro: Personalizează Bara De Instrumente Pentru Setări

en: Cut
ro: Taie

en: Cut %1$s
ro: Taie %1$s

en: Cut Children
ro: Taie Copiii

en: Cut Module
ro: Taie Modul

en: Cut Parent
ro: Taie Părintele

en: D
ro: Z

en: Daily
ro: Zilnic

en: Dark
ro: Negru

en: Dark Text Color
ro: Culoare închisă text

en: Darken
ro: Întunecat

en: Dashboard
ro: Panou de Control

en: Dashed
ro: Punctată

en: Date
ro: Data

en: Date & Time
ro: Data și ora

en: Date Archive
ro: Arhiva de date

en: Date Format
ro: Format Dată

en: Date archive pages do not have editable page settings.
ro: Paginile de arhivă pe date nu au setări de pagină editabile.

en: Date: new to old
ro: Data: de la nou la vechi

en: Date: old to new
ro: Data: de la vechi la nou

en: DateTime
ro: Dată/Ora

en: Day(s)
ro: Zi(le)

en: Day: %s
ro: Zi: %s

en: Days
ro: Zile

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Decrease
ro: Micșorează

en: Decrease Font Size
ro: Micșorează Mărime Font

en: Decrease Module Bottom Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Jos A Modulului

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Jos A Modulului Cu 10px

en: Decrease Module Left Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Stânga A Modulului

en: Decrease Module Left Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Stânga A Modulului Cu 10px

en: Decrease Module Padding
ro: Reduceți blocarea modulelor

en: Decrease Module Padding By 10px
ro: Reduceți blocarea modulelor cu 10 pixeli

en: Decrease Module Right Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Dreapta A Modulului

en: Decrease Module Right Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Dreapta A Modulului Cu 10px

en: Decrease Module Top Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Sus A Modulului

en: Decrease Module Top Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Sus A Modulului Cu 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Jos A Rândului

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Jos A Rândului Cu 10px

en: Decrease Row Left Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Stânga A Rândului

en: Decrease Row Left Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Stânga A Rândului Cu 10px

en: Decrease Row Padding
ro: Micșorează Umplere Rând

en: Decrease Row Padding By 10px
ro: Scade Umplerea Rândului Cu 10px

en: Decrease Row Right Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Dreapta A Rândului

en: Decrease Row Right Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Dreapta A Rândului Cu 10px

en: Decrease Row Top Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Sus A Rândului

en: Decrease Row Top Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Sus A Rândului Cu 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Jos A Secțiunii

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Jos A Secțiunii Cu 10px

en: Decrease Section Left Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Stânga A Secțiunii

en: Decrease Section Left Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Stânga A Secțiunii Cu 10px

en: Decrease Section Padding
ro: Micșorează Umplere Secțiune

en: Decrease Section Padding By 10px
ro: Scade Umplerea Secțiunii Cu 10px

en: Decrease Section Right Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Dreapta A Secțiunii

en: Decrease Section Right Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară Din Dreapta A Secțiunii Cu 10px

en: Decrease Section Top Padding
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Sus A Secțiunii

en: Decrease Section Top Padding by 10px
ro: Micșorează Spațierea Interioară De Sus A Secțiunii Cu 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
ro: Reduceți opacitatea spațiului necompletat al cercului pentru a face ca culoarea să estompeze în fundal.

en: Default
ro: Implicit

en: Default (Menu ordering + name)
ro: Implicit (ordonarea meniului + nume)

en: Default Interaction Mode
ro: Mod De Interacțiune Implicit

en: Default Preset
ro: Presetare implicită

en: Default Sorting
ro: Sortare Implicită

en: Default State
ro: Stare Implicită

en: Default Website Template
ro: Șablon Implicit Al Site-ului

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
ro: Definiți un număr pentru contorul de cerc. (Nu includeți semnul procentului, utilizați opțiunea de mai jos.). <strong>Notă: puteți utiliza numai numere naturale de la 0 la 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
ro: Definiți un număr pentru contor. (Nu includeți semnul procent, utilizați opțiunea de mai jos.)

en: Define a percentage for this bar.
ro: Definiți un procentaj pentru această bară

en: Define a sub title for the table if desired.
ro: Definiți un titlu pentru tabel, dacă doriți.

en: Define a title for the pricing table.
ro: Definiți un titlu pentru tabelul de prețuri

en: Define a title for your contact form.
ro: Definiți un titlu pentru formularul dvs. de contact.

en: Define a title.
ro: Definiți un titlu.

en: Define an album name.
ro: Definiți un nume de album.

en: Define an artist name.
ro: Definiți un nume de artist.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
ro: Definește text personalizat pentru linkul următor. Poți folosi variabila %title% pentru a include titlul articolului. Lasă necompletat pentru implicit.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ro: Definiți textul pentru următorul link. Puteți folosi variabila <strong>%title</strong> pentru a include titlul postării. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
ro: Definește text personalizat pentru linkul anterior. Poți folosi variabila %title% pentru a include titlul articolului. Lasă necompletat pentru implicit.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ro: Definiți textul pentru linkul anterior. Puteți folosi variabila <strong>%title</strong> pentru a include titlul postării. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Define how bright the colors should be.
ro: Definiți titlul textului pentru diapozitivul dvs.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
ro: Definiți cât de diferite ar trebui să fie zonele luminoase și întunecate.

en: Define how intense the color saturation should be.
ro: Definiți titlul textului pentru diapozitivul dvs.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
ro: Definiți cât de mult ar trebui să crească acest element în raport cu alte elemente flex atunci când există spațiu suplimentar disponibil. O valoare mai mare înseamnă că elementul va ocupa mai mult din spațiul disponibil comparativ cu alte elemente. Setați la 0 pentru a preveni creșterea.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
ro: Definiți cât de mult ar trebui să se micșoreze acest element în raport cu alte elemente flex atunci când spațiul este insuficient. O valoare mai mare înseamnă că elementul se va micșora mai mult comparativ cu alte elemente. Setați la 0 pentru a preveni micșorarea.

en: Define how transparent or opaque this should be.
ro: Definiți cât de transparentă sau opacă ar trebui să fie aceasta.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
ro: Definiți setările de animație care vor fi aplicate pe măsură ce utilizatorul derulează. Animația începe când elementul intră în zona vizibilă a browserului și se încheie când părăsește zona vizibilă

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
ro: Definiți fișierul audio pentru utilizare în modul. Pentru a îndepărta un fișier audio din modul, pur și simplu ștergeți URL-ul din câmpul setări.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
ro: Definește șablonul de coloane folosind sintaxa CSS grid-template-columns. Folosește valori precum „1fr 2fr 1fr” pentru coloane proporționale, „200px auto 100px” pentru unități mixte sau „repeat(3, 1fr)” pentru tipare repetate.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
ro: Definiți lungimea extraselor generate automat. Lăsați gol pentru valoarea implicită ( 270 )

en: Define the length you want your gradient to span in a unit of your choice. If the length of the gradient is at any time less than the size of the container, the last color stop in the gradient will fill the remaining space.
ro: Definește lungimea pe care vrei să o aibă gradientul, într-o unitate la alegere. Dacă lungimea gradientului este, la un moment dat, mai mică decât dimensiunea containerului, ultima oprire de culoare din gradient va umple spațiul rămas.

en: Define the method, used for the parallax effect.
ro: Definiți metoda folosită pentru efectul de paralaxă.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
ro: Definiți numărul de imagini care să fie afișate pe pagină.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
ro: Definiți numărul de proiecte care ar trebui să fie afișate per pagină.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
ro: Definiți numărul de proiecte care ar trebui să fie afișate per pagină.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
ro: Definește șablonul de rânduri folosind sintaxa CSS grid-template-rows. Folosește valori precum „auto 200px auto” pentru dimensionare mixtă, „repeat(3, 1fr)” pentru proporții egale sau măsurători specifice pentru control precis.

en: Define the size for implicit columns that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the width of overflow columns.
ro: Definește dimensiunea pentru coloanele implicite create automat când elementele din grid sunt plasate în afara gridului definit explicit. Aceasta controlează lățimea coloanelor de depășire.

en: Define the size for implicit rows that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the height of overflow rows.
ro: Definește dimensiunea pentru rândurile implicite create automat când elementele din grid sunt plasate în afara gridului definit explicit. Aceasta controlează înălțimea rândurilor de depășire.

en: Define the text for the slide button
ro: Definiți textul pentru butonul diapozitive.

en: Define the text of the form submit button.
ro: Definește textul butonului de depunere formular.

en: Define the text which will be displayed on the login button.
ro: Definiți textul care va fi afișat pe butonul de autentificare.

en: Define the title text for your slide.
ro: Definiți titlul textului pentru diapozitivul dvs.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
ro: Definiți ID-ul unic al acestui câmp. Trebuie să folosiți doar caractere englezești fără caractere speciale și spații.

en: Define the units of your gradient stop positions.
ro: Definiți unitățile pentru pozițiile de oprire a gradientului.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
ro: Definiți distanța de decalaj vertical de la marginea de jos a ferestrei browserului

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
ro: Definește distanța de decalaj pe verticală față de marginea de jos a ferestrei browserului.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
ro: Definiți distanța de decalaj vertical de la marginea de sus a ferestrei browserului

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
ro: Definește distanța de decalaj pe verticală față de marginea de sus a ferestrei browserului.

en: Define whether or not the field should be visible.
ro: Stabilește dacă acest câmp trebuie să fie vizibil sau nu.

en: Define whether the field should be required or optional
ro: Definește dacă acest câmp este obligatoriu sau opțional

en: Delay before the effect is executed
ro: Întârziere înainte ca efectul să fie executat

en: Delete
ro: Ștergere

en: Delete %1$s
ro: Șterge %1$s

en: Delete %s
ro: Șterge %s

en: Delete Canvas
ro: Șterge Canvas

en: Delete Global Color
ro: Ștergeți culoarea globală

en: Delete Global Layout
ro: Șterge Aspectul Global

en: Delete Gradient
ro: Șterge Degradeul

en: Delete Grid Offset Rule
ro: Șterge Regula De Decalaj A Grilei

en: Delete Item
ro: Șterge Elementul

en: Delete Module
ro: Șterge Modul

en: Delete Preset
ro: Ștergeți presetarea

en: Delete Template
ro: Șterge Șablonul

en: Deleted template
ro: Șablon șters

en: Dense
ro: Dens

en: Descending
ro: Descrescător

en: Description
ro: Descriere

en: Description Type
ro: Tip descriere

en: Design Attributes
ro: Atribute De Design

en: Design Settings
ro: Setări De Design

en: Design Settings and Advanced Module Settings
ro: Setări de proiectare și setări avansate ale modulelor

en: Desktop View
ro: Vizualizare Desktop

en: Detach From Global
ro: Detașați din Global

en: Detach From Variable
ro: Detașează De La Variabilă

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Diagonal
ro: Diagonală

en: Diagonal Bars 2
ro: Bare diagonale 2

en: Diagonal Lines
ro: Linii diagonale

en: Diagonal Pills
ro: Pastile diagonale

en: Diagonal Stripes
ro: Dungi diagonale

en: Diagonal Stripes 2
ro: dungi diagonale 2

en: Diamonds
ro: Diamante

en: Difference
ro: Diferență

en: Direction
ro: Direcție

en: Disable Builder
ro: Dezactivează Builder-ul

en: Disable Global
ro: Dezactivează global

en: Disable Item
ro: Dezactivare Element

en: Disable Preset
ro: Dezactivați presetarea

en: Disable Template
ro: Dezactivează Șablonul

en: Disable on
ro: Dezactivează pe

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
ro: Dezactivați această opțiune dacă vreți să ignorați extrasele definite manual și să le generați automat întotdeauna.

en: Disabled Button
ro: Buton Dezactivat

en: Disabled On
ro: Dezactivat Pe

en: Disabled template
ro: Șablon dezactivat

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
ro: Dezactivarea gloanțelor va elimina punctele de glonț care apar lângă fiecare element de listă în zona de caracteristici a tabelului de prețuri.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
ro: Dezactivarea avatarului autorului va elimina imaginea de profil din modul.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
ro: Dezactivarea separatorului de frontieră va elimina linia solidă care apare în stânga sau în dreapta widget-urilor barei laterale.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
ro: Dezactivarea numărului de comentarii va elimina numărul de comentarii din partea de sus a modulului.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
ro: Dezactivarea butonului de răspuns va împiedica vizitatorii să creeze comentarii cu filet.

en: Discard & Exit
ro: Renunță & Ieșire

en: Discard All Changes
ro: Anulează Toate Modificările

en: Display Again After
ro: Afișează Din Nou După

en: Display Conditions
ro: Condiții de afișare

en: Display Name
ro: Nume Afișat

en: Display Only If
ro: Afișează numai dacă

en: Display Only If Author
ro: Afișează Doar Dacă Este Autor

en: Display Only If Browser
ro: Afișează numai dacă browser

en: Display Only If Category Page
ro: Afișează numai dacă pagina categorie

en: Display Only If Current Date
ro: Afișează numai dacă data curentă

en: Display Only If Logged In Status
ro: Afișează Doar În Funcție De Starea De Autentificare

en: Display Only If Operating System
ro: Afișează numai dacă sistemul de operare

en: Display Only If Post Category
ro: Afișează numai dacă Postare categorie

en: Display Only If Post Tag
ro: Afișați numai dacă postați etichetă

en: Display Only If Post Type
ro: Afișează numai dacă este tip de postare

en: Display Only If Tag Page
ro: Afișează numai dacă pagina de etichete

en: Display Only If User
ro: Afișează numai dacă utilizator

en: Display Only If User Role
ro: Afișează numai dacă rol de utilizator

en: Display Only on
ro: Afișează Doar Pe

en: Display Only on Date Archives
ro: Afișează numai în arhivele de date

en: Display Order
ro: Ordine De Afișare

en: Display a message.
ro: Afișează Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
ro: Afișează navigarea cu puncte pentru carusel.

en: Display if all conditions are true
ro: Afișează dacă toate condițiile sunt adevărate

en: Display if any condition is true
ro: Afișați dacă vreo condiție este adevărată

en: Display navigation arrows on the carousel.
ro: Afișează săgețile de navigare pe carusel.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
ro: Afișați postările pentru pagina curentă. Util pe paginile de arhivă și index.

en: Divi Builder Helper
ro: Ajutor Divi Builder

en: Divi Builder Layout
ro: Aspect Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
ro: Aspecte Divi Builder

en: Divi Documentation
ro: Documentație Divi

en: Divi Icons
ro: Pictograme Divi

en: Divi Library
ro: Bibliotecă Divi

en: Divi Role Editor
ro: Editor Roluri Divi

en: Divi Role Editor Settings
ro: Setări Editor Roluri Divi

en: Divi Theme Builder Set
ro: Set Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
ro: Șablon Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
ro: Șabloane Divi Theme Builder

en: Divider
ro: Divizor

en: Divider Arrangement
ro: Înălțime separator

en: Divider Color
ro: Culoare margine

en: Divider Flip
ro: Divizor

en: Divider Height
ro: Înălțime separator

en: Divider Horizontal Repeat
ro: Divider Repeat orizontal

en: Divider Style
ro: Stil separator

en: Divider Weight
ro: Înălțime separator

en: Dividers
ro: Divizor

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
ro: Divizoarele pot fi plasate fie deasupra fie sub conținutul secțiunii. Dacă sunt plasate deasupra conținutului secțiunii, modulele și rândurile din cadrul secțiunii vor fi ascunse în spatele divizorului atunci când se suprapun.

en: Division require one value to be unitless
ro: Împărțirea necesită ca o valoare să fie fără unitate

en: Do Not Stick
ro: Nu lipiți

en: Does Not Contain
ro: Nu contine

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
ro: Nu Conține (NOT LIKE)

en: Does not Contain
ro: Nu contine

en: Does not Equal
ro: Nu este egal

en: Does not Exist
ro: Nu exista

en: Don't Append
ro: Nu Atașa

en: Don't Restore
ro: Nu Restaura

en: Don't display on
ro: Nu afișați

en: Don't display on posts authored by
ro: Nu afișați în postările scrise de

en: Don't display on search results for
ro: Nu afișați în rezultatele căutării pentru

en: Don't display to
ro: Nu afișa la

en: Don't display to users who have
ro: Nu afișați utilizatorilor care au

en: Don't display to users who have visited
ro: Nu afișați utilizatorilor care l-au vizitat

en: Dot Alignment
ro: Aliniere Puncte

en: Dot Color
ro: Culoare Punct

en: Dot Navigation
ro: Navigare Cu Puncte

en: Dot Position
ro: Poziție Puncte

en: Dot Size
ro: Dimensiune Punct

en: Dotted
ro: Punctat

en: Double
ro: Dublu

en: Down
ro: În jos

en: Download Backup
ro: Descarcă Copie

en: Download Backup Before Importing
ro: Descarcă o Copie de Siguranță Înainte de Import

en: Downwards
ro: În jos

en: Draft
ro: Ciornă

en: Drag n Drop
ro: Trage Și Plasează

en: Drag to resize
ro: Trage pentru a redimensiona

en: Draggable On Mobile
ro: Draggable pe mobil

en: Dragged module
ro: Modul tras

en: Dropdown Alignment
ro: Aliniere Dropdown

en: Dropdown Direction
ro: Direcție Dropdown

en: Dropdown Menu
ro: Linkuri Meniu Listă

en: Dropdown Menu Active Link Color
ro: Meniul derulant Culoarea linkului activ

en: Dropdown Menu Animation
ro: Animație meniu vertical

en: Dropdown Menu Background Color
ro: Culoare fundal meniu vertical

en: Dropdown Menu Container
ro: Conținut Meniu Listă

en: Dropdown Menu Direction
ro: Dropdown Meniu Direcție

en: Dropdown Menu Line Color
ro: Culoare linie meniu vertical

en: Dropdown Menu Links
ro: Linkuri Meniu Listă

en: Dropdown Menu Text Color
ro: Culoare text meniu vertical

en: Dropdown Menus
ro: Meniuri derulante

en: Dropdown Offset
ro: Decalaj Dropdown

en: Dropdown Position
ro: Poziție Dropdown

en: Dropdowns
ro: Dropdownuri

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Duplicate %1$s
ro: Duplichează %1$s

en: Duplicate %s
ro: Dublează %s

en: Duplicate Canvas
ro: Duplică Canvas

en: Duplicate Grid Offset Rule
ro: Duplică Regula De Decalaj A Grilei

en: Duplicate Item
ro: Duplică Elementul

en: Duplicate Module
ro: Dublează Modul

en: Duplicate Preset
ro: Preset duplicat

en: Duplicate Template
ro: Duplică Șablonul

en: Duplicate property "%s" found.
ro: S-a găsit proprietatea duplicată "%s".

en: Duplicated layout
ro: Aspect duplicat

en: Duplicated template
ro: Șablon duplicat

en: Dynamic Content
ro: Conținut dinamic

en: Dynamic Content Custom Fields
ro: Câmpuri Personalizate Pentru Conținut Dinamic

en: Dynamic Posts
ro: Postări Dinamice

en: Ease
ro: Uşura

en: Ease-In
ro: Ușurință în

en: Ease-In-Out
ro: Ușurință-In-Out

en: Ease-Out
ro: Out Ușurință

en: Edit
ro: Editați | ×

en: Edit %1$s Layout
ro: Editează Aspectul %1$s

en: Edit %s
ro: Editează %s

en: Edit Attribute
ro: Editează Atributul

en: Edit Body Template
ro: Editează Șablonul Conținutului Principal

en: Edit Borders
ro: Editează Chenare

en: Edit Buttons
ro: Editează Butoane

en: Edit Canvas
ro: Editează Pânza

en: Edit Canvas Settings
ro: Editați Setările Pânzei

en: Edit Colors
ro: Editează Culori

en: Edit Configuration
ro: Editează Configurarea

en: Edit Content
ro: Editează Conținutul

en: Edit Element Above
ro: Editează Elementul De Deasupra

en: Edit Element Below
ro: Editează Elementul De Dedesubt

en: Edit First Child Element
ro: Editează Primul Element Copil

en: Edit Fonts
ro: Editează Fonturi

en: Edit Footer Template
ro: Editează Șablonul Subsolului

en: Edit Global Canvas
ro: Editează Pânza Globală

en: Edit Global Color
ro: Editați culoarea globală

en: Edit Global Items
ro: Editare Elemente Globale

en: Edit Grid Offset Rule
ro: Editează Regula De Decalaj A Grilei

en: Edit Header Template
ro: Editează Șablonul Antetului

en: Edit Image With AI
ro: Editați imaginea cu AI

en: Edit Interaction
ro: Editează Interacțiunea

en: Edit Item
ro: Editează Elementul

en: Edit Layout
ro: Editează Aspectul

en: Edit Page
ro: Editează Pagina

en: Edit Parent Element
ro: Editează Elementul Părinte

en: Edit Post
ro: Editează Articolul

en: Edit Preset
ro: Editează Presetarea

en: Edit Profile
ro: Editează Profilul

en: Edit Responsive Values
ro: Editează Valorile Responsive

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
ro: Editează Setul

en: Edit Snippet
ro: Editează Fragmentul

en: Edit Template
ro: Editează Șablonul

en: Edit Template Layout
ro: Editează Aspectul Șablonului

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
ro: Editează Șablonul

en: Edit Theme Builder
ro: Editează Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
ro: Editează Elementul Theme Builder

en: Edit With Divi
ro: Editează Cu Divi

en: Edit With Theme Builder
ro: Editează Cu Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
ro: Editează cu Divi Builder

en: Edited %s
ro: %s Editat

en: Edited %s Child Modules
ro: Module Copil pentru %s Editate

en: Edited Local Attributes
ro: Atribute Locale Editate

en: Editing: %s
ro: Se Editează: %s

en: Effect Action
ro: Acțiune Efect

en: Effects
ro: Efecte

en: Elegant Themes Support
ro: Asistență Elegant Themes

en: Element Label
ro: Etichetă Element

en: Element Type
ro: Tip Element

en: Elements
ro: Elemente

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Elliptical
ro: Eliptic

en: Email
ro: E-mail

en: Email Account
ro: Cont Email

en: Email Address
ro: Adresă Email

en: Email Field
ro: Câmp Email

en: Email Fullwidth
ro: Pagină cu Lățime Completă

en: Email Optin
ro: Scrie Оптин

en: Email Optins
ro: E-mail Optins

en: Email Provider Account Setup Documentation
ro: Furnizorul de e-mail Documente de configurare a contului

en: Enable
ro: Activa

en: Enable %s
ro: Activați %s

en: Enable Admin Bar
ro: Activează Bara De Administrare

en: Enable Condition
ro: Activați condiția

en: Enable Raw HTML
ro: Activează HTML Brut

en: Enable Redirect URL
ro: Activează URL Redirectare

en: Enable Template
ro: Activează Șablonul

en: Enable Title
ro: Activează Titlul

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
ro: Activați funcționalitatea de buclă pentru a afișa dinamic conținut repetitiv din baza de date, pe baza setărilor interogării.

en: Enable or disable pagination for this feed.
ro: Activare sau dezactivare paginare pentru acest flux.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
ro: Activați pentru ca animația să se repete la nesfârșit.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
ro: Activează tranziții animate între stilurile implicite și cele sticky când elementul devine „lipit”.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
ro: S-au activat tranzițiile animate între stilurile implicite și cele sticky atunci când elementul devine „blocat”

en: Enabled template
ro: Șablon activat

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
ro: Activarea logicii condiționale face acest câmp vizibil doar când una sau toate regulile de mai jos sunt îndeplinite<br><strong>Notă:</strong> Pot fi folosite doar câmpurile cu ID de câmp unic și care nu este gol.

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
ro: Dacă activați această opțiune, veți adăuga margini la câmpurile de introducere când este focalizată.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
ro: Activarea acestui lucru va extinde câmpul de intrare la 100% din lățimea modulului.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
ro: Activarea acestei opțiuni va face ca caruselul să parcurgă automat toate diapozitivele.

en: End
ro: Sfârșit

en: End Position
ro: Poziție finală

en: Ending
ro: Final

en: Ending %s
ro: Sfârșit %s

en: Ending Blur
ro: Încețoșarea finală

en: Ending Offset
ro: Încheierea offset

en: Ending Opacity
ro: Încheierea opacității

en: Ending Rotation
ro: Încheierea rotației

en: Ending Scale
ro: Scala finală

en: Enhance
ro: Spori

en: Enter Custom Attribute
ro: Introdu Atribut Personalizat

en: Enter Custom Meta Key
ro: Introduceți Cheia Meta Personalizată

en: Enter Preview Mode
ro: Intră În Modul Previev

en: Enter a name for your %s.
ro: Introdu un nume pentru %s.

en: Enter a name for your canvas.
ro: Introdu un nume pentru canvasul tău.

en: Enter a name for your exported file.
ro: Introduceți un nume pentru fișierul exportat.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ro: Introduceți o adresă pentru punctul central al hărții, iar adresa va fi geocodificată și afișată pe harta de mai jos.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ro: Introduceți o adresă pentru acest pin a hărții, iar adresa va fi geocodificată și afișată pe harta de mai jos.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
ro: Introduceți un model nth-child personalizat (de ex., 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
ro: Introdu cheia meta

en: Enter meta value
ro: Introdu valoarea meta

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
ro: Introdu numele atributului HTML (de ex., class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
ro: Introduceți URL pentru buton.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
ro: Introdu valoarea atributului de comutat/adăugat/eliminat

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
ro: Introdu numele cookie-ului (de ex., user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
ro: Introdu valoarea cookie-ului de comutat/adăugat/eliminat

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
ro: Introdu numele câmpului personalizat (cheia meta) pe care vrei să îl interoghezi. Aceasta este cheia stocată în tabelul post_meta care identifică câmpul tău personalizat.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
ro: Introdu valoarea câmpului personalizat pe care vrei să o potrivești. Aceasta este valoarea stocată în tabelul post_meta după care vrei să filtrezi articolele.

en: Enter the new value that will replace the found value.
ro: Introduceți valoarea nouă care va înlocui valoarea găsită.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
ro: Introduceți valoarea numerică pentru proprietatea grilei (de ex., întindere coloană: 1)

en: Enter the text for the Button.
ro: Introduceți textul pentru buton.

en: Enter the text for this list item.
ro: Introduceți textul pentru acest element de listă.

en: Enter the value you want to find and replace.
ro: Introduceți valoarea pe care doriți să o găsiți și să o înlocuiți.

en: Enter your address to view shipping options.
ro: Introduceți adresa pentru a vedea opțiunile de livrare.

en: Enter your page title here.
ro: Introduceți titlul paginii aici

en: Entire Page
ro: Întreaga Pagină

en: Equal Columns
ro: Coloane Egale

en: Equal Fixed Width Columns
ro: Coloane Cu Lățime Fixă Egală

en: Equal Height Rows
ro: Rânduri Cu Înălțime Egală

en: Equal Minimum Width Columns
ro: Coloane Cu Lățime Minimă Egală

en: Equal Width Columns
ro: Coloane Cu Lățime Egală

en: Equalize Column Heights
ro: Egalizează înălțimea coloanelor

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
ro: Egalizarea înălțimilor coloanelor va forța toate coloanele să preia înălțimea celei mai înalte coloane din rând. Toate coloanele vor avea aceeași înălțime, păstrând un aspect uniform.

en: Equals
ro: Egal

en: Equals (=)
ro: Egal (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
ro: Eroare la randarea modulului Shortcode cu numele shortcode %1$s și conținutul shortcode %2$s

en: Even Items
ro: Elemente Pare

en: Events
ro: Evenimente

en: Every Eighth Item
ro: Fiecare Al Optulea Element

en: Every Fifth Item
ro: Fiecare Al Cincilea Element

en: Every Fourth Item
ro: Fiecare Al Patrulea Element

en: Every Ninth Item
ro: Fiecare Al Nouălea Element

en: Every Other
ro: Toate celelalte

en: Every Seventh Item
ro: Fiecare Al Șaptelea Element

en: Every Sixth Item
ro: Fiecare Al Șaselea Element

en: Every Tenth Item
ro: Fiecare Al Zecelea Element

en: Every Third Item
ro: Fiecare Al Treilea Element

en: Exceptions
ro: Excepții

en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Excerpt Length
ro: Lungimea extrasului

en: Exclude Categories
ro: Exclude Categorii

en: Exclude Current %s
ro: Exclude %s Curent(ă)

en: Exclude Current Post
ro: Excludeți Postarea Curentă

en: Exclude From
ro: Exclude Din

en: Exclude From: %1$s
ro: Exclude Din: %1$s

en: Exclude Pages
ro: Exclude Pagini

en: Exclude Posts
ro: Exclude Postări

en: Exclude Posts With Specific Terms
ro: Exclude Articole Cu Termeni Specifici

en: Exclude Specific Posts
ro: Exclude Articole Specifice

en: Excluded Item
ro: Obiect Exclus

en: Excluded Item Text
ro: Text Element Exclus

en: Excluded Search Queries
ro: Interogări de căutare excluse

en: Exclusion
ro: Excludere

en: Execute Selected Option
ro: Execută Opțiunea Selectată

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
ro: Execută Opțiunea Selectată Din Selectorul Responsive De Stare

en: Exist
ro: Exista

en: Existing Page Layout
ro: Aspect Paginii Existente

en: Existing Post Layout
ro: Aspect Articolului Existent

en: Exit
ro: Ieșire

en: Exit Builder
ro: Ieși Din Builder

en: Exit Dropdown
ro: Ieșire Din Dropdown

en: Exit Preview
ro: Ieșire Din Previzualizare

en: Exit Preview Mode
ro: Ieși Din Modul Previev

en: Exit To Dashboard
ro: Ieși Către Panou

en: Exit To Editor
ro: Ieși Către Editor

en: Exit To Front End
ro: Ieșiți La Front-End

en: Exit To WordPress Dashboard
ro: Ieșiți La Panoul De Control WordPress

en: Exit To WordPress Editor
ro: Ieșiți La Editorul WordPress

en: Exit Visual Builder
ro: Ieșiți Visual Builder

en: Exit to Backend
ro: Ieși La Backend

en: Exit to Backend Builder
ro: Ieși La Backend Builder

en: Expand
ro: Extinde

en: Expand All
ro: Extinde Tot

en: Expand And Fill
ro: Extindeți și umpleți

en: Expand Modal
ro: Deschide Modal

en: Export
ro: Exportă

en: Export & Import
ro: Export Și Import

en: Export Canvas
ro: Exportă Canvas

en: Export File Name
ro: Exportare nume fișier

en: Export Layout
ro: Exportați aspectul

en: Export Options
ro: Opțiuni de export

en: Export Presets
ro: Exportă Presetări

en: Export Templates
ro: Exportă Șabloanele

en: Export Variables
ro: Exportă Variabile

en: Extend %1$s Attributes
ro: Extinde Atributele %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
ro: Extinde Atributele De Conținut %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
ro: Extinde Atributele De Design %1$s

en: Extend %1$s Preset
ro: Extinde Presetarea %1$s

en: Extend %1$s Presets
ro: Extinde Presetările %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
ro: Extinde Atributele De Stil %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
ro: Extinde Toate Atributele %1$s

en: Extend Attributes
ro: Extindeți Atributele

en: Extend From Element
ro: Extindeți Din Element

en: Extend Select Content Attributes
ro: Extinde Atributele De Conținut Selectate

en: Extend Select Design Attributes
ro: Extinde Atributele De Design Selectate

en: Extend Select Presets
ro: Extinde Presetările Selectate

en: Extend Select Style Attributes
ro: Extinde Atributele De Stil Selectate

en: Extend To Element Type
ro: Extindeți La Tip De Element

en: Extend To Location
ro: Extindeți La Locație

en: Extended Attributes
ro: Atribute Extinse

en: External Article
ro: Articol Extern

en: External Link
ro: Link Extern

en: Facebook Profile Url
ro: URL Profil Facebook

en: Fade
ro: Decolorează

en: Fade In
ro: Estompare

en: Fading in & Out
ro: Estompare La Intrare Și La Ieșire

en: Failed to create post.
ro: Nu s-a putut crea postarea.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
ro: Nu s-a putut crea aspectul. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Failed to delete global canvas.
ro: Ștergerea pânzei globale a eșuat.

en: Failed to duplicate post.
ro: Nu s-a putut duplica postarea.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
ro: Nu s-a putut duplica aspectul. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Failed to load the Theme Builder.
ro: Nu s-a putut încărca Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
ro: Nu s-au putut încărca elementele existente. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Failed to move post to trash.
ro: Nu s-a putut muta postarea la coș.

en: Failed to update breakpoints.
ro: Actualizarea punctelor de întrerupere a eșuat.

en: Featured Background Color
ro: Culoarea de fundal recomandată

en: Featured Body Text Color
ro: Culoarea textului recomandat al corpului

en: Featured Bullet Color
ro: Culoarea recomandată a bulletului

en: Featured Currency & Frequency Text Color
ro: Culoare Text Monedă Și Frecvență Evidențiată

en: Featured Excluded Item Color
ro: Culoarea elementului exclus excluse

en: Featured Header Background Color
ro: Culoarea de fundal a antetului recomandată

en: Featured Image
ro: Imagine Reprezentativă

en: Featured Image Alt Text
ro: Text Alternativ Pentru Imaginea Reprezentativă

en: Featured Image Height
ro: Înălțimea imaginii prezentate

en: Featured Image Max Height
ro: Înălțimea maximă a imaginii prezentate

en: Featured Image Max Width
ro: Lățimea maximă a imaginii prezentate

en: Featured Image Overlay
ro: Suprapunere Imagine Furnizată

en: Featured Image Placement
ro: Plasare imagine recomandată

en: Featured Image Title Text
ro: Text Titlu Pentru Imaginea Reprezentativă

en: Featured Image Width
ro: Lățimea imaginii prezentate

en: Featured Price Text Color
ro: Culoarea textului recomandat de preț

en: Featured Pricing Area Background Color
ro: Culoarea de fundal recomandată pentru zona de preț

en: Featured Products
ro: Produse Recomandate

en: Featured Subtitle Text Color
ro: Culoare text subtitrare recomandată

en: Featured Table
ro: Tabel recomandat

en: Featured Title Text Color
ro: Culoarea textului titlului recomandat

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
ro: Tabelele de prețuri recomandate au o umbră care le ajută să iasă din restul. Această umbră poate fi dezactivată dacă doriți.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
ro: Evidenţiind un tabel va face ca acesta să iasă în evidență față de restul.

en: Fetch
ro: Preia

en: Field
ro: Câmp

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
ro: Câmpul Nu Există (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
ro: Câmpul Există (EXISTS)

en: Field ID
ro: ID Câmp

en: Field Information
ro: Informații Câmp

en: Field Label
ro: Etichetă de câmp

en: Field Labels
ro: Etichete de câmp

en: Field Name
ro: Nume Câmp

en: Field Options
ro: Opțiuni Câmp

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
ro: Câmpul după care se ordonează rezultatele (trimis direct la interogarea WordPress)

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Fields Label Position
ro: Câmpuri Etichetă Poziție

en: Fields Placeholder
ro: Substituent câmpuri

en: Fields Width
ro: Lățimea câmpurilor

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter Color
ro: Culoare Filtru

en: Filter Criteria
ro: Criterii de filtrare

en: Filter Criteria Text
ro: Text Criterii Filtrare

en: Filter Global Color
ro: Filtrează Culoarea Globală

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
ro: Filtrați postările în funcție de valorile meta ale postării. Folosiți această opțiune pentru a crea interogări complexe care potrivesc postări cu date specifice din câmpuri personalizate, cum ar fi afișarea doar a postărilor cu o anumită valoare meta.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
ro: Filtrează bucla pentru a exclude articolele care au termenii de taxonomie specificați. Folosește asta pentru a elimina din rezultate conținut din anumite categorii, etichete sau alte taxonomii.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
ro: Filtrează bucla pentru a include doar articolele care au termenii de taxonomie specificați. Folosește asta pentru a restrânge rezultatele la conținut din anumite categorii, etichete sau alte taxonomii.

en: Filterable Portfolio
ro: Portfoliu Filtrabil

en: Filterable Portfolios
ro: Portofolii filtrabile

en: Filters
ro: Filtru

en: Find
ro: Căutare

en: Find & Replace
ro: Găsiți și înlocuiți

en: Find And Replace
ro: Găsiți Și Înlocuiți

en: Find And Replace Complete
ro: Găsire Și Înlocuire Finalizate

en: Find And Replace In Element Type
ro: Găsiți Și Înlocuiți În Tipul De Element

en: Find And Replace In Location
ro: Găsiți Și Înlocuiți În Locație

en: Find Value
ro: Valoare De Căutat

en: First & Last Name
ro: Prenume Și Nume

en: First Instance of Every Month
ro: Prima instanță a fiecărei luni

en: First Item
ro: Primul Element

en: First Name
ro: Prenume

en: First Name Fullwidth
ro: Extinde la lățime completă

en: Fit
ro: Se potrivesc

en: Fixed
ro: Fix

en: Fixed Height Rows
ro: Rânduri Cu Înălțime Fixă

en: Fixed Left Sidebar
ro: Bara Laterală Stânga a Paginii

en: Fixed Right Sidebar
ro: Bara Laterală Dreapta a Paginii

en: Flip
ro: Întoarce

en: Flip Horizontal
ro: Flip orizontal

en: Flip Vertical
ro: Întoarceți pe verticală

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
ro: Răsuciți separatorul orizontal sau vertical pentru a schimba forma și direcția acesteia.

en: Floating
ro: Plutitor

en: Floating Minimum Size
ro: Dimensiunea minimă flotantă

en: Floating Squares
ro: Pătrate plutitoare

en: Fold
ro: plia

en: Follow
ro: Urmărește

en: Follow Button
ro: Butonul Urmărire

en: Follow on %s
ro: Urmărește pe %s

en: Font Does not Exist.
ro: Fontul Nu Există.

en: Font Families
ro: Familii de Fonturi

en: Font Name
ro: Numele Contului

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
ro: Numele Fontului Nu Poate Fi Gol și Nu Poate Conține Caractere Speciale.

en: Font Name Cannot be Empty.
ro: Numele Fontului Nu Poate Fi Gol.

en: Font Size (em)
ro: Dimensiune Font (em)

en: Font Style
ro: Stil Copiere

en: Font Weight
ro: Lumină blândă

en: Font Weights
ro: Grosimi de Font

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
ro: Există Deja Un Font Cu Acest Nume. Folosiți Un Nume Diferit.

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Footer
ro: Subsol

en: Footer Template
ro: Șablon Subsol

en: Footer Templates
ro: Șabloane Subsol

en: Force Fullwidth
ro: Extinde la lățime completă

en: Force Visible
ro: Forțați Vizibilitatea

en: Force the element to be visible in specific contexts.
ro: Forțați elementul să fie vizibil în contexte specifice.

en: Forgot your password?
ro: Ai uitat parola?

en: Form
ro: Formă

en: Form Background Color
ro: Culoare Fundal Formular

en: Form Fields
ro: Câmpuri Formular

en: Form Notice
ro: Formular de notificare

en: Form Notice Background Color
ro: Culoare Fundal Notificare Formular

en: Form Title
ro: Titlul formularului

en: Form Title Text
ro: Text Titlu Formular

en: Forward
ro: Înainte

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ro: A Fost Atinsă Limita Gratuită Divi Cloud

en: Free Form CSS
ro: CSS Personalizat Liber

en: Free-Form CSS
ro: CSS în formă liberă

en: Frequency
ro: Frecvența

en: Friday
ro: vineri

en: From Hour
ro: De la Ora

en: From Minute
ro: Din Minute

en: Full Size (Original)
ro: Dimensiune Completă (Originală)

en: Fullwidth
ro: Lățime Completă

en: Fullwidth Code
ro: Cod lățime completă

en: Fullwidth Codes
ro: Coduri cu lungime totală

en: Fullwidth Image
ro: Imagine lățime completă

en: Fullwidth Images
ro: Fullwidth Imagini

en: Fullwidth Map
ro: Hartă cu Lățime Completă

en: Fullwidth Menu
ro: Meniu cu Lățime Completă

en: Fullwidth Menus
ro: Meniuri Fullwidth

en: Fullwidth Module
ro: Modul lățime completă

en: Fullwidth Post Content
ro: Lățime completă Conținut post

en: Fullwidth Post Contents
ro: Conținut Articol Lățime Completă

en: Fullwidth Post Slider
ro: Glisant Postare pe toată Lățimea

en: Fullwidth Post Sliders
ro: Lățimea maximă a postului

en: Fullwidth Post Title
ro: Titlu postare lățime completă

en: Fullwidth Section
ro: Secțiune Pe Toată Lățimea

en: Fullwidth Slider
ro: Slider cu Lățime Completă

en: Fullwidth Sliders
ro: Full-width Sliders

en: Galleries
ro: Galerii

en: Gallery
ro: Galerie

en: Gallery Item
ro: Articol galerie

en: Gallery Item Caption
ro: Titlu Obiect Galerie

en: Gallery Item Title
ro: Titlu articol galerie

en: Gallery Pagination
ro: Paginare Galerie

en: General Functionality
ro: Funcționalitate Generală

en: Generate & Replace
ro: Generați și înlocuiți

en: Generate Automatically
ro: Generați automat

en: Generate Content With AI
ro: Generați conținut cu AI

en: Generate From Video
ro: Generare Din Video

en: Generate Section With AI
ro: Generați secțiune cu AI

en: Generate With AI
ro: Generați cu AI

en: Geocoder failed due to %s
ro: Geocodarea a eșuat din cauza %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ro: Obține Stocare Nelimitată Divi Cloud

en: Give Me A Choice
ro: Dă-mi o alegere

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
ro: Oferiți acestui element un efect de estompare, astfel încât să se miște în și să nu se focalizeze pe măsură ce vizualizatorul defilează prin pagină.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
ro: Dați acestui element un efect de scară, astfel încât să crească și să se micșoreze pe măsură ce vizualizatorul defilează prin pagină.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
ro: Dați acestui element un efect de opacitate, astfel încât să dispară și să dispară pe măsură ce vizualizatorul defilează prin pagină.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
ro: Dați acestui element mișcare orizontală, astfel încât să alunece la stânga sau la dreapta pe măsură ce vizualizatorul defilează prin pagină.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
ro: Dați acestui element mișcare de rotație astfel încât să se rotească pe măsură ce vizualizatorul defilează prin pagină.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
ro: Oferiți acestui element mișcare verticală, astfel încât să se miște mai rapid sau mai lent decât elementele din jurul lui pe măsură ce vizualizatorul defilează prin pagină.

en: Global Body
ro: Conținut Principal Global

en: Global Canvas
ro: Pânză Globală

en: Global Canvases
ro: Pânze Globale

en: Global Colors
ro: Culori Globale

en: Global Fonts Weights
ro: Grosimi Fonturi Globale

en: Global Footer
ro: Subsol Global

en: Global Header
ro: Antet Global

en: Global Variables
ro: Variabile Globale

en: Global canvas not found.
ro: Pânza globală nu a fost găsită.

en: Go Back
ro: Înapoi

en: Go To
ro: Mergi La

en: Go To A Module
ro: Mergi La Un Modul

en: Go To A Row
ro: Mergi La Un Rând

en: Go To A Section
ro: Mergi La O Secțiune

en: Go To Layer
ro: Accesați Stratul

en: Go To a Section, Row or Module
ro: Mergi La O Secțiune, Un Rând Sau Un Modul

en: Go to Dashboard
ro: Mergi La Panou

en: Go to Editor
ro: Mergi La Editor

en: Good
ro: Bun

en: Google API Key
ro: Cheia Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
ro: Scriptul Google Maps nu este disponibil pe această pagină.

en: Gradient Direction
ro: Direcție gradient

en: Gradient End
ro: Final gradient

en: Gradient Length
ro: Lungime Gradient

en: Gradient Position
ro: Poziție în gradient

en: Gradient Start
ro: Start gradient

en: Gradient Stops
ro: Se oprește gradient

en: Gradient Type
ro: Tip gradient

en: Gradient Unit
ro: Unitate de gradient

en: Graph
ro: Grafic

en: Graph 2
ro: Graficul 2

en: Graph 3
ro: Graficul 3

en: Graph 4
ro: Graficul 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
ro: Cantitate filtru gri (%)

en: Greater Than (>)
ro: Mai Mare Decât (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
ro: Mai Mare Sau Egal (>=)

en: Green
ro: Verde

en: Grid
ro: Grilă

en: Grid Auto Columns
ro: Coloane Auto Grid

en: Grid Auto Rows
ro: Rânduri Auto Grid

en: Grid Column Template
ro: Șablon Coloană Grid

en: Grid Density
ro: Densitate Grid

en: Grid Direction
ro: Direcție Grid

en: Grid Layout
ro: Dispunere grilă

en: Grid Mode
ro: Mod Grilă

en: Grid Offset Rule
ro: Regulă Decalaj Grilă

en: Grid Offset Rules
ro: Reguli De Decalaj Grid

en: Grid Row Template
ro: Șablon Rânduri Grid

en: Grid Template Columns
ro: Coloane Șablon Grilă

en: Grid Tile Background Color
ro: Culoare fundal căsuță grilă

en: Grid View
ro: Vizualizare Grilă

en: Groove
ro: Canelură

en: Group
ro: Grup

en: Group Carousel
ro: Carusel Grup

en: Group Carousels
ro: Carusele Grup

en: Group Settings Into Closed Toggles
ro: Setările grupului în clapete închise

en: Groups
ro: Grupuri

en: Grow
ro: Creștere

en: Grow to Fill
ro: Mărește Pentru A Umple

en: Gutter
ro: Spațiu Între Coloane

en: Gutter Width
ro: Distanță coloane

en: HTML After
ro: HTML După

en: HTML Before
ro: HTML Înainte

en: HTML/JS Snippet
ro: Fragment HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
ro: Meniu Hamburger Culoare pictogramă

en: Hamburger Menu Icon Font Size
ro: Meniu Hamburger Mărimea fontului

en: Hard Light
ro: Lumină puternică

en: Has No Value
ro: Nu are valoare

en: Has Not Visited a Specific Page
ro: Nu a vizitat o anumită pagină

en: Has Not Visited a Specific Post
ro: Nu a vizitat o anumită postare

en: Has Visited a Specific Page
ro: A vizitat o anumită pagină

en: Has Visited a Specific Post
ro: A vizitat o anumită postare

en: Header
ro: Antet

en: Header Container
ro: Titlu Container

en: Header Image
ro: Imagine Antet

en: Header Template
ro: Șablon Antet

en: Header Templates
ro: Șabloane Antet

en: Heading
ro: Titlu

en: Heading 1
ro: Titlu 1

en: Heading 2
ro: Titlu

en: Heading 3
ro: Titlu

en: Heading 4
ro: Titlu

en: Heading 5
ro: Titlu

en: Heading 6
ro: Titlu

en: Heading Container
ro: Îndreptare Container

en: Heading Level
ro: Nivel de titlu

en: Heading Text
ro: Textul Subtitlului

en: Heading Text Color
ro: Culoare Text Titlu

en: Heading Text H1
ro: Text Titlu H1

en: Heading Text H2
ro: Text Titlu H2

en: Heading Text H3
ro: Text Titlu H3

en: Heading Text H4
ro: Text Titlu H4

en: Heading Text H5
ro: Text Titlu H5

en: Heading Text H6
ro: Text Titlu H6

en: Headings
ro: Titluri

en: Headings: %s
ro: Titluri: %s

en: Heavy
ro: Greu

en: Heavy 900
ro: Greu 900

en: Height
ro: Înălțime

en: Help
ro: Ajutor

en: Help Video
ro: Videoclip De Ajutor

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
ro: Aici poți adăuga elementul curent în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
ro: Aici puteți ajusta metoda de relaxare a animației. Îmbunătățirea animației dvs. în interior și în exterior va crea un efect mai neted în comparație cu o curbă liniară de viteză.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
ro: Aici puteți ajusta poziția elementului la stânga sau la dreapta față de locația sa de pornire, care poate diferi în funcție de originea offset-ului.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
ro: Aici puteți ajusta poziția elementului în sus sau în jos față de locația sa de pornire, care poate diferi în funcție de originea offset-ului.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
ro: Aici puteți ajusta locația de pornire a elementului în containerul părinte. Puteți ajusta în continuare poziția elementului folosind comenzile de offset.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
ro: Aici puteți ajusta ordinea de afișare a postărilor.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
ro: Aici poți alege aspectul paginii de produs pentru WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
ro: Aici puteți alege între Descrierea și scurta descriere de afișat.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
ro: Aici puteți alege din ce colț este compensat acest element. Ajustările offsetului vertical și orizontal vor fi afectate în funcție de originea decalajului elementului.

en: Here you can choose how to position the product meta.
ro: Aici puteți alege modul de poziționare a meta produsului.

en: Here you can choose icon size.
ro: Aici puteți alege dimensiunea pictogramei.

en: Here you can choose icon width.
ro: Aici puteți alege lățimea pictogramei.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
ro: Aici puteți alege direcția pe care submeniurile dvs. vor deschide. Puteți alege să fie deschise în jos sau în sus.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
ro: Aici puteți alege tipul de poziționare al elementului. Elementele poziționate absolut vor pluti în interiorul elementelor părinte. Elementele poziționate fix vor pluti în cadrul zonei vizibile a browserului. Elementele poziționate relativ stau static în containerul părinte, dar pot fi totuși decalate fără a perturba elementele din jur.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
ro: Aici puteți alege tipul de poziție al elementului. Elementele poziționate absolut vor pluti în interiorul elementelor lor părinte. Elementele poziționate fixe vor pluti în fereastra de vizualizare a browserului. Elementele poziționate relativ stau static în containerul lor părinte, dar pot fi în continuare compensate fără a perturba elementele din jur.

en: Here you can choose the image alignment.
ro: Aici puteți alege alinierea imaginii.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
ro: Aici puteți alege dimensiunea pentru toate pictogramele din această listă.

en: Here you can choose to display the title.
ro: Aici puteți alege să afișați titlul.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
ro: Aici puteți alege când sunt declanșate efectele de mișcare: când partea de sus a elementului intră în vedere, când mijlocul elementului intră în vedere sau când partea de jos a elementului intră în vedere.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
ro: Aici poți alege unde să fie plasată imaginea reprezentativă.

en: Here you can choose where to place the icon.
ro: Aici puteți alege unde să plasați pictograma.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
ro: Aici puteți alege unde să plasați link-ul de recenzii.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
ro: Aici poți alege dacă setarea de mai sus a culorii de fundal trebuie folosită sau nu.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
ro: Aici puteți alege dacă pictograma de mai jos să fie utilizată.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
ro: Aici poți alege dacă să afișezi sau nu numele autorului în metadatele articolului.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
ro: Aici puteți alege dacă se afișează categoriile în metadatele postării. Notă: Această opțiune nu funcționează pentru tipurile implicite de postări.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
ro: Aici puteți alege dacă se afișează contorul de comentarii în metadatele postării.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
ro: Aici poți alege dacă să afișezi sau nu data în metadatele articolului.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
ro: Aici poți alege dacă să afișezi sau nu imaginea reprezentativă.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
ro: Aici poți alege dacă să afișezi sau nu metadatele articolului.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
ro: Aici poți alege dacă să afișezi sau nu titlul articolului.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
ro: Aici puteți alege dacă imaginea să aibă sau nu spațiu dedesubt.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
ro: Aici puteți alege dacă imaginea ar trebui sau nu să se deschidă în căsuța de stocare. Notă: dacă selectați pentru deschiderea imaginii în căsuța de stocare, opțiunile URL de mai jos vor fi ignorate.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
ro: Aici puteți alege dacă harta poate fi mutată pe dispozitivele mobile.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
ro: Aici puteți alege dacă să afișați sau nu codul cuponului.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
ro: Aici puteți alege dacă să afișați sau nu imaginea produsului.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
ro: Aici puteți alege dacă să afișați sau nu pictograma Eliminare element.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
ro: Aici puteți alege dacă să afișați sau nu butonul Actualizare coș.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
ro: Aici puteți alege dacă butonul urmărire să fie inclus sau nu lângă pictogramă.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
ro: Aici poți alege dacă să folosești sau nu culoarea de fundal pentru textul Titlu/Meta.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
ro: Aici puteți alege dacă link-ul dvs. să se deschidă într-o fereastră nouă sau nu

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
ro: Aici poți alege dacă linkul se deschide sau nu într-o fereastră nouă.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
ro: Aici puteți alege dacă categoriile trebuie adăugate.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
ro: Aici puteți alege dacă trebuie adăugat SKU.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
ro: Aici puteți alege dacă trebuie adăugate etichetele.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
ro: Aici puteți alege dacă trebuie adăugat link-ul de recenzii personalizate.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
ro: Aici puteți alege dacă antetul se extinde la dimensiunea întregului ecran.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
ro: Aici puteți alege dacă semnul procent ar trebui să fie adăugat după numărul stabilit mai sus.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
ro: Aici puteți alege dacă câmpul cantității trebuie adăugat înainte de butonul Adaugă în coș.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
ro: Aici puteți alege dacă se afișează butonul de derulare în jos.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
ro: Aici puteți alege dacă ar trebui adăugată calificativul stelei.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
ro: Aici poți alege dacă stocul (afișat când inventarul produsului este gestionat) să fie vizibil sau nu.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
ro: Aici puteți alege dacă utilizatorul ar trebui să fie redirecționat înapoi la pagina curentă după conectare.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
ro: Aici puteți alege dacă nivelul de zoom va fi controlată de către rotița mouse-ului sau nu.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
ro: Aici poți alege dacă culoarea trebuie să fie deschisă sau închisă. Dacă lucrezi cu un fundal închis, atunci culoarea controalelor ar trebui să fie deschisă. Dacă fundalul este deschis, atunci culoarea controalelor ar trebui setată la închis.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
ro: Aici puteți alege dacă textul dvs.să fie luminos sau întunecat. Dacă lucrați cu un fundal întunecat, atunci textul ar trebui să fie luminos. În cazul în care fundalul dvs. este luminos, atunci textul ar trebui să fie setat pe întunecat.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
ro: Aici poți alege ce acțiune să fie executată la clic pe buton.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
ro: Aici poți alege ce tipuri de caractere sunt folosite pentru a diferenția fiecare element din %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
ro: Aici poți alege ce tipuri de caractere sunt folosite pentru a diferenția fiecare element din listă.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
ro: Aici puteți alege ce tipuri de caractere sunt utilizate pentru a face distincția între fiecare element din lista ordonată.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
ro: Aici poți alege dacă insigna de reducere să fie afișată sau nu.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
ro: Aici poți alege dacă imaginea produsului să fie afișată sau nu.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
ro: Aici poți alege dacă galeria produsului să fie afișată sau nu.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
ro: Aici puteți controla debitul elementului pe axa %s. Dacă este setat să derulați, conținutul care depășește lățimile sau înălțimile statice va declanșa o bară de defilare a browserului. Dacă este setat la ascuns, depășirea conținutului va fi tăiată.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
ro: Aici puteți controla depășirea elementului pe axa X.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
ro: Aici puteți controla depășirea elementului pe axa Y.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
ro: Aici puteți controla poziția elementului pe axa z. Elementele cu valori mai mari ale indexului z vor sta la nivelul elementelor cu valori z-index inferioare.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
ro: Aici puteți controla raza de colț a acestui element. Activați pictograma linkului pentru a controla simultan toate cele patru colțuri sau dezactivați pentru a defini valori personalizate pentru fiecare dintre acestea.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
ro: Aici puteți crea textul pesmet pentru pagina de pornire.

en: Here you can create the content that will be used within the module
ro: Aici poți crea conținutul care va fi folosit în modul

en: Here you can create the content that will be used within the module.
ro: Aici puteți crea conținutul care va fi folosit în cadrul modulului.

en: Here you can create the link for the Home page.
ro: Aici puteți crea linkul pentru pagina principală.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru toate pictogramele din această listă.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma butonului.

en: Here you can define a custom color for the icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictogramă.

en: Here you can define a custom color for the overlay
ro: Aici puteți defini o culoare pentru suprapunere

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
ro: Aici puteți defini o culoare pentru iconița suprapusă

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
ro: Aici poți defini o culoare personalizată pentru pictograma de suprapunere.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
ro: Aici poți defini o culoare personalizată pentru suprapunere.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma derulare în jos.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma rețelei sociale.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma zoom.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma meniului de hamburger.

en: Here you can define a custom color for your icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma dvs.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma dvs. de căutare.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma coșului de cumpărături.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
ro: Aici puteți defini o iconiță pentru suprapunere

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
ro: Aici poți defini o pictogramă personalizată pentru suprapunere.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
ro: Aici poți defini formatul datei în metadatele articolului. Implicit este „M j, Y”.

en: Here you can define the Icon alignment.
ro: Aici puteți defini alinierea pictogramei.

en: Here you can define the alignment of Button.
ro: Aici poți defini alinierea butonului.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
ro: Aici puteți defini conținutul care va fi pus în cadrul filei curente.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
ro: Aici puteți defini conținutul care va fi pus în caseta de informatii pentru pin.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
ro: Aici puteți defini modelul pentru mesajele de email. Câmpurile trebuie incluse în următorul format - <strong>%%field_id%%</strong>. De exemplu, dacă vreți să includeți câmpul cu id = <strong>phone</strong> și câmpul cu id = <strong>message</strong>, atunci puteți folosi următorul model: <strong>Mesajul meu este %%message%% și numărul de telefon este %%phone%%</strong>. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
ro: Aici puteți defini dacă articolele anterioare și următoare trebuie să fie în același termen taxonomic ca articolul curent.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
ro: Aici puteți desemna cât de repede se rotește caruselul, în cazul în care opțiunea "Rotație Automată Carusel"este activată mai sus. Cu cât numărul este mai mare, cu atât mai lungă este pauza între fiecare rotație. (Ex. 1000 = 1 sec)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
ro: Aici puteți desemna cât de repede să se estompeze sliderul între fiecare diapozitiv, dacă opțiunea "Animație Automată" este activată mai sus. Cu cât este mai mare numărul, cu atât mai mare este pauza între fiecare rotație.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
ro: Aici poți salva elementul curent și îl poți adăuga în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
ro: Aici poți vedea o listă de pachete de layout-uri predefinite incluse cu Divi Builder. Poți accesa și layout-urile pe care le-ai salvat în Biblioteca Divi. Alege pachetul de layout „Divi Builder Demo” pentru a vedea layout-urile pe care le include.

en: Here you can select the Page type.
ro: Aici puteți selecta tipul de pagină.

en: Here you can select the Product.
ro: Aici puteți selecta Produsul.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
ro: Aici puteți selecta filele pe care doriți să le afișați.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
ro: Aici puteți selecta dacă secțiunea are sau nu umbră interioară. Aceasta poate arăta foarte bine atunci când aveți fundaluri sau imagini de fundal colorate.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
ro: Aici puteți seta separatorul Breadcrumb.

en: Here you can set the background color for the active tab.
ro: Aici poți seta culoarea de fundal pentru fila activă.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
ro: Aici poți seta culoarea de fundal pentru fila inactivă.

en: Here you can set the font for the active tab.
ro: Aici poți seta fontul pentru fila activă.

en: Here you can set the separator.
ro: Aici puteți seta separatorul.

en: Heroes
ro: Hero-uri

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hidden Field
ro: Câmp Ascuns

en: Hide Element
ro: Ascunde Elementul

en: Hide On Front End
ro: Ascunde Pe Front End

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
ro: Ascunde automat coloanele goale din grid. Când este activat, coloanele fără conținut vor fi eliminate din layout, permițând conținutului rămas să umple spațiul disponibil.

en: History
ro: Istoric

en: History State Interval
ro: Interval Stări Istoric

en: Home
ro: Acasă

en: Home Link
ro: Link de acasă

en: Home Text
ro: Text de acasă

en: Homepage
ro: Pagina Principală

en: Homepage Link
ro: Link Către Pagina Principală

en: Homepage does not have editable page settings.
ro: Pagina principală nu are setări de pagină editabile.

en: Honeycomb
ro: Fagure de miere

en: Horizontal
ro: Orizontală

en: Horizontal Gap
ro: Spațiere Orizontală

en: Horizontal Gutters
ro: Jgheaburi orizontale

en: Horizontal Motion
ro: Mișcare orizontală

en: Horizontal Offset
ro: Offset orizontal

en: Horizontal Overflow
ro: Supraflux orizontal

en: Hour
ro: Ora

en: Hour(s)
ro: Oră(e)

en: Hourly
ro: În fiecare oră

en: Hours
ro: Ore

en: Hover
ro: Planare

en: Hover Icon Picker
ro: Alegere iconiță planare

en: Hover Mode
ro: Mod Hover

en: Hover Overlay Color
ro: Culoare planare acoperire

en: Hover State
ro: Stare La Trecerea Cursorului

en: Hovered
ro: La Hover

en: How Does It Look?
ro: Cum arata?

en: How do you want to load this Template?
ro: Cum vrei să încarci acest Șablon?

en: Hr
ro: Or

en: Hue
ro: Nuanță

en: IP Address
ro: Adresa Pin a Hărții

en: Icon
ro: Iconiță

en: Icon Alignment
ro: Alinierea pictogramei

en: Icon Color
ro: Culoare Pictogramă

en: Icon Element
ro: Element de pictogramă

en: Icon Font Size
ro: Mărime font iconiță

en: Icon List
ro: Listă Cu Pictograme

en: Icon List Item
ro: Element Listă Cu Pictograme

en: Icon List Items
ro: Elemente Listă Cu Pictograme

en: Icon Lists
ro: Liste Cu Pictograme

en: Icon Picker
ro: Selector De Pictograme

en: Icon Size
ro: Dimensiunea pictogramei

en: Icon Type
ro: Tip Pictogramă

en: Icon Unicode
ro: Unicode Pictogramă

en: Icon Weight
ro: Grosime Pictogramă

en: Icons
ro: icoane

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
ro: Dacă este definit, acest element se va lipi de partea de jos a acestui container, depășind caracterul lipicios al acestuia față de marginea browserului.

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
ro: Dacă este definit, acest element va rămâne lipit de partea de jos a acestui container, suprascriind lipirea lui de marginea browserului.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
ro: Dacă este definit, acest element se va lipi de partea de sus a acestui container, depășind marginea lipicioasă a browserului

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
ro: Dacă este definit, acest element va rămâne lipit de partea de sus a acestui container, suprascriind lipirea lui de marginea browserului.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
ro: Dacă este definit, această imagine de diapozitiv va apărea în stânga textului diapozitivului dvs. Încărcați o imagine, sau lăsați necompletat în cazul unui diapozitiv care cuprinde doar text.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
ro: În cazul în care este definit, această imagine de diapozitiv va apărea în stânga textului diapozitivului dvs. Introduceți URL-ul paginii Youtube sau Vimeo, sau lăsați necompletat în cazul unui diapozitiv care cuprinde doar text.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
ro: Odată activat, o culoare suprapusă și o iconiță vor fi afișate când un vizitator trece peste imaginea postării.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
ro: Odată activat, o culoare suprapusă și o iconiță vor fi afișate când un vizitator trece peste imagine

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
ro: Dacă este activată, opririle de gradient definite vor fi repetate până când se ajunge la limita exterioară a fundalului.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
ro: Dacă este activată, gradientul va fi poziționat în partea de sus a imaginii de fundal

en: If enabled, the background will be a gradient.
ro: Dacă este activat, fundalul va fi un gradient.

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
ro: Odată activat, câmpul va ocupa 100% din lățimea ariei conținutului, altfel va ocupa 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
ro: Dacă este activat, gradientul va fi plasat deasupra imaginii de fundal.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
ro: Dacă este activată, imaginea de fundal va rămâne fixată când defilați, creând un efect amuzant de paralaxă.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
ro: Dacă imaginea de fundal este mai mică decât dimensiunea elementului, este posibil să doriți ca imaginea să se repete. Acest rezultat va duce la un model de imagine de fundal.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
ro: Dacă ai mai cumpărat de la noi, te rugăm să introduci detaliile mai jos. Dacă ești client nou, continuă la secțiunea Facturare.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ro: În cazul în care opțiunea aspect carusel este aleasă și doriți ca carusel să gliseze în mod automat, fără să fie nevoie ca vizitatorul să facă clic pe butonul următor, activați această opțiune și apoi reglați viteza de rotație mai jos, dacă doriți.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ro: Dacă doriți ca sliderul să gliseze în mod automat, fără ca vizitatorul să facă clic pe butonul următor, activați această opțiune și apoi reglați viteza de rotație mai jos, dacă doriți.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
ro: Dacă doriți să adăugați o întârziere înainte ca animația dvs. să ruleze, puteți indica această întârziere aici în milisecunde. Acest lucru poate fi util atunci când se utilizează împreună mai multe module animate.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
ro: Dacă doriți să ajustați formatul datei, introduceți formatul adecvat al datei PHP, aici.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
ro: Dacă doriți să controlați mărimea pictogramei, trebuie mai întâi să activați această opțiune.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
ro: Dacă doriți să personalizați aspectul butonului acestui modul, trebuie mai întâi să activați stilurile personalizate ale butoanelor.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
ro: Dacă doriți să faceți logo-ul dvs. un link, introduceți adresa URL de destinație aici.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
ro: Dacă doriți să utilizați un subtitlu, adăugați aici. Subtitlul dvs.va apărea sub titlu, cu font mic.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
ro: Dacă doriți ca imaginea dvs. să fie un link, introduceți destinația dvs.URL aici. Niciun link nu va fi creat dacă acest câmp este lăsat gol.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
ro: Dacă vrei să vezi o versiune complet compatibilă cu Divi 5, ia în considerare să anunți dezvoltatorul terț.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
ro: Dacă stabilirea prețului dvs. este bazat pe abonare, introduceți ciclul de plată a abonării.

en: Ignore Sticky Posts
ro: Ignorați Postările Fixate

en: Image
ro: Imagine

en: Image
ro: Imagine

en: Image & Icon
ro: Imagine & Iconiță

en: Image & Video
ro: Imagine & Video

en: Image Alignment
ro: Aliniere imagine

en: Image Animation
ro: Animație imagine

en: Image Height
ro: Înălțime imagine

en: Image Horizontal Offset
ro: Decalaj Orizontal Imagine

en: Image Order
ro: Ordine de imagini

en: Image Overlay
ro: Suprapunere Imagine

en: Image Vertical Offset
ro: Decalaj Vertical Imagine

en: Image Width
ro: Lățime maximă imagine

en: Image or Icon
ro: Imagine Sau Pictogramă

en: Image/Icon
ro: Imagine/Pictogramă

en: Image/Icon Animation
ro: Animație Imagine/Pictogramă

en: Image/Icon Placement
ro: Plasare Imagine/Pictogramă

en: Images
ro: Imagini

en: Import
ro: Importă

en: Import & Export
ro: Import și Export

en: Import & Export Presets
ro: Import Și Export Presetări

en: Import & Export Variables
ro: Import Și Export Variabile

en: Import Canvas
ro: Importă Pânză

en: Import Design Presets?
ro: Importați presetări de design?

en: Import Divi Builder Templates
ro: Importă Șabloane Divi Builder

en: Import Layout
ro: Layout de import

en: Import Options
ro: Opțiuni de Import

en: Import Presets
ro: Importă Presetări

en: Import Templates
ro: Importă Șabloane

en: Import To New Canvas
ro: Importă În Pânză Nouă

en: Import Variables
ro: Importă Variabile

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
ro: Importă-le ca layout-uri statice din site-ul de pe care au fost exportate. Acest lucru poate dura câteva minute, în funcție de numărul de referințe importate.

en: Imported Content
ro: Conținut Importat

en: Imported templates
ro: Șabloane Importate

en: Improve With AI
ro: Îmbunătățiți-vă cu AI

en: In A New Tab
ro: Într-o Filă Nouă

en: In List (IN)
ro: În Listă (IN)

en: In Stock
ro: In stoc

en: In Stock Text
ro: În stoc text

en: In The Current Tab
ro: În Fila Curentă

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
ro: Pentru ca videoclipurile să fie dimensionate corect, trebuie să introduceți înălțimea exactă (în pixeli) a video-ului dvs.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
ro: Pentru ca videoclipurile să fie dimensionate corect, trebuie să introduceți lățimea exactă (în pixeli) a video-ului dvs., aici.

en: Inactive Tab Background Color
ro: Culoare fundal filă inactivă

en: Inches (in)
ro: inci (in)

en: Include Advanced Design settings
ro: Include Setările Avansate De Design

en: Include All Global Canvases
ro: Include Toate Pânzele Globale

en: Include All Templates
ro: Include Toate Șabloanele

en: Include IP Address
ro: Includere Categorii

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
ro: Includeți adresa IP a abonatului în datele trimise la furnizorul de servicii de e-mail.

en: Included Categories
ro: Categoriile incluse

en: Included Tabs
ro: File Incluse

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
ro: S-au primit date de fragment incomplete. Se așteptau %1$d fragmente, s-au primit %2$d fragmente.

en: Increase
ro: Mărește

en: Increase Font Size
ro: Mărește Mărime Font

en: Increase Module Bottom Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară De Jos A Modulului

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară De Jos A Modulului Cu 10px

en: Increase Module Left Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Stânga A Modulului

en: Increase Module Left Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Stânga A Modulului Cu 10px

en: Increase Module Padding
ro: Creșterea plăcuței modulului

en: Increase Module Padding By 10px
ro: Creșteți modul de împachetare a modulelor cu 10 pixeli

en: Increase Module Right Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Dreapta A Modulului

en: Increase Module Right Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Dreapta A Modulului Cu 10px

en: Increase Module Top Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară De Sus A Modulului

en: Increase Module Top Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară De Sus A Modulului Cu 10px

en: Increase Row Bottom Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară De Jos A Rândului

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară De Jos A Rândului Cu 10px

en: Increase Row Left Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Stânga A Rândului

en: Increase Row Left Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Stânga A Rândului Cu 10px

en: Increase Row Padding
ro: Mărește Umplere Rând

en: Increase Row Padding By 10px
ro: Mărește Umplerea Rândului Cu 10px

en: Increase Row Right Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Dreapta A Rândului

en: Increase Row Right Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Dreapta A Rândului Cu 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară De Sus A Rândului Cu 10px

en: Increase Section Bottom Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară De Jos A Secțiunii

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară De Jos A Secțiunii Cu 10px

en: Increase Section Left Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Stânga A Secțiunii

en: Increase Section Left Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Stânga A Secțiunii Cu 10px

en: Increase Section Padding
ro: Mărește Umplere Secțiune

en: Increase Section Padding By 10px
ro: Mărește Umplerea Secțiunii Cu 10px

en: Increase Section Right Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Dreapta A Secțiunii

en: Increase Section Right Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară Din Dreapta A Secțiunii Cu 10px

en: Increase Section Top Padding
ro: Mărește Spațierea Interioară De Sus A Secțiunii

en: Increase Section Top Padding by 10px
ro: Mărește Spațierea Interioară De Sus A Secțiunii Cu 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
ro: Măriți sau micșorați înălțimea divizorului de formă.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
ro: Măriți sau micșorați dimensiunea textului %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
ro: Mărește sau micșorează dimensiunea textului %s.

en: Increase or decrease the size of the button text.
ro: Măriți sau micșorați dimensiunea textului butonului.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
ro: Măriți sau micșorați mărimea săgeții în jos care apare în partea de jos a modulului.

en: Increase or decrease the size of the text.
ro: Mărește sau micșorează dimensiunea textului.

en: Increase or decrease the size of this element.
ro: Mărește sau micșorează dimensiunea acestui element.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
ro: Măriți sau micșorați grosimea marginii în jurul butonului. Setarea acestei valori la 0 va elimina în întregime chenarul.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
ro: Creșterea indentării va împinge mai departe elementele listei spre centrul conținutului textului, oferind o separare mai vizibilă a listei de restul textului.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
ro: Creșterea razei de graniță va crește rotunjimea colțurilor butonului. Setarea acestei valori la 0 va duce la colțuri pătrată.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
ro: Creșterea razei de graniță va crește rotunjimea colțurilor suprapuse. Setarea acestei valori la 0 va duce la colțuri pătrată.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
ro: Creșterea greutății divizorului va crește grosimea liniei de divizare.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
ro: Creșterea rezistenței la împrăștiere va crește densitatea umbrei cutiei. Densitatea mai mare are ca rezultat o umbră mai intensă.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
ro: Creșterea lățimii marginii va crește dimensiunea / grosimea acesteia.

en: Inherited Rule (Non-editable)
ro: Regulă Moștenită (Nemodificabilă)

en: Inline
ro: In linie

en: Inline Centered Logo
ro: Logo centrat în linie

en: Inner Column
ro: Coloană Interioară

en: Inner Columns
ro: Coloane Interioare

en: Inner Row
ro: Rând Interior

en: Inner Rows
ro: Rânduri Interioare

en: Inner Shadow
ro: Afișare Umbră Interioară

en: Inner Width
ro: Lățimea interioară

en: Input
ro: Intrare

en: Input Facebook Profile Url.
ro: Introduceți URL-ul Profilului Facebook.

en: Input Field
ro: Câmp Introducere

en: Input Fields
ro: Câmpuri de intrare

en: Input LinkedIn Profile Url.
ro: Introdu LinkedIn Profile URL.

en: Input Placeholder
ro: Inserați placere

en: Input X Profile Url.
ro: Introdu URL-ul profilului X.

en: Input a title for the circle counter.
ro: Introduceți un titlu pentru contorul de cerc.

en: Input a title for the counter.
ro: Introduceți un titlu pentru contor.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
ro: Introdu adresa de e-mail la care ar trebui trimise mesajele.<br /><br /> Notă: livrarea e-mailurilor și prevenirea spamului sunt procese complexe. Recomandăm folosirea unui serviciu de livrare precum <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a> sau alt serviciu similar pentru a asigura livrarea mesajelor trimise prin acest formular

en: Input the job title.
ro: Introduceți denumirea funcției.

en: Input the main text content for your module here.
ro: Introduceți conținutul principal de text al modulului dvs. aici.

en: Input the name of the company.
ro: Introduceți numele companiei.

en: Input the name of the person.
ro: Introdu numele persoanei.

en: Input the name of the testimonial author.
ro: Introduceți numele autorului mărturiei.

en: Input the person's position.
ro: Introduceți poziția persoanei.

en: Input the value of the product here.
ro: Introduceți valoarea produsului aici.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
ro: Introduceți butonul textului dorit, sau lăsați gol dacă nu există buton.

en: Input your desired button text.
ro: Introduceți textul dorit de dumneavoastră pentru buton.

en: Input your desired link text.
ro: Introduceți textul dorit pentru link.

en: Input your main slide text content here.
ro: Introduceți conținutul text al diapozitivului dvs. principal, aici.

en: Input your value to action title here.
ro: Introduceți titlul valorii dvs. la acțiune, aici

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert %s
ro: Inserează %s

en: Insert %s Module
ro: Inserează Modulul %s

en: Insert Dynamic Content
ro: Inserează Conținut Dinamic

en: Insert Existing Page Layout
ro: Inserează Aspect Pagină Existent

en: Insert Existing Post Layout
ro: Inserează Aspect Articol Existent

en: Insert Layout
ro: Inserați aspect

en: Insert Media
ro: Inserează Media

en: Insert Module
ro: Inserare Modul

en: Insert Module Or Row
ro: Inserează Modul Sau Rând

en: Insert Premade Layout
ro: Inserează Aspect Predefinit

en: Insert Row
ro: Inserează Rând

en: Insert Saved Layout
ro: Inserează Aspect Salvat

en: Insert Saved Module
ro: Inserează Modul Salvat

en: Insert Saved Row
ro: Inserează Rând Salvat

en: Insert Saved Section
ro: Inserează Secțiune Salvată

en: Insert Section
ro: Inserează Secțiune

en: Insert Theme Builder Set
ro: Inserează Set Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
ro: Inserează Șablon Theme Builder

en: Inset
ro: Interior

en: Inside
ro: Interior

en: Inspect
ro: Inspectează

en: Insufficient permission.
ro: Permisiune insuficientă.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
ro: Efectul de intensitate influențează cât de subtil sau agresiv va fi animația. Reducerea intensității va crea o animație mai subțire și mai subtilă, în timp ce creșterea intensității va crea o animație mai agresivă.

en: Interaction
ro: Interacțiune

en: Interactions
ro: Interacțiuni

en: Interface Animations
ro: Animații Interfață

en: Interface Mode
ro: Mod Interfață

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
ro: Format de fișier nevalid. Ar trebui să încărcați un fișier JSON.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
ro: Date invalide Pin și adresă. Vă rugăm încercați din nou.

en: Invalid Post ID.
ro: ID Postare nevalid.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
ro: Nume de atribut nevalid. Numele atributelor trebuie să conțină doar litere, numere, cratime, caractere de subliniere și două puncte.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
ro: Solicitare fragmentată nevalidă: lipsesc parametrii necesari pentru fragmentare.

en: Invalid context parameter.
ro: Parametru de context nevalid.

en: Invalid email
ro: E-mail nevalid

en: Invalid layout save target for current context.
ro: Țintă de salvare a aspectului nevalidă pentru contextul curent.

en: Invalid library item type.
ro: Tip de element din bibliotecă nevalid.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
ro: Solicitare nefragmentată nevalidă: parametrii de fragmentare nu trebuie să fie prezenți.

en: Invalid nonce
ro: Nonce nevalid

en: Invalid nonce.
ro: Nonce nevalid.

en: Invalid parent setting specified.
ro: Setare părinte specificată nevalidă.

en: Invalid post ID.
ro: ID de articol nevalid.

en: Invalid post type.
ro: Tip de postare nevalid.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
ro: Solicitare nevalidă. Lipsesc parametrii obligatorii %s.

en: Invalid unit is being used for calculation
ro: Se folosește o unitate nevalidă pentru calcul

en: Invert
ro: Inversa

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
ro: Inversați nuanța, saturația și luminozitatea cu această sumă.

en: Inverted Chevrons
ro: Chevroane inversate

en: Inverted Chevrons 2
ro: Chevroane inversate 2

en: Is
ro: Este

en: Is After
ro: Este După

en: Is Any Value
ro: Este orice valoare

en: Is Before
ro: Este Înainte

en: Is Greater Than (numeric values only)
ro: Este mai mare decât (numai valori numerice)

en: Is Less Than (numeric values only)
ro: Este mai mic decât (numai valori numerice)

en: Is Not
ro: Nu este

en: Is Not On a Specific Date
ro: Nu Este La O Dată Specifică

en: Is On Specific Day(s) of the Week
ro: Este în anumite zile ale săptămânii

en: Is On a Specific Date
ro: Se află la o anumită dată

en: Is the First Day of the Month
ro: Este prima zi a lunii

en: Is the Last Day of the Month
ro: Este ultima zi a lunii

en: Italic
ro: Cursiv

en: Item
ro: Element

en: Item Defaults
ro: Implicite Element

en: Item Indent
ro: Indentare Element

en: Item Overlay
ro: Suprapunere Obiect

en: Item Title
ro: Titlu Obiect

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
ro: Datele de setări ale buclei principale codificate în JSON din contextul setărilor pentru rezolvarea interogării current_page.

en: Job Title
ro: Denumirea Funcției

en: Justified
ro: Aliniat Pe Ambele Margini

en: Justify
ro: Aliniază La Ambele Margini

en: Justify Content
ro: Justificare Conținut

en: Justify Items
ro: Justificare Elemente

en: Justify Self
ro: Justificare Proprie

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături De Tastatură

en: Label
ro: Etichetă

en: Label Text
ro: Text Etichetă

en: Label for the "after" image.
ro: Etichetă pentru imaginea „după”.

en: Label for the "before" image.
ro: Etichetă pentru imaginea „înainte”.

en: Labels
ro: Etichete

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Large
ro: Mare

en: Last Instance of Every Month
ro: Ultima instanță a fiecărei luni

en: Last Item
ro: Ultimul Element

en: Last Modified Date
ro: Data Ultimei Modificări

en: Last Name
ro: Nume De Familie

en: Last Name Fullwidth
ro: Pagină cu Lățime Completă

en: Last Used
ro: Ultima Folosită

en: Last Used Position
ro: Poziție de start

en: Last, First Name
ro: Nume, Prenume

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
ro: În ultimul rând, se recomandă ca temporar să dezactivezi toate pluginurile WordPress și extensiile de browser și să încerci să salvezi din nou pentru a determina dacă există ceva care produce conflictul.

en: Latest %1$s
ro: Cele Mai Recente %1$s

en: Latest Products
ro: Cele mai recente produse

en: Layer Blob
ro: Strat Blob

en: Layers
ro: Straturi

en: Layout
ro: Aspect

[ctx: Layout]
en: Add New
ro: Adaugă Nou

en: Layout Details
ro: Scheme

en: Layout Direction
ro: Direcție Aspect

en: Layout Style
ro: Stil Aspect

en: Layout Wrapping
ro: Încadrare Layout

en: Layout, Section, Row, Module
ro: Aspect, Secțiune, Rând, Modul

en: Learn More
ro: Află Mai Multe

en: Leave a Reply to %s
ro: Lasă un Răspuns pentru %s

en: Leave at 0 to remove restriction
ro: Lasă valoarea 0 pentru a elimina restricția

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
ro: Lasă necompletat dacă folosești acest modul pe un Proiect sau Articol. Altfel, introdu numele taxonomiei pentru ca opțiunea „În Aceeași Categorie” să funcționeze corect.

en: Left
ro: Stânga

en: Left Aligned
ro: Aliniat la stânga

en: Left Arrow Icon
ro: Pictogramă Săgeată Stânga

en: Left Border Color
ro: Culoare margine

en: Left Border Style
ro: Stil margine

en: Left Border Width
ro: Mărime margine

en: Left Sidebar
ro: Bară Laterală Stânga

en: Left To Right
ro: De La Stânga La Dreapta

en: Legacy
ro: Moștenire

en: Less Than (<)
ro: Mai Mic Decât (<)

en: Less Than or Equal (<=)
ro: Mai Mic Sau Egal (<=)

en: Letter Spacing
ro: Spațiere Litere

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
ro: Spațierea cu litere ajustează distanța dintre fiecare literă din %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
ro: Spațierea literelor ajustează distanța dintre fiecare literă din %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
ro: Distanța între litere ajustează distanța dintre fiecare literă din buton.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
ro: Spațierea literelor ajustează distanța dintre fiecare literă.

en: Letters Only (A-Z)
ro: Doar litere (A-Z)

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Library Item Error
ro: Eroare Element Bibliotecă

en: Library Item Preview
ro: Previzualizare Element Din Bibliotecă

en: Library Item does not exist.
ro: Elementul din bibliotecă nu există.

en: Library Settings
ro: Setări Bibliotecă

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
ro: Elementul din bibliotecă nu există. Faceți clic pe Închide pentru a închide această fereastră de browser.

en: Library item not found
ro: Element din bibliotecă negăsit

en: Light
ro: Alb

en: Light 300
ro: Ușor 300

en: Light Text Color
ro: Culoare deschisă text

en: Lighten
ro: Deschis

en: Lightness
ro: Luminozitate

en: Line
ro: Linia

en: Line Color
ro: Culoare etichetă

en: Line Height
ro: Înălțime Linie

en: Line Icons
ro: Pictograme de linie

en: Line Position
ro: Poziția liniei

en: Line Style
ro: Stil separator

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
ro: Înălțimea liniei ajustează distanța dintre fiecare linie a textului %1$s. Acest lucru devine vizibil dacă %1$s este lung și se înfășoară pe mai multe linii.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
ro: Înălțimea liniei ajustează distanța dintre fiecare linie a textului %s. Acest lucru devine vizibil dacă %s este lung și se întinde pe mai multe linii.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
ro: Înălțimea liniei ajustează distanța dintre fiecare linie a textului. Acest lucru devine vizibil dacă textul este lung și se întinde pe mai multe linii.

en: Linear
ro: Liniar

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
ro: Gradientele liniare radiază într-o singură direcție pe o axă. Radiografiile radiale radiază din centrul fundalului în formă de cerc.

en: Link Color
ro: Culoare Link

en: Link Destination
ro: Destinație Link

en: Link Name
ro: Nume Link

en: Link Options
ro: Opțiuni Link

en: Link Target
ro: Link țintă

en: Link Text
ro: Text Link

en: Link To Taxonomy Pages
ro: Link Către Paginile De Taxonomie

en: Link URL
ro: Linkul URL-ului

en: Link to Category Index Pages
ro: Link Către Paginile Index Pentru Categorii

en: Link to Comments Area
ro: Link Către Secțiunea De Comentarii

en: Link to Tag Index Pages
ro: Link Către Paginile Index Pentru Etichete

en: LinkedIn Profile Url
ro: URL-ul Profilului LinkedIn

en: Links
ro: Linkuri

en: Links Text
ro: Text Linkuri

en: List
ro: Listă

en: List View
ro: Vizualizare Listă

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
ro: Lista fișierelor selectate pentru import. Dați clic pe pictograma X pentru a elimina un fișier.

en: Load
ro: Încărcare

en: Load Code Snippets
ro: Încarcă Fragmente De Cod

en: Load From Library
ro: Încărcați Din Bibliotecă

en: Load Layout
ro: Încarcă Aspect

en: Load Premade Layout
ro: Încărcare Aspect

en: Load Template
ro: Încarcă Șablon

en: Loaded Canvas
ro: Canvas Încărcat

en: Loaded Page
ro: Pagină Încărcată

en: Loaded Preset
ro: Presetare Încărcată

en: Loaded Template
ro: Șablon Încărcat

en: Loaded Theme Builder
ro: Theme Builder Încărcat

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
ro: Încărcarea aspectelor predefinite este o modalitate excelentă de a porni rapid noua pagină. Divi Builder include zeci de aspecte din care puteți alege, iar online puteți găsi și multe aspecte gratuite excelente. Puteți salva aspectele preferate în Biblioteca Divi și le puteți încărca pe pagini noi sau le puteți partaja cu comunitatea. Faceți clic pe butonul evidențiat pentru a deschide meniul de aspecte și a selecta un aspect predefinit.

en: Loading...
ro: Se Încarcă...

en: Local Canvases
ro: Canvasuri Locale

en: Location
ro: Locație

en: Lock %1$s
ro: Blochează %1$s

en: Lock Item
ro: Blocare Element

en: Lock Module
ro: Blochează Modul

en: Log In To Divi Cloud
ro: Autentificare În Divi Cloud

en: Log out
ro: Deconectare

en: Logged In Status
ro: Starea de autentificare

en: Logged in as %1$s
ro: Autentificat ca %1$s

en: Logger
ro: Jurnalizator

en: Login
ro: Autentificare

en: Login Button
ro: Buton Conectare

en: Login Description
ro: Descriere Conectare

en: Login Fields
ro: Câmpuri Conectare

en: Login Form
ro: Formular Conectare

en: Login Title
ro: Logo-Ul Titlu

en: Login To Divi Cloud
ro: Autentificare în Divi Cloud

en: Logins
ro: Conectări

en: Logo Border Radius
ro: Rază Colț Logo

en: Logo Image
ro: Imagine Logo

en: Logo Link Target
ro: Logo Target Link

en: Logo Link URL
ro: Adresa URL a logo-ului

en: Loop
ro: Buclă

en: Loop %s Custom Field
ro: Câmp Personalizat Pentru Buclă %s

en: Loop %s Custom Fields
ro: Câmpuri Personalizate Pentru Buclă %s

en: Loop Animation
ro: Buclă Animație

en: Loop Dynamic Content
ro: Conținut Dinamic Buclă

en: Loop Element
ro: Element Buclă

en: Loop ID
ro: ID Buclă

en: Loop Menu CSS Classes
ro: Clase CSS Meniu în Buclă

en: Loop Menu Description
ro: Descriere Meniu în Buclă

en: Loop Menu Link
ro: Link Meniu în Buclă

en: Loop Menu Link Relationship
ro: Relație Link Meniu în Buclă

en: Loop Menu Order
ro: Ordine Meniu în Buclă

en: Loop Menu Text
ro: Text Meniu în Buclă

en: Loop Menu Title Attribute
ro: Atribut Titlu Meniu în Buclă

en: Loop Meta Keys
ro: Chei Meta Pentru Buclă

en: Loop Position
ro: Poziție În Loop

en: Loop Post Terms
ro: Termeni Articol În Loop

en: Loop Post Title
ro: Titlu Articol În Loop

en: Loop Product
ro: Produs În Loop

en: Loop Product Current Price
ro: Preț Curent Produs În Loop

en: Loop Product Link URL
ro: Link Produs În Loop URL

en: Loop Product Regular Price
ro: Preț Obișnuit Produs În Loop

en: Loop Product Sale Price
ro: Preț Redus Produs În Loop

en: Loop Product Terms
ro: Termeni Produs În Loop

en: Loop Product Title
ro: Titlu Produs În Loop

en: Lost your password?
ro: Ți-ai uitat parola?

en: Lottie Animation
ro: Animație Lottie

en: Lottie Animation File
ro: Fișier Animație Lottie

en: Lottie Animations
ro: Animații Lottie

en: Luminosity
ro: Luminozitate

en: Made Global %s
ro: Setat Ca Global %s

en: Main Canvas
ro: Canvas Principal

en: Main Element
ro: Element principal

en: Main Query
ro: Interogare Principală

en: Make Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Make Fullwidth
ro: Lățime Maximă

en: Make Global
ro: Fă Global

en: Make Global Color
ro: Faceți culoare globală

en: Make Main Canvas
ro: Setează Ca Pânză Principală

en: Make Menu Links Fullwidth
ro: Face Meniul De Link-Uri Полноширинный

en: Make Row Full Width
ro: Fă Rândul La Lățime Completă

en: Make This Table Featured
ro: Doresc Ca Acest Tabel să Fie Reprezentativ

en: Make global module attribute local
ro: Fă local atributul de modul global

en: Make global module children local
ro: Transformă copiii modulului global în locali

en: Make sure you entered the correct captcha.
ro: Asigură-te că ai introdus corect captcha.

en: Make this canvas available across all posts.
ro: Fă acest canvas disponibil în toate articolele.

en: Manage Global %s
ro: Gestionează %s Global

en: Manage Global Colors
ro: Gestionează Culorile Globale

en: Manage Template Assignments
ro: Gestionează Atribuirile Șabloanelor

en: Manual Height Rows
ro: Rânduri Cu Înălțime Manuală

en: Manual Input
ro: Introducere Manuală

en: Manual Width Columns
ro: Coloane Cu Lățime Manuală

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
ro: Selectează manual articole specifice pentru a le exclude din buclă. Acest lucru îți permite să elimini anumite articole din rezultate, păstrând restul interogării intact.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
ro: Selectează manual articole specifice pentru a le include în buclă. Acest lucru îți permite să creezi o listă curată de conținut alegând articole individuale, în loc să folosești interogări mai generale.

en: Map
ro: Hartă

en: Map Center Address
ro: Adresă Centru Hartă

en: Map Pin
ro: Pin Hartă

en: Map Pin Address
ro: Adresa Pin a Hărții

en: Map Pins
ro: Pinuri Hartă

en: Maps
ro: Hărți

en: Margin
ro: margine

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
ro: Marginea adaugă un spațiu suplimentar la exteriorul elementului, mărind distanța dintre element și alte elemente de pe pagină.

en: Marker
ro: Marcator

en: Mask Aspect Ratio
ro: Raportul de aspect al măștii

en: Mask Blend Mode
ro: Modul de amestecare a mască

en: Mask Color
ro: Culoarea măștii

en: Mask Height
ro: Înălțimea măștii

en: Mask Horizontal Offset
ro: Mască Offset orizontal

en: Mask Position
ro: Poziția măștii

en: Mask Size
ro: Mărimea măștii

en: Mask Style
ro: Stil de mască

en: Mask Transform
ro: Transformarea mascai

en: Mask Vertical Offset
ro: Masca offset vertical

en: Mask Width
ro: Lățimea măștii

en: Masonry
ro: Zidărie

en: Max Height
ro: Înălțime maximă

en: Max Width
ro: Lățimea maximă

en: Maximum Length
ro: Lungime maximă

en: Maximum length: %1$d characters.
ro: Lungime maximă: %1$d caractere.

en: Medium
ro: Medie

en: Medium 500
ro: Mediu 500

en: Member Description
ro: Descriere membru

en: Member Image
ro: Imagine membru

en: Member Position
ro: Poziție membru

en: Member Social Links
ro: Legături rețele socializare membru

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
ro: ID de meniu de interogat (când query_type este menus).

en: Menu Item
ro: Element Meniu

en: Menu Item Offset
ro: Decalaj Element Meniu

en: Menu Items Per Page
ro: Elemente Meniu Pe Pagină

en: Menu Link
ro: Link Meniu

en: Menu Logo
ro: Logo-ul meniului

en: Menu Order
ro: Ordine Meniu

en: Menu Style
ro: Stil Meniu

en: Menu Text
ro: Meniu Text

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
ro: Lățimea meniului este limitată de lățimea conținutului site-ului. Activarea acestei opțiuni va extinde meniul la lățimea completă a ferestrei browserului.

en: Menus
ro: Meniuri

en: Message
ro: Mesaj

en: Message AI Agent...
ro: Trimite Mesaj Agentului AI...

en: Message Field
ro: Câmp Mesaj

en: Message Pattern
ro: Model Mesaj

en: Meta
ro: Metadate

en: Meta Key
ro: Cheie Meta

en: Meta Key: %s
ro: Cheie Meta: %s

en: Meta Layout
ro: Layout Meta

en: Meta Query
ro: Interogare Meta

en: Meta Value
ro: Valoare Meta

en: Meta Value: %s
ro: Valoare Meta: %s

en: Meta key to query.
ro: Cheie meta de interogat.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
ro: Parametri meta query pentru filtrarea postărilor după câmpuri personalizate. Matrice de clauze meta query. Mai multe clauze sunt combinate cu relația AND.

en: Meta value to compare against.
ro: Valoare meta de comparat.

en: Meta value type.
ro: Tipul valorii meta.

en: Mid
ro: la mijloc

en: Mid %s
ro: Mijloc %s

en: Mid Blur
ro: Încețoșare medie

en: Mid Offset
ro: Offset la mijloc

en: Mid Opacity
ro: Opacitate medie

en: Mid Rotation
ro: Rotație mijlocie

en: Mid Scale
ro: Scara mijlocie

en: Middle of Element
ro: Mijlocul Elementului

en: Millimeters (mm)
ro: Milimetri (mm)

en: Min Height
ro: Min înălțime

en: Minimum Height Rows
ro: Rânduri Cu Înălțime Minimă

en: Minimum Length
ro: Lungime minimă

en: Minimum Score
ro: Scor minim

en: Minimum length: %1$d characters.
ro: Lungime minimă: %1$d caractere.

en: Minute
ro: Minut

en: Minute(s)
ro: Minut(e)

en: Minutes
ro: Minute

en: Mirror Mouse Movement
ro: Oglindește Mișcarea Cursorului

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
ro: Lipsește parametrul obligatoriu: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
ro: Mobile Meniu Culoarea De Fundal

en: Mobile Menu Text Color
ro: Culoarea textului din Meniu mobil

en: Modal
ro: Fereastră Modală

en: Modified
ro: Modificat

en: Modified Fields To Extend
ro: Câmpuri Modificate De Extins

en: Modify
ro: Modifica

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
ro: Modificați modul în care se îmbină acest element cu orice strat sub el. Pentru resetare, alegeți opțiunea "Normal".

en: Module
ro: Modul

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
ro: Modulele %1$s sunt create utilizând rubrici HTML. Puteți schimba nivelul de titlu pentru acest modul, alegând orice de la H1 la H6. Nivelurile superioare ale titlurilor sunt mai mici și mai puțin semnificative.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
ro: Modulul %s este creat folosind titluri HTML. Poți schimba nivelul titlului pentru acest modul alegând orice de la H1 la H6. Nivelurile mai mari ale titlurilor sunt mai mici și mai puțin importante.

en: Module Alignment
ro: Aliniere Text

en: Module Elements
ro: Elementele modulului

en: Module Link Target
ro: Modulul Tinta Link

en: Module Link URL
ro: URL a linkului la modul

en: Module Presets
ro: Preconfigurări Modul

en: Module Text
ro: Text Modul

en: Module Use
ro: Utilizare Module

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
ro: Nivelurile de titlu ale modulului sunt create folosind titluri HTML. Poți schimba nivelul titlului pentru acest modul alegând orice de la H1 la H6. Nivelurile de titlu mai înalte sunt mai mici și mai puțin importante.

en: Module mousetrap
ro: Capcană mouse modul

en: Modules
ro: Module

en: Monday
ro: luni

en: Month: %s
ro: Lună: %s

en: Monthly
ro: Lunar

en: More
ro: Mai Multe

en: More Options
ro: Mai Multe Opțiuni

en: Motion Effect Trigger
ro: Declanșare efect de mișcare

en: Mountains
ro: conține

en: Mountains 2
ro: conține

en: Mouse Enter
ro: Intrare Cursor

en: Mouse Exit
ro: Ieșire Cursor

en: Mouse Wheel Zoom
ro: Zoom Rotiță Mouse

en: Move
ro: Mutare

en: Move Down
ro: Mută În Jos

en: Move Item
ro: Mutare Element

en: Move Module Down
ro: Mută Modulul În Jos

en: Move Module To Bottom
ro: Mută Modulul La Bază

en: Move Module To Parent
ro: Mută Modulul La Părinte

en: Move Module To Top
ro: Mută Modulul Sus

en: Move Module Up
ro: Mută Modulul În Sus

en: Move To Bottom
ro: Mută Jos De Tot

en: Move To Parent
ro: Mută La Părinte

en: Move To Top
ro: Mută Sus De Tot

en: Move Up
ro: Mută În Sus

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
ro: Mută elementul în orice direcție fără a afecta elementele din jurul lui.

en: Move to Trash
ro: Mută La Coș

en: Moved %s
ro: %s Mutat

en: Moved Modules
ro: Module Mutate

en: Movement Type
ro: Tip De Mișcare

en: Multi-Column
ro: Multicoloană

en: Multi-Row
ro: Multi-Rând

en: Multiplication require one value to be unitless
ro: Înmulțirea necesită ca o valoare să fie fără unitate

en: Multiply
ro: Multiplicare

en: My Cloud
ro: Cloud-ul Meu

en: My Divi Cloud
ro: Divi Cloud-ul Meu

en: My Global %s
ro: %s Global Al Meu

en: My Library
ro: Biblioteca Mea

en: Name
ro: Nume

en: Name Field
ro: Câmp nume

en: Name Format
ro: Format Nume

en: Name Fullwidth
ro: Pagină cu Lățime Completă

en: Name Your Font
ro: Numele fontului

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
ro: Numele, cheia sau eticheta câmpului ACF repeater de interogat (folosit când query_type este repeater)

en: Navigate
ro: Navigare

en: Navigate Within Current Category
ro: Navigați în cadrul categoriei curente

en: Navigation
ro: Navigare

en: Navigation Arrows
ro: Săgeți Navigare

en: Network
ro: Rețea

en: Never
ro: Nu

en: New Accordion Item
ro: Element Acordeon Nou

en: New Bar Counter
ro: Contor de Bară Nou

en: New Body Template
ro: Șablon Nou Pentru Conținut Principal

en: New Comment Title
ro: Titlu comentariu nou

en: New Contact Field
ro: Câmp De Contact Nou

en: New Field
ro: Câmp Nou

en: New Footer Template
ro: Șablon Nou Pentru Subsol

en: New Global Canvas
ro: Pânză Globală Nouă

en: New Header Template
ro: Șablon Nou Pentru Antet

en: New Icon List Item
ro: Element Nou De Listă Cu Pictograme

en: New Message From %1$s%2$s
ro: Mesaj Nou De La %1$s%2$s

en: New Module
ro: Modul nou

en: New Preset From Current Styles
ro: Preset Nou Din Stilurile Curente

en: New Pricing Table
ro: Tabel de Prețuri Nou

en: New Review Title
ro: Noul titlu de recenzie

en: New Row
ro: Rând nou

en: New Section
ro: Secțiune Nouă

en: New Slide
ro: Diapozitiv Nou

en: New Tab
ro: Tab Nou

en: New Template
ro: Șablon Nou

en: New Theme Builder
ro: Theme Builder Nou

en: New Theme Builder Item
ro: Element Nou Theme Builder

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Comentarii Mai Noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ro: Următor

en: Next Entries &raquo;
ro: Intrări Următoare &raquo;

en: Next Entries »
ro: Înregistrări Următoare »

en: Next Link
ro: Următorul Link

en: Next Link Arrow
ro: Sîgeată link următor

en: Next Page
ro: Pagina Următoare

en: Next Post
ro: Postarea Următoare

en: Nice Name
ro: Nume Prietenos

en: Nickname
ro: Poreclă

en: No
ro: Nr

en: No Animation
ro: Fără Animație

en: No Canvas
ro: Fără Canvas

en: No Column Class
ro: Fără Clasă De Coloană

en: No File Selected.
ro: Niciun fișier selectat.

en: No Font File Provided.
ro: Nu A Fost Furnizat Niciun Fișier De Font.

en: No Matches Found
ro: Nicio Potrivire Găsită

en: No Modules Found
ro: Nu S-au Găsit Module

en: No Preset
ro: Fără Predefinire

en: No Presets Applied
ro: Nicio Presetare Aplicată

en: No Repeat
ro: Fără Repetare

en: No Results Found
ro: Nu S-au Găsit Rezultate

en: No Results Found.
ro: Nu S-au Găsit Rezultate.

en: No Sidebar
ro: Fără Bară Laterală

en: No Thanks
ro: Nu, mulțumesc

en: No Wrap
ro: Fără Încadrare

en: No commands found
ro: Nu s-au găsit comenzi

en: No entries found.
ro: Nu s-au găsit înregistrări.

en: No entry found.
ro: Nu s-a găsit nicio înregistrare.

en: No field is selected
ro: Nu este selectat niciun câmp

en: No field selected
ro: Niciun câmp selectat

en: No fields found
ro: Nu s-au găsit câmpuri

en: No fields were found that match the specified find value.
ro: Nu s-au găsit câmpuri care să corespundă valorii de căutare specificate.

en: No gallery images found for this product.
ro: Nu au fost găsite imagini în galerie pentru acest produs.

en: No global canvases found
ro: Nu s-au găsit pânze globale

en: No global canvases found in Trash
ro: Nu s-au găsit pânze globale în Coș

en: No layers exist for this search query.
ro: Nu există straturi pentru această interogare de căutare.

en: No library item found
ro: Niciun element din bibliotecă găsit

en: No matching options found
ro: Nu s-au găsit opțiuni potrivite

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
ro: Nicio opțiune potrivită. Apasă Enter pentru a adăuga ca etichetă personalizată.

en: No modules found matching the selected criteria.
ro: Nu s-au găsit module care să corespundă criteriilor selectate.

en: No option groups available.
ro: Nu există grupuri de opțiuni disponibile.

en: No options added.
ro: Nu au fost adăugate opțiuni.

en: No options available
ro: Nu există opțiuni disponibile

en: No options found
ro: Nu s-au găsit opțiuni

en: No post ID or content provided.
ro: Nu a fost furnizat niciun ID de articol sau conținut.

en: No products were found matching your selection.
ro: Nu au fost găsite produse care să corespundă selecției tale.

en: No results found
ro: Niciun rezultat

en: No results found.
ro: Nici un rezultat gasit.

en: Non-Standard Meta Keys
ro: Chei Meta Nestandard

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
ro: Verificarea nonce a eșuat. Te rugăm să reîmprospătezi pagina și să încerci din nou.

en: None
ro: Niciunul

en: Not Equals (!=)
ro: Diferit (!=)

en: Not In List (NOT IN)
ro: Nu Este În Listă (NOT IN)

en: Not that bad
ro: Nu chiar rău

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
ro: Notă: această acțiune poate dura câteva minute, în funcție de numărul de șabloane care folosesc acest aspect.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
ro: Reține: acest câmp este utilizat pentru dezactivarea completării automate a browserului în timpul editării formularului în VB

en: Nothing found
ro: Nu s-a găsit nimic

en: Nothing found in Trash
ro: Nu s-a găsit nimic în Coșul de gunoi

en: Number
ro: Număr

en: Number Counter
ro: Contor Număr

en: Number Counter Title
ro: Titlu grafic numeric

en: Number Counters
ro: Numărul de contoare

en: Number Of Views
ro: Număr De Vizualizări

en: Number Text
ro: Text Număr

en: Number of Columns
ro: Număr De Coloane

en: Number of Rows
ro: Număr de Rânduri

en: Number of Views
ro: Numărul de vizualizări

en: Number of Words
ro: Număr De Cuvinte

en: Number of items per page
ro: Număr De Elemente Pe Pagină

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
ro: Număr de elemente de meniu pe pagină (folosit când query_type este menus)

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
ro: Număr de articole pe pagină (folosit când query_type este post_type)

en: Number of posts per page.
ro: Număr de articole pe pagină.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
ro: Numărul de elemente repeater pe pagină (folosit când query_type este repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
ro: Numărul de slide-uri derulate odată.

en: Number of slides to show at once.
ro: Numărul de slide-uri afișate simultan.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
ro: Număr de termeni pe pagină (folosit când query_type este terms)

en: Number of users per page (used when query_type is users)
ro: Număr de utilizatori pe pagină (folosit când query_type este users)

en: Numbers
ro: Numere

en: Numbers Only (0-9)
ro: Doar numere (0-9)

en: Numbers Text
ro: Text Numere

en: Odd Items
ro: Elemente Impare

en: Off
ro: Închide

en: Offset Columns
ro: Coloane Cu Deplasare

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
ro: Decalaj față de elementele lipicioase din jur

en: Offset Number
ro: Număr Compensator

en: Offset Origin
ro: Origine offset

en: Offset Rule
ro: Regulă De Decalaj

en: Offset Value
ro: Valoare De Decalaj

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
ro: Decalaj pentru interogarea elementelor de meniu (suprascrie calculul paginii)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
ro: Decalaj pentru interogarea articolelor (suprascrie calculul paginii)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
ro: Offset pentru interogarea repeater (suprascrie calculul paginii)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
ro: Decalaj pentru interogarea termenilor (suprascrie calculul paginii)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
ro: Decalaj pentru interogarea utilizatorilor (suprascrie calculul paginii)

en: Old Price
ro: Preț Vechi

en: On
ro: Deschide

en: On Backorder
ro: Descrescator

en: On Backorder Text
ro: Pe textul Backorder

en: On Click
ro: La Clic

en: On Hover
ro: La Trecerea Cu Mausul

en: On Load
ro: La Încărcare

en: On Top Of Section Content
ro: În partea de sus a conținutului secțiunii

en: On View
ro: La Afișare

en: Once
ro: O singura data

en: One or more posts not found.
ro: Una sau mai multe postări nu au fost găsite.

en: Only Display This Many Times
ro: Afișați doar de atâtea ori

en: Only Include Posts With Specific Terms
ro: Include Doar Articole Cu Termeni Specifici

en: Only Include Specific Posts
ro: Include Doar Articole Specifice

en: Only Replace Identical Fields
ro: Înlocuiți Doar Câmpurile Identice

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
ro: Doar afișare pictogramă atunci când mouse-ul pentru %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
ro: Afișează Pictograma Doar La Hover Pentru %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
ro: Afișează Pictograma Doar La Hover Pentru Buton

en: Only display
ro: Doar afișaj

en: Only display after
ro: Afișează numai după

en: Only display before
ro: Afișați doar înainte

en: Only display on
ro: Afișează doar pornit

en: Only display on date archives after
ro: Afișează numai în arhivele de date după

en: Only display on date archives before
ro: Afișați numai în arhivele de date înainte

en: Only display on first day of month
ro: Afișează Doar În Prima Zi A Lunii

en: Only display on last day of month
ro: Afișează Doar În Ultima Zi A Lunii

en: Only display on posts authored by
ro: Afișați numai în postările scrise de

en: Only display on posts where
ro: Afișează numai pe postările unde

en: Only display on search results for
ro: Afișați numai în rezultatele căutării pentru

en: Only display to
ro: Afișați doar pentru

en: Only display to logged in visitors
ro: Afișează numai pentru vizitatorii conectați

en: Only display to logged out visitors
ro: Afișează numai pentru vizitatorii deconectați

en: Only display to users who have
ro: Afișați numai pentru utilizatorii care au

en: Only display to users who have visited
ro: Afișează numai pentru utilizatorii care au vizitat

en: Only display to users who have visited
ro: Afișează Doar Utilizatorilor Care Au Vizitat

en: Only letters allowed.
ro: Sunt permise doar litere.

en: Only letters and numbers allowed.
ro: Sunt permise doar litere și numere.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
ro: Doar clienții autentificați care au cumpărat acest produs pot lăsa o recenzie.

en: Only numbers allowed.
ro: Sunt permise doar numere.

en: Onsale
ro: De vânzare

en: Oops! An Error Has Occurred
ro: Hopa! A avut loc o eroare

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
ro: Ups, se pare că aspectul pentru conținutul principal al șablonului curent Theme Builder este dezactivat.

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Opacity Range
ro: Interval Opacitate

en: Open
ro: Deschide

en: Open %s
ro: Deschide %s

en: Open Add to Library
ro: Deschide Adaugă În Bibliotecă

en: Open All
ro: Deschide Tot

en: Open Clear Layout
ro: Deschide Șterge Aranjamentul

en: Open Command Center
ro: Deschide Centrul De Comenzi

en: Open Help Panel
ro: Deschide Panoul De Ajutor

en: Open History
ro: Deschide Istoricul

en: Open Icon
ro: Deschide pictograma

en: Open Layers
ro: Deschide Straturile

en: Open Page Settings
ro: Deschide Setări Pagină

en: Open Portability Window
ro: Deschide Fereastra de Portabilitate

en: Open Recent
ro: Deschide Recente

en: Open Search
ro: Deschide Căutarea

en: Open Settings
ro: Deschide Setările

en: Open Title Text Color
ro: Deschideți Culoare text titlu

en: Open Toggle
ro: Deschide comutator

en: Open Toggle Background Color
ro: Culoare fundal comutator deschis

en: Open in Lightbox
ro: Deschide în lightbox

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: Opt-in Description
ro: Descriere Conectare

en: Opt-in Form
ro: Formular Conectare

en: Opt-in Form Fields
ro: Câmpuri Formular

en: Opt-in Title
ro: Titlu prețuri

en: Option Enter
ro: Selectează Opțiunea

en: Option Group
ro: Grup De Opțiuni

en: Option Group Presets
ro: Preconfigurări Grup De Opțiuni

en: Option Group To Extend
ro: Grup De Opțiuni De Extins

en: Option Move Down
ro: Mută Opțiunea În Jos

en: Option Move Left
ro: Mută Opțiunea La Stânga

en: Option Move Right
ro: Mută Opțiunea La Dreapta

en: Option Move Up
ro: Mută Opțiunea În Sus

en: Optional label for identification
ro: Etichetă opțională pentru identificare

en: Optional label for identification in the rule list
ro: Etichetă opțională pentru identificare în lista de reguli

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
ro: ID de postare opțional pentru contextul șablonului de modul global (activează conversia de sincronizare selectivă).

en: Options
ro: Opțiuni

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
ro: Suprapunere Modală De Confirmare Pentru Preseturi Ale Grupului De Opțiuni

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Order
ro: Ordin

en: Order By
ro: Comanda După

en: Order direction (ascending or descending)
ro: Direcția de sortare (crescător sau descrescător)

en: Ordered List
ro: Listă Inserări Ordonate

en: Ordered List Style Position
ro: Ordine listă Poziția stilului

en: Ordered List Style Type
ro: Tip comandat tip stil

en: Orientation
ro: Orientare

en: Other
ro: Altele

en: Out Of Stock
ro: Stoc epuizat

en: Out Of Stock Text
ro: Text Stoc Epuizat

en: Out of Stock Text
ro: Text din stoc

en: Outer Shadow
ro: Afișare Umbră Interioară

en: Outset
ro: Exterior

en: Outside
ro: Exterior

en: Overflow
ro: Depășire

en: Overlay
ro: Acoperire

en: Overlay Background Color
ro: Culoarea fundalului suprapus

en: Overlay Icon
ro: Iconiță acoperitoare

en: Overlay Icon Color
ro: Culoare Iconiță Suprapusă

en: Overlay Image
ro: Suprapunere imagine

en: Override Active Global Templates
ro: Suprascrie Șabloanele Globale Active

en: Override Existing Assignments
ro: Suprascrie Atribuirile Existente

en: Override Existing Default Website Template
ro: Suprascrie Șablonul Implicit Existent Al Site-ului

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
ro: Suprascrieți alinierea implicită pentru acest element specific în cadrul containerului său flex. Aceasta permite alinierea individuală a elementelor diferit față de setarea align-items a containerului.

en: Padding
ro: Apropiere

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
ro: Suprapunerea adaugă un spațiu suplimentar în interiorul elementului, mărind distanța dintre marginea elementului și conținutul său interior.

en: Page
ro: Pagină

en: Page Background Settings
ro: Setări Fundal Pagină

en: Page Bar Icons
ro: Pictogramele Barei De Pagină

en: Page Color Palette Settings
ro: Setări Paletă De Culori A Paginii

en: Page Creation Flow
ro: Flux De Creare A Paginii

en: Page Custom CSS Settings
ro: Setări CSS Personalizat Pagina

en: Page Manager
ro: Manager De Pagini

en: Page Menu
ro: Meniu Pagină

en: Page Options
ro: Opțiuni Pagină

en: Page Performance Settings
ro: Setări Performanță Pagină

en: Page Settings
ro: Setări Pagină

en: Page Spacing Settings
ro: Setări Spațiere Pagină

en: Page Title
ro: Titlul Paginii

en: Page Type
ro: Tip pagină

en: Page Visit
ro: Vizitarea paginii

en: Pagenavi
ro: Navigare pagină

en: Pages
ro: Pagini

en: Pagination
ro: Afișare Paginare

en: Pagination Active Page
ro: Pagină Paginare Activă

en: Pagination Navigation
ro: Navigare Paginare

en: Pagination Text
ro: Text Paginare

en: Paginations
ro: Paginări

en: Paint
ro: A picta

en: Panel
ro: Panou

en: Parallax Method
ro: Metodă paralaxare

en: Parent
ro: Părinte

en: Parent Action Icons On Hover
ro: Pictograme Acțiuni Părinte La Trecerea Cursorului

en: Parent Action Icons On Hover
ro: Pictogramele De Acțiune Ale Părintelui La Hover

en: Parent Column
ro: Coloana Părinte

en: Parent Container
ro: Container Părinte

en: Parent Group
ro: Grupul Părinte

en: Parent Row
ro: Rândul Părinte

en: Parent Section
ro: Secțiunea Părinte

en: Parentheticals must be closed
ro: Parantezele trebuie închise

en: Password
ro: Parolă

en: Paste %1$s
ro: Lipește %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
ro: Lipește Atributele %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
ro: Lipește %1$s Deasupra

en: Paste %1$s Attributes
ro: Lipește Atributele %1$s

en: Paste %1$s Below
ro: Lipește %1$s Dedesubt

en: Paste %1$s Content Attributes
ro: Lipește Atributele De Conținut %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
ro: Lipește Atributele De Design %1$s

en: Paste %1$s Inside
ro: Lipește %1$s În Interior

en: Paste %1$s Preset
ro: Lipește Presetarea %1$s

en: Paste %1$s Presets
ro: Lipește Presetările %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
ro: Lipește Atributele De Stil %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
ro: Lipește Toate Atributele %1$s

en: Paste All Attributes
ro: Lipește Toate Atributele

en: Paste Attributes
ro: Lipește Atributele

en: Paste Design Attributes
ro: Lipește Atributele De Design

en: Paste Item Style
ro: Lipește Stilul Elementului

en: Paste Module
ro: Lipește Modul

en: Paste Module Style
ro: Lipește Stilul Modulului

en: Paste Select Content Attributes
ro: Lipește Atributele De Conținut Selectate

en: Paste Select Design Attributes
ro: Lipește Atributele De Design Selectate

en: Paste Select Presets
ro: Lipește Presetările Selectate

en: Paste Select Style Attributes
ro: Lipește Atributele De Stil Selectate

en: Paste to %1$s
ro: Lipește În %1$s

en: Pattern Blend Mode
ro: Modul de amestecare a modelelor

en: Pattern Color
ro: Culoare model

en: Pattern Height
ro: Înălțimea modelului

en: Pattern Horizontal Offset
ro: Offset orizontal model

en: Pattern Repeat
ro: Repetarea modelului

en: Pattern Repeat Origin
ro: Originea repetării modelului

en: Pattern Size
ro: Dimensiunea modelului

en: Pattern Style
ro: Stil de model

en: Pattern Transform
ro: Transformarea modelului

en: Pattern Width
ro: Lățimea modelului

en: Pause %s Video When Another Video Plays
ro: Pune Pe Pauză Videoclipul %s Când Rulează Alt Videoclip

en: Pause %s Video While Not In View
ro: Pune Pe Pauză Videoclipul %s Cât Timp Nu Este Vizibil

en: Pause Video When Another Video Plays
ro: Întrerupeți videoclipul atunci când redați un alt videoclip

en: Pause Video While Not In View
ro: Întrerupeți videoclipul când nu vă vedeți

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
ro: Pune pe pauză rotirea automată la trecerea cu mouse-ul peste carusel.

en: Pause on Hover
ro: Pauză La Trecere Cu Mouse-ul

en: Percent
ro: Procent

en: Percent Container
ro: Conținut Procentual

en: Percent Sign
ro: Semnul Procent

en: Percent Text
ro: Text Procentual

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Percentage Text
ro: Text Procent

en: Performance Settings
ro: Setări Performanță

en: Person
ro: Persoană

en: Persons
ro: persoane

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone View
ro: Vizualizare Telefon

en: Phone Wide
ro: Telefon, Lățime Mare

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Picas (pc)
ro: Picas (buc)

en: Pick a Color
ro: Alege o Culoare

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
ro: Alegeți un stil de umbră cutie pentru a activa umbra cutiei pentru acest element. Odată ce ați activat, veți putea personaliza mai mult stilul cutie de umbră. Pentru a dezactiva stilul obișnuit al cutiei, alegeți opțiunea Nici una.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ro: Alegeți o culoare care să fie aplicată pe fundalul meniurilor derulante. Sunt afișate meniuri de derulare atunci când treceți peste link-urile cu sub-elementele.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru legăturile active din meniurile derulante. Meniurile derulante apar atunci când treceți peste legăturile cu subelemente.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru linkurile din meniurile derulante. Sunt afișate meniuri de derulare atunci când treceți peste link-urile cu sub-elementele.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru linkurile din meniurile mobile.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru textul %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
ro: Alege o culoare pentru textul %s

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
ro: Alegeți o culoare care să fie folosită pentru %1$s alternativ

en: Pick a color to be used for the background of button.
ro: Alege o culoare pentru fundalul butonului.

en: Pick a color to be used for the border.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru graniță.

en: Pick a color to be used for the button border.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru marginea butonului.

en: Pick a color to be used for the button text.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru textul butonului.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru linia de divizare dintre legăturile din meniurile derulante. Sunt afișate meniuri de derulare atunci când treceți peste link-urile cu sub-elementele.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
ro: Alegeți o culoare care să fie folosită pentru pictograma de eliminare.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru indicatorul de câmp necesar.

en: Pick a color to be used for the text
ro: Alege o culoare pentru text

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată pentru textul scris în câmpurile de introducere.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
ro: Alegeți o culoare pentru a fi folosită în spațiul necompletat al cercului.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple câmpurile de intrare ale modulului.

en: Pick a color to fill the module's notice.
ro: Alegeți o culoare pentru a completa notificarea modulului.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple butoanele radio ale modulului.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple pictograma de eliminare a modulului.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
ro: Alegeți o culoare pentru a completa butonul radio selectat al modulului.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple celula alternativă a tabelului modulului.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple celula tabelului modulului.

en: Pick a color to fill the module's table header.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple antetul tabelului modulului.

en: Pick a color to fill the module's table row.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple rândul tabelului modulului.

en: Pick a color to fill the module's table.
ro: Alegeți o culoare pentru a umple tabelul modulului.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
ro: Alegeți o culoare pentru a completa indicația modulului.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
ro: Alegeți o culoare care să fie utilizată în spatele textului titlului postului. Reducerea opacității culorii va permite afișarea imaginii de fundal, în timp ce crește textul.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
ro: Alegeți o culoare de utilizat pentru zona de fundal care apare în spatele textului de stabilire a prețurilor.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru fundalul din spatele titlurilor tabelelor de prețuri.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru suprapunerea de fundal. Scăderea opacității va permite afișarea imaginilor și gradientilor de fundal, păstrând totodată citirea textului.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru gloanțele care apar lângă fiecare element de listă din zona de caracteristici a tabelului de prețuri.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
ro: Alegeți o culoare de utilizat pentru zona de fund circulară din spatele pictogramei de cotație.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru navigația punctuală care apare în partea inferioară a cursorului pentru a desemna care este diapozitivul activ.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
ro: Alege o culoare pentru pictograma care apare la trecerea cu mouse-ul peste un Element Carusel.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru pictograma care apare atunci când treceți peste un produs.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru suprapunerea care apare în spatele pictogramei de redare atunci când treceți peste un videoclip.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
ro: Alege o culoare pentru insigna de reducere care apare la produsele aflate la reducere.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru vânzările care apar pe produsele aflate în vânzare.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
ro: Alegeți o culoare de utilizat pentru divizorul de secțiuni. În mod prestabilit, va presupune culoarea secțiunii de mai sus sau de dedesubt acestei secțiuni pentru a asigura o tranziție lină.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru săgețile cursorului care sunt utilizate pentru a naviga prin fiecare diapozitiv.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
ro: Alegeți un stil de umbră a textului pentru a activa umbră de text pentru acest element. Odată activat, veți putea personaliza în continuare stilul de umbră a textului. Pentru a dezactiva stilul obișnuit al textului text, alegeți opțiunea Nici una.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică care să fie utilizată pentru fundalul tabelelor de prețuri prezentate. Acest lucru ajută mesele prezentate să se distingă de restul.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
ro: Alegeți o culoare unică care să fie utilizată pentru culoarea de fundal a meniului atunci când este vizualizată pe un dispozitiv mobil.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru textul corporal în tabelele de prețuri prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru textul de valută și frecvență din tabelele de prețuri prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru elementele listate excluse din tabelele de prețuri prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru textul cu prețuri în tabelele de prețuri prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru subtitrări în tabelele de prețuri recomandate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru zona de fundal care apare în spatele textului de tarifare din tabelele prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru background-ul din spatele titlurilor tabelelor de prețuri din tabelele de prețuri prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru gloanțele care apar în dreptul fiecărui element de listă din cadrul tabelelor prezentate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ro: Alegeți o culoare unică pe care să o utilizați pentru textul titlului în tabelele de prețuri recomandate. Culorile unice pot ajuta articolele prezentate să se distingă de celelalte.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
ro: Alegeți un stil de animație pentru a activa animațiile pentru acest element. Odată activat, veți putea personaliza în continuare stilul de animație. Pentru a dezactiva animațiile, alegeți opțiunea Nici una.

en: Pick an icon to be used for the button.
ro: Alegeți o pictogramă pentru a fi folosită pentru buton.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
ro: Alegeți până la cinci direcții diferite de animație, fiecare dintre acestea ajustând poziția de început și de sfârșit a elementului tău animat.

en: Pills
ro: Pastile

en: Pixels
ro: Pixeli

en: Place Gradient Above Background Image
ro: Imagine fundal titlu

en: Placeholder
ro: Text substituent

en: Placeholder Text
ro: Text Substituent

en: Play Button
ro: Buton redare

en: Play Icon
ro: Iconiță Play

en: Play Mode
ro: Mod Redare

en: Player Buttons
ro: Butoane Player

en: Player Sliders
ro: Slideuri Player

en: Player Sliders Current
ro: Slideuri Actuale Player

en: Player Timer
ro: Temporizator Player

en: Please %s
ro: Te rugăm %s

en: Please enter a %s
ro: Te rugăm să introduci un %s

en: Please enter your valid google map API key.
ro: Te rugăm să introduci o cheie API validă pentru Google Maps.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ro: Completează detaliile de mai sus pentru a vedea metodele de plată disponibile.

en: Please input a valid email address.
ro: Introduceți o adresă de email validă.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
ro: Te rugăm să te autentifici în Divi Cloud pentru a-ți salva aspectul.

en: Please select at least one file.
ro: Vă rugăm să selectați cel puțin un fișier.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
ro: Verificați câmpurile de mai jos pentru a vă asigura că ați introdus informațiile corecte.

en: Please, fill in the following fields:
ro: Completați următoarele câmpuri:

en: Please, fix the following errors:
ro: Corectați următoarele erori:

en: Plugin Options
ro: Opțiuni Plugin

en: Points (pt)
ro: Puncte (pt)

en: Polka Dots
ro: Buline

en: Popularity (Sales)
ro: Popularitate (Vânzări)

en: Portability
ro: Portabilitate

en: Portfolio
ro: Portfoliou

en: Portfolio Filters
ro: Filtre portofoliu

en: Portfolio Image
ro: Imagine portofoliu

en: Portfolio Pagination
ro: Paginare Portofoliu

en: Portfolio Pagination Active
ro: Paginație Portofoliu Activă

en: Portfolio Post Meta
ro: Metadate postare portofoliu

en: Portfolio Title
ro: Titlul Portfoliului

en: Portfolios
ro: Portofoliile

en: Portrait
ro: Portret

en: Position
ro: Poziție

en: Position Text
ro: Text Poziție

en: Post
ro: Articol

en: Post Carousel
ro: Carusel Articole

en: Post Carousels
ro: Carusele Articole

en: Post Category
ro: Postare Categoria

en: Post Content
ro: Postează conținut

en: Post Contents
ro: Conținut Articol

en: Post Count
ro: Număr Articole

en: Post ID is required.
ro: ID-ul postării este obligatoriu.

en: Post IDs array is required.
ro: Matricea de ID-uri ale postărilor este obligatorie.

en: Post Info
ro: Informații Postare

en: Post Meta
ro: Metadate postare

en: Post Name
ro: Nume Articol

en: Post Offset
ro: Decalaj Articole

en: Post Offset Number
ro: Numărul de offset al postului

en: Post Slider
ro: Glisant Postare

en: Post Sliders
ro: Slide-uri postale

en: Post Status
ro: Stare Articol

en: Post Tag
ro: Postează etichetă

en: Post Title
ro: Titlu postare

en: Post Titles
ro: Titlurile postale

en: Post Type
ro: Tip Articol

en: Post Type Archive
ro: Arhivă Tip Articol

en: Post Types
ro: Tipuri de postări

en: Post Visit
ro: După Vizită

en: Post not found.
ro: Postarea nu a fost găsită.

en: Post type "%s" does not exist.
ro: Tipul de postare "%s" nu există.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
ro: Paginile de arhivă pentru tipul de articol nu au setări de pagină editabile.

en: Post type is required.
ro: Tipul de postare este obligatoriu.

en: Post type mismatch.
ro: Nepotrivire de tip de postare.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
ro: Tipul de articol de interogat (când query_type este post_type). Poate fi un singur tip sau o listă separată prin virgule. Dacă este gol, interoghează toate tipurile de articole.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
ro: Tipul de articol de interogat. Poate fi un singur tip sau o listă separată prin virgule (de ex., "post", "post,product,media"). Dacă este gol, interoghează toate tipurile de articole.

en: Posts For Current Page
ro: Mesaje pentru pagina curentă

en: Posts Per Page
ro: Articole Pe Pagină

en: Posts by %s
ro: Postări de %s

en: Posts for Current Page
ro: Articole Pentru Pagina Curentă

en: Premade Layout
ro: Aspect Predefinit

en: Premade Layouts
ro: Pagini predefinite

en: Preset
ro: Presetat

en: Preset 1
ro: Presetare 1

en: Preset 2
ro: Presetare 2

en: Preset 3
ro: Presetare 3

en: Preset 4
ro: Presetare 4

en: Preset 5
ro: Presetare 5

en: Preset 6
ro: Presetare 6

en: Preset 7
ro: Presetare 7

en: Preset Manager
ro: Manager De Presetări

en: Preset Name
ro: Nume presetat

en: Preset Preview
ro: Previzualizare Presetare

en: Preset Settings
ro: Setări presetate

en: Presets
ro: Presetări

en: Presets cannot be empty.
ro: Presetările nu pot fi goale.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
ro: Conversia presetărilor a întâmpinat o eroare fatală.

en: Presets conversion failed: %s
ro: Conversia presetărilor a eșuat: %s

en: Prev
ro: Prec.

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
ro: Împiedicați postările fixate să apară în partea de sus a rezultatelor buclei. Când este activată, postările fixate vor fi tratate ca postări obișnuite și vor fi sortate conform celorlalte criterii de ordonare.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
ro: Împiedicați postarea curentă să apară în rezultatele buclei. Aceasta este utilă la afișarea postărilor similare, pentru a evita afișarea aceleiași postări pe care vizitatorul o vizualizează în prezent.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview Dropdown
ro: Dropdown Previev

en: Preview On Front End
ro: Previev Pe Front End

en: Preview Page
ro: Previzualizează Pagina

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous Link
ro: Link Anterior

en: Previous Link Arrow
ro: Săgeată link anterior

en: Previous Page
ro: Pagina Anterioară

en: Previous Post
ro: Articolul Precedent

en: Price
ro: Preț

en: Price Text
ro: Preț text

en: Pricing Area Background Color
ro: Culoare de fundal pentru zona de preț

en: Pricing Button
ro: Buton prețuri

en: Pricing Content
ro: Conținut prețuri

en: Pricing Heading
ro: Subtitlu prețuri

en: Pricing Item
ro: Obiect Preț

en: Pricing Subtitle
ro: Subtitlu Preț

en: Pricing Table
ro: Tabel Prețuri

en: Pricing Table Items
ro: Elemente Tabel De Prețuri

en: Pricing Tables
ro: Tabele prețuri

en: Pricing Title
ro: Titlu prețuri

en: Pricing Top
ro: Top prețuri

en: Primary Color
ro: Culoare Principală

en: Priority
ro: Prioritate

en: Privacy
ro: intimitate

en: Product
ro: Produs

en: Product 1
ro: Produs 1

en: Product 2
ro: Produs 2

en: Product 3
ro: Produs 3

en: Product 4
ro: Produs 4

en: Product 5
ro: Produs 5

en: Product 6
ro: Produs 6

en: Product Additional Information
ro: Informații Suplimentare Despre Produs

en: Product Breadcrumb
ro: Breadcrumb Produs

en: Product Category
ro: Categorie Produs

en: Product Content
ro: Conținut Produs

en: Product Count
ro: Contor Produs

en: Product Description
ro: Descriere Produs

en: Product Gallery Preview Unavailable
ro: Previzualizare Galerie Produse Indisponibilă

en: Product ID
ro: ID Produs

en: Product ID.
ro: ID Produs.

en: Product Image
ro: imaginea produsului

en: Product Layout
ro: Aspect Produs

en: Product Name
ro: Nume Produs

en: Product Offset Number
ro: Număr de compensare produs

en: Product Price
ro: Preț Produs

en: Product Reviews
ro: Recenzii Produs

en: Product Reviews Count
ro: Număr De Recenzii Produs

en: Product Row Layout
ro: Aspect rând de produse

en: Product SKU
ro: SKU Produs

en: Product Short Description
ro: Descriere Scurtă Produs

en: Product Stock Quantity
ro: Cantitate În Stoc

en: Product Stock Status
ro: Stare Stoc

en: Product Title
ro: Titlul produsului

en: Product Title Text
ro: Text Titlu Produs

en: Product Type
ro: Tip Produs

en: Product image
ro: Imagine produs

en: Product long description
ro: Descriere lungă produs

en: Product name
ro: Nume produs

en: Product not found.
ro: Produsul nu a fost găsit.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
ro: Cant.

en: Progress bar
ro: Bară de progres

en: Promo Button
ro: Buton

en: Promo Description
ro: Descriere

en: Promo Title
ro: Titlu Promo

en: Public Display Name
ro: Nume Public Afișat

en: Publish
ro: Publică

en: Publish Date
ro: Data Publicării

en: Publish Page
ro: Publică Pagina

en: Published
ro: Publicat

en: Purple
ro: Mov

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Query Type
ro: Tip Interogare

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
ro: Pune elemente/presetări în coadă folosind %1$s și folosește operatorii ^>*+. Filtrează din mers cu :filter.

en: Quick Actions
ro: Acțiuni rapide

en: Quote Icon
ro: Pictograma Citate

en: Quote Icon Background Color
ro: Culoare fundal pictogramă citat

en: Radio Button
ro: Buton de radio

en: Radio Button Background Color
ro: Culoare Fundal Buton Radio

en: Radio Buttons
ro: Butoane radio

en: Ramp
ro: Rampă

en: Ramp 2
ro: Rampa 2

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Random Order
ro: Ordine aleatorie

en: Rate&hellip;
ro: Evaluează&hellip;

en: Rating
ro: Evaluare

en: Rating Container
ro: Container de evaluare

en: Rating Layout
ro: Schema de evaluare

en: Read More
ro: Mai mult

en: Read More Button
ro: Butonul Citește Mai Multe

en: Read More Text
ro: Text Citește Mai Mult

en: Read more
ro: Mai mult

en: Recent
ro: Procent

en: Red
ro: Roșu

en: Redirect
ro: Redirectează

en: Redirect To The Current Page
ro: Redirecționare Către Pagina Curentă

en: Redirect URL
ro: URL Redirectare

en: Redirect URL Query
ro: URL Redirectare

en: Redirect to a custom URL.
ro: URL Redirectare

en: Redirect users after successful form submission.
ro: Redirecționează utilizatorii după înaintarea cu succes a formularului.

en: Redo
ro: Refă

en: Registration Date
ro: Data Înregistrării

en: Regular
ro: Obișnuit

en: Regular 400
ro: Normal 400

en: Regular Section
ro: Secțiune Obișnuită

en: Reimagine
ro: Reimaginați-vă

en: Relation
ro: Relație

en: Relationship
ro: Relație

en: Relative
ro: Relativ

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
ro: Reconectați-le la antetul global, conținutul principal și/sau subsolul global ale acestui site.

en: Remember me
ro: Ține-mă minte

en: Remove
ro: Șterge

en: Remove Attribute
ro: Elimină Atributul

en: Remove Cookie
ro: Elimină Cookie

en: Remove Icon
ro: Eliminați pictograma

en: Remove Icon Background Color
ro: Elimină Culoare Fundal Pictogramă

en: Remove Icon Color
ro: Elimină Culoare Pictogramă

en: Remove Icon Font Size
ro: Elimină Dimensiune Font Pictogramă

en: Remove Preset
ro: Elimină Presetarea

en: Remove Variable
ro: Elimină Variabila

en: Remove tag
ro: Elimină eticheta

en: Remove this item
ro: Elimină acest element

en: Removed %s
ro: %s Eliminat

en: Removed Column
ro: Coloană Eliminată

en: Removed Group Preset
ro: Preset de Grup Eliminat

en: Removed Module Attribute
ro: Atribut de Modul Eliminat

en: Removed Module Preset
ro: Preset de Modul Eliminat

en: Removed layout from template
ro: Aspect eliminat din șablon

en: Rename Template
ro: Redenumește Șablonul

en: Renamed template
ro: Șablon redenumit

en: Repeat
ro: Repetare

en: Repeat End
ro: Repetați Sfârșitul

en: Repeat Frequency
ro: Frecvența de repetare

en: Repeat Gradient
ro: Repetați Gradient

en: Repeat X (horizontal)
ro: Repetare X (orizontal)

en: Repeat Y (vertical)
ro: Repetare Y (vertical)

en: Repeat and Stretch
ro: Repetați și întindeți

en: Repeat with space between
ro: Repetați cu spațiu între

en: Repeater Offset
ro: Decalaj Repeator

en: Repeaters Per Page
ro: Repeatoare Pe Pagină

en: Replace Existing Content.
ro: Înlocuiește Conținutul Existent.

en: Replace Existing Preset
ro: Înlocuiește Preconfigurarea Existentă

en: Replace Global Color
ro: Înlocuiește culoarea globală

en: Replace Value
ro: Valoare De Înlocuire

en: Replaced Attributes
ro: Atribute Înlocuite

en: Replaced Group Preset
ro: Preset de Grup Înlocuit

en: Replaced Module Attributes
ro: Atribute de Modul Înlocuite

en: Replaced Module Preset
ro: Preset de Modul Înlocuit

en: Reply Button
ro: Buton răspuns

en: Report This Error
ro: Raportați această eroare

en: Required Field
ro: Câmp Necesar

en: Required Field Indicator Color
ro: Culoarea indicatorului de câmp obligatoriu

en: Reset
ro: Reset De Roluri

en: Reset %1$s %2$s
ro: Resetează %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
ro: Resetează Atributele %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
ro: Resetează Atributele %1$s

en: Reset %1$s Preset
ro: Resetează Presetarea %1$s

en: Reset %s Column Structure
ro: Resetează Structura De Coloană %s

en: Reset After Duration
ro: Resetare după durată

en: Reset All Attributes
ro: Resetează Toate Atributele

en: Reset All Templates
ro: Resetează Toate Șabloanele

en: Reset Attributes
ro: Resetează Atributele

en: Reset Content Attributes
ro: Resetează Atributele De Conținut

en: Reset Design Attributes
ro: Resetează Atributele De Design

en: Reset Exclude From Filters
ro: Resetează Excludere Din Filtre

en: Reset Field
ro: Resetează Câmpul

en: Reset Filters
ro: Resetează Filtrele

en: Reset Presets
ro: Resetează Presetările

en: Reset Roles
ro: Resetare Roluri

en: Reset Select Content Attributes
ro: Resetează Atributele De Conținut Selectate

en: Reset Select Design Attributes
ro: Resetează Atributele De Design Selectate

en: Reset Select Presets
ro: Resetează Presetările Selectate

en: Reset Select Style Attributes
ro: Resetează Atributele De Stil Selectate

en: Reset Style Attributes
ro: Resetează Atributele De Stil

en: Reset Template Assignments
ro: Resetează Atribuirile Șabloanelor

en: Reset Use On Filters
ro: Resetează Folosește În Filtre

en: Reset search input
ro: Resetează câmpul de căutare

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Resize window
ro: Redimensionează fereastra

en: Responsive Editor
ro: Editor Responsiv

en: Responsive Zoom In
ro: Zoom In Sensibil

en: Responsive Zoom Out
ro: Zoom Out Sensibil

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore Variable
ro: Restaurează Variabila

en: Restored draft
ro: Ciornă restaurată

en: Result Message
ro: Mesaj Reușită

en: Result Message Text
ro: Text Mesaj Rezultat

en: Results for "%1$s"
ro: Rezultate Pentru "%1$s"

en: Return To Theme Builder
ro: Înapoi La Theme Builder

en: Returning customer?
ro: Client existent?

en: Review Avatar
ro: Revizuiește Avatar

en: Review Body
ro: Corp de revizuire

en: Review Count
ro: Număr de recenzii

en: Review Count Text
ro: Text Număr Recenzii

en: Review Meta
ro: Revizuiește Meta

en: Review Rating
ro: Evaluare recenzie

en: Reviews
ro: Recenzii

en: Reviews Count
ro: Recenzii Numără

en: Ridge
ro: Margine

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Arrow Icon
ro: Pictogramă Săgeată Dreapta

en: Right Border Color
ro: Culoare margine

en: Right Border Style
ro: Stil margine

en: Right Border Width
ro: Mărime margine

en: Right Click
ro: Clic Dreapta

en: Right Click Options Overlay
ro: Suprapunere Opțiuni Click Dreapta

en: Right Sidebar
ro: Bară Laterală Dreapta

en: Right To Left
ro: De La dreapta La Stânga

en: Rock Stack
ro: Stiva de stânci

en: Role Editor
ro: Editor De Roluri

en: Roles
ro: Roluri

en: Roll
ro: rulou

en: Root
ro: Rădăcină

en: Root Container
ro: Container Rădăcină

en: Root-level Font Size (rem)
ro: Dimensiune Font La Nivel Rădăcină (rem)

en: Rotate
ro: Rotește

en: Rotate 90 Degree
ro: Rotiți cu 90 de grade

en: Rotate 90 degree
ro: Rotiți cu 90 de grade

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
ro: Rotește elementul pe axe diferite pentru a-l roti în spațiul 3D.

en: Rotating
ro: Rotire

en: Round
ro: Rotund

en: Rounded Corners
ro: Dreptunghi Rotunjit

en: Routing
ro: Rutare

en: Row
ro: Rând

en: Row Alignment
ro: Aliniere

en: Row End
ro: Sfârșit Rând

en: Row Height
ro: Înălțime Rând

en: Row Heights
ro: Înălțimi Rânduri

en: Row Inner
ro: Rând Interior

en: Row Link URL
ro: Row URL link

en: Row Minimum Height
ro: Înălțime Minimă Rând

en: Row Reverse
ro: Rând Invers

en: Row Span
ro: Întindere Rând

en: Row Start
ro: Început Rând

en: Rows
ro: Rânduri

en: Rules
ro: Reguli

en: Sale Badge
ro: Semn Vânzări

en: Sale Badge Color
ro: Culoare siglă vânzare

en: Sale New Price
ro: Preț nou de vânzare

en: Sale New Price Text
ro: Text Preț Nou La Reducere

en: Sale Old Price
ro: Vânzare Preț vechi

en: Sale Old Price Text
ro: Text Preț Vechi La Reducere

en: Sale Price
ro: Preț de vânzare

en: Sale Price Text
ro: Text Preț La Reducere

en: Sale Products
ro: Vânzare Produse

en: Saturation
ro: Saturație

en: Saturday
ro: sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save & Exit
ro: Salvează & ieșire

en: Save & Publish
ro: Salvează Și Publică

en: Save & Set Pending
ro: Salvează Și Setează În Așteptare

en: Save & Set Private
ro: Salvează Și Setează Privat

en: Save & Set To Draft
ro: Salvează Și Setează Ca Ciornă

en: Save Changes
ro: Salvează Modificările

en: Save Cloud Item
ro: Salvați elementul din cloud

en: Save Divi Roles
ro: Salvează Rolurile Divi

en: Save Draft
ro: Salvează Ciorna

en: Save Dropdown
ro: Dropdown Salvare

en: Save Individual Items
ro: Salvați articole individuale

en: Save Layout to Library
ro: Salvează Aspectul În Bibliotecă

en: Save Page
ro: Salvează Pagina

en: Save Page As Draft
ro: Salvează Pagina Ca Proiect

en: Save Preset
ro: Salvează Presetarea

en: Save Template To Library
ro: Salvează Șablonul În Bibliotecă

en: Save Theme Builder Set
ro: Salvează Setul Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
ro: Salvează Șablonul Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
ro: Salvează În Divi Cloud

en: Save To Divi Library
ro: Salvează În Biblioteca Divi

en: Save To Library
ro: Salvează în Bibliotecă

en: Save Variables
ro: Salvează Variabilele

en: Save and Reload
ro: Salvați și reîncărcați

en: Save as Global
ro: Salvează ca global

en: Save of Global Presets Has Failed
ro: Salvarea presetărilor globale a eșuat

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
ro: Salvează acest set de șabloane în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară

en: Save this template to the Divi Library for later use
ro: Salvează acest șablon în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară

en: Save to Divi Cloud
ro: Salvează în Divi Cloud

en: Save to Library
ro: Salvează În Bibliotecă

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
ro: Salvează %1$s curent în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
ro: Salvează modulul curent în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
ro: Salvează pagina curentă în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
ro: Salvează rândul curent în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
ro: Salvează secțiunea curentă în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Saved
ro: Salvare

en: Saved Layout
ro: Aspect Salvat

en: Saved Module
ro: Modul Salvat

en: Saved Row
ro: Rând Salvat

en: Saved Section
ro: Secțiune Salvată

en: Saving
ro: Se Salvează

en: Saving To Divi Cloud
ro: Se Salvează În Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
ro: Salvarea și încărcarea din bibliotecă

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
ro: Salvarea și încărcarea aspectelor din Biblioteca Divi

en: Saving to Cloud
ro: Se Salvează în Cloud

en: Saving...
ro: Se salvează...

en: Scale
ro: Scalare

en: Scaling Up and Down
ro: Scalare în sus și în jos

en: Scaling up & down
ro: Scalare În Sus Și În Jos

en: Scallops
ro: Scoici

en: Scheduled
ro: Programat

en: Scheduled Date
ro: Dată Programată

en: Screen
ro: Ecran

en: Scroll
ro: Sul

en: Scroll Down Button
ro: Buton Derulare În Jos

en: Scroll Down Icon
ro: Iconiță Derulare În Jos

en: Scroll Down Icon Color
ro: Culoare iconiță derulare în jos

en: Scroll Down Icon Size
ro: Mărime iconiță derulare în jos

en: Scroll Effects
ro: Efecte de defilare

en: Scroll To Animate
ro: Derulare Pentru Animare

en: Scroll To Element
ro: Derulează La Element

en: Scroll Transform Effects
ro: Derulați Efecte de transformare

en: Search
ro: Căutare

en: Search %1$s
ro: Caută %1$s

en: Search &hellip;
ro: Caută &hellip;

en: Search Body Templates
ro: Caută Șabloane Pentru Conținutul Principal

en: Search Documentation or Get Support
ro: Caută Documentație Sau Obține Asistență

en: Search Fonts
ro: Caută Scheme

en: Search Footer Templates
ro: Caută Șabloane Pentru Subsol

en: Search Global Canvases
ro: Caută Pânze Globale

en: Search Header Templates
ro: Caută Șabloane Pentru Antet

en: Search Icon Color
ro: Căutare culoare pictogramă

en: Search Icon Font Size
ro: Pictograma Căutare Dimensiune font

en: Search Icons
ro: Pictograme de căutare

en: Search Layout
ro: Caută În Layout

en: Search Queries separated by commas
ro: Căutări separate prin virgule

en: Search Results
ro: Rezultate Căutare

en: Search Templates
ro: Caută Șabloane

en: Search Theme Builder Items
ro: Caută Elemente Theme Builder

en: Search Theme Builders
ro: Caută Theme Builders

en: Search attributes...
ro: Caută atribute...

en: Search commands...
ro: Caută comenzi...

en: Search element types...
ro: Caută tipuri de elemente...

en: Search elements...
ro: Căutați elemente...

en: Search fields...
ro: Căutați câmpuri...

en: Search for a module
ro: Căutați un modul

en: Search for:
ro: Caută după:

en: Search groups...
ro: Căutați grupuri...

en: Search modules...
ro: Caută module...

en: Search option groups...
ro: Caută grupuri de opțiuni...

en: Search pages...
ro: Caută pagini...

en: Search presets...
ro: Caută preconfigurări...

en: Search results for: %s
ro: Rezultate de căutare pentru: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
ro: Paginile cu rezultate ale căutării nu au setări de pagină editabile.

en: Search settings...
ro: Caută setări...

en: Search term
ro: Termen De Căutare

en: Search term to filter posts by title only.
ro: Termen de căutare pentru filtrarea articolelor doar după titlu.

en: Search variables...
ro: Caută variabile...

en: Search...
ro: Caută...

en: Searches
ro: Căutări

en: Second(s)
ro: Secundă(e)

en: Secondary Color
ro: Culoare Secundară

en: Section
ro: Secțiune

en: Section Area Background Color
ro: Culoare Fundal Zonă Secțiune

en: Section Link Target
ro: Secțiunea Semnificație pentru link-uri

en: Section Link URL
ro: Secțiunea Link URL

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
ro: Divizoarele de secțiuni vă permit să adăugați tranziții de formă creativă între diferite secțiuni din pagina dvs.

en: Sections
ro: Secțiuni

en: Select A Preset
ro: Selectați O presetare

en: Select All In Container
ro: Selectează Tot În Container

en: Select Child Option
ro: Selectează Opțiunea Copil

en: Select Custom Field
ro: Selectați Câmpul Personalizat

en: Select Down Icon
ro: Selectează Pictograma Jos

en: Select Dropdown
ro: Selectare listă verticală

en: Select Icon
ro: Selectați pictograma

en: Select Left Icon
ro: Selectează Pictograma Stânga

en: Select Menu
ro: Selectați Meniul

en: Select Next Help Video
ro: Selectează Videoclipul De Ajutor Următor

en: Select Next Option
ro: Selectează Opțiunea Următoare

en: Select Next Responsive State Picker Option
ro: Selectează Următoarea Opțiune Din Selectorul Responsive De Stare

en: Select Parent Option
ro: Selectează Opțiunea Părinte

en: Select Prev Help Video
ro: Selectează Videoclipul De Ajutor Anterior

en: Select Prev Responsive State Picker Option
ro: Selectează Opțiunea Anterioară Din Selectorul Responsive De Stare

en: Select Previous Option
ro: Selectează Opțiunea Anterioară

en: Select Right Icon
ro: Selectează Pictograma Dreapta

en: Select Templates
ro: Selectează Șabloane

en: Select a Network
ro: Selectați o Rețea

en: Select a canvas to display
ro: Selectează un canvas de afișat

en: Select a canvas to display in this portal.
ro: Selectează un canvas de afișat în acest portal.

en: Select a layout file (.json) to import.
ro: Selectați un fișier de layout (.json) pentru import.

en: Select a list
ro: Selectează o listă

en: Select a menu
ro: Selectați un meniu

en: Select a target module first to see available presets
ro: Selectează mai întâi un modul țintă pentru a vedea preconfigurările disponibile

en: Select an account
ro: Selectați un cont

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ro: Selectați o animație care va fi utilizată când apar meniuri derulante. Sunt afișate meniuri de derulare atunci când treceți peste link-urile cu sub-elementele.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
ro: Selectați o metodă de comandă pentru galerie. Aceasta controlează elementele de galerie care apar pe primul loc în listă.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
ro: Selectați dintre mii de machete prefabricate concepute pentru fiecare tip de site

en: Select grid property...
ro: Selectați proprietatea grilei...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
ro: Selectați cum vreți să afișați imaginea furnizată din slideuri

en: Select target offset...
ro: Selectați decalajul țintă...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
ro: Selectează categoriile pe care dorești să le excluzi din rezultatele căutării.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
ro: Selectați categoriile pe care doriți să le includeți în flux.

en: Select the date and time to publish this page.
ro: Selectează data și ora pentru publicarea acestei pagini.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
ro: Selectați forma divizorului pe care doriți să o utilizați. Formele sunt reprezentate vizual în listă.

en: Select the post type for this page.
ro: Selectează tipul de conținut pentru această pagină.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
ro: Selectați forma liniei de divizare folosită pentru divizor.

en: Select the status for this page.
ro: Selectează starea pentru această pagină.

en: Select up Icon
ro: Selectează Pictograma Sus

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
ro: Selectați ce elemente copil să vizați (de ex., pare, impare, fiecare al 3-lea)

en: Select which element to apply this attribute to
ro: Selectează elementul la care să se aplice acest atribut

en: Selected Files:
ro: Fișiere selectate:

en: Selected Font Files:
ro: Fișiere de Font Selectate:

en: Selected Radio Button
ro: Buton radio selectat

en: Selected Radio Button Background Color
ro: Culoare Fundal Buton Radio Selectat

en: Selectors
ro: Selectori

en: Semi Bold 600
ro: Semi Aldin 600

en: Send message
ro: Trimite mesaj

en: Sensitivity
ro: Sensibilitate

en: Separator Text
ro: Text Separator

en: Separator between breadcrumb items.
ro: Separator între elementele breadcrumb-ului.

en: Service Provider
ro: Furnizor de Servicii

en: Set %s
ro: Setați %s

en: Set As Background
ro: Setare ca Fundal

en: Set As Background Video
ro: Setare ca Video de Fundal

en: Set Details
ro: Detalii Set

en: Set Name
ro: Nume Set

en: Set as Default Preset
ro: Setează Ca Presetare Implicită

en: Set as Main Canvas
ro: Setează Ca Canvas Principal

en: Set background to Primary Color
ro: Setează fundalul la Culoarea Primară

en: Set background to Secondary Color
ro: Setează fundalul la Culoarea Secundară

en: Set how many columns this item should span horizontally.
ro: Setați câte coloane ar trebui să ocupe acest element pe orizontală.

en: Set how many rows this item should span vertically.
ro: Setează câte rânduri ar trebui să se întindă acest element pe verticală.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
ro: Setează înălțimea fixă pentru fiecare rând din grid. Toate rândurile vor păstra exact această înălțime indiferent de conținut, creând o structură de grid uniformă.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
ro: Setează lățimea fixă pentru fiecare coloană din grid. Toate coloanele vor păstra exact această lățime, indiferent de conținutul lor sau de dimensiunea containerului.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
ro: Setează înălțimea minimă pentru fiecare rând din grid. Rândurile nu vor fi niciodată mai scurte decât această înălțime, asigurând spațiu suficient pentru conținut și menținând consecvența aspectului.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
ro: Setează lățimea minimă pentru fiecare coloană din grid. Coloanele nu vor fi niciodată mai mici decât această lățime, asigurând că conținutul rămâne lizibil și formatat corect.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
ro: Setează numărul de coloane din grid. Aceasta determină câte coloane verticale va avea layout-ul tău grid pe lățimea containerului.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
ro: Setați numărul de postări de afișat pe pagină în bucla dvs. Acesta controlează câte elemente sunt afișate înainte de a fi necesară paginarea.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
ro: Setați numărul de postări de omis de la începutul rezultatelor interogării. Folosiți această opțiune pentru a exclude primele câteva postări și a începe bucla dintr-un alt punct.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
ro: Setează numărul de rânduri din grid. Aceasta determină câte rânduri orizontale va avea aspectul tău pe înălțimea containerului.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
ro: Setează distanța de decalaj pentru meniul dropdown.

en: Set the position of the field labels.
ro: Setați poziția etichetelor câmpului.

en: Set the position of the slider (0-100).
ro: Setează poziția glisorului (0-100).

en: Set the row layout.
ro: Setați aspectul rândului.

en: Set the width of the fields.
ro: Setați lățimea câmpurilor.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
ro: Setează unde ar trebui să se termine acest element pe orizontală în grilă. Sunt acceptate valori negative.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
ro: Setează unde ar trebui să se termine acest element pe verticală în grilă. Sunt acceptate valori negative.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
ro: Setează unde ar trebui să înceapă acest element pe orizontală în grilă. Sunt acceptate valori negative.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
ro: Setează unde ar trebui să înceapă acest element pe verticală în grilă. Sunt acceptate valori negative.

en: Setting
ro: Setare

en: Setting States
ro: Stări de Setări

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
ro: Stabilirea unei înălțimi maxime va împiedica elementul să depășească valoarea de înălțime definită. Pe măsură ce conținutul modulului crește și depășește înălțimea maximă, acesta va depăși elementul de înfășurare a elementului.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
ro: Stabilirea unei lățimi maxime va împiedica elementul să depășească vreodată valoarea lățimii definite. Lățimea maximă poate fi utilizată în combinație cu setarea standard a lățimii. Lățimea maximă înlocuiește valoarea lățimii normale.

en: Settings
ro: Setări

en: Settings Modal Default Position
ro: Poziție Implicită Pentru Fereastra Setărilor

en: Settings Tabs
ro: File Setări

en: Settings Types
ro: Tipuri Setări

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
ro: Setări, Fundal, Paletă De Culori, Spațiere Între Coloane, CSS Personalizat, Performanță

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
ro: Setări, Istoric, Ieșire, Comenzi Rapide

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
ro: Setări, Pagini, Articole, Tipuri De Articole Personalizate

en: Shadow Color
ro: Culoare font subtitlu

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
ro: Distanța orizontală a umbrei de la element. O valoare negativă plasează umbra în stânga elementului.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
ro: Distanța orizontală a umbrei de la text. O valoare negativă plasează umbra în stânga textului.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
ro: Distanța verticală a umbrei de element. O valoare negativă plasează umbra deasupra elementului.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
ro: Distanța verticală a umbrei de text. O valoare negativă plasează umbra deasupra textului.

en: Shapes
ro: Forme

en: Shift all colors by this amount.
ro: Schimbați toate culorile cu această sumă.

en: Shipping
ro: Livrare

en: Shopping Cart Icon Color
ro: Coș de cumpărături Icon Color

en: Shopping Cart Icon Font Size
ro: Coșul de cumpărături Mărimea fontului

en: Short Description
ro: scurta descriere

en: Shortcode Module
ro: Modul Shortcode

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
ro: Numele comenzii rapide trebuie să fie unic. Există deja o comandă rapidă care folosește acest nume:

en: Show %1$s Icon
ro: %1$s icoană

en: Show %s Icon
ro: Afișează Pictograma %s

en: Show Arrows
ro: Afișare Săgeți

en: Show Author
ro: Afișare Autor

en: Show Author Avatar
ro: Arată Avatar autor

en: Show Border Separator
ro: Elimină separator margine

en: Show Bullets
ro: Afișați gloanțe

en: Show Button
ro: Butonul Urmărire

en: Show Button Icon
ro: Afișează Pictograma Buton

en: Show CTA On Mobile
ro: Arată Imaginea pe Mobil

en: Show Cart Quantity
ro: Afișați cantitatea coșului

en: Show Categories
ro: Afișare Categorii

en: Show Child Elements
ro: Afișează Elemente Copil

en: Show Comment Count
ro: Arata Numarul De Comentarii

en: Show Comments Count
ro: Arată contor comentarii

en: Show Content
ro: Afișare Conținut

en: Show Content On Mobile
ro: Ascunde conținut pe mobil

en: Show Controls
ro: Arată Controale

en: Show Coupon Code
ro: Afișați codul promoțional

en: Show Customer Reviews Count
ro: Afișați recenziile clienților

en: Show Date
ro: Afișează Data

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
ro: Afișează Modulele Dezactivate La Opacitate 50%

en: Show Divider
ro: Afișare Divizor

en: Show Dot Navigation
ro: Afișează Navigarea Cu Puncte

en: Show Dropdown On
ro: Afișează Dropdown Pe

en: Show Element
ro: Afișează Elementul

en: Show Excerpt
ro: Afișare Extras

en: Show Featured Drop Shadow
ro: Afișați Umbra de Drop prezentată

en: Show Featured Image
ro: Afișare Imaginea Reprezentativă

en: Show First Name Field
ro: Afișați câmpul Nume

en: Show Gallery Images
ro: Afișați imagini din galerie

en: Show Image
ro: Afișează imaginea

en: Show Image / Video On Mobile
ro: Arată imagine / video pe mobil

en: Show Image On Mobile
ro: Arată Imaginea pe Mobil

en: Show Image Overlays on Main Video
ro: Afișare Suprapuneri Imagine pe Videoclipul Principal

en: Show Inner Shadow
ro: Afișare Umbră Interioară

en: Show Last Name Field
ro: Afișați câmpul Nume final

en: Show Meta
ro: Arată metadate

en: Show Name
ro: Afișează numele

en: Show Next Post Link
ro: Ascunde Linkul Următoarei Postări

en: Show On Front End
ro: Afișează În Front-End

en: Show Only
ro: Arată Controale

en: Show Pagination
ro: Afișare Paginare

en: Show Percentage
ro: Afișați procentajul

en: Show Post Categories
ro: Arată categorii postare

en: Show Post Meta
ro: Arată Meta Postări

en: Show Previous Post Link
ro: Ascunde Linkul Postării Anterioare

en: Show Price
ro: Arată preț

en: Show Product Image
ro: Afișați imaginea produsului

en: Show Quantity Field
ro: Afișați câmpul cantității

en: Show Quote Icon
ro: Pictograma Citate

en: Show Rating
ro: Arată evaluarea

en: Show Read More Button
ro: Arată Butonul Citește Mai Multe

en: Show Remove Item Icon
ro: Afișați pictograma Eliminare element

en: Show Reply Button
ro: Afișați butonul Răspundeți

en: Show SKU
ro: Afișare SKU

en: Show Sale Badge
ro: Arată insigna de vânzare

en: Show Scroll Down Button
ro: Arată buton derulare în jos

en: Show Search Icon
ro: Afișează pictograma de căutare

en: Show Shopping Cart Icon
ro: Afișează pictograma coșului de cumpărături

en: Show Space Below The Image
ro: Eliminarea Spațiului De Sub Imagine

en: Show Star Rating
ro: Afișare Rating stele

en: Show Stock
ro: Afișează stoc

en: Show Tags
ro: Afișați etichete

en: Show Theme Builder Layouts
ro: Afișează Aspectele Theme Builder

en: Show Title
ro: Afișează Titlu

en: Show Title and Caption
ro: Afișare Titlu și Subtitrare

en: Show Update Cart Button
ro: Afișează butonul Actualizare coș

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
ro: Afișarea întregului conținut nu va trunchia postările dumneavoastră din glisant. Afișarea extrasului va prezenta doar text extras.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
ro: Afișarea conținutului complet nu va trunca mesajele dumneavoastră pe pagina de index. Afișarea extrasului va afișa numai textul extras.

en: Shrink
ro: Micșorare

en: Shrink to Fit
ro: Micșorează Pentru A Se Potrivi

en: Sidebar
ro: Bara laterală

en: Sidebar Layout
ro: Aspect Bară Laterală

en: Sidebars
ro: Barele laterale

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
ro: Conectează-te la contul tău Elegant Themes folosind fereastra pop-up pentru a activa Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ro: Autentifică-te în contul tău Elegant Themes folosind fereastra pop-up pentru a activa Divi Cloud.

en: Signed
ro: Cu Semn

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
ro: Descrie conținutul paginii tale, relaxează-te și lasă Divi AI să-ți construiască pagina cu un clic.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
ro: Pur și simplu descrie-ți pagina, stai pe spate, relaxează-te și lasă Divi AI să o creeze pentru tine

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ro: Deoarece browserul tău nu acceptă JavaScript, sau este dezactivat, asigură-te că dai click pe butonul %1$sActualizează Totalurile%2$s înainte de a plasa comanda. Este posibil să ți se perceapă mai mult decât suma indicată mai sus dacă nu faci acest lucru.

en: Site Logo
ro: Logo Site

en: Site Tagline
ro: Slogan Site

en: Site Title
ro: Titlu Site

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
ro: Vizitatorii site-ului care se abonează la lista dvs. vor fi redirecționați către această adresă URL.

en: Size
ro: Dimensiune

en: Sizes
ro: Dimensiuni

en: Sizing
ro: Dimensionare

en: Skype Button Action
ro: Skype Buton De Acțiune

en: Slant
ro: pantă

en: Slide
ro: Imagine

en: Slide Active Controller
ro: Control activ imagine

en: Slide Active Controllers
ro: Controale Active Slide

en: Slide Arrows
ro: Săgeți Glisare

en: Slide Button
ro: Buton imagine

en: Slide Controllers
ro: Controale imagine

en: Slide Description
ro: Descriere imagine

en: Slide Description Container
ro: Glisează Conținutul Descriere

en: Slide Image
ro: Imagine Diapozitiv

en: Slide Meta
ro: Titlu imagine

en: Slide Title
ro: Titlu imagine

en: Slider Arrows
ro: Săgeți Glisant

en: Slider Arrows Color
ro: Culoarea Săgeților Slider

en: Slider Color
ro: Culoare Glisor

en: Slider Controls
ro: Controale Slider

en: Slider Controls Color
ro: Culoarea Controalelor Slider

en: Slides
ro: Slide-uri

en: Slides to Scroll
ro: Slide-uri De Derulat

en: Slides to Show
ro: Slide-uri De Afișat

en: Smiles
ro: Zâmbete

en: Social Follow
ro: Urmăritori rețele socializare

en: Social Icon
ro: Iconiță rețele socializare

en: Social Media Follow
ro: Urmărire Social Media

en: Social Media Follows
ro: Social Media Urmează

en: Social Network
ro: Rețea Socială

en: Social Networks
ro: Retele sociale

en: Soft Light
ro: Lumină blândă

en: Solid Icons
ro: Pictograme solide

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ro: Ne pare rău, se pare că nu există metode de plată disponibile pentru județul tău. Te rugăm să ne contactezi dacă ai nevoie de asistență sau dorești să faci alte aranjamente.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
ro: Sortare după dată: De la cele mai noi la cele mai vechi

en: Sort By Date: Oldest To Newest
ro: Sortare după dată: De la cele mai vechi la cele mai noi

en: Sort By Popularity
ro: Sortare După Popularitate

en: Sort By Price: High To Low
ro: Sortare După Preț: Descrescător

en: Sort By Price: Low To High
ro: Sortare După Preț: Crescător

en: Sort By Rating
ro: Sortare După Rating

en: Sort by Menu Order
ro: Sortează după comanda de meniu

en: Source Element
ro: Element Sursă

en: Space
ro: Spațiu

en: Space Around
ro: Spațiu În Jur

en: Space Between
ro: Spațiu Între

en: Space Evenly
ro: Spațiu Uniform

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Spacing Settings
ro: Setări Spațiere

en: Spam Protection
ro: Protectie spam

en: Specialty
ro: Specialitate

en: Specialty Column
ro: Coloană Specială

en: Specialty Section
ro: Secțiune Specială

en: Specific %1$s
ro: %1$s Specific

en: Specific %1$s Pages
ro: Pagini %1$s Specifice

en: Specific Author Page
ro: Pagină De Autor Specifică

en: Specific Author Page By Role
ro: Pagină De Autor Specifică După Rol

en: Specific Search Queries
ro: Interogări de căutare specifice

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
ro: ID-ul articolului specific de exclus când exclude_current_post este true. Poate fi un singur ID sau o listă separată prin virgule.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
ro: ID-uri specifice de postări de exclus din interogare. Poate fi un singur ID sau o listă separată prin virgule.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
ro: ID-uri specifice de postări de inclus în interogare. Poate fi un singur ID sau o listă separată prin virgule.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
ro: Specifică tipul de date al valorii meta pentru o comparație corectă. Alege dintre CHAR (text), NUMERIC (numere), DECIMAL (numere zecimale) sau alte tipuri de date.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
ro: Specifică valoarea linkurilor tale <em>rel</em> atribut. Atributul <em>rel</em> specifică relația dintre documentul actual și documentul legat.<br><strong>Indiciu:</strong> Motoarele de căutare pot utiliza acest atribut pentru a obține mai multe informații despre un link.

en: Spectrum Picker
ro: Selector Spectru

en: Spectrum Range
ro: Interval Spectru

en: Speculation Rule
ro: Regulă De Speculație

en: Speculation Rules
ro: Reguli De Speculație

en: Speed Up The Builder With Prerendering
ro: Accelerează Builderul Cu Pre-redare

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
ro: Accelerați sau încetiniți animația prin ajustarea duratei de animație. Unitățile sunt în milisecunde, iar durata implicită a animației este de o secundă.

en: Split Testing
ro: Testare A/B

en: Split Testing Statistics
ro: Statistici Testare Împărțită

en: Square
ro: Pătrat

en: Square Stripes
ro: Dungi pătrate

en: Squares
ro: Pătrate

en: Stacked
ro: grupată

en: Standard Meta Keys
ro: Chei Meta Standard

en: Star Rating
ro: Evaluarea stelelor

en: Start
ro: Început

en: Start Position
ro: Poziție de start

en: Start Typing
ro: Start Building

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
ro: Pornește de la un aspect din Biblioteca ta Divi sau clonează o pagină existentă

en: Starting
ro: Pornire

en: Starting %s
ro: Start %s

en: Starting Blur
ro: Se începe Blur

en: Starting Offset
ro: Pornirea Offset

en: Starting Opacity
ro: Opacitate de pornire

en: Starting Rotation
ro: Pornirea rotației

en: Starting Scale
ro: Scala de pornire

en: State
ro: Stare

en: Status
ro: Stare

en: Stick to Bottom
ro: Lipiți de jos

en: Stick to Top
ro: Lipiți de sus

en: Stick to Top and Bottom
ro: Lipiți de sus și de jos

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Sticky Bottom Offset
ro: Offset de jos lipicios

en: Sticky Position
ro: Poziție lipicioasă

en: Sticky State
ro: Stare Sticky

en: Sticky Top Offset
ro: Offset superior lipicios

en: Stop
ro: Oprește

en: Store State
ro: Stochează Starea

en: Store States
ro: Stochează Stările

en: Stretch
ro: Întinde

en: Stretch to Fill
ro: Întindeți pentru a umple

en: Strikethrough
ro: Rată apăsări

en: Strings
ro: Șiruri

en: Structure
ro: Structură

en: Style
ro: Stiluri

en: Style Attributes
ro: Atribute De Stil

en: Style Position
ro: Poziție Stil

en: Style Settings
ro: Setări de Stil

en: Style Type
ro: Tip Stil

en: Styles
ro: Stiluri

en: Sub Agent
ro: Subagent

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Button
ro: Buton trimitere

en: Submit Comment
ro: Trimite Comentariul

en: Submit a Comment
ro: Trimite un Comentariu

en: Subscribe Button
ro: Buton trimitere

en: Subscription Error:
ro: Eroare de Abonare:

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Subtitle Goes Here
ro: Subtitlul Intră Aici

en: Subtitle Text
ro: Text Subtitlu

en: Success Action
ro: Secțiune

en: Success Message
ro: Mesaj Reușită

en: Success!
ro: Succes!

en: Successfully updated %d field(s).
ro: S-au actualizat cu succes %d câmp(uri).

en: Sunday
ro: duminică

en: Support Center
ro: Centru De Suport

en: Supported File Formats:
ro: Formate de Fișiere Acceptate:

en: Supported Font Weights
ro: Greutăți suportate pentru fonturi

en: Switch Back To Classic Editor
ro: Revino La Editorul Clasic

en: Switch Tab
ro: Schimbă Fila

en: Sync children to global module
ro: Sincronizează copiii cu modulul global

en: Sync values
ro: Valorile sincronizării

en: Tab
ro: Filă

en: Tab Text
ro: Text Filă

en: Table
ro: Masa

en: Table Background Color
ro: Culoare Fundal Tabel

en: Table Cell
ro: Celulă de tabel

en: Table Cell Alternating Background Color
ro: Celula tabelului Culoare de fundal alternativă

en: Table Cell Background Color
ro: Culoare Fundal Celulă Tabel

en: Table Header
ro: Antet tabel

en: Table Header Background Color
ro: Culoare fundal antet tabel

en: Table Header Row
ro: Rând antet tabel

en: Table Row
ro: Rând de masă

en: Table Row Background Color
ro: Culoare Fundal Rând Tabel

en: Table Rows
ro: Rânduri de tabel

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Tablet View
ro: Vizualizare Tabletă

en: Tablet Wide
ro: Tabletă, Lățime Mare

en: Tabs
ro: Fișier

en: Tabs Content
ro: Conținut Taburi

en: Tabs Controls
ro: Controale file

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag 1
ro: Etichetă 1

en: Tag 2
ro: Etichetă 2

en: Tag 3
ro: Etichetă 3

en: Tag Page
ro: Pagina de etichete

en: Tag input container
ro: Container de introducere etichete

en: Tags
ro: Etichete

en: Tags Separator
ro: Separator Etichete

en: Target
ro: Țintă

en: Target Element
ro: Element Țintă

en: Target Loop
ro: Buclă Țintă

en: Target Module
ro: Modul Țintă

en: Target Offset
ro: Decalaj Țintă

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
ro: Vizează selectori predefiniți din acest element fără să fie nevoie să scrii numele selectorilor. ex. %s

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
ro: Taxonomia de interogat (când query_type este terms). Poate fi o singură taxonomie sau o listă separată prin virgule.

en: Telegram
ro: Telegramă

en: Template
ro: Șablon

en: Template Details
ro: Detalii Șablon

en: Template Name
ro: Nume Șablon

en: Template Settings
ro: Setări Șablon

en: Templates
ro: Șabloane

en: Term
ro: Termen

en: Term Count
ro: Număr Termeni

en: Term Description
ro: Descriere Termen

en: Term ID
ro: ID Termen

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
ro: ID-ul termenului după care se filtrează (când query_type este post_type). Poate fi un singur ID sau o listă separată prin virgule.

en: Term Link
ro: Link Termen

en: Term Name
ro: Nume Termen

en: Term Offset
ro: Decalaj Termeni

en: Term Order
ro: Ordine Termeni

en: Terms
ro: Termeni

en: Terms Groups
ro: Grupuri De Termeni

en: Terms Per Page
ro: Termeni Pe Pagină

en: Testimonial
ro: Mărturie

en: Testimonial Author
ro: Autor caracterizare

en: Testimonial Description
ro: Descriere caracterizare

en: Testimonial Meta
ro: Metadate caracterizare

en: Testimonial Portrait
ro: Portret caracterizare

en: Testimonials
ro: Marturii

en: Text & Logo Alignment
ro: Alinierea textului și a logo-ului

en: Text Alignment
ro: Aliniere Text

en: Text Background Color
ro: Culoare fundal text

en: Text Color
ro: Culoare Text

en: Text Overlay Border Radius
ro: Rază Margine Suprapunere Text

en: Text Overlay Color
ro: Culoare Suprapunere Text

en: Text Shadow Color
ro: Culoare Text

en: Text Shadow Horizontal Length
ro: Text Shadow Lungime orizontală

en: Text Shadow Vertical Length
ro: Aliniere verticală text

en: Text Size
ro: Dimensiune Text

en: Text Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală text

en: Text for the home link in the breadcrumb.
ro: Text pentru linkul către pagina principală din breadcrumb.

en: Textarea
ro: Zonă Text

en: Texts
ro: texte

en: Thanks for contacting us
ro: Îți Mulțumim Că Ne-ai Contactat

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
ro: Datele de presetări D4 de convertit în format D5 și de aplicat migrările.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
ro: Scriptul Google Maps API este momentan dezactivat în <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. Acest modul nu va funcționa corect fără Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
ro: Numele atributului HTML (de ex., class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
ro: ID-ul articolului curent (folosit pentru exclude_current_post)

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
ro: Definiției rutei REST API pentru %s îi lipsește argumentul obligatoriu permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
ro: Definiției rutei REST API îi lipsește argumentul obligatoriu permission_callback.

en: The Skype account name.
ro: Skype nume de cont.

en: The URL for this social network link.
ro: URL-ul acestui link de rețea socială.

en: The account ID.
ro: ID-ul contului.

en: The account data.
ro: Datele contului.

en: The account name.
ro: Numele contului.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
ro: Aspectul de conținut principal al unui șablon nu trebuie dezactivat dacă dorești să afișezi și să editezi conținutul articolelor individuale folosind acest aspect.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
ro: Punctul de bord care începe fiecare element de listă poate fi plasat fie în interiorul, fie în exteriorul pachetului pentru lista de părinte. Așezați elementele din listă în interiorul acestora le va adăuga în continuare în listă.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
ro: Caracterele care încep fiecare element din listă pot fi plasate fie în interiorul, fie în exteriorul containerului listei părinte. Plasarea elementelor în interior le va indenta mai mult în listă.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
ro: Caracterele care încep fiecare element de listă pot fi plasate fie în interiorul, fie în exteriorul agendei de listă părinte. Așezați elementele din listă în interiorul acestora le va adăuga în continuare în listă.

en: The color of the shadow.
ro: Culoarea umbrei.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
ro: Linia de divizare poate fi plasată deasupra, dedesubtul sau în centrul modulului.

en: The following account will be removed:
ro: Următorul cont va fi șters:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
ro: Cu cât valoarea este mai mare, cu atât estomparea este mai mare, umbra devine mai largă și mai lumină.

en: The item you are trying to convert is empty.
ro: Elementul pe care încerci să îl convertești este gol.

en: The library item type is not attached to a given item.
ro: Tipul elementului din bibliotecă nu este atașat la un element dat.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
ro: Mesajul care va fi afișat vizitatorilor site-ului care se abonează la lista dvs.

en: The page you requested could not be found.
ro: Pagina solicitată nu a putut fi găsită.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
ro: Datele presetării sunt prea mari pentru a fi salvate într-o singură solicitare. Acest lucru se întâmplă de obicei când ai un număr mare de presetări. Sistemul va împărți automat datele în bucăți mai mici și va reîncerca. Te rugăm să încerci să salvezi din nou.

en: The provider slug.
ro: Slug-ul furnizorului.

en: The selected canvas no longer exists
ro: Canvasul selectat nu mai există

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
ro: Viteza cu care caruselul parcurge automat diapozitivele.

en: The speed of the slide transition animation.
ro: Viteza animației de tranziție a slide-ului.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
ro: Titlul prezentării dvs. va apărea cu litere aldine în dedesubtul imaginii de prezentare.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
ro: Titlul va apărea deasupra conținutului și când acordeonul este închis.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
ro: Titlul comutării va apărea deasupra conținutului și atunci când comutatorul este închis.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
ro: Titlul va fi folosit în cadrul butonului tab pentru această filă.

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
ro: Valoarea acestui atribut (de ex., my-class, custom-value)

en: Theme Builder Item
ro: Element Theme Builder

en: Theme Builder Items
ro: Elemente Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
ro: Șabloane Din Biblioteca Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
ro: Editare Șablon Theme Builder

en: Theme Customizer
ro: Personalizator Temă

en: Theme Options
ro: Opțiuni Temă

en: There are no reviews yet.
ro: Nu Există Recenzii Încă.

en: There must be operators between values
ro: Trebuie să existe operatori între valori

en: There must be spaces around operators
ro: Trebuie să existe spații în jurul operatorilor

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
ro: A apărut o eroare la trimiterea mesajului. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: There was no response.
ro: Nu a existat niciun răspuns.

en: Thin
ro: Subţire

en: Thin 100
ro: Subțire 100

en: Thinking...
ro: Se gândește...

en: This %1$s
ro: Acest %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
ro: Acest modul Divi 4 rulează în modul de compatibilitate inversă deoarece are setări personalizate aplicate de o extensie Divi terță, care încă nu este compatibilă cu Divi 5. Poți edita direct shortcode-ul sau poți recrea modulul folosind Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
ro: Acest Aspect Este Creat Cu Divi

en: This Loop %1$s
ro: Acest Loop %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
ro: Acest lucru aplică efectele de mișcare elementelor individuale din modul, mai degrabă decât modulului ca întreg. De exemplu, la fiecare imagine dintr-o Galerie, mai degrabă decât la containerul Galerie.

en: This attribute exists in the following presets:
ro: Acest atribut există în următoarele preconfigurări:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
ro: Acest conținut nu a putut fi afișat. Dați clic pe butonul de mai jos pentru a salva și a reîncărca constructorul

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
ro: Acest conținut nu a putut fi afișat. Vă rugăm să raportați această eroare echipei noastre, astfel încât să o putem rezolva și apoi să salvăm și să reîncărcăm constructorul.

en: This content will appear below the subscribe button.
ro: Conținutul introdus aici va apărea sub textul subtitlului.

en: This content will appear below the title.
ro: Conținutul introdus aici va apărea sub textul subtitlului.

en: This controls how your text is aligned within the module.
ro: Aceasta controlează modul în care textul este aliniat în modul.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
ro: Aceasta controlează direcția animației.

en: This controls the orientation of the image within the module.
ro: Aceasta controlează orientarea imaginii în interiorul modulului.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
ro: Acest lucru controlează întârzierea de tranziție a animației hover.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
ro: Acest lucru controlează durata de tranziție a animației hover.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
ro: Acest lucru controlează curba vitezei de tranziție a animației de hover.

en: This field is disabled
ro: Acest câmp este dezactivat

en: This file should not be imported in this context.
ro: Acest fișier nu trebuie importat în acest context.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
ro: Acest import conține referințe la Antetul, Conținutul Principal și/sau Subsolul globale de pe site-ul din care au fost exportate. Cum dorești să imporți aceste referințe?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
ro: Acesta este un modul vechi Divi 4 care rulează în modul de compatibilitate inversă. În majoritatea cazurilor, modulele vechi ar trebui să arate la fel ca în Divi 4. Totuși, aceste module nu sunt la fel de performante și complete ca modulele Divi 5.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
ro: Aceasta este data către care numărătoarea inversă.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
ro: Acesta este titlul afișat pentru cronometru.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
ro: Acest element este atribuit unui alt șablon. Salvarea va suprascrie și va elimina atribuirea actuală.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
ro: Acest aspect conține presetări globale de design. Bifați caseta de mai jos pentru a importa aceste stiluri ca presetări sau lăsați-o nebifată pentru a le aduce ca stiluri statice.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
ro: Acest modul moștenit rulează în modul de compatibilitate retroactivă. Modulele moștenite necesită o reîncărcare la editare și determină timpi de încărcare mai mari pe front-end.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
ro: Acest modul nu va funcționa corect în partea publică a site-ului, deoarece aceasta nu este pagina de Finalizare Comandă atribuită.

en: This number of columns cannot be used on this row.
ro: Acest număr de coloane nu poate fi utilizat pe acest rând.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
ro: Această opțiune va acoperi interfața playerului pe videoclipul principal. Această imagine poate să fie încărcată în fiecare setare video sau poate fi autogenerată de Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
ro: Acestui articol i-a fost atribuit un șablon folosind Theme Builder, însă șablonul utilizat nu conține un modul Conținut Articol.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ro: Această postare este protejată cu parolă. Introdu parola pentru a vedea comentariile.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
ro: Aceasta stabilește o valoare înălțime statică pentru elementul dvs. Odată setată, înălțimea elementului nu va mai fi determinată de conținutul său interior. Conținutul care depășește înălțimea statică a elementului va depăși elementul de înfășurare a elementelor.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
ro: Această setare ajustează forma punctului bullet care începe fiecare element de listă.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
ro: Această setare determină alinierea verticală a conținutului dumneavoastră. Conținutul dumneavoastră poate fi fie centrat vertical, fie aliniat jos.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
ro: Această setare determină alinierea verticală a imaginii diapozitivului dvs. Imaginea poate fi centrată vertical, sau aliniată la partea de jos a diapozitivului.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
ro: Această setare vă va permite să alegeți să utilizați controalele de pistă miniatură sub slider sau navigarea dot în partea de jos a sliderului

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
ro: Această setare va face ca săgețile sliderului dvs.să fie deschise sau închise la culoare.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
ro: Această setare va comuta vizibilitatea CTA-ului pe dispozitive mobile.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
ro: Această setare va comuta vizibilitatea imaginilor/videoclipurilor pe dispozitive mobile.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
ro: Această setare va comuta vizibilitatea conținutului pe dispozitive mobile.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
ro: Această setare va activa și dezactiva butoanele de cerc în partea de jos a sliderului.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
ro: Această setare va porni și opri imaginea furnizată din glisant.

en: This setting will turn on and off the meta section.
ro: Această setare va porni și opri secțiunea meta.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
ro: Această setare va porni și va opri săgețile de navigare.

en: This setting will turn on and off the read more button.
ro: Această setare va porni și opri butonul citește mai multe.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
ro: Această setare pornește și oprește linia divizoare de 1px, dar nu afectează înălțimea divizoarei.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
ro: Aceasta va ajusta culoarea liniei divizoare de 1px.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
ro: Acest lucru va afecta toate Grupurile <strong>%1$s</strong> care folosesc <strong>%2$s</strong> pe întregul site. Dorești să continui?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
ro: Acest lucru va afecta toate Modulele <strong>%1$s</strong> care folosesc <strong>%2$s</strong> pe întregul site. Dorești să continui?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
ro: Acest lucru va atribui <strong>%1$s</strong> ca <strong>Presetul Implicit %2$s</strong> pe întregul site. Toate Modulele <strong>%2$s</strong> care folosesc <strong>Presetul Implicit %2$s</strong> vor fi afectate. Dorești să continui?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
ro: Acest lucru va atribui <strong>%1$s</strong> ca implicit pentru <strong>%2$s</strong> pe întregul site. Toate elementele care folosesc <strong>Implicit %2$s</strong> vor fi afectate. Dorești să continui?

en: This will change the Display Order of the module.
ro: Acest lucru va schimba Ordinea De Afișare a modulului.

en: This will change the fill color for the bar.
ro: Aceasta va schimba culoarea de umplere pentru bară.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
ro: Aceasta va schimba eticheta modulului în constructor pentru identificare ușoară.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
ro: Acest lucru va șterge și va elimina atribuirea presetului <strong>%1$s</strong> pe întregul site și va atribui <strong>Presetul Implicit %2$s</strong> în toate instanțele. Dorești să continui?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
ro: Aceasta va șterge și anula atribuirea acestei presetări <strong>%1$s</strong> pe întregul dvs. site și va atribui <strong>presetarea implicită %2$s</strong> în toate cazurile. Doresti sa continui?

en: This will disable the module on selected devices
ro: Acest lucru va dezactiva modulul pe dispozitivele selectate

en: This will disable the module on selected devices.
ro: Acest lucru va dezactiva modulul pe dispozitivele selectate.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
ro: Aceasta va reseta toate setările Theme Builder și va șterge toate șabloanele. Sigur dorești să faci asta?

en: This will turn thumbnails on and off.
ro: Aceasta va porni și opri imaginea redusă.

en: This will update all instances across your entire site.
ro: Aceasta va actualiza toate instanțele pe întregul site.

en: This would create an infinite loop
ro: Asta ar crea o buclă infinită

en: Three values are required
ro: Sunt necesare trei valori

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Thumbnail Item
ro: Articol miniatură

en: Thumbnail Orientation
ro: Orientare Miniatură

en: Thumbnail Overlay Color
ro: Culoare acoperire miniatură

en: Thumbnail Size
ro: Dimensiune Miniatură

en: Thursday
ro: joi

en: Tilt
ro: Înclinare

en: Time Delay
ro: Întârziere

en: Time:
ro: Ora:

en: Timer Section
ro: Secțiune temporizator

en: Title
ro: Titlu

en: Title Link
ro: Link la titlu

en: Title Text
ro: Titlul textului

en: Title displayed above the portfolio.
ro: Titlul afișat deasupra portofoliului.

en: Title is required.
ro: Titlul este obligatoriu.

en: Title/Meta Background Image
ro: Imagine fundal titlu

en: Title: a-z
ro: Titlu: a-z

en: Title: z-a
ro: Titlu: z-a

en: To Hour
ro: Până La Oră

en: To Minute
ro: Până La Minut

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
ro: Pentru a folosi modulul Plată Finalizare Comandă, trebuie să adaugi mai întâi pe această pagină un modul Facturare Finalizare Comandă și un modul Livrare Finalizare Comandă.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
ro: Pentru a folosi modulul Plată Finalizare Comandă, trebuie să adaugi mai întâi pe această pagină un modul Facturare Finalizare Comandă.

en: Toggle
ro: Comutare

en: Toggle %s
ro: Comută %s

en: Toggle Attribute
ro: Comută Atributul

en: Toggle Content
ro: Conținut comutator

en: Toggle Cookie
ro: Comută Cookie-ul

en: Toggle Divi Builder
ro: Comutare Divi Builder

en: Toggle Gradient
ro: Comută Gradient

en: Toggle Icon
ro: Iconiță comutator

en: Toggle Mask
ro: Activează/Dezactivează Masca

en: Toggle Options
ro: Opțiuni Comutator

en: Toggle Pattern
ro: Activează/Dezactivează Modelul

en: Toggle Preset
ro: Comută Presetarea

en: Toggle Responsive View
ro: Comută Vizualizarea Responsivă

en: Toggle Title
ro: Titlu comutator

en: Toggle Visibility
ro: Comută Vizibilitatea

en: Toggle between the various gallery layout types.
ro: Comutați între diferitele tipuri de aspect al galeriei.

en: Toggle dropdown
ro: Comută meniul derulant

en: Toggled layout visibility
ro: Vizibilitatea aspectului a fost comutată

en: Toggles
ro: Comuta

en: Tool Call
ro: Apel Instrument

en: Tooltip
ro: Balon cu instrumente

en: Tooltip Background Color
ro: Culoare Fundal Indicii

en: Top
ro: Sus

en: Top Border Color
ro: Culoare margine

en: Top Border Style
ro: Stil margine

en: Top Border Width
ro: Mărime margine

en: Top Center
ro: În Partea De Sus Pe Centru

en: Top Left
ro: Stânga Sus

en: Top Rated Products
ro: Cele Mai Apreciate Produse

en: Top Right
ro: Dreapta Sus

en: Top Sticky Limit
ro: Limita superioară lipicioasă

en: Top To Bottom
ro: De Sus În Jos

en: Top of Element
ro: Partea de sus a elementului

en: Trackbacks/Pingbacks
ro: Trackback-uri/Pingback-uri

en: Transform
ro: Transforma

en: Transform Origin
ro: Transformare Origine

en: Transform Rotate
ro: Transformați rotirea

en: Transform Scale
ro: Scala de transformare

en: Transform Skew
ro: Transformare înclinată

en: Transform Translate
ro: Transformați traducerea

en: Transforms
ro: Transformări

en: Transition Default and Sticky Styles
ro: Stiluri de tranziție implicite și lipicioase

en: Transition Delay
ro: Întârzierea tranziției

en: Transition Duration
ro: Durata tranziției

en: Transition Speed
ro: Viteza Tranziției

en: Transition Speed Curve
ro: Curba vitezei de tranziție

en: Transitions
ro: tranziţii

en: Translate
ro: Translatare

en: Travel back in time by this amount.
ro: Călătoriți înapoi în timp cu această sumă.

en: Triangle
ro: Triunghi

en: Triangles
ro: Triunghiuri

en: Trigger Animation
ro: Declanșare Animație

en: Trigger Event
ro: Eveniment Declanșator

en: Trigger:
ro: Declanșator:

en: True Parallax
ro: Paralaxă Adevărată

en: Try Again
ro: Încearcă din nou

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ro: Încercați să rafinați căutarea sau folosiți navigarea de mai sus pentru a găsi articolul.

en: Tuesday
ro: marţi

en: Turn comment count on and off.
ro: Rândul său, Numărul de comentarii on și off.

en: Turn excerpt on and off.
ro: Porniți și dezactivați fragmentul.

en: Turn image on or off
ro: Activează sau dezactivează imaginea

en: Turn image on or off.
ro: Activați sau dezactivați imaginea.

en: Turn meta on or off.
ro: Activați sau dezactivați meta.

en: Turn name on or off
ro: Activează sau dezactivează numele

en: Turn name on or off.
ro: Activați sau dezactivați numele.

en: Turn on or off the author link.
ro: Activarea sau dezactivarea link-ului autor.

en: Turn pagination on and off.
ro: Activare sau dezactivare paginare.

en: Turn pagination on or off
ro: Activează sau dezactivează paginarea

en: Turn price on or off
ro: Activează sau dezactivează prețul

en: Turn price on or off.
ro: Activați sau dezactivați prețul.

en: Turn project titles on or off.
ro: Activare sau dezactivare titluri de proiecte.

en: Turn rating on or off
ro: Activează sau dezactivează evaluarea

en: Turn rating on or off.
ro: Activați sau dezactivați evaluarea.

en: Turn sale badge on or off
ro: Activează sau dezactivează insigna de reducere

en: Turn sale badge on or off.
ro: Activați sau dezactivați insigna de vânzare.

en: Turn the captcha on or off using this option.
ro: Schimbați Captcha pe pornit sau oprit folosind această opțiune.

en: Turn the category links on or off.
ro: Activare sau dezactivare link-uri categorii

en: Turn the date display on or off.
ro: Activare sau dezactivare afișare dată

en: Turn the date on or off.
ro: Activare sau dezactivare data.

en: Turn the pagination on or off.
ro: Activați sau dezactivați paginarea.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
ro: Activează pentru a exclude paginile din rezultatele căutării.

en: Turn this on to show the Search Button.
ro: Activează pentru a afișa Butonul De Căutare.

en: Turn this on to show the next post link.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa linkul către articolul următor.

en: Turn this on to show the previous post link.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa linkul către articolul anterior.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
ro: Dezactivarea procentelor va elimina procentajul de text din interiorul porțiunii umplută a barei.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
ro: Prin rotirea acest lucru va automate glisante de a continua atunci când treceți cu mouse-ul.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
ro: Activarea va exclude Articolele din rezultatele căutării.

en: Two values are required
ro: Sunt necesare două valori

en: Type
ro: Tip

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
ro: Tastează > apoi caută pentru imbricare, Cmd+Enter pentru a adăuga, Enter pentru a insera toate

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
ro: Tipul de interogare de efectuat (post_type, terms, users, current_page, repeater sau repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
ro: Scrie URL Redirectare

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
ro: Scrieți mesajul care vreți să fie afișat după înaintarea cu succes a unui formular. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
ro: Scrieți textul pe care doriți să-l folosiți ca substituent pentru câmpul de căutare.

en: Type: %s
ro: Tip: %s

en: URL Parameter
ro: Parametrul URL

en: URL Parameter Name
ro: Numele parametrului URL

en: URL Parameter Value
ro: Valoarea parametrului URL

en: URL for the home link in the breadcrumb.
ro: URL pentru linkul către pagina principală din breadcrumb.

en: URLs
ro: URL-uri

en: Ultra Bold 800
ro: Ultra Aldin 800

en: Ultra Light
ro: Lumină puternică

en: Ultra Light 200
ro: Ultra Ușor 200

en: Ultra Wide
ro: Ultra Lat

en: Unable To Establish Internet Connection.
ro: Nu se poate stabili conexiunea la internet.

en: Unassigned
ro: Neatribuit

en: Unclosed block: missing closing brace.
ro: Bloc neînchis: lipsește acolada de închidere.

en: Underline
ro: Subliniază Text

en: Underneath Section Content
ro: Inserează Secțiune

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo/Redo
ro: Anulează/Refă

en: Undock Active Tab
ro: Detașează Fila Activă

en: Undock Tab
ro: Detașează Fila

en: Unexpected closing brace.
ro: Acoladă de închidere neașteptată.

en: Unknown Field
ro: Câmp Necunoscut

en: Unknown Module
ro: Modul Necunoscut

en: Unknown Target
ro: Țintă Necunoscută

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: Unlock
ro: Deblocarea

en: Unlock %1$s
ro: Deblochează %1$s

en: Unlock %s
ro: Deblochează %s

en: Unlock Module
ro: Debloca Modul De

en: Unlock module
ro: Deblochează modul

en: Unlock parent module first
ro: Deblochează mai întâi modulul părinte

en: Unordered List
ro: Listă Inserări Neordonate

en: Unordered List Item Indent
ro: Centrează articolele din listă

en: Unordered List Style Position
ro: Poziția stilului listă neordonată

en: Unordered List Style Type
ro: Listă Inserări Neordonate

en: Unsaved Changes
ro: Modificări Nesalvate

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
ro: Modificările nesalvate vor fi pierdute dacă părăsești Theme Builder acum.

en: Unsigned
ro: Fără Semn

en: Unsupported
ro: Neacceptat

en: Unsupported post type.
ro: Tip de postare neacceptat.

en: Until Date
ro: Până la Data

en: Up
ro: Sus

en: Update
ro: Actualizează

en: Update All Presets
ro: Actualizează Toate Preconfigurările

en: Update Preset With Current Styles
ro: Actualizați presetarea cu stilurile curente

en: Update Presets?
ro: Actualizezi Preconfigurările?

en: Update cart
ro: Actualizează coșul

en: Update this value in all detected locations.
ro: Actualizează această valoare în toate locațiile detectate.

en: Update totals
ro: Actualizează totalurile

en: Updated template settings
ro: Setările șablonului au fost actualizate

en: Updated templates order
ro: Ordinea șabloanelor a fost actualizată

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
ro: Actualizarea punctelor de întrerupere va avea efect pe întregul site. Când dezactivezi un punct de întrerupere, stilurile sale vor fi păstrate pentru posteritate. Când activezi un punct de întrerupere, orice stiluri existente pentru acel punct de întrerupere vor fi restaurate.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
ro: Actualizarea punctelor de întrerupere va avea efect pe întregul site.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
ro: Actualizarea punctelor de întrerupere va avea efect pe întregul site. Când dezactivezi un punct de întrerupere, stilurile sale vor fi păstrate pentru posteritate.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
ro: Actualizarea punctelor de întrerupere va avea efect pe întregul site. Când activezi un punct de întrerupere, orice stiluri existente pentru acel punct de întrerupere vor fi restaurate.

en: Upgrade Your Divi Cloud
ro: Fă Upgrade La Divi Cloud

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upload Font
ro: Încarcă

en: Upload a video
ro: Încărcare Video

en: Upload an image
ro: Încărcați o imagine

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
ro: Încărcați o imagine pentru a afișa în partea de sus a prezentării dvs.

en: Upload an image to display beside your menu.
ro: Încărcați o imagine pentru a fi afișată lângă meniul dvs.

en: Upload an image.
ro: Încarcă o imagine.

en: Upload the "after" image.
ro: Încarcă imaginea „după”.

en: Upload the "before" image.
ro: Încarcă imaginea „înainte”.

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
ro: Încărcați versiunea .WEBM a videoclipului dvs. aici. Toate videoclipurile încărcate trebuie să fie atât în format .MP4 cât și .WEBM pentru a asigura compatibilitate maximă în toate browserele.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
ro: Încărcați fișierul de animație Lottie JSON.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
ro: Încărcați imaginea dorită, sau introduceți URL-ul imaginii pe care doriți să-l afișați peste video. Puteți genera, de asemenea, o imagine statică de pe video-ul dvs.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
ro: Încărcați imaginea dorită, sau introduceți URL-ul imaginii pe care doriți să-l afișați.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
ro: Încarcă videoclipul dorit în format .MP4 sau introdu URL-ul videoclipului pe care dorești să-l afișezi.

en: Upload/Remove Fonts
ro: Încărcare/Eliminare Fonturi

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Upwards
ro: În sus

en: Use A Spam Protection Service
ro: Utilizați un serviciu de protecție împotriva spamului

en: Use Background Color
ro: Utilizează Culoare Fundal

en: Use Background Color Gradient
ro: Folosește gradient culoare fundal

en: Use Background Overlay
ro: Folosește Suprapunere Fundal

en: Use Basic Captcha
ro: Utilizați Captcha de bază

en: Use Current Loop
ro: Folosește Bucla Curentă

en: Use Custom %s Size
ro: Folosește Dimensiune Personalizată %s

en: Use Custom Fields
ro: Utilizează lățime predefinită

en: Use Custom Icon Size
ro: Utilizați dimensiunea personalizată a pictogramelor

en: Use Custom Styles For %1$s
ro: Utilizați stiluri personalizate pentru %1$s

en: Use Dot Navigation
ro: Utilizați Navigarea Dot

en: Use Focus Borders
ro: Utilizează culoare margine câmp selectat

en: Use Global Body
ro: Folosește Conținutul Principal Global

en: Use Global Footer
ro: Folosește Subsolul Global

en: Use Global Header
ro: Folosește Antetul Global

en: Use Grayscale Filter
ro: Utilizează filtru gri

en: Use Icon
ro: Utilizare Pictogramă

en: Use On
ro: Folosește Pe

en: Use Parallax Effect
ro: Utilizare Efect de Paralaxă

en: Use Post Excerpts
ro: Utilizați Extrase Post

en: Use Single Name Field
ro: Câmp nume

en: Use Text Background Color
ro: Utilizează culoare fundal text

en: Use Text Overlay
ro: Folosește Suprapunere Text

en: Use Thumbnail Track
ro: Utilizați Pista Miniatură

en: Use Visual Builder
ro: Utilizare Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
ro: Folosește Cu Șabloane Globale Din Acest Site

en: Use the Divi Builder
ro: Folosește Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
ro: Folosiți selectorul de culori pentru a alege o culoare pentru suprapunerea de fundal.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
ro: Folosiți selectorul de culori pentru a alege o culoare pentru suprapunerea text.

en: Use the current loop context for displaying products.
ro: Folosește contextul buclei curente pentru afișarea produselor.

en: Use the fields below to add a new account.
ro: Utilizează câmpul de mai jos pentru a adăuga un cont nou.

en: User
ro: Utilizator

en: User IDs separated by commas
ro: ID-uri utilizator separate prin virgule

en: User Link
ro: Link Utilizator

en: User Login
ro: Autentificare Utilizator

en: User Offset
ro: Decalaj Utilizatori

en: User Role
ro: Rolul utilizatorului

en: User is Logged In
ro: Utilizatorul este autentificat

en: User is Logged Out
ro: Utilizatorul este deconectat

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
ro: Rolul utilizatorului după care se filtrează (când query_type este users). Poate fi un singur rol sau o listă separată prin virgule.

en: Username
ro: Nume De Utilizator

en: Username or email
ro: Nume de utilizator sau email

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users Groups
ro: Grupuri De Utilizatori

en: Users Per Page
ro: Utilizatori Pe Pagină

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
ro: Folosind Efecte de defilare, puteți transforma elemente de pe pagina dvs. pe măsură ce derulați. Tranziția animației se bazează pe comportamentul de defilare al utilizatorului. Odată ce elementul intră în fereastra de vizualizare a browserului (sus), animația începe și odată ce părăsește fereastra (de jos), animația se termină.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
ro: Folosind fila CSS Personalizat, poți fie să afișezi stiluri libere, fie să afișezi stiluri înainte / după / pe element.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
ro: Folosind Editorul de Roluri Divi, poți limita tipurile de acțiuni care pot fi efectuate de utilizatorii WordPress cu roluri diferite. Aceasta este o modalitate excelentă de a limita funcționalitatea disponibilă pentru clienții tăi sau autorii invitați, pentru a te asigura că au la dispoziție doar opțiunile necesare.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
ro: Folosind comenzile de transformare, poți face ajustări vizuale oricărui element folosind o combinație de setări pentru Scalare, Translație, Rotire și Înclinare. Acest lucru îți permite să creezi efecte de design avansate fără a avea nevoie de un program separat de grafică.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
ro: Folosind comenzile de transformare, puteți efectua ajustări vizuale de performanță pentru orice element folosind o combinație de setări de Scale, Traducere, Rotire și Skew. Acest lucru vă permite să creați efecte de design avansate fără a fi nevoie de un program de design grafic separat.

en: Values must be comma separated
ro: Valorile trebuie separate prin virgulă

en: Variable Manager
ro: Manager De Variabile

en: Variable Settings
ro: Setări Variabile

en: Variables
ro: Variabile

en: Variables Manager
ro: Manager Variabile

en: Variation Label
ro: Etichetă de variație

en: Vertical Gap
ro: Spațiu Vertical

en: Vertical Gutters
ro: Jgheaburi verticale

en: Vertical Motion
ro: Mișcare verticală

en: Vertical Offset
ro: Offset vertical

en: Vertically Centered
ro: Centrat vertical

en: Very poor
ro: Foarte slab

en: Video Icon
ro: Iconiță video

en: Video MP4 File Or Youtube URL
ro: Fișier video MP4 sau adresa URL YouTube

en: Video Play
ro: Redare Video

en: Video Slider
ro: Slider Video

en: Video Slider Item
ro: Element Slider Video

en: Video Slider Items
ro: Elemente Slider Video

en: Video Sliders
ro: Slide-uri video

en: Video Tutorials
ro: Setări Video

en: Video WEBM File
ro: Fișier video WEBM

en: Videos
ro: Videoclipuri

en: View
ro: Vizualizare

en: View Body Template
ro: Vizualizează Șablonul pentru Textul Principal

en: View Footer Template
ro: Vizualizează Șablonul Subsolului

en: View Front End
ro: Vezi Front End-ul

en: View Global Canvas
ro: Vezi Pânza Globală

en: View Header Template
ro: Vizualizează Șablonul Antetului

en: View Page
ro: Vezi Pagina

en: View Split Testing Stats
ro: Vizualizare Statistici Testare Împărțită

en: View Template
ro: Vizualizează Șablonul

en: View Theme Builder
ro: Vizualizează Theme Builder

en: View Theme Builder Item
ro: Vizualizează Elementul din Theme Builder

en: Viewport Bottom
ro: Vizualizarea de jos

en: Viewport Enter
ro: Intrare În Viewport

en: Viewport Exit
ro: Ieșire Din Viewport

en: Viewport Height (vh)
ro: Înălțimea ferestrei (vh)

en: Viewport Maximum (vmax)
ro: Vizualizare maximă (vmax)

en: Viewport Top
ro: Vizualizarea de sus

en: Viewport Width (vw)
ro: Lățimea ferestrei (vw)

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Visible
ro: Vizibil

en: Visual
ro: Vizual

en: Wave
ro: Val

en: Wave 2
ro: Valul 2

en: Waves
ro: Valuri

en: Waves 2
ro: Valuri 2

en: Wavy
ro: Ondulat

en: Website Field
ro: Câmp website

en: Wednesday
ro: miercuri

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Weights
ro: Grosimi

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
ro: Când este setată o înălțime minimă, elementul va avea întotdeauna o înălțime de cel puțin suma definită. Aceasta înlocuiește valori mai mici ale înălțimii statice. Spre deosebire de înălțime, înălțimea minimă nu are ca rezultat depășirea conținutului și va permite ca înălțimea elementului dvs. să rămână dinamică.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
ro: Când un vizitator face clic pe un câmp de intrare, acesta se concentrează. Puteți alege o culoare care să fie utilizată pentru fundalul câmpului de intrare în timp ce este focalizată.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
ro: Când un vizitator face clic pe un câmp de intrare, acesta se concentrează. Puteți selecta o culoare care să fie utilizată pentru textul de intrare în timp ce este focalizată.

en: When clicked the module will link to this URL.
ro: Atunci când se face clic pe modulul se va face trimitere la această adresă URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
ro: La clic, acest link va direcționa către URL-ul specificat.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
ro: Odată activat, o culoare de fundal este adăugată în spatele textului cursorului pentru a-l face mai lizibil peste imaginile de fundal.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
ro: Odată activat, o culoare predefinită suprapusă va fi adăugată peste imaginea dumneavoastră de fundal și în spatele conținutului cursorului.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
ro: Când este activat, orice clasă de preconfigurare existentă va fi eliminată la aplicarea preconfigurării

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
ro: Când este activat, înlocuiește valorile doar în câmpurile care au același tip ca și câmpul sursă. Când este dezactivat, înlocuiește valorile care corespund în orice tip de câmp.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
ro: Când este activată, aceasta va adăuga o pictogramă personalizată în buton.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
ro: Când este activată, aceasta va obliga imaginea să se extindă la 100% din lățimea coloanei în care se află.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ro: Când salvezi machete în Divi Cloud, acestea devin disponibile pe fiecare site pe care îl construiești.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
ro: Indiferent dacă câmpul Prenume va fi inclus în formularul de înscriere.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
ro: Indiferent dacă câmpul Nume de ultimă generație ar trebui să fie inclus în formularul de înscriere.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
ro: Dacă câmpul Nume ar trebui inclus sau nu în formularul de înscriere.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
ro: Dacă să se afișeze sau nu paginația pentru galerie.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
ro: Afișarea sau nu a titlului și descrierii imaginilor (dacă este disponibilă).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
ro: Dacă folosiți sau nu un serviciu de protecție împotriva spamului terță parte, cum ar fi Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
ro: Indiferent dacă se utilizează sau nu un singur câmp Nume în formularul de înscriere.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
ro: Dacă să fie exclus articolul curent din rezultate (folosit când query_type este post_type, cu excepția atașamentelor)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
ro: Dacă să fie ignorate articolele fixate în ordinea rezultatelor (folosit doar când query_type este post_type și post_type este post)

en: While Editing Element
ro: La Editarea Elementului

en: While In Builder
ro: În Constructor

en: Widescreen
ro: Ecran Lat

en: Widget
ro: Aplicație

en: Widget Area
ro: Zona Widget

en: Width
ro: Lățime maximă

en: Wireframe Mode
ro: Mod Wireframe

en: Wireframe View
ro: Vizualizare Cadru

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
ro: Schemă, Desktop, Tabletă, Telefon, Mod Click, Mod Grilă, Mod Hover, Zoom

en: Woo Cart Products
ro: Woo Cart Produse

en: Woo Cart Totals
ro: Woo Cart Totaluri

en: Woo Checkout Billing
ro: Woo Checkout Facturare

en: Woo Checkout Details
ro: Woo Detalii de plată

en: Woo Checkout Information
ro: Woo Informații de plată

en: Woo Checkout Payment
ro: Woo Checkout Plată

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
ro: Modulul de plată Woo Checkout poate fi folosit pe o pagină și nu poate fi previzualizat.

en: Woo Checkout Shipping
ro: Woo Checkout Livrare

en: Woo Notice
ro: Woo Notă

en: Woo Product Add To Cart
ro: Produs Woo Adaugă în coș

en: Woo Product Description
ro: Woo Descrierea produsului

en: Woo Product Gallery
ro: Galeria de produse Woo

en: Woo Product Images
ro: Woo Imagini de produs

en: Woo Product Information
ro: Informații despre produs Woo

en: Woo Product Price
ro: Prețul produsului Woo

en: Woo Product Rating
ro: Evaluare produs Woo

en: Woo Product Reviews
ro: Woo Recenzii de produse

en: Woo Product Stock
ro: Stoc de produse Woo

en: Woo Product Tabs
ro: Filele de produse Woo

en: Woo Product Title
ro: Woo Titlul produsului

en: Woo Product Upsells
ro: Upsell-uri Produs Woo

en: Woo Related Products
ro: Produse înrudite cu Woo

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ro[0]: %1$s Element
ro[1]: %1$s Elemente

en: WooCommerce must be active for this module to appear
ro: WooCommerce trebuie să fie activ pentru ca acest modul să apară

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
ro: Dimensiunea imaginii WordPress folosită pentru miniaturi (de ex., thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
ro: Doriți să salvați aceste fonturi și culori pentru viitoarele machete Divi AI?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
ro: Vrei să actualizezi acest atribut și în toate aceste preconfigurări?

en: Wrap
ro: Încadrare

en: Wrap Reverse
ro: Încadrare Inversă

en: Write & Replace
ro: Scrieți și înlocuiți

en: Write Automatically
ro: Scrie automat

en: Write With AI
ro: Scrie cu AI

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
ro: Scrie CSS liber folosind cuvântul-cheie %s pentru a viza acest modul. ex. %s

en: X Profile Url
ro: URL profil X

en: X-Height (ex)
ro: Înălțime X (ex)

en: X-Ray
ro: Raze X

en: X-Ray Mode
ro: Mod Raze X

en: Year: %s
ro: An: %s

en: Yes
ro: Da

en: Yes Please!
ro: Da, te rog!

en: You Have Unsaved Changes
ro: Ai Modificări Nesalvate

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
ro: Ești pe cale să ștergi un aspect global. Acest lucru va deconecta toate șabloanele care folosesc acest aspect global și îl va duplica pe loc. Sigur vrei să continui?

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
ro: Puteți să adăugați margini la orice element, să personalizați aspectul acestora și să atribuiți stiluri unice fiecărei margini.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
ro: Poți găsi cheia ta API <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">aici</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
ro: Puteți alege culori de fundal unice pentru a comuta atunci când sunt în stările lor deschise și închise. Alegeți culoarea de fundal a stării închise aici.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
ro: Puteți alege culori de fundal unice pentru a comuta atunci când sunt în stările lor deschise și închise. Alegeți culoarea de fundal de stare deschisă aici.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
ro: Puteți alege culori unice pentru text pentru a comuta între titluri atunci când sunt deschise și închise. Alegeți culoarea titlului închis aici.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
ro: Puteți alege culori unice pentru text pentru a comuta între titluri atunci când sunt deschise și închise. Alegeți aici culoarea titlului deschis.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
ro: Nu poți folosi spațiul de nume `divi`. Spațiul de nume `divi` este rezervat pentru modulul încorporat creat de Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
ro: Nu aveți permisiunea de a accesa această pagină Theme Builder.

en: You do not have permission to create posts of this type.
ro: Nu aveți permisiunea de a crea postări de acest tip.

en: You do not have permission to duplicate this post.
ro: Nu aveți permisiunea de a duplica această postare.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
ro: Nu aveți permisiunea de a edita una sau mai multe postări.

en: You do not have permission to edit this post.
ro: Nu aveți permisiunea de a edita această postare.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
ro: Nu aveți permisiunea de a reordona postările de acest tip.

en: You do not have permission to trash this post.
ro: Nu aveți permisiunea de a muta această postare la coș.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
ro: Nu ai permisiuni suficiente pentru a modifica această categorie.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
ro: Nu ai permisiuni suficiente pentru a modifica această etichetă.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
ro: Nu ai permisiuni suficiente pentru a modifica acest termen de taxonomie.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a accesa acest conținut.

en: You entered the wrong number in captcha.
ro: Ați introdus un număr greșit în captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
ro: Încă nu ai salvat niciun element în Biblioteca Divi. După ce un element este salvat în bibliotecă, va apărea aici pentru utilizare rapidă.

en: You may be interested in&hellip;
ro: Te-ar putea interesa&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
ro: Trebuie să fiți %1$sautentificat%2$s pentru a publica o recenzie.

en: You must be a human to submit this form.
ro: Trebuie să fii om pentru a trimite acest formular.

en: You must be logged in to checkout.
ro: Trebuie să fii autentificat pentru a finaliza comanda.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
ro: Ai făcut modificări în setările presetării de grup <strong>%1$s</strong>. Acest lucru va afecta toate grupurile <strong>%1$s</strong> din întregul site. Vrei să continui?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
ro: Ai făcut modificări la setările presetării modulului <strong>%1$s</strong>. Acest lucru va afecta toate modulele <strong>%1$s</strong> de pe întregul site. Dorești să continui?

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
ro: Titlul Dinamic Al Postării Va Fi Afișat Aici

en: Your Existing Pages
ro: Paginile existente

en: Your Save Has Failed
ro: Salvarea Ta A Eșuat

en: Your Saved Layouts
ro: Încărcare Aspect

en: Your Title Goes Here
ro: Titlul Tău Intră Aici

en: Your cart is currently empty.
ro: Coșul tău este gol în acest moment.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
ro: Conținutul tău intră aici. Editează sau elimină acest text inline sau în setările de Conținut ale modulului. De asemenea, poți stiliza fiecare aspect al acestui conținut în setările de Design ale modulului și chiar aplica CSS personalizat acestui text în setările Avansate ale modulului.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
ro: Biografia dinamică a autorului va fi afișată aici. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
ro: Descrierea dinamică a categoriei va fi afișată aici. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
ro: Fragmentul din postarea dinamică va fi afișat aici. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
ro: Comanda ta

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
ro: Pagina ta conține modificări nesalvate. Dacă închizi builderul fără salvare, aceste modificări se vor pierde. Dacă vrei să ieși din builder și să salvezi toate modificările, te rugăm selectează <strong>Salvează & Ieșire</strong>. Dacă vrei să renunți la toate modificările recente, alege <strong>Renunță & Ieșire</strong>.

en: Your rating
ro: Evaluarea ta

en: Your review
ro: Recenzia ta

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
ro: Sesiunea dvs. s-a încheiat. Vă rugăm să vă autentificați din nou, să reîmprospătați această filă și să reîncercați exportul.

en: Zero-width (ch)
ro: Lățimea zero (ch)

en: Zoom
ro: Micșorează

en: Zoom Icon Color
ro: Culoare iconiță zoom

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Zoom to 25%
ro: Zoom La 25%

en: Zoom to 50%
ro: Zoom La 50%

en: Zoom to 75%
ro: Zoom La 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
ro: „Build From Scratch” încarcă un aspect de pagină WooCommerce predefinit, pe care îl puteți personaliza când este activat Divi Builder. Opțiunea „Default” vă permite să folosiți aspectul de pagină WooCommerce implicit.

en: bottom
ro: jos

en: by
ro: de

en: by
ro: de

en: by %s
ro: de %s

en: center
ro: centru

en: close Modal
ro: Închide Fereastra Modală

en: color
ro: culoare

en: colors
ro: culori

en: comments
ro: comentarii

en: contains
ro: conține

en: cookie
ro: prăjitură

en: cookie with
ro: cookie cu

en: css var
ro: var CSS

en: custom field
ro: câmp personalizat

en: default
ro: implicit

en: delay
ro: întârziere

en: does not contain
ro: nu conține

en: does not equal
ro: nu este egal cu

en: e.g., 3n+1
ro: de ex., 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
ro: Selectează o zonă de widgeturi pe care dorești să o afișezi. Poți crea zone noi de widgeturi în fila Aspect > Widgeturi.

en: enter a %s
ro: introdu un %s

en: equals
ro: este egal cu

en: fonts
ro: fonturi

en: has been added to cart.
ro: a fost adăugat în coș.

en: has no value
ro: nu are valoare

en: image
ro: imagine

en: images
ro: imagini

en: invalid payment method
ro: metodă de plată nevalidă

en: is any value
ro: este orice valoare

en: is empty
ro: este gol

en: is equal to
ro: este egal cu

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is less than
ro: este mai mic decât

en: is not empty
ro: nu este gol

en: is not equal to
ro: nu este egal cu

en: left
ro: stânga

en: links
ro: linkuri

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
ro[0]: %s Comentariu
ro[1]: %s Comentarii

en: numbers
ro: numere

en: or
ro: sau

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
ro: reCAPTCHA v3 returnează un scor între 0 și 1, unde 1 este foarte probabil o interacțiune bună, iar 0 este foarte probabil un bot. Cu această setare puteți alege scorul minim care ar trebui considerat o interacțiune bună.

en: read more
ro: citește mai mult

en: read more...
ro: citește mai mult...

en: right
ro: dreapta

en: select a %s
ro: selectează un %s

en: string
ro: șir

en: terms data cannot be empty.
ro: datele termenilor nu pot fi goale.

en: times
ro: ori

en: to clear your search filters.
ro: pentru a-ți goli filtrele de căutare.

en: top
ro: sus

en: upload an %s
ro: încarcă un %s

en: url
ro: URL

en: value
ro: valoare

en: {{entity}} Offset
ro: Decalaj {{entity}}

en: {{entity}} Per Page
ro: {{entity}} Pe Pagină

en: « Older Entries
ro: « Înregistrări Mai Vechi
